Icon
Jak założyć lokatę bankową przez Internet?

Jak założyć lokatę bankową przez Internet?


Icon 5/20/2023
Icon 9 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Jak założyć lokatę w banku? To pytanie nurtuje osoby, które chcą umieścić swoje oszczędności na lokacie, a nigdy wcześniej nie miały styczności z tym produktem bankowym i nie wiedzą, jak się za to zabrać. Wbrew pozorom otworzenie lokaty w banku wcale nie jest to takie trudne, jakby się mogło wydawać. W tym artykule dokładnie wyjaśniliśmy, jak krok po kroku założyć depozyt w poszczególnych bankach.

Jak założyć lokatę bankową przez Internet?

Inflacja w Polsce wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miała się zatrzymać. W związku z tym pieniądze coraz szybciej tracą na wartości. Ryzyko straty jest najwyższe wtedy, gdy trzyma się oszczędności na niskooprocentowanym koncie bankowym lub w domu, w przysłowiowej skarpecie.

Dlatego teraz jest dobry moment, aby zastanowić się, co zrobić z oszczędnościami i przynajmniej po części uchronić je przed stratą. Tym, którzy nie są skłonni do ponoszenia zbyt dużego ryzyka przy inwestowaniu, polecamy zdeponowanie środków na lokacie bankowej, szczególnie że oferta banków dla oszczędzających jest coraz korzystniejsza.

Kiedy założyć lokatę? Lokaty bankowe to propozycja dla tych, którzy chcą utworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa na przyszłość, a jednocześnie zabezpieczyć pieniądze przed stratą i zwiększyć swoje zyski. Sprawdź, jak założyć lokatę online, bez konieczności wizyty w oddziale banku.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata to jedna z najpopularniejszych form oszczędzania. Zwykle kojarzy się z bezpieczną przyszłością i zdroworozsądkowym podejściem do uskładanych pieniędzy. Mało jednak kto wie, czym tak naprawdę jest lokata i jakie zadanie powinna spełniać. Dlatego teraz wyjaśnimy, co to jest lokata bankowa i jakie są jej rodzaje.

Lokata to jeden z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofertach banków. Dzięki środkom przeznaczonym na lokaty banki zyskują kapitał, który później mogą przeznaczyć m.in. na udzielenie kredytów innym klientom. W zamian za to, po zakończonej umowie, Ty otrzymasz wpłacone wcześniej środki wraz z odsetkami, które będą Twoim zyskiem z lokaty.

Dostępne są różne rodzaje lokat bankowych. Do najpopularniejszych należą:

  • lokata terminowa – zawierana na ściśle określony czas. Wyróżnić można lokaty krótko- i długoterminowe;
  • lokata rentierska – dostępna dla osób, które dysponują dużym kapitałem, umożliwia cykliczną wypłatę odsetek;
  • lokata nocna – tzw. lokata overnight. Zdeponowane w banku pieniądze pracują tylko przez noc, a następnego dnia wracają na właściwy rachunek wraz z odsetkami;
  • lokata progresywna – oprocentowanie lokat progresywnych narasta co określony czas np. co miesiąc lub kwartał;
  • lokata strukturyzowana – pozwala na osiągnięcie większych zysków niż przy standardowej lokacie, ale wiąże się również z większym ryzykiem. Zdeponowane środki, lokowane są w dwóch częściach: oszczędnościowej oraz inwestycyjnej;
  • lokaty walutowa — prowadzona w obcej walucie, zysk obliczany jest na podstawie aktualnego kursu.

Warto wiedzieć!

Na rynku funkcjonuje również oferta: lokata na nowe środki. Każdy bank ma niestety inną definicję tego terminu, dlatego, jeśli znajdziesz interesującą Cię ofertę lokaty „na nowe środki”, przede wszystkim zorientuj się, co bank przez to rozumie.

Finalny zysk z lokaty w każdym przypadku zależy od wielkości zdeponowanej kwoty, wysokości oprocentowania i okresu trzymania środków w depozycie.

Lepiej nadpłacić kredyt czy inwestować dodatkowe pieniądze?

Jak założyć lokatę w banku? Poradnik krok po kroku

Lokatę bankową można otworzyć w kilku prostych krokach i każdy bez większych trudności sobie z tym poradzi. Teraz pokrótce wyjaśnimy, jak założyć lokatę mobilną, czyli za pośrednictwem bankowości mobilnej.

  • Krok 1 – Określ swoje możliwości finansowe.

Na początek przemyśl, jaką kwotę chcesz zdeponować banku, ponieważ informacja ta ma znaczenie przy wyborze najlepszej oferty.

  • Krok 2 – Porównaj lokaty bankowe.

Nie musisz odwiedzać stron internetowych poszczególnych banków i sprawdzać oferty dotyczącej lokat. Zamiast tego skorzystaj z dostępnych w internecie darmowych narzędzi takich jak kalkulator lokat, ranking lokat bankowych czy porównywarka lokat. Dzięki nim łatwo i szybko porównasz dostępne na rynku lokaty bankowe pod względem atrakcyjności.

  • Krok 3 – Spełnij warunki stawiane przez bank.

Banki mają prawo stawiać przed klientem zainteresowanym otwarciem w nim lokaty pewne wymagania. Jednym z najczęstszych jest konieczność założenia konta osobistego w danym banku. Dlatego zweryfikuj, jakie warunki obowiązują w przypadku wybranej przez Ciebie lokaty i postaraj się im sprostać.

  • Krok 4 – Otwórz lokatę.

Dzisiaj większość lokat bankowych można otworzyć za pośrednictwem internetu. Najczęściej wystarczy zalogować się do swojego konta na stronie internetowej banku lub w bankowości mobilnej i wykonywać poszczególne kroki.

Zwykle kolejne czynności są dość intuicyjne i nie trzeba się długo zastanawiać, co dalej zrobić, jednak w razie ewentualnych problemów zawsze można poprosić o pomoc, kontaktując się z bankiem poprzez infolinię lub osobiście w oddziale.

Pojawia się jeszcze kwestia tego, ile lokat można założyć w jednym banku. Wszystko zależy od indywidualnej polityki danej instytucji, jednak zazwyczaj nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń i każdy klient może otworzyć dowolną liczbę depozytów.

 Ile wynosi oprocentowanie lokat długoterminowych?

Jak otworzyć lokatę w wybranym banku?

Procedura zakładania lokaty bankowe może się nieco różnić w zależności od instytucji, dlatego poniżej opisaliśmy, jak proces ten wygląda w przypadku największych banków w Polsce.

Dzisiaj większość banków oferuje coraz łatwiejszy dostęp do usług online, dzięki czemu lokaty najczęściej można założyć bez konieczności wizyty w placówce, za pośrednictwem strony internetowej banku lub aplikacji bankowej na telefon.

Sprawdź, jak założyć lokatę przez internet w poszczególnych bankach.

Jak założyć lokatę w Millennium?

Większość lokat w Millennium otworzyć można na jeden z trzech sposobów: przez internet, w aplikacji mobilnej lub w dowolnym oddziale banku, z wyjątkiem lokaty mobilnej, którą można otworzyć wyłącznie w aplikacji mobilnej. Wybierając opcję przez internet, depozyt można założyć w Millenecie.

Dowolną lokatę w Millenium można także łatwo i szybko otworzyć w aplikacji mobilnej banku:

  1. Zaloguj się do aplikacji.
  2. Z menu wybierz kolejno: Moje finanse → Oszczędności i inwestycje → Lokaty.
  3. Załóż lokatę na wybraną kwotę.

Jak założyć lokatę w BNP Paribas?

Sposób zakładania lokaty w BNP Paribas zależy od jej rodzaju. Część można założyć online i w oddziale, inne dodatkowo z poziomu aplikacji mobilnej, a są i takie, które można otworzyć jedynie przez telefon lub przez stronę internetową albo wyłącznie osobiście w placówce banku. Najlepiej sprawdzić to przez stronę www banku.

Zaloguj się do bankowości internetowej GOonline, wybierz zakładkę Moje Finanse, a następnie Oszczędności, z kolei w aplikacji GOmobile wybierz Dla Ciebie → Oszczędności → Wybrana lokata. Dalej postępuj według tego, co podpowiada Ci strona.

Jak założyć lokatę w mBanku?

W mBanku lokatę otworzysz przez stronę www banku, w serwisie transakcyjnym, w placówce lub przez mLinię +48 426 300 800. Najłatwiej zrobić to z poziomu aplikacji. Wystarczy wejść w zakładkę Finanse → Lokaty i wybrać dowolną lokatę, a następnie złożyć wniosek.

Jak założyć lokatę w Pekao?

Każdą lokatę w Pekao założyć można na jeden z trzech sposobów: przez Pekao24, w aplikacji PeoPay oraz osobiście w oddziale banku. Jeśli chodzi o stronę internetową, wejdź w Oferty i wnioski, następnie wybierz lokatę i kliknij załóż, uzupełnij formularz i ciesz się swoją inwestycją. Z kolei w aplikacji wybierz konkretną lokatę, kliknij Załóż lokatę, wypełnij formularz i wyślij.

Jak założyć lokatę w PKO BP?

W PKO Banku Polskim lokatę w zależności od jej rodzaju otworzysz w serwisie internetowym iPKO, w aplikacji mobilnej IKO lub w oddziale instytucji. W przypadku aplikacji wystarczy się do niej zalogować i podążać ścieżką: Oferta → Lokaty i oszczędności → Lokata i wypełnić formularz. Przez internet za pośrednictwem strony banku wystarczy w odpowiedniej zakładce wybrać lokatę, ustalić kwotę i potwierdzić chęć otwarcia lokaty.

Jak założyć lokatę w ING Banku Śląskim?

W ING Banku Śląskim, tak jak we wszystkich pozostałych wymienionych tutaj bankach, lokaty otwierać można za pośrednictwem strony internetowej, aplikacji i osobiście w oddziale.

Do otwarcia depozytu przez internet potrzebne jest konto oszczędnościowe, do którego trzeba się zalogować. W dalszej kolejności wystarczy wybrać dowolną lokatę i postępować zgodnie z informacjami wyświetlającymi się na ekranie.

Jak założyć lokatę w Alior Banku?

Alior Bank oferuje możliwość otwarcia lokaty przez stronę internetową – Alior Online lub aplikację mobilną na smartfona – Alior Mobile. Depozyt założyć można również w sposób tradycyjny, w wybranym oddziale.

W zależności od rodzaju lokaty można ją otworzyć w różnych kanałach. Ścieżka w przypadku Alior Online wygląda następująco: Oferty → Oszczędności → Lokata → Załóż lokatę. Potem już tylko wystarczy wypełnić wniosek i go zatwierdzić.

Jak założyć lokatę w Santander Consumer Banku?

W Santander Consumer Banku pod względem sposobów zakładania lokaty pogrupowane są na trzy rodzaje. Do otwarcia:

  • przez internet – wybierz lokatę, wypełnij wniosek i załóż lokatę,
  • w oddziale – wygodnie i bezpiecznie, gotówką lub przelewem,
  • przez telefon – wypełnij wniosek, a pracownik banku się z Tobą skontaktuje w tej sprawie.

Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym?

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

O tym, gdzie założyć lokatę, zwykle decyduje jej atrakcyjność, a tą ocenić można przede wszystkim po wysokości oprocentowania. Oprocentowanie lokaty zależy głównie od aktualnych wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, a po części także od ustaleń banku.

Warto też wiedzieć, że oprocentowanie rośnie wraz z czasem trwania umowy, dlatego w przypadku lokat najwyższe możliwe jest do osiągnięcia przy wyborze oferty długoterminowej.

Musisz jednak pamiętać, że oprocentowanie nominalne nie uwzględnia częstotliwości dopisywania odsetek do rachunku oraz tzw. podatku Belki, który jest potocznym określeniem zryczałtowanego 19% podatku od dochodów kapitałowych.

Jeśli zależy Ci więc na osiągnięciu dużego zysku, to przy wyborze lokaty, musisz również zadecydować czy jej oprocentowanie ma być stałe, czy zmienne.

Przy wyborze lokaty zwróć uwagę na takie parametry jak:

  • wysokość oprocentowania,
  • sposób naliczania odsetek,
  • kapitalizacja,
  • długość trwania lokaty,
  • wymagania dotyczące otwarcia lokaty,
  • warunki wcześniejszego zerwania umowy.

Banki wciąż modyfikują swoje oferty, dlatego lokata dzisiaj uznana za opłacalną, jutro może stracić na swej atrakcyjności. Dlatego chcąc znaleźć najlepszą lokatę bankową aktualnie dostępną na rynku, warto skorzystać z rankingu najlepszych lokat dostępnego na naszej stronie internetowej.

Lokaty bankowe – podsumowanie

Lokaty oszczędnościowe coraz bardziej zyskują na atrakcyjności ze względu na fakt, że stopy procentowe NBP sukcesywnie idą w górę, w związku z czym banki podnoszą ich oprocentowanie. Umieszczając oszczędności w bankowym depozycie, aktualnie można zyskać nawet 6 proc. w skali roku, co przy dużej kwocie depozytu, potrafi dać naprawdę zadowalający wynik.

Prawdopodobnie opłacalność lokat z czasem jeszcze bardziej wzrośnie, ze względu na galopującą inflację, która przyczyniać się będzie do kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty, warto jednak na spokojnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami.

Niektóre banki za wcześniejsze zerwanie umowy naliczają opłaty, które mogą obniżyć zysk. Dlatego, szczególnie jeśli decydujesz się na lokatę długoterminową, musisz wziąć pod uwagę fakt, że wpłacone środki nie będą mogły zostać wcześniej wypłacone, a dopiero na koniec trwania umowy.

W co inwestować w 2023 roku?

Data opublikowania: 5/20/2023

    Ukończyłam Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, dzięki czemu wiem, jak pisać językiem zrozumiałym i staram się zawsze obiektywnie przekazywać informacje. Tłumaczę na „ludzki” zawiłości świata finansów i produktów bankowych, a dzięki wiedzy, jaką zdobyłam pracując w Totalmoney jestem w stanie odpowiadać na pytania użytkowników w trudnych sytuacjach finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.8
    Na podstawie 48 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    2 komentarze
    Ekspert
    • Ekspert
      Sylwester
      12 lutego 2024
      chce założyc kont w USD nie posiadam kont w moim mieście brak placówki City bank czy jest możliwość założenia konta lub bezpośredno lokaty i na jaki %
      • Ekspert
        Kazimierski Maciej Analityk finansowy
        Icon Sylwester
        ·
        19 lutego 2024
        Dzień dobry, konta walutowe oferują niemal wszystkie banki. Jeżeli chcesz założyć konto w USD, sprawdź, czy takiego produktu nie oferuje bank, w którym masz konto osobiste.
    • Ekspert
      Mirka
      19 listopada 2022
      Jaki dokumenty są potrzebny żeby założyć lokatę (wpłacanie gotówką)?
      • Ekspert
        Serafin Anna Analityk finansowy
        Icon Mirka
        ·
        22 listopada 2022
        Mirka, nie potrzeba żadnych dokumentów. Jeśli nie masz konta w banku, w którym chcesz założyć lokatę, to wystarczy tylko dowód osobisty, aby potwierdzić tożsamość.