Dodatek mieszkaniowy jeszcze do niedawna kojarzył się tylko i wyłącznie z programem Mieszkanie dla Młodych. Aktualnie wypłacany jest jedynie w szczególnych przypadkach, zwłaszcza tym, którzy osiągają niskie dochody. Pod koniec 2020 roku, pojawiła się jednak informacja o toczących się pracach nad nowym dodatkiem mieszkaniowym, który ma pomóc Polakom kupić daną nieruchomość za kredyt. Jak będzie wyglądał dodatek mieszkaniowy 2021 i ile będzie wynosił?
Dopłaty do zakupu mieszkań to gorący temat. Zwłaszcza od 2018 roku, kiedy zakończył się kilkuletni program Mieszkanie dla Młodych, a po nim nie pojawiło się tak naprawdę nic nowego. Rząd zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań, w postaci dofinansowań Mieszkanie Plus, jednak finalnie w ramach programu zbudowano jedynie 860 mieszkań.
Wkład własny od kilku lat pozostaje na tym samym poziomie, a Polaków coraz częściej nie jest na niego stać. Nie mogą też poratować się kredytem gotówkowym, więc pozostaje czekać na nowe dopłaty.
Dodatek mieszkaniowy – co warto wiedzieć?
Czasy, kiedy Polacy mogli liczyć na dofinansowanie wkładu własnego, niestety dawno minęły. Rząd pomimo zapewnień o kontynuacji programu podobnego do Mieszkania dla Młodych, nie wywiązał się z obietnic, więc finalnie przyszli kredytobiorcy muszą radzić sobie sami.
Aktualnie dodatek mieszkaniowy to jedynie rodzaj zapomogi wypłacany osobom o niskich dochodach. Jego wysokość uzależniona jest od kilku czynników, takich jak:
- poziomu wydatków na utrzymanie nieruchomości,
- wielkości dochodów gospodarstwa domowego,
- stawek czynszu najmu w mieszkaniowym zasobie gminy.
W dobie pandemii koronawirusa ogromna rzesza Polaków utraciła stały dochód, dlatego dodatek mieszkaniowy może okazać się wybawieniem dla domowego budżetu.
Niestety, środki pochodzące z „zapomogi” nie mogą zostać przeznaczone na zakup nowego mieszkania, a jedynie posłużyć jako wsparcie finansowe w utrzymaniu posiadanego już lokalu.
Dodatek mieszkaniowy – ustawa
Zapomoga mieszkaniowa przyznawana jest niewielkiej grupie osób, pod warunkiem, że spełnią oni wszystkie postawione przed nimi wymagania. Informacje na temat dodatków, możesz znaleźć w:
– Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2133);
– Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 r.w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz.U. poz. 1817, z późn. zm.);
– Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie sposobu przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu (Dz.U. poz. 589)
Dodatek mieszkaniowy – ile wynosi?
Ile wynosi dodatek mieszkaniowy? Analizując dane z 2019 roku, można wnioskować, że dodatek w tamtym roku wynosił średnio 206,90 zł. Jednak warto pamiętać o tym, że jego wysokość jest uzależniona od kilku czynników, które mogą znacząco obniżyć lub też zwiększyć kwotę otrzymanego wsparcia.
Dodatek mieszkaniowy wysokość uzależniony jest od poziomu dochodów oraz wydatków, które gospodarstwo ponosi w związku z użytkowaniem nieruchomości. Do kosztów tych zalicza się przede wszystkim: czynsz, opłaty eksploatacyjne, odbiór nieczystości, opłaty za ogrzewanie czy wodę.
Dodatek mieszkaniowy ile wynosi – jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Twoim mieście, możesz wejść na stronę internetową Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i zajrzeć do zakładki o formach pomocy.
Warto przeczytać: Mieszkanie dla Młodych 2021 - jakie alternatywy dla MDM?
Jak obliczyć dodatek mieszkaniowy?
Samodzielnie obliczenie wysokości dodatku mieszkaniowego może być nie lada wyzwaniem, ale na szczęście tym zajmują się urzędnicy. Jeśli jednak chcesz samodzielnie sprawdzić, jak duże świadczenie otrzymasz, zacznij od wypisania wszystkich kosztów, jakie ponosisz w związku z utrzymaniem nieruchomości, takich jak: czynsz, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną czy opłaty eksploatacyjne (woda, energia cieplna, odbiór śmieci).
Chcąc obliczyć wysokość dodatku, musisz posumować wszystkie wydatki (wyżej wymienione oraz te, które zostały określone w przepisach) oraz odjąć od nich wybrany procent dochodów w zależności od przypadku:
- osoby samotne od 15 do 20% dochodów gospodarstwa domowego;
- dwu-, trzy – i czteroosobowe gospodarstwo – od 12 do 15% dochodów;
- minimum pięcioosobowe gospodarstwo – od 10 do 12% dochodów.
Od lipca 2021 roku zostanie wykreślony jeden ze wskaźników procentowych tzw. udziałów dochodów gospodarstwa w wydatkach potrzebnych do obliczenia wysokości dodatku mieszkaniowego. Dzięki temu zmieni się wysokość, powyższych progów, które będą wynosiły:
- 15% dochodów gospodarstwa domowego w przypadku osoby samotnej;
- 12% dochodów gospodarstwa domowego w przypadku rodzin dwu-, trzy-, lub czteroosobowych;
- 10% dochodów gospodarstwa domowego w przypadku rodzin minimum pięcioosobowych.
Dodatek mieszkaniowy dochód brutto czy netto? Wiele osób ma problem z tym, którą kwotę podać w formularzu zgłoszeniowym. Zgodnie z art. 3 ust. 3 Ustawy o dodatkach mieszkaniowych, za dochód uważa się wszystkie przychody już po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz opłaceniu wszystkich składek określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
W przypadku dochodu pochodzącego z umowy o pracę, dochodem jest kwota stanowiąca podstawę do opodatkowania, a w przypadku świadczeń emerytalno-rentowych, z uwagi na brak kosztów uzyskania przychodu i składek na ubezpieczenia społeczne, dochodem jest kwota emerytury/renty „brutto”, powiększona o ewentualnie wypłacane dodatki (np. dodatek kombatancki, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny).
Dodatek mieszkaniowy kalkulator – niestety na żadnej oficjalnej stronie dotyczącej dodatków mieszkaniowych, nie można znaleźć narzędzia, który pozwoli automatycznie obliczyć wysokość dofinansowania.
Dodatek mieszkaniowy 2021 – gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o dodatek mieszkaniowy 2021 możesz złożyć we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania ośrodku pomocy społecznej oraz w niektórych przypadkach w urzędzie miasta lub gminy. Formularz zgłoszeniowy o dodatek mieszkaniowy 2021 wystarczy wysłać pocztą, zanieść osobiście lub skorzystać z pomocy pełnomocnika.
Jak wypełnić wniosek o dodatek mieszkaniowy?
Wniosek o dodatek mieszkaniowy składa się z kilku prostych pytań dotyczących:
- samego wnioskodawcy – imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL oraz numer telefonu;
- miejsca zamieszkania;
- tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, na które ma zostać wypłacone świadczenie;
- powierzchni użytkowej lokalu;
- liczby osób niepełnosprawnych żyjących w gospodarstwie domowym;
- sposobu ogrzewania lokalu oraz wody;
- liczby osób w gospodarstwie;
- dochodów gospodarstwa;
- łącznej kwocie wydatków na mieszkanie (za ostatni miesiąc).
Wniosek o dodatek mieszkaniowy wzór wypełnienia – w internecie można znaleźć mnóstwo przykładowych wniosków. Warto sprawdzić, czy na stronie ośrodka pomocy społecznej w Twoim mieście nie ma umieszczonego takiego wzoru, dzięki czemu możesz zgodnie z nim wypełnić zgłoszenie. Poniżej zamieściliśmy informacje, które mogą okazać się przydatne podczas składania wniosku.
Jak wypełnić wniosek o dodatek mieszkaniowy: przykład – formularz jest jasny i czytelny, poniżej zamieściliśmy jedynie kilka wskazówek, które przydadzą się do prawidłowego wypełnienia dokumentu.
- W punkcie dotyczącym powierzchni mieszkania należy podać zarówno powierzchnię użytkową lokalu (w m2), jak i również powierzchnię samych pokoi oraz kuchni, nie podając przy tym metrażu korytarza czy też innych pomieszczeń.
- W miejscu dotyczącym ogrzewania centralnego należy skreślić niewłaściwą odpowiedź. Dla przykładu: jeśli w mieszkaniu nie mamy centralnego ogrzewania, powinniśmy skreślić „jest” i zostawić jedynie „brak”.
- Punkt dotyczący wysokości dochodów powinien zawierać taką samą kwotę, jaka została podana w deklaracji o wysokości dochodów.
- Do powierzchni mieszkania, nie należy wliczać pomieszczeń, które mają wysokość nie większą niż 1,90 metra np. balkony, tarasy, antresole, szafy czy schowki w ścianach, wózkownia, pralnia, komórki na opał itd.
Dodatek mieszkaniowy – jakie dokumenty są wymagane dodatkowo?
Dodatek mieszkaniowy, jakie dokumenty? Wniosek o dopłatę mieszkaniową możesz złożyć bezpłatnie w dowolnym momencie. Udając się do urzędu, warto zabrać ze sobą wszystkie potrzebne wnioski i zaświadczenia, takie jak:
- wypełniony wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego – w przypadku mieszkań zarządca lub inna osoba, która otrzymuje od Ciebie czynsz, powinna potwierdzić wniosek, w przypadku domów jednorodzinnych nie ma takiej potrzeby;
- deklarację o dochodach z ostatnich 3 miesięcy – dotyczy wszystkich osób zamieszkujących w gospodarstwie;
- dokumenty potwierdzające powierzchnię użytkową domu lub też oświadczenie (jeśli jesteś właścicielem);
- rachunki za energię elektryczną.
Jeżeli chodzi o dodatek mieszkaniowy, dokumenty ponadprogramowe nie są najczęściej wymagane, jednak może się zdarzyć, że instytucja, do której składasz wniosek, poprosi Cię o dostarczenie dodatkowych zaświadczeń. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wtedy, gdy jedną z osób zamieszkujących daną nieruchomość jest niepełnosprawny i wtedy należy przedłożyć np. orzeczenie o niepełnosprawności.
Kiedy przysługuje dodatek mieszkaniowy?
Dofinansowanie mieszkania to świetny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Zwłaszcza teraz gdy duża część gospodarstw domowych boryka się z utratą podstawowego źródła dochodu, dofinansowanie pozwoli nie stracić finansowej kontroli.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje jednak nie tylko tym, którzy muszą mierzyć się z brakiem dostatecznej ilości przychodów. Kiedy przysługuje dodatek mieszkaniowy? Jeśli powierzchnia nieruchomości, w której mieszkasz, jest nie większa niż 58,5 m2, a Ty masz prawo do jej użytkowania.
Komu należy się podatek mieszkaniowy?
Osoby, które chcą skorzystać z dodatku mieszkaniowego, muszą spełnić wszystkie poniższe wymagania. Dodatek mieszkaniowy komu przysługuje?
- Osobom, które mają prawo do zgłoszonego mieszkania lub domu jednorodzinnego:
- są jego właścicielami,
- wynajmują je na podstawie umowy,
- czekają na mieszkanie socjalne lub zamienne (pod warunkiem, że posiadasz orzeczenie, że przysługuje Ci taki lokal),
- mają spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.
- W przypadku gdy powierzchnia zgłoszonej nieruchomości jest mniejsza lub równa 58,5 m2 lub jeśli wynosi mniej, lub tyle samo co 67,5 m2, a powierzchnia wszystkich pokoi łącznie z kuchnią nie przekracza 60 proc. powierzchni użytkowej domu;
- W sytuacji, gdy średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego z ostatnich 3 miesięcy jest równy lub niższy kwocie 1500 zł na jedną osobę. Jeśli przekroczy on wymagany próg, to dofinansowanie może zostać wypłacone, jednak pomieszczone o kwotę nadwyżki. Dla przykładu, jeśli Twój średni dochód wynosi 1670 zł na jedną osobę, to nadwyżka wynosi 170 zł.
Dla kogo dodatek mieszkaniowy? Z dofinansowania mogą skorzystać zarówno osoby samotne (dodatek mieszkaniowy dla samotnej matki), jak i pełne rodziny.
W związku z tym, że o dodatek wypłacany jest również osobom, które nie są właścicielami lokalu, a jedynie wynajmują mieszkanie na podstawie umowy, o dodatek mieszkaniowy dla studenta, mogą starać się też młodzi, którzy nie posiadają stałych dochodów.
Podobnie osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, mogą złożyć wniosek o dodatek mieszkaniowy dla niepełnosprawnych. Jest on przyznawany na tych samych zasadach, co standardowe dofinansowanie jednak rodziny, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, mogą zwiększyć próg maksymalnej powierzchni mieszkania o 15 m2, pod warunkiem, że niepełnosprawny potrzebuje dodatkowego pokoju lub też jeździ na wózku inwalidzkim.
A co z niektórymi grupami zawodowymi, które jeszcze do niedawna mogły liczyć na dofinansowanie mieszkań? Dodatek mieszkaniowy w wojsku to jeden z ważniejszych przywilejów, na który mogą liczyć nasi wojskowi, chociaż działa na zupełnie innych zasadach.
Przyznawany jest zawodowym żołnierzom przez czas pełnienia służby w danym garnizonie. Dodatek mieszkaniowy na wojsko uzależniony jest od iloczynu stawki podstawowej oraz współczynnika świadczenia uzależnionego od konkretnego garnizonu i może wynosić od 360 do nawet 900 zł.
Dodatek mieszkaniowy policja – funkcjonariusz, który pozostaje w służbie stałej, ma prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę lub też w miejscowości pobliskiej. Najczęściej jednak wypłacany jest równoważnik finansowy, który ma rekomendować brak lokalu, a jego wysokość uzależniona jest, chociażby od liczby członków rodziny.
Dodatek mieszkaniowy nauczyciel – w 2018 roku prawdo do dodatku mieszkaniowego oraz innych świadczeń socjalnych utracili nauczyciele. Aktualnie mogą się oni starać o standardowy dodatek mieszkaniowy wypłacany osobom w złej sytuacji materialnej.
Warto przeczytać: Mieszkanie na start 2021 - wysokość dopłat. Kto może liczyć na dopłaty do czynszu wynajmowanego mieszkania?
Dodatek mieszkaniowy – próg dochodowy
Próg dochodowy to jeden z ważniejszych czynników, który ma wpływ na wysokość dodatku mieszkaniowego. Przekroczenie ustanowionego limitu nie sprawia, że świadczenia nie zostanie przyznane, jednak powoduje, że ewentualna nadwyżka zostanie odjęta od wysokości dodatku.
Dodatek mieszkaniowy 2020 kryterium dochodowe – aktualnie na dodatek mieszkaniowy próg dochodowy wynosi 1500 zł, przypadające na jedną osobę w gospodarstwie domowym, pod warunkiem, że jest to gospodarstwo wieloosobowe. Osoby samotne powinny zarabiać nie więcej niż 2100 zł, a dochód liczony jest jako średnia z trzech ostatnich miesięcy.
Skąd takie kwoty? Pełne świadczenie mogą otrzymać osoby, których dochód nie przekracza:
- 175 proc. najniższej emerytury dla osób mieszkających samotnie,
- 125 proc. najniższej emerytury dla gospodarstw wieloosobowych.
Dodatek mieszkaniowy kryteria – jak wiadomo, wysokość najniższej emerytury zmienia się pod wpływem waloryzacji, a od 1 marca 2020 roku, wynosi ona 1200 zł.
Dodatek mieszkaniowy a kryterium metrażu
Jak już wspominaliśmy wcześniej, powierzchnia lokalu, który zostanie zgłoszony na wniosku o wypłatę świadczenia, nie powinna przekraczać 58,5 m2. W szczególnej sytuacji, gdy powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni jest mniejsza niż 60% powierzchni użytkowej nieruchomości, całkowita powierzchnia domu może wynosić maksymalnie 67,5 m2.
Na dopuszczalną wielkość mieszkania, ma też duży wpływ liczba osób w gospodarstwie domowym oraz fakt, czy zamieszkują go osoby niepełnosprawne, które zgodnie z orzeczeniem, powinny posiadać osobny pokój.
Wynajem mieszkania a dodatek mieszkaniowy
Z dodatku mieszkaniowego mogą skorzystać osoby, które wynajmują mieszkania, pod warunkiem, że mają spisaną umowę z właścicielem lokalu.
Dodatek mieszkaniowy a zadłużenia
Prawo do dodatku mieszkaniowego mają zarówno osoby, które posiadają tytuł prawny do lokalu, jak i ci, którzy utracili go i czekają na wskazanie lokalu socjalnego. Tym samym, nawet osoby zadłużone mogą ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, jednak zostanie on im przyznany dopiero w sytuacji, gdy część bieżących opłat dotyczących mieszkania, będzie regulowana na bieżąco, tak, aby dług się nie zwiększał.
Czy dodatek mieszkaniowy wlicza się do 500+?
Ilość świadczeń, z których mogą skorzystać rodzice, jest bardzo duża, jednak zdecydowana większość z nich jest beneficjentem programu 500 plus. Jak wiemy, jednym z warunków otrzymania świadczenia mieszkaniowego jest odpowiedni próg dochodów. Jak to pogodzić?
Dodatek mieszkaniowy a 500+, czy wlicza się on do wysokości dochodów? Zgodnie z przepisami za dochód nie uważa się zasiłków pielęgnacyjnych oraz okresowych wypłacanych przez pomoc społeczną. Co więcej, świadczenie wychowawcze również nie jest wliczane do dochodu, a więc nie trzeba brać go pod uwagę przy podawaniu wysokości przychodów.
Przeczytaj także: Kwota wolna od podatku 2020/2021 - ile wynosi i jak ją obliczyć?
Na jaki okres czasu przysługuje dodatek mieszkaniowy?
Wniosek o dodatek mieszkaniowy można złożyć w każdej chwili i jest on przyznawany na okres 6 miesięcy. Obowiązuje pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
Dodatek mieszkaniowy a koronawirus – co warto wiedzieć?
Zgodnie z Ustawą z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa, lokatorzy, którzy w wyniku koronawirusa, mają problem z opłacaniem czynszu, mogą skorzystać z nowego świadczenia, jakim jest dodatek mieszkaniowy koronawirus.
Świadczenie wypłacane jest ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a osoba, która zechce z niego skorzystać, powinna spełniać poniższe kryteria:
- w ciągu trzech miesięcy przed datą złożenia wniosku średni miesięczny dochód gospodarstwa na osobę powinien obniżyć się o 25 proc. w porównaniu od średniej z 2019 roku (dane sprawdzane na podstawie deklaracji PIT);
- osoba, która ubiega się o dodatek z dopłatą do czynszu, najmowała lub podnajmowała mieszkanie przed 14 marca 2020 roku;
- osoba, która ubiega się o dodatek powiększony o dopłatę do czynszu, nie korzystała wcześniej ze świadczenia.
Wniosek o dodatkową dopłatę mieszkaniową należy złożyć nie później niż 31 marca 2021 roku i dołączyć do niego wszystkie niezbędne dokumenty.
Sprawdź także inną formę pomocy rządu: 300+ – czym jest program Dobry Start?