Icon
Dofinansowanie do budowy domu w 2024 roku. Najlepsze dotacje na obniżenie kosztów budowy

Dofinansowanie do budowy domu w 2024 roku. Najlepsze dotacje na obniżenie kosztów budowy


Icon 6/12/2024 | 12:00 AM
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Planujesz budowę domu w 2024 roku i chcesz skorzystać z dostępnych dotacji? Sprawdź, jakie programy wsparcia oferują najwyższe dofinansowania i jak złożyć wnioski. Program „Moje Ciepło” zapewnia do 21 tys. zł na instalację pomp ciepła, co znacząco obniży koszty ogrzewania domu. W ramach programu „Mój Prąd” można uzyskać do 20,5 tys. zł na instalacje fotowoltaiczne, co pomoże w zredukowaniu rachunków za prąd. Jakie jeszcze dotacje można uzyskać i ile na nich zaoszczędzić?

Dofinansowanie do budowy domu 2023

O pomoc w sfinansowaniu budowy lub remontu domu najprościej zwrócić się do banku. Wśród proponowanych przez instytucje finansowe ofert jest bowiem najtańszy kredyt hipoteczny przeznaczony właśnie na wspomniany cel.

Dla wielu osób zaciągnięcie takiego zobowiązania to jedyna szansa na spełnienie marzenia o własnym domu. Czasem można jeszcze spróbować postarać się o dodatkowe źródła finansowania takie jak dotacje. W końcu po to są, by z nich korzystać. Planujesz rozpocząć budowę domu jeszcze w tym roku? Sprawdź, jakie dofinansowanie możesz zyskać.

„Czyste powietrze” 2024 – program unijny

Jednym z najbardziej znanych programów mających pomóc przede wszystkim w remoncie nieruchomości jest program „Czyste powietrze”. Od 22 kwietnia obowiązują nowe zasady.

  • wprowadzenie od 14.06 obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zagazowujących drewno i kotłów na pellet wyłącznie z tych, które są wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM)
  • zmiana w możliwości uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania (liczba budynków/lokali na beneficjenta)
  • nowe zapisy w dokumentacji dotyczące prefinansowania i pełnomocnictwa.

Szczegółowe informacje zjadziesz TUTAJ

Cytująć prezesa NFOŚiGW: 

Mamy kolejne duże pieniądze dla Polaków na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. To aż 6,4 miliarda złotych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), które obok środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), zapewniają nam ciągłość i stabilne finansowanie „Czystego Powietrza” w najbliższym czasie. To ogromy sukces, wypracowany wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Ze środków z programu „Czyste powietrze” można pokryć koszty:

  • wymiany nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe na nowy efektywny i ekologiczny kocioł,
  • modernizacji instalacji grzewczej,
  • ocieplenia budynku,
  • wymiany okien i drzwi,
  • zakupu rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • montażu instalacji PV, czyli instalacji fotowoltaicznej (paneli słonecznych).

Kto może skorzystać? 

Osoby fizyczne, posiadające na własność lub współwłasność:

  • budynek mieszkalny jednorodzinny,
  • wydzielony w budynku jednorodzinnym lokal mieszkalny z wyodrębnioną księgą wieczystą.

„Mój prąd” 2024 – dofinansowanie do fotowoltaiki

Program „Mój Prąd” to inicjatywa mająca na celu wsparcie inwestycji w fotowoltaikę, w Polsce, której głównym celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Program cieszy się dużą popularnością i w 2024 roku rusza w nowej odsłonie z kilkoma ważnymi zmianami. Oto szczegóły programu w pigułce: 

  1. Kiedy rusza? Nabór wniosków do programu „Mój Prąd” na 2024 rok planowany jest na początek drugiego kwartału. Dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia naboru będą ogłoszone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
  2. Co się zmieni? W 2024 roku program będzie obejmować nie tylko dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, ale również wsparcie dla magazynów energii, systemów zarządzania energią oraz ładowarek do samochodów elektrycznych.
  3. Ile można otrzymać? Dotacje będą wynosić do 50% kosztów kwalifikowanych, z maksymalną kwotą dofinansowania wynoszącą 20,5 tys. zł na instalację fotowoltaiczną. Dodatkowe wsparcie przewidziane jest dla systemów magazynowania energii i zarządzania energią, co ma na celu zwiększenie efektywności i autonomii energetycznej gospodarstw domowych.
  4. Kto może skorzystać? Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą zainwestować w odnawialne źródła energii. Wnioski mogą składać osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości, na której ma zostać zamontowana instalacja.
  5. Jak wnioskować? Wnioski o dofinansowanie będzie można składać online za pośrednictwem dedykowanej platformy. Wnioskodawcy muszą dołączyć niezbędne dokumenty, takie jak faktury za zakup i montaż instalacji oraz potwierdzenie uruchomienia systemu.

„Moje ciepło” 2024 – dofinansowanie do pompy ciepła

Dofinansowaniem na budowę domu dla młodych małżeństw w 2024 roku i dla innych beneficjentów inwestujących we własne cztery kąty jest obecnie program „Moje ciepło”. Nabór wniosków w ramach programu „Moje Ciepło” trwa w trybie ciągłym od 29 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2026 roku lub do wyczerpania dedykowanej puli środków​ (Mojecieplo.gov.pl)​​. 

Realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego. Jego celem jest wspieranie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej w kategorii powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła.

Oto szczegóły programu w pigułce: 

  1. Jaki jest budżet programu? Całkowity budżet programu wynosi 600 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego, nowego instrumentu Unii Europejskiej, przeznaczonego dla krajów z największymi wyzwaniami związanymi z realizacją unijnych celów redukcji emisji.
  2. Kto może skorzystać? Program jest skierowany do właścicieli nowych budynków jednorodzinnych. Wymagane jest, aby pompa ciepła była nowa (wyprodukowana w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed montażem) i spełniała odpowiednie normy efektywności energetycznej​. Dofinansowanie przysługuje wyłącznie na pompy ciepła współpracujące z wodnym ogrzewaniem niskotemperaturowym. Pompy muszą posiadać klasę efektywności energetycznej minimum A++ dla temperatury zasilania 55°C lub A+ dla klimatu umiarkowanego w przypadku pomp powietrze-powietrze
  3. Ile można otrzymać? Beneficjenci mogą otrzymać do 30% kosztów kwalifikowanych, z możliwością zwiększenia do 45% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 21 tys. zł na jedną inwestycję. Dofinansowanie obejmuje koszty zakupu i montażu pomp ciepła​
  4. Jak wnioskować? Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD), dostępnego na stronie NFOŚiGW.

„Moja woda” 2024 – dla retencji wody

Program „Moja woda” rozpoczął się 1 czerwca 2020 r. i w założeniu miał być realizowany do 30 czerwca 2024 r. 29.02.2024 oficjalny portal NFOŚiGW poinformował o zakończeniu trzeciej edycji programu Moja Woda. Na ten moment niestety brak jednoznacznych informacij, czy kolejna edycja programu wystartuje.

Rodzinny kredyt mieszkaniowy

Co prawda nie jest to stricte dofinansowanie do budowy domu natomiast skorzystanie z programu może przyczynić się do obniżenia ostatecznych kosztów związanych z budową domu. Mowa oczywiście o programie wsparcia, znanego również pod nazwą „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który pozwala na zaciągnięcie kredytu na 100 proc. wartości domu czy mieszkania, ponieważ wymagany przez banki wkład pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego.

Program przeszedł rebranding i obecnie nosi nazwę „Rodzinnego kredytu mieszkaniowego”. Gwarancją objęta może być część kredytu odpowiadająca wkładowi własnemu. Jeśli dana osoba czy rodzina zaciągają taki kredyt, a w okresie jego spłaty w rodzinie pojawi się drugie lub kolejne dziecko, to mają szansę na spłatę rodzinną. W przypadku drugiego dziecka wyniesie ona 20 tys. zł, a w przypadku kolejnych – po 60 tys. zł.

Kredyt mieszkaniowy ze spłatą rodzinną może być wydatkowany m.in. właśnie na budowę domu jednorodzinnego wraz z wykończeniem.

Lista aktualnych dotacji, programów i dofinansowań obniżających koszt budowy domu

  • Ulga termomodernizacyjna
  • Dofinansowanie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów
  • Program „Energia Plus”
  • Dotacje gminne na odnawialne źródła energii
  • Program „Czysta Energia”
  • Program „Dom z Klimatem”
  • Regionalne programy operacyjne (RPO)
  • Kredyt hipoteczny 0% 
  • Program „Rodzina 500+” (ułatwienia w kredytach dla rodzin)
  • Programy wsparcia finansowego dla młodych rodzin
  • Dotacje i ulgi podatkowe dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego
  • Wsparcie w ramach Krajowego Programu Odbudowy (KPO)
  • Dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)
  • Programy wsparcia lokalnego finansowane przez samorządy terytorialne

Na co można przeznaczyć pieniądze uzyskane w ramach dofinansowania?

Wiemy już, jakie są programy pozwalające właścicielom domów jednorodzinnych i osobom, które dopiero je budują, pozyskać wsparcie finansowe. Warto jednak też dowiedzieć się, na co można dostać dofinansowanie w 2024 roku. Środki pozyskane z dotacji w zależności od jej rodzaju mogą być wykorzystane na takie przedsięwzięcia jak:

  • budowa domu,
  • zakup i montaż paneli fotowoltaicznych,
  • zakup i montaż pompy ciepła,
  • wymiana pieca,
  • wymiana okien i drzwi,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup kolektorów słonecznych,
  • wykonanie termoizolacji budynku,
  • wymiana dachu,

i wiele innych.

Sam widzisz, że możliwości wydania otrzymanych w ramach dostępnych dotacji jest sporo. Dlatego szukaj programów, które pozwolą Ci sfinansować przedsięwzięcie, jakie najbardziej Cię interesuje.


Dodatkowe źródła: 

Program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych, www.mojprad.gov.pl

Moja Woda – wsparcie działań realizowanych przez WFOŚiGW, www.gov.pl

Program czyste powietrze, www.czystepowietrze.gov.pl

Data opublikowania: 6/12/2024

    Najczęściej zadawane pytania

    Ukończyłam Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, dzięki czemu wiem, jak pisać językiem zrozumiałym i staram się zawsze obiektywnie przekazywać informacje. Tłumaczę na „ludzki” zawiłości świata finansów i produktów bankowych, a dzięki wiedzy, jaką zdobyłam pracując w Totalmoney jestem w stanie odpowiadać na pytania użytkowników w trudnych sytuacjach finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    2.7
    Na podstawie 139 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    1 komentarz
    Ekspert
    • Ekspert
      Kuba
      16 października 2024
      Przecież dofinansowania nie dotyczą nowych domów
      • Ekspert
        Kazimierski Maciej Analityk finansowy
        Icon Kuba
        ·
        17 października 2024
        Dzień dobry, osoby budujące domy jednorodzinne mogą przecież skorzystać z dofinansowania do zakupu paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła. W tym zakresie dofinansowanie dotyczy nowego domu.