Robisz przelewy? Uważaj na urząd skarbowy

Planujesz przelew większej kwoty pieniędzy? Zastanawiasz się, czy o twojej transakcji dowie się urząd skarbowy? Nie wiesz jak bezpiecznie zatytułować przelew? Sprawdź więc, czy fiskus ma wgląd w aktywność na twoim koncie oraz jak głęboko do twojej kieszeni ma prawo zajrzeć.

Jeżeli myślisz, że urząd skarbowy na bieżąco kontroluje twoje konto bankowe, to możesz być spokojny. Nie oznacza to jednak, że na prywatnym rachunku możesz działać na zasadzie „wolnoć Tomku w swoim domku”. Bank ma obowiązek poinformować odpowiednie organy kontroli w przypadku transakcji równej lub przekraczającej kwotę 15 tys. euro i wzbudzającej podejrzenia co do legalności transferu.

Od jakiej kwoty bank zgłasza przelew i do kogo?

Urząd skarbowy może dowiedzieć się o transakcjach bankowych na kwotę równą lub większą niż 15 tysięcy euro. Dlaczego? Ponieważ banki mają obowiązek rejestrować tego typu operacje i – jeśli zachodzi podejrzenie łamania prawa – reagować i informować odpowiednie instytucje. Ta regulacja pochodzi z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Co ważne, nie chodzi tu tylko o jednorazowe przelewy między prywatnymi rachunkami w wysokości równej lub wyższej niż 15 tysięcy euro, ale również o serię mniejszych przelewów między tymi samymi osobami, których suma przekracza tę kwotę. Jeśli więc 15 tysięcy euro rozbijemy na kilka przelewów, prawdopodobnie wzbudzimy czujność pracownika banku i informacja na ten temat trafi do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej przy Ministerstwie Finansów. Stamtąd może zostać przekazana do urzędu skarbowego lub prokuratury.

Zresztą pułap 15 tysięcy euro nie jest sztywnym limitem. Każda transakcja w tej kwocie musi być rejestrowana, ale banki mogą też obniżyć poziom obowiązkowej rejestracji, np. do 10 tysięcy euro.

Warto wiedzieć, że
Oczywiście nie każdy przelew między prywatnymi kontami na 15 tysięcy euro i więcej jest dowodem przestępstwa. Ważne, aby dysponować dokumentami, które wskazują źródło pochodzenia środków i dowodzą, że nie mamy do czynienia z praniem brudnych pieniędzy.

Jak bezpiecznie tytułować przelewy?

To, jak opiszesz swój przelew ma znaczenie. Zastosowanie żartobliwych zwrotów sugerujących udział w nielegalnym procederze np. „za nerkę” może zainteresować bank i rozpocząć procedurę weryfikacji transakcji. Skorzystaj z poniższych wskazówek, żeby tworzyć bezpieczne tytuły przelewów:

  • Używaj konkretnych, jednoznacznych określeń.
  • Opisuj zgodny z prawdą cel przeznaczenia środków np. za mieszkanie – luty 2018.
  • Unikaj żartów w tytule przelewu.
  • Nie używaj podejrzliwych zwrotów np. „Cuba libre” w wolnym tłumaczeniu „wolna Kuba”, co może sugerować twoje zaangażowanie w działania polityczne na Kubie.

Pamiętaj, że z pozoru niewinne, żartobliwe opisy przelewów mogą przysporzyć ci wielu kłopotów. W przypadku przelewów zagranicznych szczególnie należy sprawdzić, na co możesz sobie pozwolić i czego unikać.

Wskazówka
Najczęściej stosowanymi sformułowaniami są „Przekaz środków” lub „Przelew” i takich możesz bezpiecznie używać.

Podatek od przelewu bankowego – kiedy?

Może nie zdajesz sobie sprawy, że pożyczki, darowizny i spadki też podlegają opodatkowaniu. W tym przypadku tytuł przelewu ma więc kluczowe znaczenie.

Osoby prywatne mogą udzielać pożyczek, ale jeśli dotyczą one kwot ponad 500 zł, to ich warunki powinny zostać sformalizowane w formie pisemnej umowy. O fakcie zawarcia umowy pożyczki należy poinformować urząd skarbowy. Pożyczkobiorca jest wtedy zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (2proc. wartości pożyczki pieniężnej), a pożyczkodawca musi zapłacić podatek dochodowy, jeśli pożyczka była oprocentowana.

Inny przypadek, kiedy na nasze konto bankowe może trafić większa suma pieniędzy, która nie pochodzi od pracodawcy czy z transakcji na rynku kapitałowym, to wpłata od rodziny czy znajomych, np. prezent ślubny. Tutaj również warto pamiętać o ustawowych limitach, które regulują swobodny transfer gotówki.

Ważne
Przelewy w tzw. pierwszej linii (np. rodzic – dziecko) nie mogą przekroczyć kwoty 9 637 zł w ciągu 5 lat, a darowiznę musimy zgłosić w ciągu 6 miesięcy w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Czy urząd skarbowy ma wgląd do kont bankowych?

Urząd skarbowy nie ma bezpośredniego wglądu w poszczególne transakcje na naszym koncie bankowym. Banki mają jednak obowiązek informowania fiskusa o dużych operacjach, szczególnie jeśli noszą znamiona łamania prawa (np. unikania podatku). Urząd skarbowy może również działać w sposób pośredni, a najważniejszą informacją inicjującą kontrolę lub postępowanie wyjaśniające jest regularne wydawanie dużo większych kwot (np. na zakup nieruchomości, pojazdów, itp.) niż te zadeklarowane w zeznaniu podatkowym.

Artykuły 13.03.2018