Icon
Czy można cofnąć przelew? Jak i w którym banku wycofasz przelew?

Czy można cofnąć przelew? Jak i w którym banku wycofasz przelew?


Icon 1/5/2024
Icon 9 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Zastanawiasz się, czy można cofnąć przelew? Pomyłkową płatność możesz anulować, ale tylko w niektórych bankach i jeśli zgłosisz problem w odpowiednim terminie. Musisz też mieć świadomość, że cofnąć możesz tylko wybrane rodzaje przelewów. Sprawdź zatem, kiedy skorzystasz z tej opcji oraz jak cofnąć przelew krok po kroku.

Czy można cofnąć przelew? Jak i w którym banku wycofasz przelew?

Z tego artykułu dowiesz się:

W których bankach możliwe jest cofnięcie przelewu.
Jak cofnąć standardowy przelew bankowy i czy da się to zrobić w bankowości elektronicznej.
Jak w praktyce odbywa się cofnięcie polecenia przelewu i zwrot środków na konto.
Czy da się cofnąć przelew natychmiastowy, przelew BLIK, PayPal oraz Revolut.

Czy można cofnąć przelew?

Na pytanie, czy jest możliwe cofnięcie przelewu bankowego, należy odpowiedzieć: to zależy głównie od rodzaju przelewu, a także od tego, kiedy zgłosi się problem do banku. W większości banków możliwe jest bowiem wycofanie przelewu, ale pod warunkiem, że:

  • był on zlecony w trybie standardowym, a więc za pośrednictwem międzybankowego systemu rozliczeniowego Elixir,
  • transakcję zdążysz wycofać przed sesją Elixir.

Innymi słowy, cofnąć można głównie zwykły przelew zewnętrzny w złotówkach, który zanim trafi do odbiorcy, najpierw przekazywany jest przez bank do systemu Elixir.

Nie jest natomiast możliwe anulowanie przelewów, które są przekazywane na konta bankowe odbiorców od razu po ich zleceniu, a więc z pominięciem systemu Elixir. Należą do nich przelewy natychmiastowe, a także przelewy wewnętrzne, czyli realizowane między rachunkami prowadzonymi w tym samym banku. Takich transakcji zatem nie cofniesz, a co najwyżej możesz próbować odzyskać pomyłkowo wysłane środki.

Czy da się cofnąć przelew bankowy? Przykłady:

  1. Pan Łukasz zapłacił w bankowości elektronicznej za rachunek za prąd, jaki dostał od nowego dostawcy energii. W formularzu przelewu wpisał jednak błędny numer rachunku, należący do poprzedniego dostawcy. Przelew wysłał w trybie zwykłym o godzinie 8 rano, a pomyłkę dostrzegł dopiero o godz. 10. Ponieważ najbliższa sesja wychodząca Elixir w jego banku odbywa się o godzinie 11, ma szansę cofnąć przelew.
  2. Pani Ewa za pośrednictwem aplikacji bankowej wysłała przelew natychmiastowy do sklepu online, płacąc w ten sposób za zamówiony towar. Kilka minut później jednak stwierdziła, że w innym sklepie mogłaby kupić ten sam przedmiot znacznie taniej. Czy może cofnąć przelew w takim przypadku? Niestety nie i nie pozostaje jej nic innego, jak anulować zamówienie w sklepie oraz zaczekać, aż to sklep zwróci jej pieniądze.

Po jakim czasie można cofnąć przelew?

Wiesz już, że możliwe jest wyłącznie cofnięcie błędnego przelewu, zleconego w trybie zwykłym w systemie Elixir. Na jego anulowanie masz jednak niewiele czasu, bo musisz to zrobić, zanim Twój bank przekaże płatność do międzybankowego systemu Elixir. Zrobi to natomiast w najbliższej sesji wychodzącej Elixir.

Zatem jaki jest czas na cofnięcie przelewu? Największe szanse na jego anulowanie masz najpóźniej na około 15 minut przed sesją wychodzącą.

Musisz więc wiedzieć, że w ciągu dnia odbywają się 3 takie sesje, ale w każdym banku mają one nieco inne godziny. Przykładowo, godziny sesji wychodzących w PKO BP to 8:00, 11:45 i 14:30, a w mBanku 5:55, 9:55 i 13:25. Jeśli zatem zlecisz w banku PKO przelew o godzinie 11:00, to będziesz mógł go cofnąć najpóźniej do około 11:30.

Godziny sesji Elixir w innych bankach sprawdzisz tutaj: Kiedy dojdzie przelew.

To, ile jest czasu na cofnięcie przelewu, zależy też od danego banku. Nie zawsze bowiem wystarczy to zrobić na około 15 minut przed sesją wychodzącą. Ogólnie jest to możliwe, gdy przelew ma wciąż status „w realizacji” lub „oczekujący” i taki status można zwykle sprawdzić w bankowości elektronicznej.

A co, jeśli przelew został już zrealizowany, czyli trafił do systemu Elixir i w konsekwencji także do odbiorcy? W takim przypadku możesz wyłącznie domagać się o zwrot środków od odbiorcy. Jeśli błędny przelew trafił do niewłaściwej osoby, zgodnie z przepisami w odzyskaniu pieniędzy musi pomóc Ci bank, który w ciągu 3 dni wyśle do niego wezwanie do zapłaty, wyznaczając termin 30 dni na zwrot środków.

W którym banku wycofasz przelew bankowy?

Czy można anulować przelew zlecony w banku, zależy też od polityki danej instytucji. Jak się bowiem okazuje, nie wszystkie banki zapewniają taką możliwość. Zanim więc przystąpisz do procedury anulowania przelewu, koniecznie sprawdź, czy da się cofnąć przelew w Twoim banku.

Aktualnie da się to zrobić głównie w następujących instytucjach:

W powyższych bankach masz szansę cofnąć przelew bieżący. A co z pozostałymi bankami? Przykładowo, w Banku Millennium możesz cofnąć przelew, ale tylko ten z datą przyszłą. Z kolei Alior Bank, czy też bank Pekao mogą Ci jedynie pomóc w odzyskaniu przelanych pomyłkowo pieniędzy w ramach reklamacji.

Jak cofnąć przelew krok po kroku?

Jak cofnąć źle wykonany przelew? W zależności od banku przelew bankowy możesz anulować:

  • samodzielnie w bankowości elektronicznej;
  • poprzez infolinię,
  • osobiście w oddziale.

Poniżej wyjaśniamy, jak cofnąć przelew przez internet. Pamiętaj jednak, że ta opcja dostępna jest tylko dla przelewów zleconych online i tylko w niektórych bankach m.in. w PKO BP, BOŚ Banku, ING Banku Śląskim, czy Credit Agricole.

Jak cofnąć przelew standardowy bieżący w bankowości elektronicznej:

  1. Sprawdź, czy można cofnąć przelew internetowy w Twoim banku,
  2. Zaloguj się do bankowości elektronicznej.
  3. W szczegółach przelewu sprawdź, czy ma on wciąż status oczekującego na realizację.
  4. Wybierz opcję anulowania przelewu, klikając np. „Anuluj”, „Odwołaj przelew” lub inną komendę o podobnym znaczeniu.
  5. Dokonaj autoryzacji dyspozycji cofnięcia przelewu np. kodem SMS.

A jak cofnąć przelew zaplanowany (z datą przyszłą)? Cofnięcie przelewu bankowego w tym przypadku możliwe jest na dwa sposoby:

  • poprzez jego anulowanie w bankowości elektronicznej w sposób opisany wyżej,
  • poprzez przelanie środków z konta bankowego na inny rachunek tak, aby w terminie realizacji przelewu bank nie miał z czego go zrealizować (przelew może być wykonany tylko wtedy, jeśli na rachunku jest wystarczająca suma pieniędzy).

Przypomnijmy, że powyższe sposoby anulowania płatności dotyczą wyłącznie standardowych przelewów Elixir. Banki oferują natomiast także przelewy natychmiastowe. Czy można cofnąć przelew natychmiastowy? Niestety nie i dotyczy to zarówno przelewów Express Elixir, jak i przelewów Blue Cash. A jak to wygląda w przypadku innego rodzaju przelewów np. PayPal lub przelewów na telefon BLIK?

Czy da się cofnąć przelew PayPal?

W PayPal cofnięcie przelewu nie jest możliwe, ponieważ system nie udostępnia takiej funkcji. Wszystko dlatego, że przelewy PayPal są realizowane natychmiast, a więc odbiorca płatności odnotowuje wpływ środków na swoim profilu w PayPal od razu po ich wysłaniu przez nadawcę.

Serwis PayPal podpowiada jednak, jak można odzyskać pieniądze wysłane np. omyłkowo. W tym celu należy skontaktować się z odbiorcą (jego dane kontaktowe znajdują się w sekcji Działania) i po prostu poprosić go o zwrot środków. A co jeśli to nie przyniesie efektu? Jak cofnąć przelew PayPal w takim przypadku? Można otworzyć Spór z odbiorcą, klikając w sekcji Centrum Rozstrzygania opcję Zgłoś problem. W przypadku nierozstrzygnięcia takiego sporu można go potem także przekształcić w roszczenie, którym zajmie się już bezpośrednio serwis PayPal.

Czy da się cofnąć przelew BLIK?

Przelew BLIK to inaczej przelew na telefon, który można realizować bezpośrednio na numer telefonu odbiorcy. Jest on dzisiaj bardzo popularny, dlatego warto wiedzieć, jak cofnąć przelew BLIK na telefon.

Zacznijmy od tego, czy da się cofnąć przelew BIK na telefon? Niestety zwykle nie da się go anulować, ponieważ jest to przelew natychmiastowy, który dociera do odbiorcy od razu. Cofnięcie przelewu BLIK możliwe jest więc wyłącznie przed jego autoryzacją. Po realizacji takiej płatności można też wnioskować do jej operatora, by pomógł w odzyskaniu pieniędzy. Oczywiście wcześniej można samemu skontaktować się z odbiorcą i poprosić go o zwrot środków.

Jak cofnąć przelew z Revolut?

Jeśli wysłałeś pieniądze za pośrednictwem aplikacji Revolut cofnięcie przelewu będzie możliwe, ale głównie wtedy, gdy:

  • płatność przekracza równowartość 25 GBP;
  • partner płatniczy Revolut nie otrzymał jeszcze dyspozycji realizacji przelewu.

Jak cofnąć przelew Revolut? W tym celu musisz się jak najszybciej skontaktować z Zespołem Pomocy Technicznej w aplikacji i zgłosić mu problem.

W jakim czasie można cofnąć przelew zagraniczny?

Cofnięcie przelewu zagranicznego jest możliwe tylko w niektórych bankach. Można go też anulować wyłącznie do momentu jego realizacji przez bank, a więc gdy widnieje on jeszcze w historii rachunku jako oczekujący.

Niektóre banki określają bardziej precyzyjnie, w jakim czasie można cofnąć przelew zagraniczny. Przykładowo w ING przelew europejski SEPA odwołać możesz w danym dniu roboczym po godzinie 17:00, a w weekend przez cały dzień.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu bankowego?

Zastanawiasz się, czy cofnięcie przelewu bankowego jest płatne? W większości banków jest to darmowa opcja. Z reguły więc nie zapłacisz nic za taką usługę, zwłaszcza jeśli chcesz cofnąć jeszcze niezrealizowany przelew w bankowości elektronicznej. Jednym z nielicznych wyjątków jest bank BNP Paribas, w którym za cofnięcie przelewu trzeba zapłacić prowizję 25 zł.

Zwrot środków z błędnego przelewu – jak przebiega?

Gdy tylko zauważysz błąd w wysłanym przelewie, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem i poproś o jego wstrzymanie. Czas odgrywa tutah kluczową rolę, ponieważ jeśli transakcja nie została jeszcze zaksięgowana (czyli przelew miał miejsce na długo przed wychodzącą sesją Elixir), to najczęściej bez problemu można będzie go anulować. W takim przypadku zwrot środków nastąpi automatycznie po anulowaniu płatności. Po prostu wrócą one na Twoje konto, najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.

Jeśli natomiast domagasz się zwrotu środków z tytułu błędnie wykonanego przelewu, który został już zrealizowany, procedura ich zwrotu będzie wyglądała nieco inaczej:

  • najpierw bank zwróci się do odbiorcy przelewu o zwrot środków i da mu na to 30 dni,
  • jeśli odbiorca odda pieniądze, trafią one na rachunek techniczny banku, a dopiero potem zostaną przekazane na Twoje konto bankowe.
Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Błędny przelew - jak uniknąć takich sytuacji w przyszłości?

Błędnego przelewu nie zawsze uda Ci się cofnąć, dlatego postaraj się unikać popełniania pomyłek przy zlecaniu takich płatności. Pomoże Ci w tym przestrzeganie kilku prostych zasad:

  • przed wysłaniem przelewu dokładnie sprawdź jego kluczowe elementy: numer konta i dane odbiorcy oraz kwotę i tytuł transferu;
  • zawsze sprawdzaj też podstawowe dane przelewu w SMS-ie autoryzacyjnym;
  • stwórz listę zaufanych odbiorców przelewów w bankowości elektronicznej, dzięki czemu ograniczysz ryzyko pomyłki w ich numerze konta;
  • korzystaj ze zleceń stałych, jeśli wykonujesz regularnie przelewy do tych samych odbiorców – np. jeśli co miesiąc regulujesz w tej samej wysokości czynsz do spółdzielni lub spłacasz w ratach kredyt na 15 tys. zł;
  • określ limity transakcji w bankowości elektronicznej – aby uniknąć przelania pomyłkowo zbyt wysokiej kwoty;
  • wysyłaj przelewy tylko z własnych urządzeń, zabezpieczonych oprogramowaniem antyspyware – przez to ograniczysz ryzyko przechwycenia danych do konta przez cyberprzestępców, którzy mogą je wykorzystać do wykonania różnych nieautoryzowanych płatności z Twojego rachunku.

Dodatkowe źródła:

Chcę odzyskać moje pieniądze. Czy mogę anulować płatność?, https://www.paypal.com/pl/cshelp/article/chc%C4%99-odzyska%C4%87-moje-pieni%C4%85dze-czy-mog%C4%99-anulowa%C4%87-p%C5%82atno%C5%9B%C4%87-help106

Jak anulować przelew?, https://help.revolut.com/pl-PL/business/help/receiving-payments/issues-with-transfers/i-want-to-cancel-a-transfer/

Zrobiłeś przelew na zły numer konta? Sprawdź, co zrobić!, https://www.bnpparibas.pl/blog/zrobiles-przelew-na-zly-numer-konta-sprawdz-co-zrobic

Data opublikowania: 1/5/2024

    Najczęściej zadawane pytania

    Jestem ekonomistką z wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wyspecjalizowaną w obszarze finansów i bankowości. Od prawie dekady zajmuję się copywritingiem i redakcją treści internetowych, skupiając się głównie na finansach. To pozwala mi dzielić się swoją wiedzą oraz praktycznym podejściem do kwestii finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.0
    Na podstawie 751 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert