Masz konto w banku BNP Paribas, a do niego wydaną kartę debetową lub kredytową? Co, jednak kiedy od kilku godzin nigdzie nie możesz jej znaleźć? Na wszelki wypadek zabezpiecz swoje pieniądze i ją zablokuj. Dlaczego to tak istotne? Przeczytaj, jak zablokować kartę BNP i co może dać ten krok.
Możliwości utraty lub zablokowania karty debetowej, jak i karty kredytowej, mają istotne znaczenie dla ochrony Twoich finansów. Istnieją dwie, różne procedury, które zapewniają bezpieczeństwo Twoich środków.
Jeśli nie jesteś pewien, czy karta została skradziona, najlepszym rozwiązaniem będzie tymczasowe zablokowanie karty. Po odnalezieniu możesz usunąć jej blokadę i ponownie z niej korzystać. Tylko, jak to zrobić?
Jak zablokować czasowo kartę w BNP Paribas przez internet?
Warto rozróżnić pojęcie blokady karty od jej zastrzeżenia, ponieważ te dwa rozwiązania masz do wyboru, gdy chcesz zabezpieczyć swoje środki i uniemożliwić wykonywanie transakcji przy użyciu karty.
Zastrzeżenie karty w BNP jest procesem nieodwracalnym. Jeśli się na niego zdecydujesz, musisz zamówić nową kartę do konta. Blokada karty może być zaś tymczasowa. To od Ciebie zależy, na jak długo chcesz ją zablokować. To rozwiązanie warto wybrać, gdy masz jeszcze nadzieję, że karta się znajdzie.
Jak zablokować czasowo kartę w BNP Paribas przez internet? Do wyboru masz kilka rozwiązań. Kartę zablokujesz zarówno w bankowości internetowej, jak i przez aplikację mobilną.
Wybór aplikacji mobilnej może okazać się najszybszy. Wejdź zatem do aplikacji Gomobile i postępuj zgodnie z następującymi krokami: wybierz zakładkę Finanse >Karty > Blokuj kartę.
To wszystko. Twoja karta będzie już zablokowana, a Ty nie musisz martwić się o swoje pieniądze.
Zablokować kartę w banku BNP Paribas możesz także w bankowości internetowej GOonline. Jak to zrobić?
Wybierz zakładkę: Moje finanse > Karty > Blokuj kartę > Blokuj czasowo.
Jeszcze inny wybór to blokada karty w bankowości internetowej GOonline Biznes. To rozwiązanie dostępne głównie dla osób prowadzących firmę. W tym przypadku kroki są zbliżone do tych opisanych powyżej.
Jak dokładnie przebiega proces blokady karty tym sposobem?
Wybierz zakładkę: Karty > Dane Karty >Zablokuj kartę.
Blokada karty w BNP Paribas przez infolinię
Karty w BNP Paribas nie musisz blokować przez internet. Równie dobrze zrobisz to przez infolinię. Wiele osób preferuje załatwianie takich spraw telefonicznie, aby upewnić się, że cały proces na pewno został zakończony. W tym przypadku również blokada karty w BNP Paribas zajmie zaledwie chwilę. Proces będzie jednak nieco dłuższy niż przez internet, gdyż najpierw musisz potwierdzić swoją tożsamość. Najpewniej konieczne będzie udzielenie odpowiedzi na kilka pytań.
Pod jaki numer zadzwonić, aby zablokować kartę? Najlepiej zadzwoń pod numer +48 828 828 828. Dodzwonisz się wówczas do Systemu Zastrzegania Kart.
Możesz także połączyć się ze standardową infolinią, która dostępna jest pod dwoma numerami telefonów:
- +48 500 990 500
- +48 22 134 00 00
Infolinia dostępna jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Połączenie będzie jednak płatne. Stawka zależna jest od operatora.
Blokada karty w BNP Paribas w oddziale
Blokada karty w oddziale banku to kolejna opcja, którą masz do wyboru. Zajmie ona najwięcej czasu, ponieważ wymaga wizyty w placówce, a niekiedy także oczekiwania w kolejce. Niemniej, jeśli jesteś niedaleko, to sam proces blokady nie trwa więcej niż 5 minut.
Jak odblokować kartę BNP Paribas?
Blokada karty jest tymczasowa, a to oznacza, że możesz ją odwrócić. To dobre rozwiązanie, jeśli karta się znajdzie. Po co czekać na nową, skoro nadal możesz korzystać ze starej? Tylko jak odblokować kartę BNP Paribas? To proste! Również zrobisz to na 3 sposoby, czyli przez internet, na infolinii lub w oddziale banku.
Chcesz odblokować kartę w aplikacji mobilnej banku?
Wybierz zakładkę: Moje finanse > Karty > Blokuj kartę > Odblokuj kartę.
To wszystko. Ponownie możesz z niej korzystać.
Czy BNP Paribas może zablokować kartę bez naszej wiedzy?
Bank również posiada możliwość zablokowania karty, co więcej może cię nawet o tym nie poinformować. Kiedy to się dzieje? Blokada zostanie zastosowana m.in. w przypadku przekroczenia limitu karty lub nieterminowej spłaty minimalnej kwoty. Dotyczy to przede wszystkim karty kredytowej.
To nie jedyna sytuacja, gdy bank decyduje się na blokadę karty. Dzieje się to również w przypadku trzykrotnego wprowadzenie niewłaściwego PIN-u.
Istnieje także ryzyko, że system transakcyjny banku zakwalifikuje dokonaną przez Ciebie płatność jako oszustwo, czyli nieautoryzowaną transakcję przeprowadzoną przez osobę trzecią bez Twojej zgody i wiedzy.
W takim przypadku celem blokady karty jest ochrona przed kradzieżą środków, chociaż może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji (szczególnie gdy korzystasz z karty za granicą i nagle tracisz dostęp do swoich pieniędzy). Należy jednak pamiętać, że takie działanie jest podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Jeśli podejrzewasz, że bank zablokował Twoją kartę, to jak najszybciej skontaktuj się z nim przez infolinię lub udaj się do najbliższej placówki.