Wycofanie zgody BIK polega na odwołaniu w banku swojej zgody na przetwarzanie danych o sobie w Biurze Informacji Kredytowej. Możesz wycofać taką zgodę BIK w BNP Paribas, aby usunąć z historii kredytowej informacje o zobowiązaniach zaciągniętych w tym banku. Sprawdź, jak to zrobić i jakie warunki musisz spełnić, by dane o kredytach BNP Paribas zniknęły z BIK.
- Czy można wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK w BNP Paribas?
- Jak wycofać zgodę BIK w BNP Paribas?
- Wniosek o wykreślenie danych z BIK w BNP Paribas – kiedy i jak go złożyć?
- Czy BNP Paribas automatycznie usuwa dane z BIK po spłacie kredytu?
- Twoje prawa wobec BIK a BNP Paribas – jak chronić swoje dane kredytowe?
Przed ubieganiem się o kredyt lub pożyczkę warto wiedzieć, jak sprawdzić BIK, by przejrzeć widniejącą w nim historię kredytową. Możesz ją bowiem poprawić m.in. przez wykreślenie informacji o niektórych zobowiązaniach.
- Wykreślenie informacji z BIK na temat zobowiązań kredytowych możliwe jest poprzez wycofanie zgody na przetwarzanie danych na ich temat.
- Wniosek o wycofanie zgody BIK należy złożyć w banku, który udzielił kredytu.
- W BNP Paribas wycofanie zgody BIK załatwisz na infolinii lub w bankowości internetowej.
- Wskutek wycofania zgody BIK z Twojej historii kredytowej usunięte zostaną wyłącznie spłacone już zobowiązania w BNP Paribas np. uregulowany w terminie kredyt gotówkowy.
Czy można wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK w BNP Paribas?
Wycofanie swojej zgody na przetwarzanie danych w BIK w BNP Paribas możesz złożyć w dowolnym czasie, ponieważ takie prawo zapewniają Ci przepisy. Wskutek tego bank BNP Paribas powinien usunąć z Twojej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej dane dotyczące Twoich zobowiązań kredytowych. W ten sposób z bazy mogą zniknąć jednak tylko następujące informacje:
- o zobowiązaniach, które już spłaciłeś całkowicie i zrobiłeś to terminowo – takie zobowiązania budują pozytywną historię kredytową, a więc niekoniecznie warto usuwać dane na ich temat;
- o zobowiązaniach, które spłaciłeś całkowicie i z opóźnieniami, ale nie większymi niż 60 dni – ich usunięcie może poprawić Twoją historię kredytową i podwyższyć scoring BIK.
BIK wciąż natomiast będzie mógł przetwarzać dane o Twoich zaległościach przekraczających 60 dni i będzie miał prawo to robić bez Twojej zgody przez 5 lat od daty całkowitej spłaty zobowiązania. Stanie się tak jednak tylko wtedy, jeśli bank BNP Paribas poinformował Cię o zamiarze przetwarzania takich informacji w BIK i minęło od tego czasu minimum 30 dni.
Poza tym bank BNP Paribas wciąż będzie przekazywał do BIK informacje o aktywnych kredytach i pożyczkach, a więc które wciąż spłacasz.
Zanim zdecydujesz się na wycofanie zgody BIK w banku BNP Paribas, sprawdź zatem dokładnie, jakie informacje na Twój temat przekazał on do Biura Informacji Kredytowej i jak wygląda Twoja historia kredytowa.
Jak wycofać zgodę BIK w BNP Paribas?
Wycofanie zgody BIK w BNP Paribas jest wyjątkowo proste, ponieważ nie wymaga nawet wysyłania oficjalnych pism w tej sprawie. W tym celu wystarczy bowiem wykonać następujące kroki:
- Skontaktuj się z bankiem BNP Paribas na jeden z poniższych sposobów:
dzwoniąc na infolinię pod numer: +48 22 134 00 00 (dla połączeń krajowych i z zagranicy) lub +48 500 990 500 (Dla połączeń komórkowych) lub na czacie po zalogowaniu się do bankowości internetowej GOonline.
- Poinformuj konsultanta o tym, że chcesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK.
- Wskaż zobowiązanie, którego ma dotyczyć wycofanie zgody BIK.
Może być to np. spłacony kredyt gotówkowy, karta kredytowa, czy też kredyt hipoteczny. Aby prawidłowo wskazać zobowiązanie, podaj numer umowy kredytowej i dzień jej zawarcia.
Wniosek o wykreślenie danych z BIK w BNP Paribas – kiedy i jak go złożyć?
Wniosek o wykreślenie danych z BIK w BNP Paribas możesz złożyć także na piśmie, składając go osobiście w placówce banku lub przesyłając listownie na adres: BNP Paribas Bank Polska SA, 01-211 Warszawa, ul. Kasprzaka 2. W istocie musi być to pismo informujące o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych w BIK, a więc powinny się w nim znaleźć następujące informacje:
- dane banku – nazwa i adres,
- Twoje dane – imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL,
- dane zobowiązania, którego dotyczy wniosek – np. data zawarcia i numer umowy kredytowej,
- oświadczenie o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych w BIK na temat wskazanego zobowiązania,
- prośba o przekazanie informacji na temat realizacji wniosku np. na wskazany adres e-mail,
- podpis.
Przykład wniosku o wycofanie zgody BIK:
Wnoszę o zaprzestanie gromadzenia, przetwarzania i udostępniania przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. ul. Zygmunta Modzelewskiego 77a, 02-679 Warszawa przekazanych przez BNP Paribas i dotyczących mnie informacji stanowiących tajemnicę bankową, po wygaśnięciu zobowiązania związanego z umową kredytu nr …. z dnia … w zakresie przewidzianym przepisami m.in. art. 105a pkt 2 i 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 Prawo bankowe (Dz. U. 1997 Nr 140 poz. 939).
Bank BNP Paribas powinien w ciągu 30 dni rozpatrzyć Twój wniosek i go zrealizować, a więc zgłosić do BIK konieczność wykreślenie danych na temat Twojego kredytu. Na wprowadzenie stosownych zmian w Twojej historii kredytowej BIK ma natomiast 7 dni.
Czy BNP Paribas automatycznie usuwa dane z BIK po spłacie kredytu?
Po spłacie kredytu bank BNP Paribas usuwa automatycznie dane z BIK na jego temat i robi to w ciągu 30 dni od spłaty zobowiązania. Wciąż jednak w raporcie BIK może widnieć o nim informacja, jeśli przy zaciąganiu kredytu wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych w BIK po wygaśnięciu zobowiązania przez 5 lat od jego spłaty. Właśnie w takim przypadku możesz wycofać swoją zgodę na przetwarzanie danych, aby informacje o kredycie definitywnie zostały usunięte z Twojej historii kredytowej przed upływem wspomnianych 5 lat.
Twoje prawa wobec BIK a BNP Paribas – jak chronić swoje dane kredytowe?
Twoje dane kredytowe w BNP Paribas muszą być przetwarzane i chronione przez bank zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z tym masz także pewne prawa w tym zakresie m.in.:
- dostępu do swoich danych – w każdym momencie możesz zwrócić się do banku BNP Paribas z prośbą o informację, jakie dane przetwarza na Twój temat i o przesłanie kopii tych danych;
- modyfikacji/ poprawienia swoich danych – możesz zatem złożyć wniosek o skorygowanie wszelkich błędnych informacji widniejących w BIK np. o opóźnieniu w spłacie kredytu, jeśli uregulowałeś wszystkie raty w terminie;
- usunięcia danych – możesz żądać w banku o usunięcie danych z BIK, jeśli są one np. przetwarzane bez Twojej zgody po wygaśnięciu zobowiązania.
Twoim prawem jest także wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w każdym czasie. Pamiętaj jednak, że nie będzie ono skuteczne, jeśli prawo do przetwarzania danych przez BIK na temat Twojego kredytu wynika z odrębnych przepisów. Dotyczy to np. kredytu w trakcie spłaty, na temat którego informacje do BIK bank BNP Paribas ma obowiązek przekazywać na podstawie art. 105 ust. 4 oraz 105a Prawa bankowego oraz art. 9a ust. 8 ustawy o kredycie konsumenckim, ponieważ służą one do oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego dokonywanych przez banki i inne instytucje finansowe.
Czy wycofanie zgody na BIK w BNP Paribas to decyzja nieodwracalna?
Możesz w każdej chwili wnioskować do banku BNP Paribas o przywrócenie danych do swojego raportu, aby tworzyły Twoją historię kredytową i przez to pomagały Ci w zaciąganiu kolejnych zobowiązań. W tym celu należy złożyć do BNP Paribas oświadczenie o ponownym wyrażeniu zgody na udostępnianie i przetwarzanie danych w BIK.
Takie przywrócenie danych o wygasłym kredycie możliwe jest jednak tylko w ciągu 5 lat od jego spłaty. Po tym czasie bowiem nieodwracalnie trafią one już do części statystycznej, gdzie będą przetwarzane przez BIK przez maks. 12 lat wyłącznie w celach analitycznych, a więc bez wpływu na historię kredytową.