Każdy człowiek dba o to, by jego pieniądze były bezpieczne. Już prawie nikt w dzisiejszych czasach nie przechowuje pieniędzy w domu, lecz powierza to zadanie wybranemu bankowi. Standardem stał się już dostęp do konta poprzez system bankowości elektronicznej. Czy jednak jest to bezpieczne?
Najczęstszym, choć nie najbezpieczniejszym sposobem zabezpieczenia konta jest stały login i przypisane do niego hasło. Służy ono do zalogowania się w systemie bankowości elektronicznej, jednak przy dokonywaniu transakcji należy skorzystać z dodatkowego narzędzia autoryzacyjnego. Modyfikacją tego typu jest stały login, używany z tak zwanym hasłem maskowanym, czyli takim, gdzie podajemy tylko wybrane znaki z wybranego przez nas hasła.
Oprócz momentu logowania się do systemu narzędzia autoryzacyjne są potrzebne także przy zatwierdzaniu wszelkich transakcji. W zależności od banku mogą to być różne metody. Przykładem może być uwierzytelnianie operacji bankowej poprzez wprowadzenie hasła jednorazowego z otrzymanej wcześniej karty kodów jednorazowych. Kody mogą być wprowadzane po kolei lub losowo, jak również stosowane są inne metody, np. podawanie dwóch części kodu z karty, losowanych przez system. Innym sposobem autoryzacji, często używanym przez banki jest hasło dodatkowe wysyłane na telefon komórkowy smsem. Podobnie działa także generator tokenów, który generuje ciąg znaków, jaki należy wprowadzić, aby potwierdzić transakcję. Banki stosują także telefoniczną weryfikację transakcji, szczególnie jeśli dotyczy ona sporej sumy. Jest to jednak rozwiązanie dość uciążliwe i opóźniające transakcję.
Z powyższych przykładów wynika, że banki starają się jak najlepiej zadbać o to, by środki, zgromadzone przez nas na koncie, były jak najlepiej zabezpieczone. Należy jednak podkreślić, że posiadacz konta również powinien dbać o bezpieczeństwo swego konta, nie udostępniając swojego loginu i zmieniając co jakiś czas hasło dostępu oraz zabezpieczając swoją kartę kodów przez niepowołanymi osobami.