Protokół 3D Secure jest dodatkowym krokiem zwiększającym bezpieczeństwo płatności kartą w internecie. Twoją tożsamość potwierdza organizacja płatnicza, jak i bank będący wystawcą karty. Sprawdziłam, jak to działa!
Płatność kartą debetową czy kartą kredytową w internecie pozwala na szybkie sfinalizowanie transakcji. Usługa 3D Secure powoduje, że Twoje pieniądze są lepiej chronione. Zobacz w artykule:
- 3D Secure zabezpiecza Twoje pieniądze przy transakcjach kartą w internecie.
- Status aktywności usługi 3D Secure sprawdzić możesz w bankowości elektronicznej.
- Korzystanie z zabezpieczenia 3D Secure wymaga zwykle wpisania kodu SMS czy autoryzacji w aplikacji mobilnej banku.
Na czym polega usługa 3D Secure?
3D Secure jest usługą zabezpieczającą transakcje płatnicze kartą w internecie. W trakcie płatności narzędzie to pozwala na weryfikację Twojej tożsamości, dlatego skutecznie chroni przed nieautoryzowanym użyciem Twoich środków finansowych z karty.
Karty kredytowe od lat są wygodnym narzędziem pozwalającym na uiszczanie odpowiednich kwot za zakupy online. Banki udzielały gwarancji bezpieczeństwa, a szyfrowane protokoły transmisji unikalnych danych na karcie wystarczały, by klienci nie mieli obaw podczas płacenia w internecie.
Wraz z rozwojem cyberprzestępczości i pojawieniem się konkurencyjnych metod płatności, jak BLIK czy PayPal, pojawiło się ryzyko wykorzystania danych z karty przez osoby niepowołane. W 1999 roku opracowano zatem technologię 3D Secure. Jej twórcą była firma Visa. 3D Secure miała na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa płatności kartą w sieci.
Początkowo wprowadzono taką usługę pod nazwą „Verified by Visa”, ale szybko została przejęta także przez MasterCard, która wprowadziła swój system kodów. W 2019 roku, czyli w 20 lat po powstaniu 3D Secure, wdrożono nowszą jego wersję 2.0. Jest bardziej przyjazna użytkownikom.
Usługa wykorzystywana jest w przypadku kart:
- kredytowych,
- debetowych,
- obciążeniowych,
- przedpłaconych.
Dostępna jest w niektórych sklepach internetowych, które oznaczone są jako:
- MasterCard SecureCode lub MasterCard ID Check,
- Verified by Visa czy Visa Secure.
Zabezpieczenie 3D Secure może przyjąć formę:
- Kodu SMS,
- Mobilnej autoryzacji dokonywanej w aplikacji banku,
- Użycia tokenów lub karty kodów.
Obecnie zdecydowanie najczęściej w użyciu są kody SMS przesyłane na Twój numer telefonu podany w banku lub uwierzytelnianie za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku.
System 3D Secure pod względem technicznym działa w ten sposób, że dodawana jest warstwa autoryzacyjna w trakcie transakcji online. Wymaga ona od użytkownika podjęcia dodatkowego działania.
Jak aktywować usługę 3D Secure?
Aktywacja usługi 3D Secure w większości przypadków nie jest potrzebna. Uruchamia się ona automatycznie, kiedy dodasz swoją kartę podczas dokonywania zakupów w sklepach internetowych. Polskie banki zwykle oferują usługi 3D Secure. Taki mechanizm bezpieczeństwa przy transakcjach w internecie dostępny jest m.in. w takich instytucjach jak:
Skąd wziąć kod 3D Secure? Musisz odblokować mechanizm bezpieczeństwa. Zweryfikuj to w swojej bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej. Na przykład w PKO BP dla aktywacji usługi 3D Secure powinieneś:
- zalogować się do serwisu bankowości elektronicznej iPKO lub aplikacji mobilnej IKO;
- przejść do zakładki „Moje Produkty ->Karty”;
- wybrać swoją kartę płatniczą;
- przejść do szczegółów karty („Szczegóły i zarządzanie kartą -> Usługi 3D Secure”, gdzie zweryfikujesz, czy usługa 3D Secure jest aktywna; jeśli nie – aktywuj ją;
- Potwierdź transakcję przez 3D Secure za pomocą aplikacji IKO lub przez SMS.
W PKO zmiany ustawień 3D Secure dokonasz również przez infolinię, pod numerem telefonu 800 302 302.
Jak zapłacić kartą z użyciem 3D Secure?
Jeśli chcesz zapłacić kartą z użyciem usługi bezpieczeństwa 3D Secure powinieneś:
- wejść na stronę sklepu, który obsługuje płatności 3D Secure,
- wybrać opcję płatności kartą – sklep poprosi Cię o wpisanie konkretnych danych, w tym numeru karty, data ważności, imienia i nazwiska czy kodu CVV,
- sprawdź, czy wpisane dane są poprawne,
- dokonaj uwierzytelnienia transakcji – zwykle będzie to kod SMS lub weryfikacja w aplikacji mobilnej.
Jak sprawdzić czy mam 3D Secure?
Analogicznie jak w przypadku aktywacji usługi 3D Secure możesz to zrobić zwykle w swoim banku w bankowości elektronicznej czy w aplikacji mobilnej, ale i na bankowej infolinii. Na przykładzie mBanku1 wyjaśnię, jak to wygląda:
- zaloguj się do bankowości internetowej na stronie www.mbank.pl,
- wejdź w zakładkę „Produkty ->Karty”,
- wybierz pożądaną kartę i sprawdź szczegóły,
- na liście będziesz mieć informację, czy usługa 3D Secure jest aktywna.
polecają ranking
Jakie korzyści daje usługa 3D Secure?
Podstawową funkcją spełnianą przez usługę 3D Secure jest zabezpieczenie transakcji płatniczych dokonywanych kartą w internecie. Nie jest to jednak jedyna korzyść. Wśród pozostałych można wymienić:
- Zmniejszenie ryzyka oszustw w internecie – usługa chroni zarówno użytkowników przed utratą pieniędzy, jak i samych sprzedających.
- Wygoda korzystania z usługi bezpieczeństwa.
- Automatyczny system ochrony – w wielu bankach 3D Secure jest włączana automatycznie, a Ty nie musisz robić nic, by z takiego protokołu korzystać.
- Zwiększenie zaufania do zakupów w internecie.
- Zgodność z wymaganiami unijnymi, jak PSD2.
Czy warto uruchamiać usługę 3D Secure?
Warto byś uruchomił i na bieżąco korzystał z usługi 3D Secure dla bezpieczeństwa swoich środków finansowych. Jeśli robisz zakupy w internecie i dokonujesz płatności kartą, to możesz zabezpieczyć się przed działalnością cyberprzestępców.
Od momentu powstania protokołu 3D Secure bankowość mobilna mocno się rozwinęła. Z jednej strony zwiększyło to Twoją wygodę korzystania z dodatkowej autoryzacji 3D Secure, ale jednocześnie stanowi zagrożenie dla jej istnienia. Pojawiły się konkurencyjne metody weryfikacji transakcji płatniczych w internecie.
Wśród nich mogę wymienić:
- Dynamiczny kod CVV – zamiast jednego, stałego kodu CVV widniejącego na odwrocie karty płatniczej, możesz otrzymać zmienny kod generowany przez aplikację.
- Uwierzytelnianie dwuskładnikowej (2FA) – gdzie poza hasłem dodatkowo wymagany jest kod SMS, czy weryfikacja w aplikacji mobilnej.
- Systemy Google Pay, Apple Pay czy PayPal – usługi zapewniające bezpieczeństwo płatności.
Każdy z tych systemów ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo Twoich transakcji online.