Icon
Jak płacić telefonem i zainstalować kartę płatniczą w telefonie?

Jak płacić telefonem i zainstalować kartę płatniczą w telefonie?

Autor Maciej Kazimierski
Analityk finansowy

Icon 8/21/2024
Icon 7 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Jak płacić telefonem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: wystarczy, że odblokujesz telefon i zbliżysz go do terminala. Klienci polskich banków mogą płacić przy użyciu Apple Pay, Google Pay i BLIKIEM. Dowiedz się, jak płacić telefonem i dodać do niego kartę płatniczą.

Jak płacić telefonem?

Przez ostatnich kilkanaście lat klienci polskich banków przeżyli rewolucję związaną z rozwojem płatności mobilnych, a w tym płatności telefonem:

  • w 2014 r. Bank Pekao S.A. jako pierwszy w Polsce wprowadził płatności zbliżeniowe HCE,
  • w lutym 2015 r. zadebiutował BLIK,
  • jesienią 2016 r. pierwsze banki wdrożyły Google Pay,
  • w połowie czerwca 2018 r. w Polsce pojawił się Apple Pay
  • a od 2021 r. dostępny jest BLIK zbliżeniowy.

Z tego artykułu dowiesz się, jak płacić telefonem i jak dodać do niego kartę płatniczą.

Jak płacić telefonem? Na czym to polega?

Niezależnie od tego, w którym banku masz konto osobiste, czy w kieszeni nosisz smartfon z Androidem, czy jesteś fanem smartfonów z nadgryzionym jabłkiem w logo, bez problemu znajdziesz rozwiązanie dla siebie.

Pod względem technologicznym Apple Pay i Google Pay, czyli najpopularniejsze usługi zbliżeniowych płatności mobilnych nie różnią się od siebie: wykorzystują NFC. Dlatego też odpowiedzi na pytania „jak przykładać telefon do terminala?” czy „jak płacić w sklepie telefonem?”, są w ich przypadku takie same.

Płatność telefonem w sklepie polega na odblokowaniu urządzenia i zbliżenia go do terminala płatniczego. Jeżeli do cyfrowego portfela dodałeś więcej niż jedną kartę (np. kartę debetową i kredytową), przed dokonaniem płatności możesz wybrać tę, którą zapłacisz (jeżeli tego nie zrobisz, płatność będzie dokonana kartą, która została dodana jako domyślna).

NFC w telefonie – jak włączyć?

Zanim dokonasz pierwszej płatności telefonem, musisz zrobić jedną, ale bardzo istotną, rzecz: włączyć NFC w telefonie.

Żeby włączyć NFC w smartfonie z systemem Android (na przykładzie Samsunga) trzeba:

  • wejść w Ustawienia,
  • wybrać opcję Połączenia, a w niej odnaleźć NFC i płatności bezdotykowe,
  • włączyć opcję NFC i płatności bezdotykowe.

Jak płacić telefonem

Jeżeli z kolei jesteś posiadaczem iPhone’a w wersji co najmniej 6, to moduł NFC w Twoim smartfonie będzie włączony domyślnie. Żeby płacić telefonem, wystarczy, że dodasz kartę do aplikacji Portfel.

Skoro wiesz już, co trzeba zrobić, aby płacić telefonem, dowiedz się, co to jest NFC.

NFC (z angielskiego Near Field Communication) to technologia, dzięki której dwa urządzenia mogą nawiązać ze sobą bezprzewodową i bezdotykową łączność. NFC jest najczęściej wykorzystywane do płatności zbliżeniowych (np. przy użyciu telefonu, smartwatcha czy opaski sportowej). Za jego pośrednictwem można też wysyłać dane i nieduże pliki.

Jak zainstalować kartę płatniczą w telefonie?

Zanim zaczniesz płacić telefonem, powinieneś dodać kartę płatniczą do jednego z cyfrowych portfeli: Apple Pay lub Google Pay.

Apple Pay

Żeby dodać kartę płatniczą (debetową lub kredytową) do aplikacji Portfel na iPhone trzeba:

  • otworzyć aplikację,
  • nacisnąć ikonę „+”, a kiedy otworzy się strona „Dodaj do portfela”, wybrać pozycję „Karta debetowa lub kredytowa”,
  • wybrać bank, w którym masz konto osobiste (możesz to zrobić z listy lub wpisać jego nazwę) i nacisnąć „Dalej”,
  • zrobić zdjęcie karty lub wpisać jej dane (numer, datę ważności i kod zabezpieczający) ręcznie,
  • zweryfikować swoje dane w banku lub u wystawcy karty.

Gotowe. Karta została dodana do Apple Pay. Możesz już nią płacić. Jeżeli masz Apple Watcha połączonego w parę ze swoim iPhone, możesz od razu dodać kartę do zegarka.

Google Pay

Dodawanie karty płatniczej do Portfela Google praktycznie nie różni się od sposobu, w jaki dodaje się kartę do iPhone’a. Trzeba uruchomić aplikację Portfel Google, nacisnąć „+”, wybrać opcję „Nowa karta debetowa lub kredytowa”, zrobić zdjęcie karty lub wpisać jej dane ręcznie, a następnie przeczytać i zaakceptować warunki wydawcy.

Płatności telefonem – jakie mamy możliwości?

Płatności telefonem są coraz popularniejsze. Wynika to z prostoty tego rozwiązania: wystarczy wyjąć telefon z kieszeni czy z torebki, odblokować go i zbliżyć do terminala w sklepie. Można też płacić bez potrzeby dodawania karty płatniczej do jednego z cyfrowych portfeli: kodem BLIK lub BLIKIEM zbliżeniowym.

Jak płacić BLIKIEM – zbliżeniowo i nie

BLIK to wspólny standard płatności mobilnych stworzony przez sześć banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska), ING Bank Śląski, mBank i PKO BP. Debiut rynkowy BLIKA miał miejsce 9 lutego 2015 r. Płatności kodem BLIK są dostępne dla klientów wszystkich banków uniwersalnych działających w Polsce.

Od 2021 r. dla klientów sześciu banków – założycieli BLIKA dostępny jest BLIK zbliżeniowy. To rozwiązanie powstało w wyniku strategicznej współpracy Polskiego Standardu Płatności (operatora BLIKA) z Mastercardem.

Żeby zapłacić kodem BLIK, wystarczy, że poinformujesz o tym kasjera lub w przypadku płatności w kasie automatycznej, wybierzesz opcję „kod BLIK”. Następnie:

  1. Uruchom aplikację mobilną swojego banku i zaloguj się do niej.
  2. Z menu wybierz BLIK.
  3. Przepisz 6-cyfrowy kod z aplikacji na klawiaturze terminala płatniczego i zatwierdź transakcję zielonym przyciskiem.
  4. Potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej.

Płatność BLIKIEM zbliżeniowym jest jeszcze prostsza: wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala. Płatność zbliżeniowym BLIKIEM wygląda tak samo sposób jak transakcja zbliżeniowa wykonana przy użyciu karty.

Pamiętaj!

Kiedy chcesz zapłacić BLIKIEM zbliżeniowym w kasie automatycznej, wybierz opcję „płatność kartą”. Kasjerowi też powiedz, że chcesz zapłacić kartą.

Jak płacić telefonem za pomocą Apple Pay?

Na możliwość płacenia iPhone’ami i innymi urządzeniami z nadgryzionym jabłkiem w logo, klienci polskich banków musieli czekać do połowy czerwca 2018 r. (w Europie Apple Pay było dostępne od połowy lipca 2015 r.).

Odpowiedź na pytanie „jak zapłacić telefonem za pomocą Apple Pay?” zależy od tego, jakiego modelu iPhone’a używasz. I tak jeżeli jest to:

  • jeden ze starszych modeli, tj. od iPhone’a 6 do iPhone’a 8 i 8 Plus (czyli wyposażonych w Touch ID), to przed dokonaniem płatności powinieneś położyć palec na czytniku Touch ID, a następnie zbliżyć telefon do terminala i poczekać aż na ekranie iPhone’a pojawi się komunikat potwierdzający dokonanie płatności,
  • nowszy model iPhone’a (od X w górę), to w celu dokonania płatności powinieneś dwa razy nacisnąć boczny przycisk, a kiedy na ekranie telefonu wyświetli się domyślna karta, spojrzeć na iPhone’a, żeby uwierzytelnić płatność przy pomocy Face ID. Następnie zbliż telefon do terminala i poczekaj, aż na ekranie iPhone’a pojawi się komunikat potwierdzający dokonanie płatności.

Jak płacić telefonem z Google Pay?

Kiedy chcesz zapłacić telefonem z Google Pay, wystarczy, że poinformujesz kasjera, że chcesz zapłacić kartą (lub wybierzesz taką opcję w kasie samoobsługowej), wybudzisz i odblokujesz telefon, a następnie zbliżysz go terminala płatniczego.

To ważne!

Kiedy płacisz BLIKIEM zbliżeniowym, Apple Pay czy Google Pay, a kwota płatności przekroczy 100 zł, nie musisz podawać PIN-u.

Jak płacić telefonem z aplikacją banku?

Jeszcze do niedawna posiadacze smartfonów z systemem Android mogli płacić aplikacją banku z wykorzystaniem technologii HCE (ang. Host Card Emulation). Technologia ta została opracowana w USA w 2011 r. W jej przypadku dane karty płatniczej były przechowywane w chmurze, z którą łączyła się aplikacja mobilna banku zainstalowana na smartfonie. Z płatności HCE mogli korzystać posiadacze smartfonów z systemem Android, wyposażonych w antenę NFC.

Obecnie z tej usługi nie mogą już korzystać nowi klienci (nie można do niej dodawać nowych kart). Banki proponują klientom płacącym do tej pory z wykorzystaniem HCE, przejście na BLIKA zbliżeniowego lub Google Pay.

Płatności mobilne a bezpieczeństwo – na co uważać?

Płatności zbliżeniowe telefonem należą do najbezpieczniejszych form zapłaty za zakupy czy usługi. Wynika to z tego, że każda płatność wymaga autoryzacji. Niezależnie od tego, czy płacisz zbliżeniowym BLIKIEM, Apple Pay czy Google Pay, przed sfinalizowaniem transakcji musisz odblokować telefon kodem, czy biometrią (odciskiem palca lub rozpoznawaniem twarzy).

Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu telefonu (np. przez program antywirusowy), pobieraniu aplikacji jedynie ze sklepów (App Store czy Google Play) i niełączeniu się z aplikacją mobilną przez publiczną i niezabezpieczoną sieć Wi-Fi.

Nowości na naszym blogu:

Data opublikowania: 8/21/2024

    Z wykształcenia jestem dziennikarzem specjalizującym się w tematyce finansów. Z pasją śledzę nowości na rynku finansów osobistych i chętnie testuję dostępne rozwiązania, aby przekazać sprawdzone informacje. Regularnie tworzę zestawienia i rankingi finansowe, które pomagają czytelnikom porównać oferty i dokonywać świadomych wyborów.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert