Rachunki za prąd należą do tej grupy rozliczeń, których rozszyfrowanie sprawia nam największą trudność. Rozbudowana tabela z mnóstwem niezrozumiałych pozycji utrudnia zrozumienie ile i za co tak naprawdę płacimy. Sprawdź jak w prosty sposób odczytać fakturę za energię elektryczną.
Rachunki za prąd — z czego składa się rachunek?
Rachunek za energię elektryczną najczęściej składa się z dwóch stron. Oczywiście nieco inaczej będzie wyglądała faktura za prąd wystawiona przez Tauron, inaczej przez PGE, a jeszcze inaczej ta wystawiona przez firmę Enea.
Nie mniej jednak pewne elementy, niezależnie od tego, w którym miejscu na rachunku się znajdują, są stałe i występują na każdej fakturze. My, tłumacząc z czego składa się rachunek za energię elektryczną, posłużymy się fakturą wystawioną przez firmę Tauron.
Na pierwszej stronie, w lewym, górnym rogu zamieszczone zostały informacje dotyczące danych korespondencyjnych sprzedawcy energii elektrycznej — adres ogólny firmy oraz dane kontaktowe biura obsługi. Pod spodem znajdują się dane nabywcy oraz numer faktury.
W prawym, górnym roku znalazło się miejsce na dane płatnika (czyli osoby, która jest zobowiązania do uregulowania rachunku) wraz z jego adresem (tj. miejscem poboru energii elektrycznej). Pod numerem faktury widnieje numer ewidencyjny licznika wraz z grupą taryfową, do której przypisany jest płatnik.
Grupa taryfowa — co to jest?
Każdy odbiorca energii elektrycznej rozliczany jest według cen i stawek adekwatnych do grupy taryfowej, do której należy. Kryteria kwalifikowania odbiorcy do konkretnej grupy zależą od takich czynników jak: poziom napięcia sieci, wartość mocy umownej, liczby rozliczeniowych stref czasowych, zużycia energii czy też systemu rozliczeń za energię elektryczną. Grupy oznaczane są za pomocą trzech lub czterech znaków (liter i cyfr). Pierwszy znak (litera) określa rodzaj napięcia, drugi znak (liczba) opisuje wybraną moc umowną, a trzeci (liczba) określa w ilu strefach czasowych dokonywane jest rozliczenie. Najpopularniejszą grupą taryfową wśród gospodarstw domowych jest grupa G11.
Kolejnym i najważniejszym elementem rachunku jest rozliczenie okresu sprzedaży. Jest to wybrany przez nas wcześniej odstęp czasowy dzielący dwa odczyty licznika energii przez pracownika firmy energetycznej. Rachunek ten zawiera dwie pozycje — sprzedaż energii (koszt faktycznie zużytej energii elektrycznej) oraz jej dystrybucję (czyli koszt dostarczenia energii).
Pod tabelą znajdziemy kwotę do zapłaty oraz dane do przelewu wraz z terminem płatności. Pamiętaj, że niezapłacony rachunek za prąd generuje nie tylko rosnące zadłużenie wobec firmy energetycznej, ale również może spowodować odcięcie licznika, co w konsekwencji całkowicie pozbawi Cię prądu.
Na drugiej stronie, może znajdować się informacja o prognozach z tytułu sprzedaży energii elektrycznej za kolejny okres.
Rachunki za prąd — za co płacimy?
Chcąc zrozumieć z czego tak naprawdę wynikają wysokie rachunki za prąd, musimy przede wszystkim dowiedzieć się za co dokładnie płacimy. Od 2007 roku rachunek za energię elektryczną składa się z dwóch elementów: sprzedaż energii oraz dystrybucji. Opłaty wynikające ze sprzedaży dotyczą energii, która została przez nas faktycznie zużyta. Natomiast na sumę opłat zawartych w taryfie dystrybutora składają się:
- opłata przesyłowa stała (dystrybucyjna stała),
- opłata przesyłowa zmienna (dystrybucyjna zmienna),
- opłata OZE całodobowa,
- opłata końcowa
- opłata abonamentowa.
Duży rachunek za prąd — pięć składników, za które zapłacisz
- Opłata dystrybucyjna stała odzwierciedla koszt utrzymania urządzeń energetycznych ponoszony przez operatora systemu dystrybucyjnego. Jej wysokość uzależniona jest od rodzaju układu pomiarowego, który został u Ciebie zainstalowany (jedno lub trójfazowego) i nie zależy od ilości zużytej energii. W przypadku gospodarstw domowych opłata za przesył jest niższa w przypadku układu jednofazowego i wyższa dla trójfazowego.
- Opłata dystrybucyjna zmienna uzależniona jest od ilości energii, która została wykorzystana. W zależności od liczby odebranych kilowatogodzin ponosisz koszt związany z ich przesyłem. Niestety, w Polsce przesył energii odbywa się za pomocą rozpiętych na słupach sieci wysokiego, średniego i niskiego napięcia, które są przestarzałe. Dlatego, może się zdarzyć, że opłata sieciowa jest drugą pod względem wysokości pozycją na Twoim rachunku. Płacisz bowiem także, za energię, która zamiast trafić do twojego domu, uciekła gdzieś po drodze.
- Opłata OZE całodobowa jest opłatą wspierającą producentów zielonej energii.
- Opłata końcowa jest jedną z opłat dystrybucyjnych. Jej stawka jest stała, co oznacza, że jej końcowa wartość nie zależy od zużycia energii elektrycznej w danym miesiącu.
- Opłata abonamentowa zawiera koszt ponoszony w związku z obsługą klienta (przygotowanie rachunków, koszt dostarczenia korespondencji czy odczyt licznika).
Rachunek za prąd — jak go odczytać?
Skoro już wiesz, z jakich elementów składa się rachunek za energię elektryczną, to teraz czas, abyś dowiedział się jak odczytać fakturę za prąd. Niestety, dla wielu osób rozszyfrowanie poszczególnych składowych może być nie lada wyzwaniem, tym bardziej że nazwy powyżej opisanych składników mogą różnić się między sobą w zależności od sprzedawcy energii.
Niektóre firmy stosują skróty lub wymyślają zupełnie nowe terminy, co również nie pomaga w utrzymaniu kontroli nad rachunkiem. W takiej sytuacji, chcąc sprawdzić, czy w danym okresie rozliczeniowym otrzymaliśmy wysoki rachunek za prąd, czy też niższy od poprzedniego, warto prowadzić tabelę, w której na bieżąco będziemy zapisywać poszczególne wartości.
Z całą pewnością ułatwi to wychwycenie momentu, w którym jedna z nich poszybuje niebezpiecznie w górę.
Zawyżone rachunki za prąd — jak odczytać fakturę za prąd?
W pierwszej części tabeli (sprzedaż energii) interesującą Cię pozycją jest zużycie energii czynnej, czyli ilość energii wyrażona w kilowatogodzinach (kWh) pobrana w okresie rozliczeniowym. Jest to różnica pomiędzy obecnym odczytem (wskazanie obecne) a poprzednim (wskazanie poprzednie).
Obok znajduje się cena jednostkowa energii elektrycznej według wybranej taryfy oraz wyliczenie należności za energię elektryczną, które jest iloczynem obu tych wartości (zużycie x cena). W części drugiej (dystrybucja) znajduje się 5 pozycji, o których pisaliśmy wcześniej.
Analogicznie chcąc obliczyć wartość końcową należy pomnożyć zużycie poszczególnych składowych przez cenę netto. Wyjątek będą stanowiły: opłata dystrybucyjna stała, przejściowa i abonamentowa gdzie jednym z iloczynów (zamiast zużycia) będzie ilość miesięcy wchodząca w okres rozliczeniowy.
W kolumnie dotyczącej wartości odczytu mogą pojawić się symbole, z czego każdy z nich ma osobne znaczenie. Litera S dotyczy odczytu szacowanego, O — odczytu dokonanego i zgłoszonego przez odbiorcę, natomiast litera I oznacza odczyt fizyczny lub zdalny dokonany przez upoważnionego przedstawiciela przedsiębiorstwa energetycznego.
Na ostatniej stronie rachunku, może pojawić się tabela z informacją o prognozowanym zużyciu prądu. Jest to wyliczenie, które powstaje na podstawie naszego zużycia w tym samym okresie poprzedniego roku. Pozwala ono oszacować wielkość poboru na kolejne miesiące, zanim zostanie dokonany odczyt licznika energii.
Rachunek za prąd — jak obniżyć?
Duże rachunki za prąd potrafią niejednemu spędzić sen z oczu. Na szczęście, nawet jeśli w Twojej ocenie, otrzymujesz średnie rachunki za prąd i teoretycznie nie musisz niczego zmieniać, to i tak warto, abyś sprawdził jak w prosty sposób możesz zaoszczędzić kilka złotych miesięcznie.
Obniżenie rachunków za prąd — proste sposoby
- Zmiana sprzedawcy prądu na takiego, który przedstawi korzystniejszą ofertę.
- Zmiana taryfy prądu na taki, który będzie odpowiadał Twojemu stylowi życia.
- Wymiana sprzętu elektronicznego na niskoenergetyczny (urządzenia klasy A).
- Ekonomiczne korzystanie ze sprzętów gospodarstwa domowego (nie musisz włączać zmywarki z dwoma talerzami oraz pralki, w której znajdują się trzy koszulki).
- Wyłączanie z prądu sprzętów, których się nie używa.
Jak widzisz mniejsze rachunki za prąd można osiągnąć kilkoma prostymi sposobami. Nawet jeśli nie chcesz ponosić kosztów związanych z wymianą sprzętu lub nie masz czasu szukać nowego dostawcy prądu, to spróbuj wprowadzić w życie rozwiązania z punktu 4 i 5. To nic nie kosztuje, a korzyści zobaczysz już na kolejnym rachunku.