Jak oszczędzać pieniądze? Niewiele osób wie, jak dobrze to robić. Wprowadzenie w życie drobnych zmian pomoże w wygospodarowaniu oszczędności. Co zrobić, aby mieć więcej pieniędzy w kieszeni?
Ja też miałam ten kłopt. Chciałam oszczędzać pieniądze, ale nie wiedziałam jak. Przetestowałam więc kilka metod - zobacz, co wybrałam! Ważna uwaga. Przedstawione poniżej sposoby oszczędzania pieniędzy są skuteczne, o ile nie polegają na jednorazowym działaniu, lecz są realizowane systematycznie.
Jak oszczędzać pieniądze? Wybierz ekonomiczny transport!
Jeżeli jesteś kierowcą, to wiesz doskonale, że dojazdy do pracy lub dalsze podróże generują spore koszty. Zacznij oszczędzanie pieniędzy od zabierania ze sobą pasażerów. Być może znajomy z pracy mieszka na Twojej trasie przejazdu i będzie chciał podzielić się z Tobą kosztami paliwa?
Jeśli wybierasz się gdzieś dalej, to popytaj znajomych, czy nie wybierają się w tym samym kierunku lub poszukaj pasażerów na BlaBlaCar. Jeśli często przemieszczasz się komunikacją miejską, kup bilet miesięczny. Możesz też zacząć jeździć rowerem (również miejskim) albo hulajnogą, a wtedy będzie to więcej, niż oszczędzanie pieniędzy - zadbasz jednocześnie o kondycję.
Oszczędzanie pieniędzy na jedzeniu - jak to zrobić?
Dla wielu osób nauka oszczędzania pieniędzy stwarza problemy na początku, dlatego zacznij od prostych rzeczy. Nieco gotówki odłożysz, jeśli zrezygnujesz z częstego jedzenia w restauracjach i wizyt w kawiarniach. Idziesz do sklepu? Zrób listę zakupów i trzymaj się jej.
Zajrzyj do sklepów internetowych, gdzie wiele produktów możesz kupić taniej. Do pracy przygotuj kanapki lub danie, które będziesz mógł odgrzać. W ten sposób znów zyskasz więcej, niż oszczędzanie pieniędzy - samodzielnie zadbasz o to, aby potrawa była zdrowa i pożywna.
Jak oszczędzać na podróżowaniu - sposób na tanie wakacje
Skorzystaj z metody oszczędzania pieniędzy, która pozwala na dalekie podróże. Wakacyjnych okazji należy szukać na długo przed planowanym terminem wyjazdu – szczególnie, jeżeli przypada on na lato. Są to tzw. oferty first minute. Można też w ostatniej chwili skorzystać też z propozycji wakacji last minute. Oferty tego typu kosztują zwykle mniej, niż normalnie - nawet kilkaset złotych. Jeśli jedak chcesz pojechać na tanie wakacje, wybierz ofertę poza sezonem. Unikniesz tłumów, a widoki przecież wciąż będą takie samie.
Zero waste - jak oszczędzać pieniądze w domu?
Utrzymanie mieszkania lub domu sporo kosztuje, dlatego oszczędzaj pieniądze, ograniczając wysokość rachunków. Wydaje Ci się to nierealne? Sprawdź taryfy u różnych dostawców prądu. Jeżeli w ciągu dnia rzadko przebywasz w domu, skorzystaj z taryfy dzień/noc, co pozwoli uzyskać niższy koszt prądu w nocy i wtedy możesz np. włączyć pralkę.
Kupuj mniej, ale częściej, wybieraj produkty na wagę, od lokalnych dostawców, które są tańsze i zdrowsze. Zamień sklepową chemię na ocet, sodę, sól. Nie kupuj wody w plastikowych butelkach i zaopatrz się w wielorazowe pojemniki. Przerabiaj ubrania i wymieniaj się nimi z koleżankami.
Kolejny pomysł, jak oszczędzać pieniądze w domu to ograniczenie liczby urządzeń znajdujących się w trybie czuwania. Oświetlenie zamień na to energooszczędne. Zmywarkę uruchamiaj tylko, gdy jest pełna. Do prysznica i kranu zainstaluje perlatory zapewniające duży strumień wody przy ograniczonym jej zużyciu. Zmniejszenie przepływu wody to więcej niż oszczędzanie pieniędzy – to również troska o środowisko.
Oszczędzanie pieniędzy na usługach bankowych
Zwróć uwagę na formy oszczędzania i inwestowania pieniędzy związane z korzystaniem z usług i produktów bankowych. Jeśli Twoje konto nie jest darmowe, zmień bank. Zamknij nieużywane rachunki bankowe, za które płacisz. Odpowiedź na pytanie, gdzie oszczędzać pieniądze, dają również kantory internetowe. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły kredyt w walucie zagranicznej.
Częste korzystanie z usług banku wiąże się z premią moneyback, co oznacza zwrot na konto określonej kwoty, np. za zakupy zrobione przy użyciu karty debetowej.
Jak oszczędzić na usługach telekomunikacyjnych
Obecnie większość osób posiada telefony komórkowe lub smartfony, przez co firmy telekomunikacyjne konkurują ze sobą, oferując coraz korzystniejsze ceny. Warto zastanowić się nad zmianą operatora lub abonament zamienić na prepaid albo odwrotnie. Zrezygnuj z płatnych usług dodatkowych, które nie są Ci potrzebne. Pamiętaj o wyłączeniu niepotrzebnych Ci usług, które po bezpłatnym okresie testowym samoistnie się przedlużyły i zamieniły w płatne.
Dobrze nie znaczy drogo – gdzie szukać okazji odzieżowych?
Każdy lubi dobrze wyglądać, ale nie oznacza to, że musimy wydawać wszystkie pieniądze w eleganckich i drogich butikach. Atrakcyjne ubrania można kupić w sieciówkach - pamiętaj jednak, aby zwracać uwagę na jakość. Jeśli coś jest zbyt tanie, prawdopodobnie jest jednorazowe.
Do przyjaznej formy oszczędzania pieniędzy należy wyszukanie promocji. A kupowanie odzieży w ciucholandach, lumpeksach, szmateksach to zdecydowanie więcej niż oszczędzanie pieniędzy - pozwala na fantastyczną zabawę modą. W second handach można znaleźć perełki od światowych projektantów w bardzo przystępnych cenach.
Warto wiedzieć: Chcesz zacząć oszczędzać? Poznaj aplikacje, które Ci w tym pomogą
Rozrywki a oszczędzanie
Konieczna będzie weryfikacja przyzwyczajeń. Ogranicz spotkania ze znajomymi na mieście, a jeśli organizujesz imprezę, niech będzie "składkowa". Nie musisz swoim gościom serwować sushi, przecież kanapki też mogą być pyszne. Dobry film można obejrzeć również w domu, a nie tylko w kinie. Szukaj niedrogich lub bezpłatnych opcji – szczególnie latem organizowanych jest wiele darmowych imprez plenerowych. Czasopismami i książkami wymieniaj się ze znajomymi, korzystaj z biblioteki.
Moc programów lojalnościowych
Dostępne są różne sposoby na oszczędzanie pieniędzy, a wśród nich znajdują się programy lojalnościowe. Sklepy oferują zniżki lub dodatkowe upominki dla stałych klientów. Przyłącz się jednak do programu tylko, jeśli korzystasz z danego sklepu dość często, aby na siłę nie zbierać punktów, bo wtedy efekt będzie odwrotny i wydasz więcej. Oszczędności zapewniają także serwisy zakupów grupowych.
Regularne odkładanie małej kwoty – czy to ma sens?
Wygospodaruj niewielką kwotę, którą co miesiąc będziesz odkładać. Może to być 50 zł lub więcej. Najlepiej wpłacaj na konto oszczędnościowe lub po pewnym czasie skorzystaj z lokaty. Jeżeli uzbroisz się w cierpliwość, po co najmniej kilkunastu latach odsetki od zaoszczędzonej kwoty, będą naprawdę duże i co miesiąc będziesz mieć dodatkową gotówkę. A Wy, jak oszczędzacie pieniądze?