Kredyt przez internet a przelew weryfikacyjny – o co chodzi?

Wnioskujesz o kredyt lub pożyczkę, otwierasz konto osobiste lub zakładasz lokatę przez internet? Będziesz musiał wykonać przelew weryfikacyjny, by dopełnić wszelkich formalności. Czym jest i dlaczego jest wymagany przez banki i firmy pożyczkowe?

Rozwój technologii i wprowadzanie przez banki innowacji przyczynia się do nowych form kontaktu z przedstawicielami banków oraz nowych metod nabywania kredytów, rachunków bankowych czy kart kredytowych. Teraz prawie wszystko możemy nabyć przez internet. W jaki sposób można robić to bezpiecznie?

Przelew weryfikacyjny – czym jest i po co się go robi?

Kiedy wnioskujesz o dany produkt bankowy przez internet, to bank lub firma pożyczkowa musi ustalić, czy nie jesteś żadnym oszustem podszywającym się pod kogoś innego. Zdarza się przecież, że ktoś przechwyci twoje dane, gdy zgubisz dowód osobisty czy paszport, i zechce je wykorzystać. Instytucje finansowe ogłaszają wszem i wobec, że udzielają pożyczek na dowód, co jest świetną okazją dla oszustów. I właśnie w tym celu banki wymagają przelewu identyfikacyjnego.

Przelew weryfikacyjny stosowany jest w celu potwierdzenia tożsamości osoby wnioskującej przez internet o kredyt, pożyczkę czy inny produkt bankowy.

Dzięki procesowi online nie musisz osobiście odwiedzać placówki danego banku. Firmy oferujące szybkie pożyczki często nie mają nawet oddziałów własnych, przez co cały proces pożyczkowania odbywa się właśnie przez internet. Bank lub firma pozabankowa potrzebują jednak dodatkowego zabezpieczenia.

Jak prawidłowo wykonać przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny wykonywany jest tak jak zwykły przelew. Warunkiem jest posiadanie dostępu do bankowości internetowej.

1. Zaloguj się na swoje konto osobiste (ważne, byś był jego właścicielem!).
2. W polu odbiorca wpisz dane firmy pożyczkowej lub banku.
3. W polu tytuł przelewu wpisz opis wymagany przez firmę pożyczkową lub bank.
4. Wybierz wymaganą przez firmę kwotę.
5. Wykonaj przelew.

Przelew weryfikacyjny przy kredycie – dlaczego?

Taki rodzaj przelewu wykonywany jest jednorazowo. Oprócz zdjęcia lub skanu twojego dowodu osobistego lub innego wymaganego dokumentu bank lub firma pożyczkowa muszą zweryfikować twoje dane właśnie w ten sposób. Przelew weryfikacyjny ma na celu zapobieganie wyłudzeniom kredytów na czyjeś nazwisko. Podczas składania wniosku przez internet wykorzystanie czyichś danych nie jest wcale skomplikowaną sprawą, więc przelew identyfikacyjny stanowi świetne zabezpieczenie dla pożyczkodawcy. Warto dodać, że podszywanie się pod inną osobę, wykorzystywanie jej danych osobowych w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej jest przestępstwem, za które grozi karą  pozbawienia wolności do trzech lat!

Przelew weryfikacyjny – ile musimy przelać?

Pamiętaj, że bank lub instytucja finansowa wymaga wpłaty symbolicznej kwoty, którą i tak po udanej weryfikacji otrzymasz z powrotem na swoje konto osobiste. Zazwyczaj jest to grosz lub złotówka, więc nie daj się nabrać, jeśli zostaniesz poproszony o przelanie większej kwoty. Związek Firm Pożyczkowych przestrzega wszystkich pożyczkobiorców przed wyłudzeniami. Jeśli kwota przelewu weryfikacyjnego będzie wynosiła kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, to wiedz, że coś jest nie tak. Nawet jeśli kwota wynosi symboliczną złotówkę, warto, byś przed wykonaniem przelewu sprawdził, czy dane konto (które zweryfikujesz po numerze rachunku) należy do firmy, z którą chcesz zawrzeć umowę, i potwierdził jej wiarygodność w Rejestrze Firm Pożyczkowych.

Uzyskanie szybkiej pożyczki czy kredytu lub założenie produktu bankowego 100 proc. online jest niemalże niemożliwe bez uprzedniego wykonania przelewu weryfikacyjnego. To całkiem normalny proces, który sprawdza wiarygodność klienta i zabezpieczeniem go przed posługiwania się jego danymi przez obce osoby.

Artykuły 12.12.2017