Ranking kart kredytowych na święta (i nie tylko)

Miejsce 1

Miejsce 2

Miejsce 3

Sprawdziliśmy, którą kartą kredytową można najlepiej sfinansować wydatki świąteczne (i nie tylko). Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że takie karty można znaleźć w BGŻ BNP Paribas, Alior Banku i Raiffeisen Polbanku.

Przełom roku to dla większości z nas okres wzmożonych wydatków. Kupujemy prezenty, produkty niezbędne do przygotowania świątecznych potraw. Niektórzy z nas wyjeżdżają też w okresie świąteczno-noworocznym do rodziny, pokonując nierzadko kilkaset kilometrów. Jeśli dodamy do tego koszty związane z feriami szkolnymi, które dla pierwszych województw zaczynają się już w połowie stycznia, obraz będzie kompletny. Wydatki takie oczywiście najlepiej jest finansować z własnej kieszeni. Co jednak zrobić, kiedy domowy budżet nie podoła wszystkim zaplanowanym wydatkom lub kiedy pojawią się wydatki wcześniej niezaplanowane (np. zakup nowych nart dla latorośli wyjeżdżającej na ferie w góry)? W takiej sytuacji trzeba skorzystać z zewnętrznego źródła finansowania, np. z karty kredytowej. Która karta kredytowa będzie najlepsza do sfinansowania świątecznych (i nie tylko) wydatków? Sprawdzamy.

Co ocenialiśmy i jak punktowaliśmy?

Przyjęliśmy, że szukamy najlepszej karty kredytowej dla dwuosobowego gospodarstwa domowego z miasta pow. 100 000 mieszkańców. Miesięczne dochody rodziny z tytułu umowy o pracę to 4 500 zł netto. Założyliśmy też, że nasz klient wykonuje miesięcznie transakcje bezgotówkowe kartą o wartości 1 000 zł.

W rankingu porównywaliśmy:

  • podstawowe parametry związane z kartami kredytowymi (takie jak np. roczną opłatę za użytkowanie czy długość okresu bezodsetkowego),
  • parametry związane ze spłatą w ratach (m.in. minimalną kwotę, jaką można rozłożyć na raty, oprocentowanie spłaty ratalnej czy minimalny i maksymalny okres, przez jaki można spłacać zadłużenie w ratach).

Sprawdziliśmy też, w których bankach posiadacze kart kredytowych mogą liczyć na rabaty przy płatnościach w punktach handlowo-usługowych.

Każda karta mogła otrzymać maksymalnie 106 punktów. Punktację i założenia do rankingu można sprawdzić, klikając w poniższy baner.

Ranking kart kredytowych założenia i punktacja

Karta kredytowa MasterCard Standard numerem 1!

Pierwsze miejsce w rankingu zdobyła Karta kredytowa MasterCard Debit Banku BGŻ BNP Paribas, której przyznaliśmy 60,6 pkt. Osoba, która sięgnie po tę kartę, nie zapłaci za jej wydanie oraz użytkowanie (do końca 2017 r. trwa promocja, w ramach której posiadacz karty będzie zwolniony z rocznej opłaty za kartę po dokonaniu transakcji na kwotę min. 500 zł w ciągu dwóch cykli rozliczeniowych następujących po dacie zawarcia umowy o kartę), będzie mogła korzystać z okresu bezodsetkowego wynoszącego 56 dni, a transakcje bezgotówkowe wykonane przy użyciu karty będą oprocentowane na 10 proc. Transakcje bezgotówkowe można spłacić przed upływem okresu bezodsetkowego lub rozłożyć na raty (może ich być od 6 do 48), a minimalna kwota, jaką można rozłożyć na raty, wynosi 200 zł. Do karty dodany jest też program korzyści mamBONUS, będący połączeniem oferty rabatowej z programem lojalnościowym. Posiadacze kart kredytowych Banku BGŻ BNP Paribas mogą korzystać z rabatów oferowanych u ponad 40 Partnerów, m.in. RTV EURO AGD, Douglas, Zalando, W.Kruk, Booking.com czy KAKADU.

Drugie miejsce dla Karty kredytowej MasterCard OK!

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się Karta kredytowa MasterCard OK! Alior Banku, która zdobyła 59,5 pkt. Kartę tę wyróżnia najdłuższy w całym zestawieniu okres bezodsetkowy, wynoszący aż 59 dni. Nasz klient z założeń nie zapłaci opłaty rocznej z korzystanie z karty. Oprocentowanie transakcji gotówkowych wykonanych kartą wyniesie 9,5 proc. Niespłacone zadłużenie (min. 100 zł) będzie mógł rozłożyć nawet na 48 rat, których oprocentowanie wyniesie 5 proc. rocznie. Posiadacz Karty OK! płacąc nią w sklepach odzieżowych, papierniczych, księgarniach, sklepach AGD, RTV i komputerowych, kinach, teatrach i restauracjach, hotelach, biurach podróży, za bilety kolejowe, w salonach piękności i fryzjerskich, otrzyma zwrot 1 proc. wartości każdej transakcji (maksymalnie 75 zł kwartalnie, czyli 300 zł rocznie).

Brąz zdobyła Wygodna karta kredytowa Visa

Czołówkę zestawienia zamyka zdobywczyni 55,6 pkt. Wygodna karta kredytowa Visa oferowana przez Raiffeisen Polbank. To jedyna karta z pierwszej trójki rankingu, której posiadacz może raz w roku rozłożyć jedną transakcję na 10 rat bez żadnych opłat (minimalna kwota transakcji, jaką można rozłożyć na raty wynosi 300 zł). Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wynosi 10 proc. w skali roku, a okres bezgotówkowy trwa 56 dni. Za korzystanie z karty pobierana jest miesięczna opłata wynosząca 5 zł. Nie będzie ona pobrana, jeśli w danym cyklu rozliczone zostaną transakcje bezgotówkowe i gotówkowe na kwotę co najmniej 500 zł. Posiadacze Wygodnej karty kredytowej Visa korzystają z programu rabatowego Visa Oferty.

Karta kredytowa – o ile będzie właściwie używana (np. jeśli nie będziemy przy jej użyciu wypłacać gotówki z bankomatów) – będzie dobrym sposobem na sfinansowanie świątecznych wydatków. Pamiętajmy tylko, żeby – mając świadomość odroczonej płatności za zakupy – zbytnio nie szaleć w sklepach. Jeśli za bardzo wsłuchamy się cichutki szept „użyj mnie” dobiegający z portfela, to lektura wyciągu z banku może nam skutecznie podnieść ciśnienie…

Ranking 18.12.2017