Cesja leasingu to inaczej przejęcie dotychczasowej umowy leasingowej przez nowy podmiot. Wiąże się to z szeregiem skutków podatkowych i prawnych.
Leasing pozwala na sfinansowanie zakupu pojazdu przy niewielkim wkładzie własnym, a czasem nawet bez konieczności angażowania w całą transakcję środków finansowych. Kiedy okazuje się, że leasingobiorca z różnych względów nie chce lub nie może kontynuować umowy, może ją scedować na inną osobę lub podmiot. Jak to wygląda od strony prawnej?
Czym jest cesja leasingu?
W praktyce działalności firm leasingowych bywa, że jedna umowa leasingu jest kontynuowana przez inny podmiot. Cesja umowy leasingu polega na przeniesieniu praw i obowiązków przez dotychczasowego korzystającego z przedmiotu leasingowanego na nowego leasingobiorcę.
Uwaga!
Formalnie definicja cesji wskazuje, że jest to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy wierzycielem (zbywcą wierzytelności), nazywanym cedentem, a osobą trzecią (nabywcą wierzytelności), nazywaną cesjonariuszem, i że na jej podstawie wierzyciel przenosi swą wierzytelność wobec dłużnika na osobę trzecią.
Można powiedzieć, że cesja sprowadza się do przeniesienia zobowiązania z jednej osoby na inną. W ten sam sposób zawierana jest cesja umowy leasingowej.
Dla celów podatkowych cesja umowy leasingu operacyjnego do 2013 roku skutkowała przerwaniem okresu trwania umowy leasingowej. Organy podatkowe uznawały, że po cesji nowy korzystający zawiera w świetle obowiązujących przepisów fiskalnych zupełnie nową umowę, która powinna spełniać wszystkie warunki właściwe dla umowy leasingu.
Mamy to na Totalmoney: Wynajem długoterminowy - tutaj znajdziesz swoje wymarzone auto
Natomiast obecnie zmiana strony lub stron umowy leasingu, w tym dokonanie cesji leasingowej, nie ma wpływu na podstawowy okres umowy, o ile inne jej ogólne warunki nie uległy zmianie. Dodatkowo wymagane jest, aby zachowany był minimalny wymagany okres trwania umowy leasingu operacyjnego.
W przeciwnym wypadku, gdy na przykład zmieni się wartość rat leasingowych lub okres leasingu, umowa zostanie potraktowana jako nowa umowa leasingu i będzie musiała być ponownie zawarta przez korzystającego z niego na okres minimum 40 proc. czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu leasingu, a jej wartość musiałaby odpowiadać wartości rynkowej przedmiotu leasingu.
Jak przeprowadzana jest w praktyce cesja leasingu?
Kiedy leasingobiorca zdecyduje, że nie chce kontynuować umowy leasingowej, powinien znaleźć inny podmiot czy osobę, która będzie chciała przejąć leasing. Przede wszystkim też musi skontaktować się z finansującym, aby sprawdzić, na jakich warunkach możliwa jest cesja leasingu. Najczęściej wzór umowy leasingu nie zawiera szczegółowych warunków w tym zakresie. Ustala się je w trybie indywidualnym.
Wśród warunków dokonania cesji umowy leasingu wymienia się zwykle:
- Uiszczenie opłaty manipulacyjnej na rzecz finansującego za zmianę leasingobiorcy. Najczęściej wynosi ona 500-1000 zł, ale bywa, że może być jeszcze większa. Opłatę manipulacyjną może ponosić nowy lub dotychczasowy korzystający.
- Sformułowanie nowych wymagań dla przyszłego leasingobiorcy, który zechce przejąć umowę.
- Ustalenie, co stanie się z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu – czy przejdzie ono na cesjonariusza, a jeśli nie, to jak wycofać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia?
- Obliczenie pozostałych do końca okresu leasingowego opłat i przygotowanie oferty na cesję leasingu.
Przeczytaj też: Na czym polega leasing samochodu
Poszukiwania nowego leasingobiorcy można prowadzić przez powszechnie dostępne serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne albo skorzystać z ogłoszeń w firmie leasingowej. Jeśli taki podmiot się znajdzie, trzeba będzie złożyć wniosek o cesję do leasingodawcy. Jeśli zostanie on zaakceptowany, pozostaje ostatnia z formalności – podpisanie nowej umowy leasingu operacyjnego po cesji.
Czy wiesz, że...
Leasing można oddać bez dodatkowych opłat lub z doliczonym odstępnym, tj. wynagrodzeniem płaconym przez przejmującego dotychczasowemu leasingobiorcy. Ma ono zastosowanie, jeśli wartość rynkowa przedmiotu leasingu jest zdecydowanie wyższa niż wartość pozostająca do końca spłaty leasingu.
polecają ranking
Na kogo może być scedowana umowa leasingu?
Przejąć leasing od dotychczasowego korzystającego może teoretycznie każdy, kto zgodzi się zostać nowym leasingodawcą. Oczywiście, zanim cesja dojdzie do skutku, finansujący sprawdzi wiarygodność i zdolność kredytową potencjalnego, nowego cesjonariusza. Wiąże się to z przeprowadzeniem procesu właściwego dla tego, który realizowany jest przy rozpatrzeniu wniosku o leasing.
Możliwa jest cesja leasingu operacyjnego w ramach procedury uproszczonej. Najczęściej znajduje ona zastosowanie w przypadku, gdy umowa leasingu dotyczy samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz innych popularnych środków trwałych.
Nie przegap: Koszty leasingu - co wchodzi w ich skład
Ważne jest, że przekazanie leasingu w ramach cesji umowy właściwie będzie bardzo proste w przypadku nowego leasingobiorcy – działającej firmy. Natomiast cesja na osobę indywidualną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może być kłopotliwa.
Cesja umowy leasingu – kiedy jest przydatna, a kiedy ryzykowna?
Kiedy korzystający podpisuje umowę leasingu operacyjnego, okres jej trwania wynosić musi co najmniej 40 proc. czasu normatywnej amortyzacji przedmiotu.
Warto wiedzieć
W przypadku samochodów osobowych umowa leasingu operacyjnego jest zawierana na minimum 2 lata, a dla samochodów ciężkiego transportu i maszyn okres ten wynosi nawet minimum 3 lata.
Przez 2-3 lata leasingobiorca może się rozmyślić i nie chcieć kontynuować umowy leasingowej, ale jej rozwiązanie pociągałoby dla niego wiele negatywnych skutków, zwłaszcza finansowych. Alternatywnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest cesja umowy leasingu operacyjnego na osobę czy firmę trzecią. Odstąpienie umowy jest dobre dla leasingobiorców, którzy:
- znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie dalej opłacać czynszu leasingowego,
- chcą zmienić przedmiot leasingu na inny,
- mają firmę i dokonują przekształceń właścicielskich, co wyklucza możliwość kontynuowania umów leasingowych na dotychczasowych warunkach.
W takich sytuacjach opłaca się dokonać cesji umowy leasingu. Warto się do tego dobrze przygotować, sprawdzić opłacalność takiej umowy i rozeznać się w kwestiach podatkowych związanych z cesją leasingu operacyjnego.
Obecnie można już kontynuować umowę leasingową, co likwiduje ryzyko związane z naliczaniem dodatkowych podatków z tytułu rozwiązania wcześniejszej umowy i zawarcia nowej z nowym leasingobiorcą.