Icon
Konto firmowe PKO BP – warunki, koszty prowadzenia konta i opinie

Konto firmowe PKO BP – warunki, koszty prowadzenia konta i opinie

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 6/5/2023 | 12:00 AM
Icon 7 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Konto firmowe w PKO BP założysz całkowicie online w kilku prostych krokach, a potem możesz nim zarządzać wygodnie w bankowości elektronicznej i aplikacji. Sprawdź, na jakich warunkach PKO BP oferuje taki rachunek dla firm i na jakie korzyści z jego otwarcia możesz liczyć jako przedsiębiorca.

Konto firmowe PKO BP – warunki, koszty prowadzenia konta i opinie

Konto firmowe w PKO BP – czym się wyróżnia?

Proponowane przez PKO Bank Polski konto firmowe to nowoczesna usługa dla przedsiębiorców ceniących wygodne rozwiązania. Bank umożliwia im bowiem nie tylko założenie takiego rachunku w 100% online, ale potem także jego obsługę za pomocą bankowości elektronicznej i mobilnej.

Ofertę wyróżnia także szeroki wachlarz usług przydających się do codziennego zarządzania biznesem, z jakich można skorzystać w ramach konta. W zależności od potrzeb przedsiębiorca może więc za pomocą swojej bankowości elektronicznej wymieniać waluty, uruchomić proste narzędzie do księgowania, czy też podpisywać dokumenty elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

Choć konto firmowe w PKO BP nie jest całkowicie darmowe, to jednak bank oferuje spory pakiet bezpłatnych usług oraz daje możliwość uniknięcia wielu innych opłat po spełnieniu prostych warunków.

Na szczególnie atrakcyjne warunki konta firmowego w PKO BP mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy. Jeśli bowiem prowadzą działalność krócej niż rok, to nie muszą płacić za prowadzenie konta przez 6 miesięcy bez konieczności spełniania dodatkowych wymagań. Co więcej, przy zakładaniu rachunku można od ręki dostać 1000 zł debetu bez badania zdolności kredytowej, co również jest szczególnie korzystne dla nowych firm.

Rodzaje kont firmowych w PKO BP

Bank PKO BP proponuje konto firmowe online dla firm o różnej wielkości i formie prawnej, o ile ich roczne obroty nie przekraczają 5 mln zł. Otworzyć je mogą zatem zarówno osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak też spółki cywilne i handlowe.

Dla tych pierwszych dedykowane jest jednak głównie Konto Firmowe, natomiast dla pozostałych Konto Firmowe Premium, które m.in. ułatwia autoryzowanie transakcji przez więcej niż jedną osobę.

Oba rodzaje kont firmowych w PKO BP różnią się także zakresem usług i kosztami, co szerzej wyjaśnimy niżej.

PKO Konto Firmowe

Konto Firmowe PKO jest prostym w obsłudze rachunkiem, który sprawdzi się do codziennego zarządzania finansami niewielkiej firmy, zwłaszcza tej jednoosobowej. Zapewnia ono dostęp do podstawowych operacji bankowych w ramach bankowości elektronicznej iPKO i aplikacji IKO, a więc tych samych kanałów, które służą do obsługi kont osobistych.

Do konta można też zamówić kartę z opcją wielowalutową do płatności bezgotówkowych oraz wpłat i wypłat gotówkowych w bankomatach. Do wyboru jest karta PKO Biznes Partner Mastercard lub PKO Visa Biznes.

Decydując się na Konto Firmowe PKO, przedsiębiorca zyskuje następujące korzyści:

  • brak opłat za prowadzenie rachunku, jeśli miesięcznie wpływa na niego min. 2000 zł;
  • brak opłat za 10 pierwszych przelewów krajowych i SEPA w trybie zwykłym zleconych w danym miesiącu w serwisie iPKO.

PKO Konto Firmowe Premium

Konto Firmowe Premium PKO zapewnia nieco szerszy zakres usług, przede wszystkim możliwość obsługiwania rachunku w serwisie dedykowanym firmom iPKO Biznes. Umożliwia on m.in. zintegrowanie go z systemem ERP firmy, korzystanie z kantoru internetowego iPKO dealer, czy też obsługiwanie płatności masowych.

Ten wariant konta firmowego jest zatem idealny dla większych przedsiębiorstw, ale nie tylko. Sprawdzi się także w przypadku mniejszych spółek, w których transakcje wymagają autoryzacji więcej niż jednej osoby. Tylko Konto Firmowe Premium zapewnia bowiem dostęp do usługi wielopodpisu.

Klientom, którzy zdecydują się na Konto Firmowe Premium, PKO BP proponuje następujące korzyści:

  • brak opłat za prowadzenie rachunku, jeśli miesięcznie wpływa na niego minimum 50 000 zł;
  • brak opłat za 25 pierwszych przelewów krajowych i SEPA w trybie zwykłym zleconych w danym miesiącu w serwisie iPKO.
Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Dla kogo konto firmowe w PKO BP będzie najlepsze?

Dobre konto firmowe powinno być tanie w obsłudze, a także odznaczać się funkcjonalnością adekwatną do potrzeb przedsiębiorstwa. Pod względem kosztowym konto firmowe w PKO BP wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy:

  • rozpoczynają działalność – mogą wówczas liczyć na preferencyjne warunki prowadzenia konta przez pół roku;
  • prowadzą działalność dłużej i mają już stałe przychody – są one bowiem konieczne do obniżenia kosztów prowadzenia konta;
  • mieszczą się w limitach darmowych przelewów w serwisie internetowym;
  • preferują bankowość mobilną – wykonywane w niej bowiem przelewy krajowe i SEPA są darmowe bez limitów.

Najtańsze jest podstawowe Konto Firmowe, jednak należy pamiętać, że ma ono ograniczoną funkcjonalność. Odpowiada ono głównie na potrzeby jednoosobowych firm, a także przedstawicieli wolnych zawodów, czy freelancerów.

Jak założyć konto firmowe w PKO BP?

Konto firmowe w PKO BP możesz założyć przez Internet lub w oddziale. Online można to zrobić na trzy sposoby:

  • w bankowości elektronicznej iPKO,
  • w aplikacji IKO,
  • bezpośrednio na stronie internetowej PKO BP.

Dwie pierwsze metody dostępne są dla klientów PKO BP, a więc np. osób, które prowadzą już w tym banku konto osobiste. Trzecia metoda przeznaczona jest natomiast dla nowych klientów.

Pamiętaj!
W każdym przypadku założenie konta firmowego w PKO BP online sprowadza się do wypełnienia internetowego formularza wniosku, w którym należy wybrać odpowiednie parametry konta i dodatkowe usługi, a także podać wszystkie dane firmy i własne. Obecni klienci PKO BP umowę rachunku mogą podpisać zdalnie, natomiast nowi klienci mogą to zrobić w oddziale lub w obecności kuriera.

Jakie dokumenty są wymagane do założenia konta firmowego w PKO BP?

Na stronie banku znajdziesz szczegółowe informacje, jakie będą Ci potrzebne do założenia w PKO BP konta firmowego dokumenty. Tak naprawdę potrzebny jest głównie dowód osobisty lub paszport. Poza tym wystarczy podać dokładne dane firmy takie jak:

  • jej pełną nazwę,
  • adres siedziby,
  • numer NIP,
  • numer REGON,
  • dane kontaktowe, czyli numer telefonu i e-mail.

Ile kosztuje konto firmowe w PKO BP?

Częściowo już wyjaśniliśmy, jakie są koszty konta firmowego w PKO BP i jak można je obniżyć, jednak warto poznać także pozostałe opłaty za podstawowe operacje w ramach rachunku. Różnią się one w zależności od rodzaju konta i te najważniejsze prezentujemy w poniższej tabeli.

Konto firmowe w PKO BP - tabela opłat

Opłaty

Konto Firmowe PKO

Konto Firmowe Premium PKO

Miesięczna opłata za prowadzenie konta

0 zł – przy wpływach miesięcznych min. 2000 zł

lub 12 zł

0 zł – przy wpływach miesięcznych min. 50000 zł

lub 49 zł

Opłata za przelewy krajowe w trybie zwykłym (w tym przelewy do ZUS i US) oraz za przelewy SEPA

w bankowości elektronicznej iPKO

0 zł – za pierwszych 10 przelewów w miesiącu

1 zł - za każdy kolejny przelew

0 zł – za pierwszych 25 przelewów w miesiącu

1 zł - za każdy kolejny przelew

Opłata za przelewy krajowe w trybie zwykłym (w tym przelewy do ZUS i US) oraz za przelewy SEPA

w aplikacji mobilnej IKO

0 zł

0 zł

Opłata za przelew natychmiastowy

w bankowości elektronicznej iPKO

10 zł

10 zł

Wydanie kart do konta

0 zł

0 zł

Opłata miesięczna za kartę

0 zł – jeśli w miesiącu wykona się nią min. 5 płatności bezgotówkowych

10 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

0 zł – jeśli w miesiącu wykona się nią min. 5 płatności bezgotówkowych

10 zł – przy niespełnieniu powyższego warunku

Wypłata gotówki w bankomatach PKO BP

0 zł

0 zł

Wypłata gotówki w bankomatach obcych w Polsce

3,5% nie mniej niż 5,00 zł

3,5% nie mniej niż 5,00 zł

Jakie są dodatkowe usługi dla firm w PKO BP?

Konto firmowe w PKO BP zapewnia dostęp do wielu dodatkowych usług. Już przy zakładaniu rachunku można zdecydować się na skorzystanie z następujących:

  • debet na koncie – w kwocie 1000 zł jest on przyznawany bez badania zdolności kredytowej;
  • powiadomień SMS np. o zmianie salda na koncie.

Po aktywacji konta przedsiębiorca zyskuje dostęp do kolejnych usług, które może aktywować w bankowości elektronicznej. W ten sposób można zamówić m.in.:

  • terminal płatniczy,
  • dostęp do serwisu e-Księgowość – służy on do fakturowania i prowadzenia księgowości online;
  • dostęp do kantoru internetowego iPKO dealer;
  • podpis kwalifikowany mSzafir;
  • usługę finansowania faktur;
  • rachunki pomocnicze – można je otworzyć w 21 różnych walutach do wyboru i podpiąć pod kartę wielowalutową;
  • rachunki wirtualne – są one dostępne wyłącznie w ramach Konta Firmowego Premium.

Za takie dodatkowe usługi bank pobiera opłaty, dlatego przed ich uruchomieniem warto sprawdzić ich cennik. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych rozwiązań kredytowych, leasingowych, oszczędnościowych oraz inwestycyjnych przygotowanych przez PKO BP dla klientów biznesowych.

Konto firmowe PKO BP – opinie

Wśród klientów, którzy już prowadzą konto firmowe w PKO BP, opinie na temat rachunku są zdecydowanie pozytywne. Doceniany jest w szczególności podstawowy wariant konta, który okazuje się bardzo przyjazny i intuicyjny w obsłudze zarówno w bankowości elektronicznej, jak i aplikacji.

Jego atutem jest także prosty sposób zakładania w 100% online, a także możliwość założenia działalności gospodarczej przy okazji jego otwierania.

Choć konto firmowe PKO BP nie jest darmowe, można uniknąć większości opłat poprzez odpowiednie użytkowanie rachunku. Warunki zwolnienia z opłat dla niektórych przedsiębiorców mogą okazać się jednak trochę skomplikowane, ponieważ można np. dość łatwo przeoczyć przekroczenie limitu bezpłatnych przelewów, czy też nie wykonać odpowiedniej liczby transakcji kartą.

Data opublikowania: 6/5/2023
Icon Informacje o reklamach

    Najczęściej zadawane pytania

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert