Icon
Konto mieszkaniowe w PKO BP. Jak je założyć i na jaką premię można liczyć?

Konto mieszkaniowe w PKO BP. Jak je założyć i na jaką premię można liczyć?


Icon 9/19/2023 | 12:00 AM
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Konto mieszkaniowe PKO BP to specjalny produkt oszczędnościowy dla młodych osób, które chcą odkładać pieniądze na swoje pierwsze mieszkanie. Pomóc im w tym mają premie od państwa dopłacane co rok do kwoty oszczędności oraz zwolnienie z podatku Belki. Sprawdź, na jakich warunkach PKO BP proponuje takie Konto mieszkaniowe i czy warto z niego skorzystać.

Konto mieszkaniowe w PKO BP

Zakup własnego mieszkania wymaga posiadania sporej sumy oszczędności, która powinna wystarczyć co najmniej na wkład własny do kredytu. Warto więc zacząć odkładać na ten cel pieniądze jak najwcześniej, najlepiej korzystając z produktów bankowych, które pomogą je pomnażać dzięki oprocentowaniu. Przykładem są różne lokaty i konta oszczędnościowe, a także specjalne Konto mieszkaniowe, które ułatwia gromadzenie środków dzięki wsparciu państwa.

Na czym polega Konto Mieszkaniowe z premią?

Konto mieszkaniowe, jakie proponuje PKO Bank Polski, jest produktem oszczędnościowym, który został wprowadzony przez rząd w ramach nowego programu Pierwsze Mieszkanie.

Program ruszył 1 lipca 2023 roku i jest dedykowany młodym Polakom, którym do tej pory nie udało się kupić własnego M. Dzięki programowi mogą ten cel zrealizować w dwojaki sposób: za pomocą taniego kredytu z dopłatami państwa lub poprzez zaoszczędzenie własnych środków na zakup nieruchomości na Koncie mieszkaniowym.

Konto mieszkaniowe dedykowane jest zatem osobom, które planują zakup mieszkania dopiero w przyszłości np. ze względu na młody wiek. Z założenia konto oszczędnościowe z premią ma pomóc im w odłożeniu potrzebnej sumy pieniędzy na cele mieszkaniowe dzięki bonusom motywującym do systematycznego oszczędzania na ten cel. Tymi bonusami są bowiem:

  • możliwość otrzymania raz w roku premii od państwa za regularne oszczędzanie,
  • zwolnienie odsetek wypracowanych na koncie oraz premii z podatku Belki.

Aby skorzystać z powyższych przywilejów, należy odkładać pieniądze w wymaganej wysokości każdego miesiąca przez co najmniej 3 lata oraz potem przeznaczyć je faktycznie na sfinansowanie zakupu lub budowy nieruchomości mieszkalnej.

Co ważne, każdy może założyć tylko jedno Konto mieszkaniowe i to po spełnieniu określonych warunków, które szerzej wyjaśnimy niżej.

Warunki Konta Mieszkaniowego w PKO BP

Zgodnie z zasadami programu bank Konto mieszkaniowe w PKO BP może założyć osoba spełniająca następujące wymagania:

  • w wieku od 13 do 45 lat – dla osób poniżej 18 lat konto może założyć przedstawiciel ustawowy, a więc np. rodzic;
  • nieposiadająca do tej pory żadnej nieruchomości na własność, ani spółdzielczego prawa do lokalu – od tej reguły są wyjątki, ponieważ konto może założyć m.in. osoba, która ma maks. 50% udziału w mieszkaniu nabytego w drodze dziedziczenia, a także osoby, które posiadają dzieci i mają lub miały nieruchomość nieprzekraczającą metrażu 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci, 90 m2 przy 4 dzieci i bez limitu przy posiadaniu co najmniej piątki dzieci.

Takie konto na mieszkanie w PKO BP można prowadzić na następujących warunkach:

  • przez okres od 3 do 10 lat,
  • wpłacając na niego co miesiąc kwoty od 500 do 2000 zł – każdego roku można jednak pominąć jedną wpłatę.

Oprocentowanie Konta mieszkaniowego PKO BP jest zmienne i standardowo wynosi 2% w skali roku. Jednak dla osób, które założą do końca 2023 r. Konto mieszkaniowe PKO BP proponuje oprocentowanie promocyjne wynoszące 5,35%.

Ile wynosi premia mieszkaniowe w PKO BP?

Premia mieszkaniowa w PKO BP jest naliczana po każdym roku regularnego oszczędzania. Jej wysokość zależy od kwoty wpłaconych środków oraz zastosowanego wskaźnika Premii mieszkaniowej, którym może być:

  • średnioroczny wskaźnik inflacji,
  • lub wskaźnik zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Co do zasady zastosowany ma być wskaźnik, który będzie korzystniejszy dla klienta. Premia nie może jednak być niższa niż 1% i wyższa niż 15%.

Ile może wynieść Premia mieszkaniowa? Według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii osoba, która będzie regularnie odkładała co miesiąc 1000 zł na Koncie mieszkaniowym, w ciągu 3 lat może otrzymać Premię od państwa w kwocie około 5,3 tys. zł.

Należy pamiętać, że bank PKO BP wypłaci Premię mieszkaniową tylko w przypadku gdy:

  • konto było zasilane regularnie przez minimum 11 miesięcy każdego roku przez minimum 3 lata,
  • środki z konta wraz z premią będą przeznaczone na cele mieszkaniowe – z tego też względu bank przeleje je wyłącznie na wskazane konto sprzedawcy nieruchomości lub rachunek powierniczy dewelopera.
Warto pamiętać!
Premia mieszkaniowa będzie się należała również wtedy, gdy Konto mieszkaniowe zostanie przekształcone w Lokatę mieszkaniową, a więc po zaprzestaniu regularnych wpłat na konto po 3 latach lub po 10-letnim okresie prowadzeniu konta. Taka Lokata mieszkaniowa w PKO BP może być prowadzona przez 12 miesięcy z możliwością odnowienia na kolejny okres.

Od kiedy można założyć Konto Mieszkaniowe w PKO BP?

Choć program Pierwsze mieszkanie ruszył 1 lipca 2023 r., nie wszystkie banki zdecydowały się zaproponować swoim klientom Konto mieszkaniowe. Te, które to zrobiły, nie od razu też wprowadziły je do swojej oferty. Podobnie było w przypadku banku PKO BP.

Od kiedy konto mieszkaniowe w PKO BP jest zatem dostępne? Można je zakładać już od 10 sierpnia 2023 roku i to w każdym oddziale banku.

Jak założyć Konto Mieszkaniowe w PKO BP?

Indywidualne Konto Mieszkaniowe w PKO BP możesz otworzyć wyłącznie w placówce banku, stawiając się w nim osobiście. Nie da się tego zrobić przez Internet. Poniżej wyjaśniamy, jak założyć Konto mieszkaniowe w PKO BP krok po kroku:

  1. Sprawdź, czy spełniasz warunki otwarcia Konta mieszkaniowego.
  2. Odwiedź najbliższy oddział banku PKO BP – pamiętaj, by zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości.
  3. Podpisz umowę na prowadzenie konta oraz wymagane dokumenty.
  4. Wpłać pierwszą kwotę na Konto mieszkaniowe – pamiętaj, że może wynieść ona od 500 do 2000 zł.

Jeśli nie spełniasz warunków założenia Konta mieszkaniowego, sprawdź ranking kredytów hipotecznych, aby znaleźć inny sposób sfinansowania zakupu nieruchomości.

Czy Konto Mieszkaniowe w PKO BP wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Na pytanie, ile kosztuje Konto mieszkaniowe w PKO BP, odpowiedź brzmi – jest ono całkowicie darmowe. Zgodnie z przepisami banki nie mogą bowiem pobierać od klientów żadnych opłat i prowizji za prowadzenie Konta mieszkaniowego. Ustawa przewiduje jednak prowizję za wypłatę premii i wynosi ona 1% od jej wartości.

Czy warto założyć Konto Mieszkaniowe w PKO BP?

Konto mieszkaniowe w PKO BP warto założyć z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że dyscyplinuje ono do systematycznego odkładania pieniędzy w określonej wysokości, przez co łatwiej i szybciej można zaoszczędzić potrzebną sumę na cele mieszkaniowe.

Należy też pamiętać, że uzbieraną kwotę powiększą nie tylko odsetki, ale też premia mieszkaniowa, która może wynieść nawet 15%. Co ważne, od tych bonusowych kwot i odsetek nie będzie odprowadzony podatek Belki 19%, o ile środki przeznaczy się na cele mieszkaniowe.

Takie warunki Konta mieszkaniowego powodują, że jest ono zdecydowanie korzystniejsze niż standardowe lokaty. Zapewnia to jednak nie tylko premia mieszkaniowa – PKO BP proponuje bowiem całkiem atrakcyjne oprocentowanie Konta mieszkaniowego na poziomie 5,35%.

Założenie Konta mieszkaniowego będzie jednak opłacalne głównie dla osób, którym nie śpieszy się z zakupem nieruchomości, a więc np. na początku kariery zawodowej. Dla tych, którzy chcą kupić mieszkanie jak najszybciej i spełniają warunki programu Pierwsze mieszkanie, korzystniejszym rozwiązaniem będzie ubieganie się o Bezpieczny kredyt 2%.

Na stronie Totalmoney można sprawdzić, ile wyniesienie rata takiego zobowiązania, sięgając po kalkulator Bezpiecznego kredytu 2%. Pomaga on także znaleźć jego najkorzystniejszą ofertę, ponieważ można z niego skorzystać w kilku bankach.

Data opublikowania: 9/19/2023

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.3
    Na podstawie 9 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert