Icon
Zmiany na rynku pożyczkowym! Polacy pożyczają teraz inaczej
News

Zmiany na rynku pożyczkowym! Polacy pożyczają teraz inaczej


Icon 5/12/2025 | 10:51 AM
Icon 1 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Rynek pożyczek pozabankowych w Polsce nie zwalnia tempa. W 2024 roku firmy pożyczkowe obsłużyły ponad 1,09 miliona klientów, co oznacza wzrost o 2,3% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Warto też podkreślić, że średnia kwota pożyczki wzrosła aż o 16,4%, osiągając poziom prawie 3,7 tys. zł.

Zmiany na rynku pożyczkowym! Polacy pożyczają teraz inaczej
Źródło zdjęcia: https://depositphotos.com/pl/home.html

Rynek pożyczek pozabankowych w Polsce ma się dobrze – przybywa klientów, którzy pożyczają rozważniej i krótkoterminowo. Firmy pożyczkowe skupiają się na jakości, relacjach i sprawnej obsłudze, a cały sektor stopniowo się stabilizuje, rozwijając się w stronę bardziej odpowiedzialnego finansowania.

Coraz więcej pożyczek, ale na krócej

Polacy chętniej sięgają po pożyczki, ale wybierają te na krótkie okresy – do 3 miesięcy. Tego typu zobowiązania stanowiły w 2024 roku niemal 49% wszystkich udzielonych pożyczek, a ich udział systematycznie rośnie – dwa lata wcześniej było to nieco ponad 36%. Widać więc wyraźnie trend: krótko, konkretnie i bez długoterminowego zadłużenia.

Klienci wracają, firmy stawiają na lojalność

Choć liczba nowych klientów maleje, instytucje pożyczkowe skupiają się na budowaniu relacji ze stałymi klientami. To właśnie oni częściej zaciągają nowe zobowiązania, ale na lepszych, krótszych warunkach. Takie podejście oznacza mniejsze ryzyko opóźnień w spłacie i większe zaufanie z obu stron.

Mniej reklamacji i szybsza obsługa

Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że liczba reklamacji spadła o ponad 42% w porównaniu do 2023 roku. Dodatkowo, czas ich rozpatrywania skrócił się do średnio 14,7 dnia. To najlepszy dowód na to, że instytucje pożyczkowe inwestują w jakość obsługi i sprawne procesy.

Rynek się stabilizuje, ale nadal rośnie

W 2024 roku instytucje pożyczkowe udzieliły ponad 2,24 miliona pożyczek – to wzrost o 5,5% w stosunku do poprzedniego roku. Łączna wartość zobowiązań klientów sięgnęła 8,22 miliarda złotych, co oznacza wzrost aż o 22,8% r/r. Jednocześnie wartość całego portfela pożyczkowego spadła o 6,1%, co może świadczyć o szybszej spłacie zobowiązań i większym dopasowaniu ofert do potrzeb klientów.

Data opublikowania: 5/12/2025

    Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego, z doświadczeniem zdobytym podczas staży w bankach, gdzie poznała funkcjonowanie produktów bankowych. Z pasją śledzi bieżące informacje ze świata finansów, co pozwala jej tworzyć rzetelne i aktualne treści, wspierające czytelników w zrozumieniu zagadnień finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert