Jak zaoszczędzić na prądzie w czasie wakacji?

Wyjeżdżasz na wakacje? Przygotuj do tego swoje mieszkanie. Uda ci się dzięki temu nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale i zyskać pewność, że lokum pozostawione bez twojej opieki jest całkowicie bezpieczne.

Zaledwie kilka czynności dzieli cię od tego, aby twój urlop był udany, a rachunki po powrocie nie przyprawiły o zawrót głowy, a wręcz miło zaskoczyły. Co trzeba zrobić? Po kolei.

Odłącz urządzenia od gniazdka

Wakacje to okres intensywnych wyładowań atmosferycznych. Zatem zanim wyjedziemy, pamiętajmy o odłączeniu od gniazdek wrażliwego na burze wartościowego sprzętu elektronicznego, takiego jak telewizory czy komputery. Te urządzenia, które muszą pozostać aktywne cały czas, powinny zostać podłączone do sieci za pośrednictwem listwy ochronnej, która zabezpieczy je przed skutkami nagłych zmian napięcia lub do gniazdek z uziemieniem. Dobrym ruchem będzie również wyłączenie routera WiFi oraz dysku sieciowego (jeśli takowy posiadamy). Dyski wyłączamy jednak nie poprzez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka, w tym przypadku należy zastosować zalecenia producenta (bezpieczne usuwanie sprzętu itp.)

Rezygnując z funkcji stand-by, możemy zaoszczędzić nawet do 50% energii zużywanej przez niektóre urządzenia. Dla przykładu, w przypadku telewizora, który nawet w trybie uśpienia cały czas nastawiony jest na odbiór sygnału z pilota, a tym samym stale pobiera energię, możemy zaoszczędzić rocznie nawet 40 zł.

Przed wakacyjnym wyjazdem warto wyłączyć również bezpieczniki wszystkich zbędnych obwodów elektrycznych. Dzięki temu skutecznie odłączone zostaną urządzania, o których byśmy zapomnieli oraz te, których w inny sposób wyłączyć się nie da. Wskazane jest także zakręcenie centralnego zaworu wody –  to panaceum na ewentualne przecieki, awarie oraz na kapiące krany. Podobnie należy postąpić z zaworami gazu i ogrzewania, w tym drugim przypadku zakręcamy je albo sprawdzamy, czy  poziom ogrzewania w kaloryferach ustawiony jest na zero.

Włącz tryb wakacyjny

Niektóre spośród nowych modeli lodówko-zamrażarek posiadają tryb wakacyjny. Urządzenie pracujące w takim trybie utrzymuje podstawowe funkcjonalności przy niższym zużyciu energii.  Jak to dokładniej wygląda? Zamrażalnik funkcjonuje w standardowej temperaturze, z kolei temperatura chłodziarki jest wyższa o kilka stopni. Dzięki temu, zgodnie z obliczeniami producentów sprzętu, można obniżyć zużycie energii elektrycznej o 30 – 50%.  Funkcja ta zapobiega również powstawania we wnętrzu urządzenia pleśni oraz nieprzyjemnego zapachu.

Pamiętaj o opłaceniu rachunku

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, warto przed wyjazdem opłacić wszystkie rachunki, bowiem zgodnie z prawem, dostawca może odciąć nam prąd, jeśli zalegamy z opłatami dłużej niż miesiąc.  Za wznowienie dostawy energii trzeba będzie natomiast dodatkowo zapłacić. Koszt określony w umowie wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Warto również spisać przed wyjazdem stan wszystkich liczników i powtórzyć tę czynność tuż po powrocie z wakacji, a następnie porównać odczyty. Wtedy zobaczymy, ile faktycznie udało się nam zaoszczędzić. Brak zużycia prądu i wody w mieszkaniu podczas kilkutygodniowego urlopu może wygenerować oszczędność kosztów na poziomie kilkuset złotych.

Czas wakacji to również dobry moment na przyjrzenie się ofertom sprzedawców prądu dla gospodarstw domowych. Warto pamiętać, że istnieje możliwość bezpłatnej zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Na rynku jest wiele dobrych ofert. Niektórzy sprzedawcy przygotowali nawet specjalne wakacyjne oferty. Pamiętajmy, że przyjrzenie się ofertom alternatywnych dostawców prądu nic nie kosztuje. Znalezienie tej jedynej ułatwią porównywarki cen energii.

Artykuły 03.08.2015