Ranking kont osobistych – najlepsze oferty

W tym miesiącu szukaliśmy konta o jak najbardziej przejrzystych warunkach. Tym razem na dalszy plan zeszły bonusy . Wyróżniliśmy banki, w których podstawowe usługi są darmowe bez konieczności spełniania skomplikowanych warunków. Ocenialiśmy podstawowe koszty związane z kontem: za prowadzenie konta, kartę, wypłaty z bankomatów w Polsce czy przelewy internetowe i mobilne.

Pod naszymi poprzednimi rankingami czytelnicy pisali, że szukają dobrego, darmowego konta, bez skomplikowanych regulaminów do akcji bonusowych. Bez wymogu kilku tysięcy wpływów miesięcznie, aby zapewnić sobie zwolnienie z opłat. Dlatego w tym miesiącu szukamy konta dla każdego. Koszty analizowaliśmy, biorąc pod uwagę to, że klient co miesiąc zapewnia wpływ w wysokości 500 zł i wykonuje transakcję kartę na sumę 100 zł.

Konto Proste Zasady Wybieraj tylko zrozumiałe produkty

Za co przyznawaliśmy punkty w rankingu?

  • 15 punktów za darmowe prowadzenie konta, gdy bank pobierał opłatę, to proporcjonalnie mniej,
  • 15 punktów za darmową obsługę karty, gdy bank pobierał opłatę, to proporcjonalnie mniej,
  • 10 punktów za bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, 5 punktów z wybranych lub 0 punktów, jeśli bezprowizyjne było pobranie gotówki tylko z urządzeń własnych banku,
  • 5 punktów za darmowe przelewy, zlecane w bankowości internetowej lub mobilnej,
  • 5 punktów za możliwość płacenia BLIK-iem,
  • 5 punktów za możliwość skorzystania z usługi assistance.

Łącznie konto mogło otrzymać 55 punktów.

 

I miejsce – Konto Proste Zasady

I miejsce Konto Proste Zasady Getin Bank

Idealnie w model korzystnego konta o przejrzystych warunkach wkomponowała się nowa oferta Getin BankuKonto Proste Zasady. Zajęło ono pierwsze miejsce z wynikiem 55 punktów. Musisz wykonać tylko jedną transakcję kartą lub BLIK-iem w miesiącu, aby nie płacić nic za prowadzenie konta, kartę, przelewy internetowe i mobilne oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Dodatkowym bonusem (oczywiście nieobowiązkowym) są dwa ubezpieczenia. Za 4 zł miesięcznie możesz wykupić Pakiet Ochrona Karty. Zabezpiecza on przed skutkami kradzieży gotówki z bankomatu, bezprawnego użycia karty, zniszczenia, kradzieży lub utraty zakupów, które opłaciłeś za jej pomocą, oraz kradzieży twoich rzeczy osobistych. Pakiet obejmuje także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Możesz także skorzystać z Pakietu Niezawodnego, który obejmuje domowe assistance (pomoc hydraulika, elektryka, ślusarza, serwis urządzeń RTV i AGD oraz infolinię IT). Z obu usług będziesz mógł skorzystać po siedem razy w ciągu roku. Pakiet przez pierwsze 6 miesięcy jest opłacany przez Bank, a następnie kosztuje 6 zł miesięcznie.

II miejsce – Konto Jakie Chcę i Konto Osobiste

II miejsce Konto Jakie Chcę BZ WBK

III miejsce Konto Osobiste Orange Finanse

Na  niższym stopniu podium ex aequo znalazły się: Konto Jakie Chcę Banku Zachodniego WBK oraz Konto Osobiste w Orange Finanse. Rachunki otrzymały po 50 punktów.

Konto Jakie Chcę to nowość na rynku. Bank reklamuje je jako rachunek, który można stworzyć samemu. Prowadzenie konta jest bezwarunkowo darmowe. Aby uniknąć opłaty za kartę, można wybrać jeden z dwóch warunków: transakcje na 500 zł lub 5 operacji na dowolną kwotę miesięcznie (na potrzeby rankingu przyjęliśmy opcję drugą). Jeśli rzadko płacisz plastikiem, to możesz także wybrać opłatę w wysokości 3 zł, która jest pobierana niezależnie od liczby czy kwoty wykonanych transakcji.

Jeśli wykupisz pakiet za 7 zł miesięcznie możesz wypłacać gotówkę bez ograniczeń ze wszystkich bankomatów w Polsce. W innym przypadku darmowe są wypłaty tylko z urządzeń własnych banku (z pozostałych 5 zł za każdym razem). Warto wiedzieć, że za 1,50 zł możesz pobierać gotówkę podczas zakupów w sklepie, korzystając z usługi cashback. Otrzymasz także 1 proc. zwrotu wartości swoich rachunków za prąd, gaz, telewizję, internet i telefon, opłaconych z konta

W przypadku Konta Osobistego oferowanego przez Orange Finanse nie płacisz (bez konieczności spełniania żadnych warunków) za prowadzenie konta, kartę, przelewy internetowe oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie całego kraju. Bank umożliwia także płatności telefonem za pomocą technologii BLIK.

III miejsce – Bliskie Konto Pocztowe

III miejsce Bliskie Konto Pocztowe Bank Pocztowy

Trzecie miejsce, z wynikiem 46,25 punktu, zajmuje Bliskie Konto Pocztowe, które możesz założyć w Banku Pocztowym. Bank zwolni cię z opłaty za prowadzenie konta, jeśli wykonasz transakcje kartą na łączną kwotę przynajmniej 300 zł miesięcznie. Korzystanie z karty jest bezwarunkowe darmowe. Po wykupieniu abonamentu za 5 zł możesz wypłacać gotówkę bez prowizji ze wszystkich bankomatów w kraju. Do konta możesz wykupić także ubezpieczenie karty, które uchroni cię przed skutkami jej nieuprawnionego użycia, kradzieży gotówki z bankomatu i utraty dokumentów do kwoty 300 zł. Do końca roku ubezpieczenie jest darmowe, a po tym okresie kosztuje 1 zł miesięcznie. W ramach Programu Same Korzyści bank zwróci ci 5 proc. wartości zakupów (maks. 240 zł rocznie) dokonanych kartą w konkretnych miejscach. Możesz wybrać spośród aptek, obiektów kulturalnych oraz sportowych.

Zastanawiasz się, jak w naszym rankingu wypadły inne banki? Kliknij w poniższy baner, a poznasz pełne wyniki wrześniowego zestawienia.

Gdzie są wszystkie banki? Sprawdź pełne wyniki rankingu!

Po długo trwającym marazmie na rynku kont osobistych nastąpiły duże zmiany. Można zauważyć, że banki zaczęły oferować nieskomplikowane rachunki z podstawowymi usługami za darmo. Warto właśnie teraz zmienić konto, bo można trafić na naprawdę korzystną ofertę.

Artykuły 30.10.2017