BIK jest Biurem Informacji Kredytowej przetwarzającym dane o udzielonych kredytach i pożyczkach. Credit Agricole przed udzieleniem finansowania sprawdzi Twoje dane w BIK-u, aby wiedzieć, czy rzetelnie wywiązujesz się ze spłacania zobowiązań. Jak możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych przez BIK?
- Dlaczego Credit Agricole przetwarza Twoje dane w BIK-u?
- Co oznacza wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK-u?
- Jak rozpocząć proces wycofania zgody na przetwarzanie danych w BIK-u w Credit Agricole?
- Jak złożyć wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK-u w Credit Agricole?
- Jakie są koszty i czas oczekiwania na wycofanie zgody w Credit Agricole?
Jeśli chcesz starać się o kredyt, bank zweryfikuje Cię w BIK-u. Zobacz, jak sprawdzić BIK i swoje dane, jakie są w nim przetwarzane w związku z zaciąganymi kredytami gotówkowymi, kredytami hipotecznymi i innymi. Sprawdziłam, jak możesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych przez BIK w Credit Agricole:
- Credit Agricole przekazuje dane do BIK-u o Twoich kredytach i pożyczkach.
- Informacje o spłacanych terminowo kredytach w BIK-u kształtują Twoją pozytywną historię kredytową.
- Możesz w dowolnej chwili wycofać dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych w BIK-u.
- BIK może przetwarzać dane o niespłacanych terminowo zobowiązaniach bez Twojej zgody.
Dlaczego Credit Agricole przetwarza Twoje dane w BIK-u?
Credit Agricole ma prawo przetwarzać Twoje dane osobowe, jeśli ubiegałeś się w nim o kredyt lub zaciągnąłeś jakieś zobowiązanie. W momencie zawarcia umowy kredytowej bank zobowiązany jest do przekazania informacji o niej do Biura Informacji Kredytowej. BIK przetwarza takie dane, archiwizuje je i dzieli się nimi z innymi instytucjami kredytującymi. Istnieją dwa rodzaje danych przetwarzanych w BIK-u:
- dane przekazywane za Twoją zgodą i działające na Twoją korzyść jako kredytobiorcy,
- dane przetwarzane nawet bez Twojej zgody w przypadku zaległych płatności.
Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych o kredytach i pożyczkach w BIK-u, masz pewność, że informacje o Twoich spłaconych kredytach i pożyczkach będą widnieć w tej bazie przez maksymalnie 5 lat od momentu całkowitej spłaty.
BIK może też przetwarzać przez 5 lat od chwili spłaty długu informacje o kredytach spłacanych z opóźnieniami, ale nie potrzebuje do tego Twojej zgody. Chodzi tu o kredyty lub pożyczki, w przypadku których wystąpiły opóźnienia w spłacie powyżej 60 dni oraz minęło już 30 dni od momentu, gdy zostałeś poinformowany o zamiarze przetwarzania danych dotyczących tego zobowiązania.
Co oznacza wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK-u?
Zasadniczo możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w BIK-u – czyli na przechowywanie w takich bazach informacji o kredytach i pożyczkach, jakie spłacisz w terminie. Budujesz w ten sposób swoją pozytywną historię kredytową, która ułatwia Ci zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych.
Bez takiej zgody musisz wiedzieć, że informacje o spłaconych już w całości kredytach i pożyczkach, w tym nawet pożyczkach online udzielanych przez firmy pozabankowe, znikają z historii w momencie, gdy spłacisz ostatnią ratę.
Jeśli więc wycofasz zgodę na przetwarzanie danych w BIK-u, nie będziesz kształtował swojej historii kredytowej. Instytucje finansowe sprawdzające w BIK-u Twoją wiarygodność, nie będą wiedziały, że wcześniej zaciągałeś już kredyty i okazałeś się rzetelnym kredytobiorcą.
Jak rozpocząć proces wycofania zgody na przetwarzanie danych w BIK-u w Credit Agricole?
Jeśli chcesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK-u w Credit Agricole, musisz skontaktować się z bankiem – osobiście lub wygodnie za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Następnie wypełnisz wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK-u i złożysz go w wybrany sposób – w wersji papierowej w placówce Credit Agricole lub elektronicznie, po zalogowaniu się do swojej bankowości elektronicznej.
Jak złożyć wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK-u w Credit Agricole?
Wniosek BIK w Credit Agricole, służący do wycofania zgody na przetwarzanie danych, znajdziesz na stronie banku. Pozostaje Ci wypełnić jego pola:
- dane klienta – imię, nazwisko, PESEL;
- adres – ulica, numer domu i mieszkania, miejscowość, kod pocztowy;
- dane kontaktowe – adres e-mail, telefon;
- forma odpowiedzi – do wyboru e-mail lub list tradycyjny;
- rodzaj wniosku – w tym przypadku będzie to „Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK po ustaniu zobowiązania”;
- numer rachunku kredytowego,
- dodatkowe wnioski – możesz przy okazji wycofać swoją zgodę w Credit Agricole na przetwarzanie Twoich danych osobowych i danych w celach marketingowych;
- uwagi,
- załączniki.
Jakie są koszty i czas oczekiwania na wycofanie zgody w Credit Agricole?
Credit Agricole nie pobierze żadnych opłat za przeprowadzenie wycofania zgody w BIK-u. Proces usuwania danych od momentu złożenia wniosku trwa od kilku dni do kilku tygodni. BIK ma 7 dni na wprowadzenie zmian w historii kredytowania danej osoby po otrzymaniu takiej informacji z danego banku. Wszystko zależy więc od tego, jak szybko Credit Agricole zareaguje na Twój wniosek.
Czy wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK-u w Credit Agricole zawsze się opłaca?
Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK-u w Credit Agricole nie jest dla Ciebie korzystne, jeśli regularnie spłacasz swój kredyt lub pożyczkę, co buduje Twoją pozytywną historię kredytowania. Okazuje się ona bardzo pomocna i może przyspieszyć udzielenie Ci kredytu przez bank, jeśli są w niej pozytywne wpisy kształtujące Twoją wiarygodność finansową.
Dodatkowe źródła informacji:
https://www.bik.pl/zgoda-na-przetwarzanie-danych
https://formularz.credit-agricole.pl/lead?lid=354622
Źródło zdjęcia głównego: https://depositphotos.com/pl/