Icon
Podatki 2016: zobacz, ile zapłaci Amerykanin, Polak, Holender

Podatki 2016: zobacz, ile zapłaci Amerykanin, Polak, Holender

Autor Dagmara Sudoł
Analityk finansowy

Icon 12/11/2018
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Wielu młodych ludzi zanim podejmie decyzję o tym, gdzie będzie mieszkać i pracować, przygląda się systemom podatkowym w różnych krajach. Najważniejsze jest dla nich oczywiście to, ile z tego, co zarobią, trafi do ich kieszeni. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jaki podatek dochodowy będzie musiał zapłacić Amerykanin, Polak i Holender i kto zapłaci najwyższy podatek na świecie.

Podatki 2016: zobacz, ile zapłaci Amerykanin, Polak, Holender

Jeśli będziemy patrzeć na stawki podatku dochodowego subiektywnie, to oczywiście zawsze będzie nam się wydawało, że oddajemy państwu za dużo. Jeśli jednak spojrzymy na to obiektywnie, czyli sprawdzimy, ile fiskusowi muszą oddać podatnicy w innych krajach oraz gdzie maksymalne stawki podatku dochodowego od osób fizycznych są wyższe niż w Polsce, to na pewno serce będzie nas mniej bolało na myśl o rodzimych stawkach.

Jako, że – jak mówi przysłowie – koszula najbliższa ciału, porównanie zaczniemy od naszego kraju.

Polska

W naszym kraju obowiązuje podatek progresywny, co oznacza, że im więcej zarabiamy, tym więcej podatku musimy zapłacić. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązują tylko dwa progi podatkowe – 18 i 32%. Podatek naliczany wg pierwszego z nich zapłacą ci, których dochód roczny wynosi od 3 091 do 85 528 zł. Drugi próg obejmie tych, którzy zarobią w danym roku ponad 85 528 zł. Nie można jednak zapominać o tym, że ten, kto  zarobi w danym roku 150 000 zł, nie zapłaci 32% podatku od całej kwoty, tylko od 64 472 zł, od reszty – 18-procentowy podatek. Co więcej, polskim podatnikom przysługują liczne ulgi i odliczenia. Dochód mogą obniżyć, odliczając od niego m.in. składki ZUS, darowizny, wydatki na internet, wydatki związane z rehabilitacją, wydatki budowlane czy wydatki na szkolenie uczniów lub pomoc domową. Jeśli weźmiemy pod uwagę te wszystkie preferencje podatkowe, to może się okazać, że efektywna stopa podatkowa jest dużo niższa.

Holandia i USA

W Holandii również jest podatek progresywny. Obowiązują tu cztery progi podatkowe, jednak maksymalna stawka podatku dochodowego jest jedną z wyższych w Europie i wynosi 52% – tyle płacą Holendrzy, którzy zarabiają rocznie ponad 57 585 euro (tj. 247,2 tys. zł wg średniego kursu NBP z 4.01.2016 r.). Co więcej, najniższy próg podatkowy, obejmujący osoby, które zarobiły poniżej 19 822 euro (tj. 85 106 zł), wynosi 36,50%, czyli jest wyższy od maksymalnej stawki podatku dochodowego w Polsce.

Zobaczmy zatem, jak to wygląda za oceanem. W Stanach Zjednoczonych jest siedem progów podatku dochodowego – najniższy wynosi 10%, a najwyższy 39,6%. Jak widać również tu maksymalny próg podatku dochodowego jest wyższy niż u nas. Co ważne, kwota podatku jest uzależniona od statusu zgłoszenia, tzn. od tego, czy podatnicy rozliczają się jako single, wspólnie z małżonkiem, jako małżonkowie, ale osobno czy jako głowy rodziny. Co więcej, to że ktoś wejdzie do wyższej grupy podatkowej, nie oznacza, że cały dochód będzie opodatkowany według wyższej stawki, ponieważ tylko pieniądze, które można zarobić w danym przedziale podatkowym, podlegają danej stawce. Przeanalizujmy to na przykładzie singla. 10-procentowy podatek dochodowy zapłaci on, jeśli zarobi w danym roku do 9 225 dol. (tj. 36 254 zł), zaś najwyższą stawką podatkową zostanie objęty, jeśli zarobi 413 201 dol. (tj. 1 623 880 zł) lub więcej, ale zgodnie z tym, co już napisaliśmy, 39,6% zapłaci od kwoty powyżej 413 200 dol., a do tego zapłaci jeszcze 129 996,50 dol. za dochód poniżej tej kwoty. Adekwatnie oblicza się wysokość podatku w przypadku pozostałych grup.

W jakich krajach podatnicy płacą najwięcej?

Dla tych, którzy nadal uważają, że nasza sytuacja podatkowa jest zła, przygotowaliśmy listę 11 krajów z najwyższym maksymalnym podatkiem dochodowym. Listę otwiera Aruba. Dobrze zarabiający mieszkańcy tej maleńkiej wyspy (to kraj o pow. 190 km2, liczący zaledwie 120 tys. obywateli) zapłacą 58,95% podatku dochodowego. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze dwa kraje skandynawskie – Szwecja i Dania.

podatki

Jak łatwo zauważyć, listę zdominowały kraje europejskie, na 11 wymienionych państw jest ich aż 7, a nawet 8, jeśli uwzględnimy to, że Aruba jest wyspą zależną od Holandii. Oczywiście nasuwa się od razu pytanie, dlaczego to w Europie podatki są najwyższe? Składa się na to wiele czynników. W wielu z tych krajów działa system powszechnej opieki zdrowotnej, co więcej, kraje takie jak Szwecja, Finlandia czy Słowenia oferują bezpłatne studia, a to wszystko opłacane jest z podatków. Poza tym większość europejskich państw należy do strefy euro, a wiele z nich jest zadłużonych, wysokie podatki są więc pewną poduszką bezpieczeństwa i gwarantem istnienia strefy euro. Najistotniejsze jest jednak chyba to, że z reguły wysokie stawki podatkowe obowiązują w krajach, w których standard życia jest wysoki. Wystarczy tylko spojrzeć na Arubę. Co prawda, maksymalny próg dochodowych w tym kraju jest najwyższy na świecie, ale za to stopa bezrobocia jest tu bardzo niska, a komfort życia wysoki.

Jak widać z powyżej przytoczonych danych, polscy podatnicy nie płacą najwięcej, poza tym mogą korzystać z ulg i odliczeń, co jeszcze obniża wysokość płaconych przez nich podatków. Co więcej, mogą w ramach systemu powszechnej opieki zdrowotnej otrzymać bezpłatną pomoc lekarską i uzyskać wyższe wykształcenie, nie płacąc ani złotówki. To chyba nie tak mało. Oczywiście są państwa, w których obciążenia podatkowe są znaczenie niższe, na przykład w bliskiej sercu wielu Polaków Wielkiej Brytanii. Pamiętajmy jednak, że tam studia są płatne.

Data opublikowania: 12/11/2018

    Z wykształcenia ekonomistka, z pasji autorka tekstów o finansach, która dzieli się wiedzą na temat zarządzania pieniędzmi. Specjalizuje się w analizie ofert bankowych, pomagając czytelnikom w podejmowaniu przemyślanych decyzji finansowych. Prywatnie miłośniczka spacerów na łonie natury, podróży oraz ciekawych książek.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.6
    Na podstawie 4 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert