Icon
Wykazałeś stratę na działalności i co dalej?

Wykazałeś stratę na działalności i co dalej?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 2/28/2019 | 12:00 AM
Icon 7 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Strata z działalności gospodarczej powstaje, gdy firma wypracowuje ujemny wynik finansowy. Możesz rozliczać ją przez pięć kolejnych lat, w wysokości nie wyższej niż 50 proc. Jak zrobić to z głową?

Wykazałeś stratę na działalności i co dalej?

Brak odpowiedniej liczby klientów generujących przychody dla firmy, które pozwoliłyby na pokrycie bieżących kosztów i wypracowanie zysku, powoduje powstanie ujemnego wyniku finansowego. Wypracowanie straty z działalności gospodarczej może wynikać również z przyczyn księgowych. Niezależnie od tego, z czym jest związana strata finansowa, niesie dla firmy pewne konsekwencje.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 9 ust. 3 czytamy, że podatnik, który poniósł stratę w danym roku podatkowym, może ją odliczyć od dochodu w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych, o ile strata z lat ubiegłych będzie pomniejszać jego dochody z tego samego źródła, z którego poniósł stratę.

Kolejną zasadą odliczenia straty jest to, że w jednym rocznym rozliczeniu możesz odliczyć maksymalnie 50 proc. straty z każdego z pięciu poprzednich lat, w których ona wystąpiła.

Kredyt gotówkowy
mamy najlepsze oferty na rynku!

Czym jest strata z działalności gospodarczej?

Zgodnie z definicją, przyjętą w ustawie o rachunkowości, strata jest kosztem, który określany jest jako uprawdopodobnione zmniejszenie w danym okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów lub zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzają do zmniejszenia kapitału własnego, ale nie poprzez wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.

Takie wyjaśnienie straty z działalności gospodarczej wskazuje na to, że strata zmniejsza kapitał własny lub powoduje zwiększenie jego niedoboru.

Zdarza się, że firma ponosi stratę na działalności gospodarczej. Nie jest to rzeczą nietypową czy wyjątkową, a jednak ci przedsiębiorcy, u których do tego dochodzi w danym okresie sprawozdawczym, są bardziej narażeni na przeprowadzenie kontroli przez fiskusa.

Czy wiesz, że...?

Odliczenie straty z działalności gospodarczej powoduje powstanie korzyści podatkowych w postaci możliwości zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Duża strata oznacza, że podatnik nie zapłaci podatku dochodowego.

Najczęściej kontrola podatkowa dotyczy tych przedsiębiorców, którzy wykazali stratę z działalności gospodarczej w skali roku - rzadziej fiskus kontroluje tych, którzy stratę wykazywali w skali miesiąca czy kwartału. Działania kontrolne mają na celu zweryfikowanie czy podstawa opodatkowania została u danego podatnika prawidłowo wyliczona.

W praktyce sprawdzane jest to, czy pozycje ujęte w kosztach są rzeczywiście wydatkami związanymi z działalnością gospodarczą. Podczas kontroli podatkowej urząd skarbowy może zażądać przedstawienia Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR), a często także niektórych faktur i umów, które były podstawą do ich wystawienia, oraz pisemnego oświadczenia wyjaśniającego, z czego wynikała strata.

Uwaga!

Jeśli urząd skarbowy zakwestionuje zakwalifikowanie jednego z wydatków w koszty podatkowe, trzeba będzie go wykreślić i ponownie wyliczyć wynik finansowy podatnika. Zdarza się, że powoduje to zniwelowanie straty na tyle, że wynik finansowy będzie na plus. W konsekwencji konieczna będzie zapłata podatku należnego fiskusowi wraz z odsetkami.

Czy strata z działalności gospodarczej zmniejsza szanse na kredyt bankowy?

Przy udzielaniu kredytów bankowych dla firm banki biorą pod uwagę aktualną i przeszłą sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy. W przypadku udzielania kredytu dla przedsiębiorcy liczy się, rzecz jasna, jej wynik finansowy. Banki nie chcą udostępniać kredytów dla klientów ze stratą na działalności, w szczególności, jeśli wynika ona nie ze zdarzeń jednorazowych czy amortyzowania wcześniej zakupionych środków.

Zanim zostanie udzielony kredyt dla firm ze stratą, bank zbada dokładnie zdolność kredytową przedsiębiorcy. Niekoniecznie więc wniosek klienta zostanie w takiej sytuacji automatycznie odrzucony. Jego weryfikacja zależy od wielu różnych czynników, a bank zdaje sobie sprawę z tego, że strata może widnieć tylko na papierze, podczas gdy w rzeczywistości miesięczne przychody są wyższe od regularnie ponoszonych kosztów. Wtedy przedsiębiorca nadal będzie miał szansę na uzyskanie pożądanego finansowania.

Uwaga!

Dla uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej strata nie może jednak być duża – nie powinna przekraczać kilku procent przychodów firmowych.

Zasadniczo firmy, które wykazują straty z działalności gospodarczej, będą miały problemy z uzyskaniem kredytu w większości instytucji kredytujących. Na bankowe finansowanie kompletnie nie mogą liczyć firmy, u których strata wynika ze źle skalkulowanych kosztów i zbyt niskich przychodów.

Nawet jeśli bank odmówi wypłacenia kredytu i odrzuci wniosek firmy, która ma strety finansowe, nie musi ona rezygnować z nabycia środków trwałych z użyciem zewnętrznego finansowania. Możliwe jest bowiem skorzystanie w takiej sytuacji z oferty leasingowej. Leasingodawcy mają niższe wymagania względem swoich potencjalnych klientów, ponieważ:

  • nie badają wnikliwie zdolności kredytowej przedsiębiorców,
  • nie oczekują pełnej dokumentacji finansowej – często leasing udzielany jest na podstawie oświadczenia o wysokości przychodów i zysków bądź strat,
  • nie sprawdzają, z czego wynika ewentualna starta finansowa.

Skorzystaj: Oblicz swoją zdolność kredytową za pomocą kalkulatora

Odmowa finansowania leasingiem spotyka tylko tych przedsiębiorców, u których strata jest zdecydowanieza duża w stosunku do przychodów.

Przedsiębiorcy, którzy zmagają się ze stratami z działalności gospodarczej, muszą bardzo rozważnie dobierać formy finansowania kolejnych zakupów i inwestycji. Zarówno leasing, jak i kredyt firmowy wiążą się ze wzrostem miesięcznych kosztów o wysokość rat.

Jeśli przedsiębiorca bez kredytowania lub leasingowania ma problemy z regulowaniem terminowo wszystkich płatności, zaciągnięcie kolejnego zobowiązania nie będzie rozsądne, chyba że sfinansuje on leasingiem środek trwały, który pozwoli na rozwiązanie kłopotów ze stratami finansowymi. W takiej sytuacji można podjąć ryzyko, ale należy mieć świadomość, że zobowiązanie może pociągnąć w dół przedsiębiorcę.

Rozliczenie straty z działalności gospodarczej - jak to zrobić dobrze?

Dla przedsiębiorcy strata podatkowa wiąże się z tym, że nie płaci on podatku i to nie tylko w roku, w którym wygenerowana została strata. Odliczenie straty z działalności gospodarczej jest również możliwe w kolejnych latach, dzięki czemu można zapłacić niższy podatek.

Rozliczenie straty z działalności gospodarczej możliwe jest tylko przez 5 kolejnych lat następujących po roku wykazania straty. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość obniżenia z uwagi na stratę podatkową w którymkolwiek z kolejnych lat nie może przekroczyć 50 proc. poniesionej straty.

Jeśli w ciągu 5 lat przedsiębiorca nie będzie mógł odliczyć straty, na przykład z uwagi na fakt, że jego wynik finansowy będzie ujemny, bądź dochód nie będzie dość duży, by rozliczyć całą stratę, to niestety - możliwość ta przepadnie.

Nie przegap: Pożyczka na firmę zamiast kredytu? To jest możliwe!

Możliwość odliczenia straty z działalności gospodarczej będzie przysługiwała także przedsiębiorcom, którzy zamknęli niedochodową działalność, a po pewnym czasie założyli zupełnie nową, o ile nie przekroczyli wspominanego terminu 5 lat przeznaczonego na rozliczenie straty.

Co więcej, zmiana formy opodatkowania nie będzie miała wpływu na możliwość odliczenia straty. Nie można jednak odliczać straty z lat ubiegłych w ramach innych źródeł przychodu, np. straty z działalności gospodarczej w ramach przychodów z pracy na etacie.

Przykład

Przedsiębiorstwo w 2018 roku wypracowało stratę podatkową w wysokości 3 000 zł. Będzie mogło odliczyć tę stratę w kolejnych latach do 2023 roku, na przykład w dwóch latach:

  • w 2019 roku maksymalnie 1500 zł,
  • w 2020 roku maksymalnie 1500 zł.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w każdym z pięciu kolejnych lat przedsiębiorca rozliczył po 600 zł straty podatkowej.

Formy opodatkowania działalności gospodarczej - co wybrać?

Działalność gospodarcza może być opodatkowana według jednej z czterech form:

  • skalą podatkową,
  • podatkiem liniowym,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.

Strata podatkowa rozliczana jest jako koszt podatkowy, dlatego opodatkowanie działalności gospodarczej ma kluczowe znaczenie dla oceny, czy strata będzie mogła obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Odliczenie straty z działalności gospodarczej możliwe jest tylko w przypadku skali podatkowej (18 i 32 proc. podatku) oraz podatku liniowego (19 proc. stawki podatkowej).

Jest to związane z tym, że tylko w tych dwóch przypadkach mamy do czynienia z dochodem, jako podstawą opodatkowania. Dochód jest różnicą pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. Tymczasem w przypadku podatku zryczałtowanego pobiera się go od przychodów, bez pomniejszania ich o koszty uzyskania. Dlatego przedsiębiorca może rozliczyć stratę tylko przy tych dwóch formach opodatkowania.

Warto wiedzieć: Planujesz otworzyć własną firmę? Dowiedz się jak uzyskać kredyt dla nowej firmy

Co ważne - przedsiębiorca, po przejściu z zasad ogólnych lub podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany, może odliczać w ramach nowej metody opodatkowania stratę wykazaną w latach poprzednich. W takim przypadku będzie obniżał przychód, a nie dochód uzyskany w ramach źródła przychodów.

Rozliczanie straty finasowej - podsumowanie

Strata finansowa, zwłaszcza w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, niewątpliwie pociąga za sobą dużo negatywnych konsekwencji, ale nie zawsze oznacza tylko minusy dla przedsiębiorcy.

Ważne jest oczywiście to, z czego ona wynika. Strata ma jednak tę wadę, że utrudnia lub niekiedy uniemożliwia zaciągnięcie kredytu dla firmy lub skorzystanie z leasingu. Może też stać się przyczyną przeprowadzenia kontroli ze strony urzędu skarbowego.

Konto firmowe przez internet
załóż konto bez wychodzenia z domu

Data opublikowania: 2/28/2019
Icon Informacje o reklamach

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.0
    Na podstawie 57 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert