Ranking kont osobistych – najlepsze oferty

Nie wyobrażasz sobie korzystania z bankowości tylko online? Doceniasz to, że możesz skorzystać z pomocy zaufanego specjalisty? Obawiasz się, że popełnisz błąd podczas finansowej transakcji, dlatego wolisz przekazać ją ekspertowi? Zapoznaj się z pierwszym rankingiem kont osobistych dla klientów, którzy preferują obsługę w placówce banku. Przeanalizowaliśmy aż 28 rachunków!

W dotychczas przygotowywanych zestawieniach kont osobistych największą wagę przykładaliśmy do samodzielnej obsługi rachunku przez internet. Tym razem postanowiliśmy zrobić coś nowego i zaprezentować najlepsze konta dla osób, które preferują obsługę w oddziale.

Nasz modelowy klient nie ma zbyt wysokich dochodów, na jego rachunek wpływa  1 tys. zł miesięcznie. W ciągu miesiąca, płacąc kartą, wydaje łącznie 300 zł. Trzymając się tych założeń, ocenialiśmy opłatę za konto i kartę. Dodatkowo wzięliśmy pod lupę wypłaty z bankomatów. Na pozycję danego konta w rankingu miały także następujące operacje zlecane w oddziale: przelewy zewnętrzne, wpłaty i wypłaty gotówki oraz dyspozycja zlecenia stałego. Bank otrzymywał wyższe noty, jeżeli oferował preferencyjne warunki innych produktów dla posiadaczy konta, darmowe uruchomienie limitu w koncie oraz premię za określone działania (związane z aktywnością na rachunku i karcie).

Za co przyznawaliśmy punkty w rankingu?

  • 15 punktów za darmowe prowadzenie konta, gdy bank pobierał opłatę, to proporcjonalnie mniej,
  • 15 punktów za darmową obsługę karty, gdy bank pobierał opłatę, to proporcjonalnie mniej,
  • 10 punktów za bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, 5 punktów – z wybranych i 0 punktów, gdy darmowe były wypłaty tylko z urządzeń własnych banku,
  • 10 punktów za darmowe wypłaty z bankomatów za granicą lub proporcjonalnie mniej, gdy bank pobierał opłaty,
  • Po 5 punktów za bezpłatne przelewy zlecane w oddziale, wpłaty, wypłaty gotówkowe w kasie banku, dyspozycję zlecenia stałego składaną w placówce lub proporcjonalnie mniej, gdy bank pobierał opłaty,
  • 5 punktów za darmowe uruchomienie kredytu w koncie,
  • 5 punktów za oferowanie preferencyjnych warunków innych produktów banku dla posiadaczy rachunku,
  • maksymalnie 10 punktów za premię oferowaną za aktywność na koncie lub karcie.

Łącznie konto mogło zdobyć 90 punktów. Jeśli bank nie oferował analizowanej przez nas usługi, to w danej kategorii odejmowaliśmy mu 5 punktów.

 

I miejsce – Bliskie Konto Pocztowe

I miejsce Bliskie Konto Pocztowe Bank Pocztowy

Zgodnie z naszą oceną najlepszym wyborem dla klienta preferującego obsługę w oddziale banku jest Bliskie Konto Pocztowe oferowane przez Bank Pocztowy. Otrzymało ono 84,43 punktu. Prowadzenie rachunku jest darmowe pod warunkiem wykonania płatności kartą na łączną kwotę min. 300 zł miesięcznie. Możesz bez prowizji wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, jeśli wykupisz abonament za 5 zł miesięcznie. Za darmo możesz wpłacać i wypłacać pieniądze w  placówkach Banku Pocztowego i Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Warto zaznaczyć, że jest to największa na naszym rynku sieć dostępu licząca ponad 4 600 punktów w całej Polsce. Jeśli chcesz zlecić wykonanie przelewu lub zlecenia stałego w placówce Banku Pocztowego, to każda z tych operacji kosztuje 2,50 zł. Maksymalna premia, którą rocznie możesz otrzymać od banku, to 600 zł. 5 proc. wróci na twoje konto, jeśli zrobisz zakupy kartą w punktach należących do wybranej przez ciebie kategorii: zdrowie, kultura lub sport i rekreacja. W programie „Same Korzyści” rocznie możesz otrzymać 240 zł. Natomiast w ramach programu „Pocztowe Korzyści” – maksymalnie dostaniesz 360 zł. Stawka zwrotu jest jednak wyższa, bo wynosi aż 10 proc. Część wydatków zostanie ci zwrócona na konto za zakupy zrobione na poczcie (także opłacane rachunki oraz transakcje internetowe związane z realizacją płatności za produkty lub usługi Envelo). Aby korzystać z premii, musisz mieć aktywne konto i kartę którą dokonasz płatności za transakcje na poczcie oraz wskazać aktualny numer telefonu.

II miejsce – Konto Getin UP

II miejsce Konto Getin UP Getin Bank

Drugie miejsce w rankingu, z wynikiem 72,79 punktu, zajęło Konto Getin UP z oferty Getin Banku. Prowadzenie konta jest darmowe, a karta będzie, jeśli wykonasz nią transakcje na przynajmniej 300 zł miesięcznie. Bank oferuje także Pakiet Korzyści „Mój Bank”, czyli bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju, nawet 360 zł za rachunki domowe opłacone poleceniem zapłaty oraz wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym. Posiadacze karty kredytowej lub kredytu gotówkowego otrzymają dodatkowo po 2 proc. zwrotu swoich wydatków dokonanych kartą lub wpłaconych rat kredytu. Żeby skorzystać z Pakietu Korzyści, wystarczy założyć konto osobiste i oszczędnościowe, zapewnić wpływ wynagrodzenia na rachunek w wysokości min. 1 tys. zł, zapłacić kartą na kwotę min. 300 zł miesięcznie oraz wyrazić zgody marketingowe. Ważną informacją dla klientów preferujących obsługę w oddziale jest to, że wpłaty i wypłaty gotówkowe w tym kanale są darmowe. To samo dotyczy zleceń stałych. A za przelewy w placówce banku zapłacisz 5,99 zł.

III miejsce – Konto 360°

III miejsce Konto 360 Bank Millennium

Na ostatnim stopniu podium, z wynikiem 71,5 punktu, znalazło się Konto 360° w Banku Millennium. Jeśli zapewnisz na nie wpływy w wysokości min. 1 tys. zł oraz raz w miesiącu zapłacisz kartą lub BLIK-iem, to nie zapłacisz nic za prowadzenie konta, kartę oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie. Za darmo możesz także wpłacać i wypłacać gotówkę oraz składać dyspozycje zlecenia stałego w placówce banku. Kiedy przyjdziesz do oddziału zlecić przelew, to za taką operację zapłacisz 7,99 zł.  Jako posiadacz konta możesz korzystać z Pakietu Bardzo Pomocnego, czyli specjalistycznej pomocy medycznej i technicznej. Przez pierwszy rok jest on bezpłatny, a w kolejnych latach kosztuje 4,98 zł miesięcznie.

Jesteś ciekawy, co mają do zaoferowania inne banki? Kliknij w poniższy baner, a otworzy ci się tabelka z analizą 28 rachunków.

Sprawdź pełne wyniki rankingu kont

Co prawda, banki stawiają na samodzielną obsługę elektroniczną, ale jak wynika z naszej analizy, klienci, którzy wolą fizycznie odwiedzać placówkę, także są doceniani. Mogą oni w takim samym stopniu korzystać z bonusów oferowanych przez bank jak klienci internetowi. W większości przypadków jedynym znaczącym kosztem jest przelew zlecany w placówce, który kosztuje kilka złotych więcej, niż ten wykonywany samodzielnie za pomocą bankowości elektronicznej. Jeśli jednak jesteś gotów ponieść ten koszt i w zamian za to otrzymać specjalistyczną pomoc pracownika banku (możliwość wyjaśnienia wątpliwości, przeprowadzenia przez najtrudniejsze procedury, poczucie opieki nad twoimi finansami), to wyniki naszego rankingu na pewno będą dla ciebie pomocne.

Ranking 28.08.2017