Icon
Czy bank Citi Handlowy sprawdza rejestr BIK?

Czy bank Citi Handlowy sprawdza rejestr BIK?


Icon 12/3/2024 | 9:15 AM
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest źródłem informacji o Twojej wiarygodności w procesie udzielania zobowiązań przez banki czy firmy pożyczkowe. Zobacz, czy Citi Handlowy sprawdza BIK i jakie znaczenie mają raporty na Twój temat z tej bazy dla wydania decyzji kredytowej?

Czy bank Citi Handlowy sprawdza rejestr BIK?
Sprawdziliśmy:
Czy Citi Handlowy sprawdza BIK?

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i przetwarza, a także udostępnia informacje o wszystkich kredytobiorcach i pożyczkobiorcach w Polsce. Są to zarówno informacje negatywne, jak i pozytywne, dotyczące regularnej spłaty różnego rodzaju zobowiązań. Jak sprawdzić BIK? Wystarczy, że zarejestrujesz na stronie www.bik.pl swoje konto, zapłacisz za raport (54 zł) i pobierzesz go. Natomiast banki na bieżąco sprawdzają BIK swoich potencjalnych kredytobiorców. Zobacz, jak to wygląda w Banku Citi Handlowy.  

Czy Citi Handlowy sprawdza BIK przy udzielaniu kredytów? 

Citi Handlowy zawsze sprawdza BIK przy udzielaniu kredytów swoim klientom. Jest to związane z obowiązkiem nałożonym przez Komisję Nadzoru Finansowego w ramach wydawanych przez nią rekomendacji. Jednocześnie Citi Handlowy przekazuje dane osobowe kredytobiorców do BIK-u na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe.  

Dlaczego bank Citi Handlowy sprawdza BIK? 

Citi Handlowy wypełnia swój obowiązek nakładany przez KNF przy weryfikacji klientów w BIK-u. Wszystkie banki w celu ograniczenia ryzyka kredytowego ponoszonego za każdym razem przy udostępnianiu klientom finansowania muszą weryfikować ich w bazach danych BIK-u. Twoje dane są przetwarzane w celach wykonywania czynności bankowych, w tym w szczególności do: 

  • oceny zdolności kredytowej; 
  • analizy ryzyka kredytowego, w tym z wykorzystaniem automatycznego przetwarzania danych i profilowania – ocena punktowa, tzw. scoring BIK
  • celów statystycznych i analiz. 

Jako potencjalny kredytobiorca w Citi Handlowym musisz liczyć się z tym, że bank sprawdzi Twoją historię kredytowania w BIK-u oraz scoring. Na tej podstawie podejmie decyzję kredytową. Przy pozytywnej historii nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem pozytywnej odpowiedzi, o ile masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową.  

Jakie informacje Citi Handlowy uzyskuje z BIK-u? 

Citi Handlowy uzyskuje z BIK-u takie informacje, jak: 

  • pełna historia kredytowania klienta; 
  • liczba zapytań, jakie w ostatnim czasie były wysyłane do BIK-u przez inne banki, w których ubiegałeś się o kredyt lub pożyczkę; 
  • ocena punktowa – scoring, pozwalająca na weryfikację Twojej zdolności kredytowej i analizę ryzyka kredytowego.  

W historii kredytowania każdej osoby wpisanej do BIK-u Citi Handlowy może sprawdzić: 

  • Dane dotyczące zobowiązań finansowych – kredytów i pożyczek, w tym pozabankowych pożyczek online, łącznie ze źródłem zobowiązania, kwotą, walutą, numerem i stanem rachunku, datą powstania zobowiązania, warunkami spłaty czy celem finansowania i zabezpieczeniem jego spłaty oraz z przebiegiem realizacji zobowiązania.  
  • Informacje o upadłości konsumenckiej. 
  • Informacje o upadłości i restrukturyzacji. 

Czy można uzyskać kredyt w Citi Handlowym bez sprawdzania BIK-u? 

Nie możesz uzyskać kredytu w Citi Handlowym bez sprawdzania BIK-u. Byłoby to złamanie obowiązku nakładanego na banki przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecnie jedynie pożyczki prywatne, od znajomych i nieznajomych, mogą być udzielane bez weryfikacji w BIK-u oraz niekiedy również pożyczki pozabankowe.

Muszę jednak przy tym podkreślić, że od maja 2023 roku również instytucje pożyczkowe działające na rynku pozabankowym zostały zobowiązane przez KNF do weryfikacji swoich klientów w rzetelnie prowadzonych bazach danych, takich jak BIK.  

Co zrobić, jeśli masz negatywny wpis w BIK-u, a chcesz wziąć kredyt w Citi Handlowym? 

Negatywne wpisy w BIK-u świadczą o Twoich dużych opóźnieniach w spłacie długów wobec banków czy firm pożyczkowych. Jeśli nie spłaciłeś raty, to po 30 dniach od momentu jej wymagalności bank zawiadomi Cię o zamiarze przetwarzania danych bez Twojej zgody. Po kolejnych 30 dniach podawane są one do bazy danych BIK-u, a biuro ma 7 dni na ich wpisanie. W efekcie pojawia się skaza na Twojej zdolności kredytowej, która prawdopodobnie nie pozwoli Ci na uzyskanie kolejnego kredytu.  

Możesz podjąć pewne kroki, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie zobowiązania pomimo negatywnych wpisów w BIK-u: 

  • Zaciągnąć kilka mniejszych kredytów czy pożyczek i spłacić je terminowo – dzięki temu budujesz pozytywne wpisy, które niwelują zły wizerunek kredytobiorcy. Pamiętaj przy tym, by wyrazić zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w BIK-u także po terminowej spłacie. 
  • Uzyskaj stabilne i trwałe źródło dochodu – z kwestią historii kredytowania nierozerwalnie związana jest Twoja zdolność kredytowa. Im jest wyższa, tym większe szanse na kredyt. Banki w szczególności preferują wysokie wynagrodzenie uzyskiwane z tytułu bezterminowej umowy o pracę.  

Najlepiej byłoby jednak w ogóle nie dopuścić do powstania negatywnych wpisów w BIK-u.  

Data opublikowania: 12/3/2024

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert