Icon
Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy w 2025 roku?

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy w 2025 roku?


Icon 8/6/2024 | 12:00 AM
Icon 7 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Nie ma na to jednej odpowiedzi, ponieważ zdolność kredytowa zależy także od wielu innych czynników. Poniżej dowiesz się od jakich, a także poznasz konkretne wyliczenia, kiedy do otrzymania kredytu gotówkowego wystarczy Ci pensja minimalna, a kiedy bank będzie wymagał większych zarobków.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?
Sprawdziliśmy:
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy!

Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową, która w dużej mierze zależy właśnie od zarobków. Oto co należy wiedzieć w temacie wysokość dochodów a kredyt gotówkowy:

  • Każdy bank inaczej oblicza zdolność kredytową.
  • Co do zasady miesięczne zarobki kredytobiorcy powinny wystarczyć na pokrycie raty kredytu, kosztów utrzymania i spłatę innych stałych zobowiązań.
  • O kredyt gotówkowy może się dzisiaj ubiegać nawet osoba z płacą minimalną. Kwota takiego kredytu będzie jednak zależała m.in. od wartości innych zobowiązań kredytobiorcy, kosztów kredytowych oraz okresu spłaty zobowiązania.
  • Dla banków znaczenie ma nie tylko wysokość dochodów, ale także ich źródło np. rodzaj umowy z pracodawcą oraz termin jej obowiązywania.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Czy bank uzna za wystarczające Twoje zarobki, by kredyt mógł być Ci udzielony?

Tak naprawdę zależy to od wielu czynników – przede wszystkim kwoty kredytu i okresu jego spłaty, które wpływają na wysokość miesięcznej raty. Przy ocenie zdolności kredytowej banki sprawdzają bowiem, czy kredytobiorca poradzi sobie ze spłatą comiesięcznych rat kredytu przy określonej wysokości:

  • dochodów,
  • innych stałych zobowiązań,
  • kosztów utrzymania.

Każdy bank stosuje inne algorytmy do oceny zdolności kredytowej. Możesz jednak samodzielnie sprawdzić, czy zarabiasz wystarczająco dużo, by otrzymać dany kredyt gotówkowy. Pomoże Ci w tym kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu gotówkowego. Jest to narzędzie, które służy do szacowania maksymalnej kwoty kredytu gotówkowego, o jaką można się ubiegać przy określonych: dochodach, kosztach utrzymania i wartości innych zobowiązań.

Właśnie takiego kalkulatora użyliśmy, by dokonać symulacji zdolności kredytowej dla różnego poziomu zarobków. Dowiesz się z niej, na jak wysoki kredyt gotówkowy możesz liczyć:

  • przy pensji minimalnej - 3261,53 zł netto (4300 zł brutto),
  • zarabiając średnią krajową - 5883 zł netto (8144,83 zł brutto) wg GUS z czerwca 2024 r.;
  • przy wynagrodzeniu 10 000 zł netto – czyli niemal dwukrotnie więcej niż wynosi średnia pensja.

W naszych obliczeniach przyjęliśmy, że kredytobiorca jest singlem, nie ma innych zobowiązań kredytowych i zaciąga kredyt na okres 12, 60 lub 120 miesięcy.

Kwota kredytu gotówkowego a zarobki

symulacja dla singla bez innych zobowiązań

Miesięczne dochody netto

Kwota kredytu gotówkowego

możliwa do otrzymania

Przy okresie kredytowania 12 miesięcy

Przy okresie kredytowania 60 miesięcy

Przy okresie kredytowania 120 miesięcy

3261 zł

od: 13 916,39 zł

do: 14 359,20 zł

od: 52 138,84 zł

do: 59 639,05 zł

od: 75 982,86 zł

do: 96 266,45 zł

5883 zł

od: 42 190,05 zł

do: 43 532,52 zł

od: 158 068,35 zł

do: 180 806,59 zł

od: 230 355,81 zł

do: 291 849,19 zł

10 000 zł

od: 71 722,92 zł

do: 74 005,12 zł

od: 268 715,57 zł

do: 307 370,50 zł

od: 391 603,97 zł

do: 496 142,48 zł

Obliczenia szacunkowe, mogą się różnić od wyliczeń banków.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Oblicz ratę swojego kredytu i zdecyduj się na najtańszą ofertę

Jak widzisz, na kredyt gotówkowy masz dzisiaj szansę nawet przy pensji minimalnej. Zauważ też, że przy danych zarobkach możesz liczyć na wyższą kwotę kredytu, jeśli wybierzesz dłuższy okres spłaty. Poza tym w tabeli podane są widełki możliwej do uzyskania kwoty kredytu, ponieważ każdy bank inaczej szacuje zdolność kredytową i wpływają na to także warunki udzielenia kredytu (tańszy kredyt = wyższa zdolność kredytowa).

Powyższe obliczenia dotyczą konkretnego modelu klienta: singla bez innych zobowiązań. Musisz natomiast wiedzieć, że poziom zarobków potrzebny do kredytu zależy także tego, czy kredytobiorca spłaca inne zobowiązania, a nawet czy ma dzieci na utrzymaniu.

Minimalne zarobki netto potrzebne do kredytu gotówkowego

w zależności od sytuacji finansowej i rodzinnej

Singiel

bez zobowiązań

Singiel

spłacający zobowiązania 1000 zł miesięcznie

Gospodarstwo 3-osobowe

bez zobowiązań

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 30 tys. kredytu?

2700 zł

3700 zł

3200 zł

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 50 tys. kredytu?

3200 zł

4200 zł

3700 zł

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 100 tys. kredytu?

4500 zł

5500 zł

5000 zł

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać 150 tys. kredytu?

5500 zł

6500 zł

6000 zł

Założenie: kredyt gotówkowy z okresem spłaty 60 miesięcy. Obliczenia szacunkowe, mogą się różnić od wyliczeń banków.

Jak banki weryfikują zarobki kredytobiorców?

Zarobki mają kluczowe znaczenie dla banku, ponieważ to od nich zależy, czy kredytobiorca będzie miał zdolność spłaty kredytu, a więc finansowe możliwości do regulowania comiesięcznych rat. Pod tym kątem banki muszą zweryfikować zarówno wysokość, jak i źródło zarobków. Najczęściej robią to na podstawie:

  • dokumentów potwierdzających dochody – należy je dołączyć do wniosku kredytowego i mogą nimi być np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy, deklaracje podatkowe, dokumenty księgowe firmy itp.;
  • historii rachunku bankowego, na które wpływa wynagrodzenie;
  • oświadczenia o dochodach – takie oświadczenie składa sam kredytobiorca w formie pisemnej, w którym musi udzielić szczegółowych informacji na temat źródła i wysokości swoich dochodów.

Dokumenty do uzyskania kredytu gotówkowego

Ocena zdolności kredytowej a zarobki kredytobiorcy

Przy ocenie zdolności kredytowej zarobki kredytobiorcy są dość dokładnie analizowane i to nie tylko pod kątem ich wysokości. Dla banków znaczenie ma bowiem, czy takie zarobki są:

  • legalne – banki akceptują wyłącznie udokumentowane dochody, a więc uzyskiwane na podstawie: umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu, własnej działalności gospodarczej, renty, emerytury itp. (więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Akceptowane i nieakceptowane źródło dochodu przy kredycie);
  • w odpowiedniej wysokości – przy ocenie zdolności kredytowej banki sprawdzają, czy miesięczne dochody wystarczą nie tylko na pokrycie rat kredytowych, ale i kosztów utrzymania kredytobiorcy oraz innych jego stałych zobowiązań;
  • regularne – dla banków ważne jest, aby kredytobiorca miał dochody w tej samej lub zbliżonej wysokości co miesiąc, dlatego problem z uzyskaniem kredytu mają zwykle osoby utrzymujące się z prac sezonowych;
  • stabilne i przewidywalne – banki preferują wszelkie bezterminowe źródła dochodów np. świadczenia emerytalne lub umowy o pracę na czas nieokreślony, albo przynajmniej umowy na czas określony, których termin obowiązywania pokrywa się z okresem kredytowania.

Musisz mieć też świadomość, że w kwestii zarobków banki mają zwykle dodatkowe wymagania.

Zazwyczaj bowiem określają:

  • jak długo trzeba mieć umowę o pracę, żeby dostać kredyt – przy kredycie gotówkowym minimalny okres zatrudnienia u danego pracodawcy powinien wynosić 3 miesiące, a umowa powinna obowiązywać co najmniej do daty płatności ostatniej raty kredytu;
  • jakie elementy wynagrodzenia mogą być uwzględnione przy wyliczaniu zdolności kredytowej – zazwyczaj nie są brane pod uwagę premie uznaniowe, nagrody, delegacje, diety oraz inne okazjonalne dodatki do pensji.

Rzadko natomiast banki precyzują, jakie trzeba mieć wynagrodzenie, żeby dostać kredyt, a więc jaka powinna być jego minimalna kwota.

Jakie warunki należy spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy, musisz się wykazać nie tylko odpowiednimi dochodami. Aby bank udzielił Ci pożyczki, powinieneś także spełnić inne warunki:

  • Wymagania formalne

Musisz być osobą pełnoletnią, mającą zdolność do czynności prawnych i posiadać ważny   dowód osobisty. Ważne jest również, abyś prawidłowo wypełnił wniosek kredytowy i dostarczył wszystkie wymagane przez bank dokumenty.

  • W zakresie zdolności kredytowej

Przy jej ocenie bank weźmie pod uwagę m.in.:

  1. wysokość zarobków,
  2. formę zatrudnienia – w tym także rodzaj i termin obowiązywania umowy,
  3. staż pracy u dotychczasowego pracodawcy – ile trzeba pracować, aby otrzymać kredyt, wyjaśniliśmy wyżej,
  4. wykształcenie i zawód,
  5. wiek,
  6. stan cywilny,
  7. wysokość innych stałych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych (np. alimentów),
  8. liczbę osób na utrzymaniu.

Bank sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK, aby przekonać się, jak spłacałeś inne       kredyty i pożyczki. Jeśli robiłeś to terminowo, zostaniesz uznany za wiarygodnego kredytobiorcę. Jeżeli natomiast w Twojej historii widnieją opóźnienia i zaległości w spłacie             zobowiązań, bank może odmówić Ci udzielenia kredytu.

Jak zwiększyć swoje szanse na pożyczkę gotówkową?

Wiesz już, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Jeśli obawiasz się, że masz za małe dochody, skorzystaj z naszych podpowiedzi, jak poprawić swoją zdolność kredytową i zwiększyć swoje szanse na kredyt. Oto najważniejsze z nich:

  • spłać choć część swoich zobowiązań – warto pozbyć się także kart kredytowych, debetów w rachunku itp.,
  • zadbaj o pozytywną historię kredytową w BIK,
  • porównaj oferty i wybierz najtańszy kredyt gotówkowy,
  • wnioskuj o długi okres kredytowania,
  • w razie konieczności zdecyduj się na mniejszy kredyt,
  • zapytaj w banku o możliwość poręczenia kredytu przez inną osobę.

Pamiętaj również, że jeśli jeden bank odmówi Ci kredytu, warto wniosek złożyć w innym banku, ponieważ może on zupełnie inaczej ocenić Twoją zdolność kredytową.


Dodatkowe źródła:

https://www.pitax.pl/wiedza/aktualnosci/przecietne-wynagrodzenie-w-2024-r/

Data opublikowania: 8/6/2024

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.3
    Na podstawie 12 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert