Jest wiele możliwości finansowania bieżących potrzeb lub niespodziewanych wydatków. Należą do nich z pewnością kredyt gotówkowy oraz karta kredytowa. Warto jednak świadomie dopasować konkretny produkt bankowy do swoich potrzeb. Sprawdź, co będzie lepsze w Twojej sytuacji: karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa!
Banki mają wiele do zaoferowania swoim klientom w zakresie pożyczania pieniędzy. Możesz skorzystać z kredytu gotówkowego, kredytu hipotecznego na cele mieszkaniowe albo zapewnić sobie wygodne zakupy przy użyciu karty kredytowej. Wiele osób w 2023 roku jest zmuszonych sięgać po dodatkowe finansowanie.
Rosnąca inflacja podbija wydatki. Kiedy jednak sięgasz po kredyt konsumpcyjny czy kartę kredytową, zwróć uwagę na całkowite koszty i warunki korzystania z takich produktów w poszczególnych bankach.
Kredyt gotówkowy a karta kredytowa. Najważniejsze informacje
Jeśli szukasz dodatkowej gotówki, która pozwoli sfinansować Twoje wydatki, mogą przyjść Ci na myśl karta kredytowa czy kredyt online. Te produkty są tylko trochę do siebie podobne. Jaka jest dostępność kredytów i kart kredytowych w polskich bankach? Kto może skorzystać z takich produktów?
Karta kredytowa jest specyficznym rodzajem karty płatniczej, która pozwala na dokonywanie płatności w sklepach czy punktach usługowych, ale z wykorzystaniem przyznanego przez bank limitu.
Czy karta kredytowa to kredyt? Jest narzędziem, za pomocą którego dana osoba zaciąga w banku kredyt, ten zaś musi zostać spłacony w okresie rozliczeniowym, jeśli klient nie chce, by instytucja bankowa naliczyła mu wysokie odsetki od zaciągniętego w ten sposób zobowiązania.
Oddajesz dokładnie tyle, ile wydałeś. Takie minikredyty możesz brać do momentu wyczerpania limitu na karcie. Po rozliczeniu się z bankiem Twój limit z powrotem się odnawia.
Natomiast kredyt bankowy należy uznać za produkt jednorazowy. Po przejściu przez proces, w którym bank sprawdzi Twoją wiarygodność finansową, otrzymasz kredyt na dowolny cel. Będziesz mógł rozdysponować go w dowolny sposób, łącznie z wypłatą środków w gotówce.
Musisz spłacić kredyt w ramach rat kapitałowo-odsetkowych, zgodnie z przedstawionym przez bank harmonogramem spłaty, podobnie jak przy udzielonym kredycie hipotecznym. Nie możesz też uniknąć naliczania odsetek, jak w przypadku karty kredytowej.
Jak mają się do siebie karta kredytowa i zdolność? Podobnie jak kredyt online i zdolność kredytowa. Musisz mieć odpowiednio wysokie dochody z akceptowalnych przez bank źródeł, żebyś mógł otrzymać kredyt. W okresie kredytowania czy posiadania karty, nawet jeśli z niej nie korzystasz, Twoja zdolność pozostaje obciążona.
Jeśli więc chciałbyś ubiegać się o inny kredyt, to być może zdolność ta będzie zbyt niska, byś mógł go otrzymać. Możesz skorzystać z karty kredytowej i kredytu, jeśli spełniasz następujące założenia:
- masz co najmniej 18 lat;
- masz pełną zdolność do czynności prawnych;
- posiadasz odpowiednio wysoką zdolność kredytową;
- posiadasz pozytywną historię kredytowania w Biurze Informacji Kredytowej (BIK);
- złożysz wniosek kredytowy wraz z wymaganymi załącznikami.
Mogą istnieć i inne wytyczne banków przy korzystaniu z konkretnego produktu. Zanim jednak otrzymasz kredyt gotówkowy lub limit w ramach karty kredytowej, zawsze zbadana zostanie Twoja wiarygodność. Bank chce mieć pewność, że z bieżących dochodów będziesz w stanie spłacić przyznane Ci zobowiązanie.
Wady i zalety kredytu gotówkowego
Jeśli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku dobrym pomysłem będzie zaciągnięcie kredytu na dowolne wydatki, pomóc Ci może lista jego zalet i wad. To podstawowy produkt w każdym banku, który pozwala na sfinansowanie dowolnych celów. Jest to jego atut. Wśród innych zalet pożyczki bankowej należy wymienić:
- możliwość złożenia wniosku o bardzo zróżnicowane kwoty, w zależności od Twojej indywidualnej zdolności i oferty bankowej;
- możliwość ubiegania się o kredyt gotówkowy online, bez konieczności wychodzenia z domu;
- bezpłatną wypłatę kredytu na konto osobiste klienta, co pozwala na korzystanie w prosty i bezpłatny sposób z gotówki;
- spłatę rozłożoną na wygodne raty, zgodnie z harmonogramem spłaty;
- stosunkowo niskie oprocentowanie zobowiązania;
- możliwość obliczenia pełnych kosztów kredytowania przed podpisaniem umowy – zawsze wiesz, ile oddasz do banku;
- możliwość przeznaczenia środków z kredytu na dowolny cel;
- szansę na wakacje kredytowe w trudnym momencie, tj. kiedy nie będziesz w stanie uiścić kolejnej raty kapitałowo-odsetkowej;
- możliwość szybszej spłaty kredytu bez negatywnych konsekwencji finansowych;
- dostępność – łatwo go otrzymać, często banki same nawet proponują swoim klientom określoną kwotę kredytu gotówkowego.
Kredyt online nie jest jednak produktem całkowicie wolnym od wad. Zalicza się do nich:
- często wysokie koszty okołokredytowe – prowizje oraz opłaty manipulacyjne to dodatkowe koszty, jakie prócz odsetek obciążą Cię przy okazji zaciągnięcia kredytu gotówkowego;
- brak możliwości uniknięcia naliczania odsetek od kredytu gotówkowego;
- niekiedy dodatkowe wymogi, takie jak konieczność założenia rachunku osobistego w banku, w którym pożyczasz pieniądze;
- konieczność regularnego spłacania rat, zgodnie z harmonogramem, którego raczej nie można zmieniać;
- dodatkowe opłaty za opóźnienia w spłacie rat kapitałowo-odsetkowych;
- w razie problemów ze spłatą zobowiązania – ryzyko wpisania na listę dłużników i otrzymania negatywnego wpisu do BIK-u, co zrujnuje Twoją historię kredytowania.
Szukasz korzystnego kredytu na naprawę samochodu? Skorzystaj z naszego porównania!
Wady i zalety karty kredytowej
Niezależnie od tego, czy będzie to karta kredytowa czy kredyt, żaden produkt z banku nie jest w pełni idealny. Karta również ma swoje wady i zalety. Do grona atutów należy zaliczyć:
- możliwość zapłacenia nią w wypożyczalniach samochodów za granicą, bookowania biletów lotniczych czy dokonywania rezerwacji w hotelach;
- możliwość zapłacenia za zakupy w niemalże każdym sklepie internetowym;
- szybki dostęp do pożyczki – bez formalności oraz dodatkowych wniosków w banku;
- bezodsetkowy okres rozliczeniowy (trwający nawet 60 dni), który pozwala na korzystanie z pieniędzy banku bez dodatkowych kosztów – oddajesz tyle, ile pożyczyłeś;
- odnawialność kredytu na karcie kredytowej – po spłacie zobowiązania w okresie rozliczeniowym do banku masz ponownie ten sam limit do wykorzystania w kolejnym okresie;
- usługę chargeback, dodatkowo zabezpieczającą transakcje dokonywane z wykorzystaniem karty kredytowej;
- wygodę oraz prostotę użytkowania – płacisz kartą w sklepach i punktach usługowych, w tym również w internecie;
- dużą elastyczność korzystania z kredytu bankowego – korzystasz z takich kwot w ramach limitu kredytowego przyznanego przez bank, jakie są Ci aktualnie potrzebne;
- programy lojalnościowe oraz promocje dla posiadaczy karty;
- możliwość zbudowania historii kredytowej dla celów kredytowych – jeśli w przyszłości masz w planach zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, warto wcześniej zaplanować np. roczne korzystanie z karty kredytowej w celu zbudowania pozytywnej historii w BIK-u.
Karta kredytowa obciążona jest także pewnymi wadami:
- nie jest wydawana każdemu – musisz mieć wystarczającą zdolność kredytową i często wykazać się dobrą historią współpracy z danym bankiem;
- wysokie opłaty, jeśli nie wyrobisz się z rozliczeniem karty na czas – odsetki naliczane będą przez bank według wyższej stopy oprocentowania w porównaniu z kredytem gotówkowym;
- wysokie prowizje na transakcje gotówkowe – karta kredytowa w ogóle nie jest przeznaczona do wypłaty gotówki z bankomatów, choć technicznie można to zrobić, ale trzeba liczyć się z naliczeniem z tego tytułu bardzo wysokich prowizji przez bank;
- zagrożenie utraty kontroli nad budżetem domowym – nie wydajesz fizycznie pieniędzy, co dla niektórych kredytobiorców może stanowić pewien problem;
- limity na karcie zależne od wysokości zarobków i źródła ich pozyskiwania;
- obciążenie zdolności kredytowej – nawet jeśli masz kartę kredytową tylko na wszelki przypadek i właściwie z niej nie korzystasz, ale leży ona w szufladzie, to i tak obciąża ona Twoją zdolność do wysokości przyznanego przez bank limitu kredytowego;
- niższa kwota dostępnego limitu kredytowego w porównaniu z wysokością możliwego do przyznania kredytu gotówkowego w danym banku.
Co zatem będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem? Kredyt gotówkowy czy może karta kredytowa? Sprawdź porównanie tych dwóch usług względem siebie.
Pożyczka gotówkowa a karta kredytowa. Porównanie usług
Mając odpowiednio wysoką zdolność kredytową, możesz uzyskać zarówno kredyt, jak i kartę kredytową z odpowiednim, przyznanym Ci limitem. Co będzie lepszym rozwiązaniem? Jakie są różnice pomiędzy kredytem a kartą kredytową? Jakie podobieństwa występują pomiędzy nimi?
Kredyt gotówkowy |
Karta kredytowa |
|
Kwota |
Wysoka |
Stosunkowo niska |
Cele kredytowania |
Dowolne |
Dowolne |
Okres kredytowania |
Długi |
Krótki |
Odsetki |
Naliczane do każdej raty kredytu |
Naliczane przy braku spłaty długu w okresie bezodsetkowym |
Wysokość oprocentowania |
Stosunkowo niska |
Stosunkowo wysoka |
Możliwość korzystania z gotówki |
Tak |
Ograniczona wysokimi prowizjami |
Tryb spłaty |
W ratach, zgodnie z harmonogramem |
Dowolnie, najlepiej w okresie bezodsetkowym |
Cechy charakterystyczne |
Ustalony z góry tryb spłaty długu oraz koszty kredytowania |
Możliwość korzystania z pieniędzy banku bezpłatnie, odnawialny limit kredytowy |
Udzielenie kredytu |
Po weryfikacji zdolności kredytowej |
Po weryfikacji zdolności kredytowej |
Wypłata środków z kredytu |
Wypłata całkowitej kwoty udzielonego kredytu |
Przyznanie limitu zadłużenia, z którego można, ale nie trzeba skorzystać |
Kiedy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy?
Zaciągnięcie kredytu może być dobrą decyzją, jeśli potrzebujesz większej kwoty gotówki i chcesz spłacać ją w ustalonych z góry ratach, co ułatwi w przyszłości planowanie budżetu domowego. Pieniądze możesz wówczas przeznaczyć, na cokolwiek zechcesz.
Jeśli np. chcesz sfinansować remont łazienki, kupujesz materiały budowlane i wykończeniowe, a także płacisz fachowcom za ich usługi przy kafelkowaniu czy kładzeniu hydrauliki, kredyt do dowolnego wykorzystania będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
Możesz płacić środkami z konta, na które bank przelał Ci kredyt, całkowicie dowolnie, jakby były to Twoje własne pieniądze, czyli łącznie z bezpłatną wypłatą pieniędzy w gotówce w bankomatach. Kredyt będziesz spłacać ratalnie, ale jeśli okaże się, że masz przejściowe problemy finansowe, niewykluczone, że bank pozwoli Ci skorzystać z możliwości zawieszenia spłaty długu, czyli z wakacji kredytowych.
Jeśli potrzebujesz szybko uzyskać dodatkowe środki, np. masz wyjątkową okazję na zakup wyjazdu wakacyjnego, a akurat teraz nie możesz sięgnąć po swoje oszczędności, dobrym pomysłem będzie wybór właśnie kredytu gotówkowego. Możesz go przeznaczyć na bieżące wydatki, specjalne okazje, zakup samochodu, sprzętu RTV, AGD i innych, dowolnych przedmiotów czy usług.
Kiedy warto zdecydować się na kartę kredytową?
Po co kredytobiorcy karta kredytowa? Jeśli zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku wybór karty będzie dobrą decyzją, to zwróć uwagę na to, że ma ona termin bezodsetkowy, trwający od 54 do nawet 60 dni.
Oznacza to, że możesz skorzystać z zobowiązania udzielonego przez bank w ramach karty kredytowej, zwrócić pieniądze do banku nawet w ciągu dwóch miesięcy i nie zapłacić ani grosza odsetek. To z pewnością dobra propozycja dla osób, które lubią mieć komfort korzystania z różnych produktów i usług, a także rezerwacji dokonywanych online za granicą.
Karta kredytowa sprawdzi się przy codziennych zakupach i okazjach, w Polsce i za granicą. Taka forma kredytowania jest wygodna dla osób, które sporo podróżują. Kiedy korzystasz z karty kredytowej, bank udostępnia Ci kredytówkę z określonym limitem. Możesz nią płacić w sklepach i punktach usługowych, również online, na takich samych zasadach jak kartą debetową przypisaną do konta.
Korzystasz jednak nie z własnych pieniędzy, ale z limitu kredytowego. Spłacając go w okresie bezodsetkowym, nie dość, że nie płacisz żadnych odsetek czy dodatkowych kosztów, to jeszcze odnawiasz limit, z którego w kolejnym okresie będziesz mógł tak samo swobodnie skorzystać.
Karta kredytowa pozwoli Ci się uniezależnić od terminów wpływu miesięcznych dochodów. To dobre rozwiązanie np. wtedy, gdy masz nieregularny dopływ środków, np. z uwagi na specyfikę wykonywanej działalności gospodarczej czy aktywności zawodowej jako takiej.
Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Co wybrać?
Pora odpowiedzieć sobie i czytelnikom na pytanie, co lepsze – karta kredytowa czy kredyt gotówkowy? Z którego rozwiązania lepiej skorzystać, by pozyskać dodatkowe środki finansowe na dowolne cele? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie.
Czy powinieneś wybrać kredyt konsumcyjny, czy jednak zdecydować się na kartę kredytową? Która opcja jest korzystniejsza? Co przyniesie rozwiązanie Twoich finansowych problemów – kredyt czy karta kredytowa?
Karta kredytowa ma wiele zalet, wśród których z pewnością jest dość długi, najczęściej trwający co najmniej 50 dni, okres bezodsetkowy. Powoduje on, że masz szansę na zobowiązanie za darmo, na dodatek odnawialne, z którego wielokrotnie będziesz korzystać w czasie trwania kredytu – czyli zwykle 12 miesięcy.
Karta jest wygodna w użytkowaniu (zapłacisz nią jak debetową) oraz pozwala zwiększać limity wraz ze zwiększeniem Twojej zdolności. Możesz skorzystać z niej zawsze przy płatnościach bezgotówkowych w sklepach czy punktach handlowych, także w internecie.
Szczególnie przyda Ci się na zagranicznych wyjazdach. Nie powinieneś jednak korzystać z niej na co dzień, jeśli obawiasz się, że możesz przez to utracić kontrolę nad Twoim budżetem domowym. Podczas używania karty łatwo wydaje się znaczne kwoty, których oddanie może być później utrudnione.
Jeśli jednak jesteś w stanie korzystać z niej rozsądnie, warto posiadać ją chociaż na wyjątkowe sytuacje. Kredyt gotówkowy to natomiast dobry produkt, jeśli potrzebujesz pieniędzy na remont mieszkania czy na zakup samochodu. Co prawda nie istnieje w tym przypadku okres bezodsetkowy, ale w każdym miesiącu wiesz z góry, w jakim stopniu rata obciąży Twój budżet.
Kredyty gotówkowe udzielane są też często na kwoty wyższe niż limity na kartach. Finansując remont kartą kredytową, mógłbyś mieć natomiast problem ze spłatą kilkunastu tysięcy złotych w korzystnym, bezodsetkowym okresie. Jeśli przekroczyłbyś ten okres, bank naliczyłby znacznie wyższe odsetki od udzielonego zobowiązania niż w przypadku kredytu gotówkowego.
Karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz wygodnego narzędzia do płatności, także za granicą, ale na stosunkowo niewielkie kwoty, które bez trudu będziesz mógł spłacać w okresie bezodstekowym. Jeśli planujesz jednak większą inwestycję, chociażby zakup używanego czy nowego samochodu, wybierz kredyt bankowy.
Będzie on dobrym rozwiązaniem na Twoje problemy finansowe, jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, nie zaś możliwości dokonywania płatności bezgotówkowej kartą.