Mieszkanie pod klucz - czy to się opłaca?

Wybór oferty dewelopera, to dopiero początek drogi do własnego mieszkania. Zanim się do niego wprowadzisz, czeka cię długi i żmudny remont. Nie chcesz się zajmować wyborem sprzętów i materiałów oraz tracić czasu na zakupy? Postaw na mieszkanie wykończone „pod klucz”. Sprawdziłam jakie są zalety takiego rozwiązania.

Wykończenie „pod klucz” oznacza, że mieszkanie, które odbierasz od dewelopera będzie gotowe do natychmiastowego wprowadzenia się. Z pewnością jest to wygodna opcja, która pozwoli ci uniknąć stresu związanego z wyborem ekipy remontowej  oraz pilnowaniem jej w trakcie pracy. Zaoszczędzisz również czas, który spędziłbyś w sklepach budowlanych, wybierając płytki, panele i klamki.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? 

Niestety, w żadnym przypadku nie unikniesz kosztów remontu. Nieważne czy zdecydujesz się na ekipę od dewelopera, czy postanowisz sam zmagać się z wykończeniem swojej nieruchomości. Dlatego warto się zastanowić i obliczyć dokładnie, ile może wynieść doprowadzenie mieszkania do stanu, który pozwoli ci w nim wygodnie zamieszkać.

 

Firmy, które zajmują się wykończeniem mieszkań zazwyczaj dzielą swoje usługi na pakiety. Każdy z nich różni się jakością użytych materiałów, standardem wyposażenia oraz stylem w jakim będzie urządzone mieszkanie. Będziesz dysponował wyborem od podstawowych propozycji, przez wyszukany design, aż do prestiżowego luksusu. Zanim wybierzesz, przeanalizuj swój budżet oraz oceń, jak wysokiej jakości materiałów potrzebujesz.

Na jaki koszt powinna się przygotować osoba, która chce wykończyć swoje mieszkanie „pod klucz”?

 

Koszt wykończenia „pod klucz” zależy przede wszystkim od zakresu takiej usługi i jakości materiałów. Cena brutto całego pakietu może zaczynać się już od 400 zł/mkw. - 500 zł/mkw. Standardem są kwoty na poziomie 700 zł/mkw. - 1000 zł/mkw. Oczywiście na rynku znajdziemy również droższe oferty wykończeniowe.

 

Andrzej Prajsnar ekspert portalu RynekPierwotny.pl

W cenę każdego pakietu wliczone są koszty związane z projektem, wykonaniem oraz logistyką. Opłaty te tak czy inaczej będziesz musiał ponieść. Nawet jeśli samemu chciałbyś robić zakupy, to musisz zapłacić za transport w sklepie, wynająć odpowiedni samochód, albo umówić się z firmą transportową. Warto też pamiętać, że deweloperzy i firmy wykończeniowe często kupują materiały w cenach hurtowych.

Zlecając wszystkie te operacje jednej firmie znacznie ograniczasz ilość formalności, a koszt może być porównywalny do tego, który wyniesie cię podczas samodzielnego remontu. Za to wprowadzasz się do gotowego mieszkania, urządzonego zgodnie z twoimi preferencjami. Z tego powodu warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, zrobić wstępny kosztorys i porównać go z tym, co proponuje deweloper.

Czy warto skorzystać z wykończenia mieszkania „pod klucz”?

To zależy m.in. od atrakcyjności cenowej oferty dewelopera, dotyczącej wykończenia „pod klucz”. Oferowany przez inwestora pakiet wykończeniowy zainteresuje przede wszystkim osoby, które chcą się szybko wprowadzić (np. ze względu na brak innego lokum w danym mieście), planują inwestycję w wynajem lub nie mają czasu na samodzielne załatwianie wszystkich spraw związanych z wykończeniem mieszkania.

Samodzielne wykończenie mieszkania będzie dobrym wyborem dla osób, które mogą skorzystać z taniej albo darmowej robocizny (np. usług znajomego właściciela firmy budowlanej). Innym argumentem na rzecz samodzielnego wykończenia jest ograniczona liczba pakietów wykończeniowych oferowanych przez dewelopera.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Wykończenie mieszkania pod klucz – krok po kroku

Krok pierwszy: już na etapie planowania zakupu mieszkania i rozmów z deweloperem warto dowiedzieć się, czy oferują lokale gotowe do zamieszkania. Jeśli tak, deweloper na pewno umówi cię ze swoim podwykonawcą, który wykańcza ich nieruchomość. To wygodna opcja, bo taka firma będzie mogła wcześniej wejść na plac budowy i zadba o standard wykończenia już od samego początku. Projektant będzie mógł zobaczyć mieszkanie na żywo i sprawdzić wymiary poszczególnych pomieszczeń. W niektórych przypadkach możliwe jest nanoszenie zmian w układzie  mieszkania już na etapie budowy.

Jeśli nie masz wystarczających środków, to rozważ zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Który warto wybrać? Sprawdź nasz najnowszy ranking kredytów hipotecznych!

Krok drugi: porównujesz ofertę dewelopera z innymi firmami działającymi na rynku. Sprawdzasz cenniki,  standard wykończenia, rodzaj materiałów oraz marki i modele instalowanych urządzeń.

Krok trzeci: podpisujesz umowę z wybranym przez siebie wykonawcą.

Krok czwarty: wybierasz interesujący cię wariant wykończenia, ustalasz swoje potrzeby i oczekiwania z projektantem, wraz z architektem uczestniczysz w projektowaniu wnętrza.

Krok piąty: zatwierdzasz projekt i materiały, a następnie przekazujesz mieszkanie w ręce ekipy wykończeniowej.

Krok szósty: czekasz na realizację projektu - wybrana przez ciebie firma dokonuje zakupu niezbędnych materiałów, dba o terminowe dostarczenie na miejsce mebli i elementów wykończenia, konsultuje się z tobą w przypadku konieczności wprowadzenia zmian w projekcie lub gdy wybrane przez ciebie wyposażenie będzie niedostępne.

Krok siódmy: sprawdzasz wykonanie. Jeśli wszystko jest tak, jak ustaliłeś, wprowadzasz się do gotowego mieszkania. W przypadku usterek wykonawca jest zobowiązany do ich niezwłocznego usunięcia

Na co warto zwracać uwagę, decydując się na wykończenie mieszkania „pod klucz”?

Osoba zainteresowana wykończeniem pod klucz, powinna m.in. zwrócić uwagę, czy cena takiej usługi została podana w ujęciu brutto (z doliczonym podatkiem VAT). Trzeba również dokładnie zapoznać się ze specyfikacją wykorzystywanych materiałów i urządzeń oraz zakresem prac. Warto sprawdzić, czy firma realizująca usługi wykończeniowe, nie zarezerwowała sobie prawa do zamiany jakichś materiałów lub urządzeń na inne.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Dążąc do idealnego mieszkania, każda decyzja, którą podejmiesz będzie miała wpływ na komfort twojego życia przez kilka kolejnych lat. Każdy szczegół powinieneś zaplanować tak, abyś nie odczuwał skutków, pochopnie podjętych decyzji. Mieszkanie „pod klucz” jest dobrą opcją dla osób, którym zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się do mieszkania. Jednak zawsze należy dokładnie przeanalizować swój budżet, czy rozwiązanie mieszkania wykończonego „pod klucz” nie nadwyręży zbytnio twojego budżetu.

Szukasz opcji finansowania dla swojego mieszkania? Przeprowadzimy cię przez proces wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku.

Szukasz opcji finansowania dla swojego mieszkania? Przeprowadzimy cię przez proces wzięcia kredytu hipotecznego krok po kroku.

Artykuły 17.05.2018