Icon
Citi Handlowy – jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK?

Citi Handlowy – jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK?


Icon 10/4/2024 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, gromadzące i udostępniające bankom i innym podmiotom informacje dotyczące zaciąganych kredytów i pożyczek, w tym również pozabankowych. Pozytywne informacje w Twojej historii kredytowania w BIK-u pomagają Ci zaciągać zobowiązania. Powstają one, jeśli wyrazisz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w BIK-u po spłacie długu. Zobacz na przykładzie Citi Handlowego, jak wycofać zgodę na to w BIK-u.

Wycofanie zgody BIK w Citi Handlowy
Podpowiadamy:
Jak wycofać zgodę BIK w Citi Handlowym?

BIK gromadzi informacje o wszystkich kredytobiorcach i pożyczkobiorcach w Polsce. Zobacz, jak sprawdzić BIK i przekonać się przed wnioskowaniem o kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, jakie wpisy są w nim przechowywane. Sprawdziłam, jak wygląda kwestia wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych w BIK-u w Banku Citi Handlowy:

  • Możesz w dowolnej chwili wycofać zgodę indywidualną i ogólną dotyczącą przetwarzania danych o kredytach lub pożyczkach w BIK-u po ich terminowej spłacie.
  • Nie możesz zabronić BIK-owi przetwarzania danych o Twoich zobowiązaniach, jeśli znacznie spóźniałeś się z ich spłatą.
  • W Citi Handlowym możesz wypełnić formularz elektroniczny i wysłać go do banku celem wycofania zgody o przetwarzanie danych w BIK-u.

Czy można wycofać zgody BIK w Citi Handlowym?

Możesz wycofać swoją zgodę na przetwarzanie Twoich danych dotyczących spłaconego kredytu dowolnego rodzaju w BIK-u1, o ile spłaciłeś go w całości i terminowo.

Do BIK-u trafiają wszystkie informacje o kredytach i pożyczkach, w tym również o pożyczkach online pozabankowych. Od momentu, kiedy składasz wnioski kredytowe, aż po spłatę zobowiązania, dane o kredytowaniu są zapisywane w Twojej historii w BIK-u. Są to m.in.:

  • dane identyfikujące Twoją osobę i zaciągnięte przez Ciebie zobowiązanie,
  • informacje o zobowiązaniach kredytowych powiązanych z Tobą, wskazujące m.in. na ich stan początkowy, aktualną wartość zadłużenia oraz historię kredytową.

Banki, SKOK-i i firmy pozabankowe przynajmniej raz w miesiącu aktualizują dane dotyczące obsługi zaciągniętego kredytu czy pożyczki.

Jeśli zobowiązanie finansowe spłacałeś terminowo, to Twoje dane przetwarzane będą w BIK-u od chwili ich przekazania aż do wygaśnięcia długu. Niemniej, jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych po spłacie kredytu czy pożyczki, nadal będzie to miało miejsce. W dowolnej chwili możesz taką zgodę wycofać, także w Citi Handlowym, jeśli to w tym banku miałeś zaciągnięte zobowiązanie.

Inaczej jest przy nieterminowo spłacanych zobowiązaniach. Dane o nich mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez okres 5-letni, jeśli w Twoim przypadku spełnione są łącznie warunki:

  • nie regulowałeś zobowiązania lub dopuściłeś się zwłoki w regulowaniu rat powyżej 60 dni,
  • upłynęło kolejnych 30 dni od momentu poinformowania Ciebie przez bank czy SKOK o zamiarze przetwarzania Twoich danych bez Twojej zgody.

Jak napisać pismo do banku Citi Handlowy z prośbą o usunięcie z BIK-u?

W celu usunięcia swoich danych z BIK-u przetwarzanych za Twoją zgodą powinieneś wypełnić formularz bankowy2. W takim formularzu musisz uwzględnić:

  • dane banku, który wpisał dane do BIK-u;
  • Twoje dane osobowe jako kredytobiorcy, wraz z danymi teleadresowymi;
  • informacje, jakie chcesz wykreślić;
  • numer wniosku kredytowego lub umowy kredytowej, której dotyczy wpis w BIK-u;
  • własnoręcznie złożony podpis.

Możesz też wpisać powód, dla którego dane w BIK-u chcesz usunąć. W przypadku chęci zakończenia dobrowolnego przetwarzania danych w BIK-u powołaj się na taki argument.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK-u w Citi Handlowym?

W sekcji Kontakt w Citibanku Online możesz sprawdzić wyrażone zgody i cofnąć je. Wystarczy, że napiszesz nową wiadomość online do Citi Banku, a znajdziesz ją w dyspozycjach i ofertach marketingowych3.

Formularz zgłoszeniowy dotyczący rejestrów składasz elektronicznie, wysyłasz pocztą tradycyjną lub zanosisz do stacjonarnej placówki Citi Handlowego. Wpisujesz w nim kolejno:

  • imię i nazwisko,
  • adres do korespondencji,
  • numer PESEL,
  • numer dowodu osobistego,
  • numer telefonu do kontaktu,
  • adres e-mail,
  • prośbę o usunięcia danych z Biura Informacji Kredytowej SA dla rachunku: karty kredytowej, pożyczki gotówkowej, kredytu CitiBank, Linii kredytowej o odpowiednim numerze.

Możesz też oznaczyć w tym samym formularzu prośbę o usunięcie danych z Systemu Bankowego Rejestru dla wskazanego rachunku lub z Krajowego Rejestru Długów SA (KRD). Możesz również poprosić o wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK-u po wygaśnięciu wszystkich zobowiązań.

Jak sprawdzić, czy dane zostały usunięte z BIK-u po rozpatrzeniu wniosku?

Możesz sprawdzić, czy dane zostały usunięte z BIK-u po rozpatrzeniu wniosku przez Citi Handlowy w Raporcie BIK – w sekcji: Informacje szczegółowe. Przy każdym zobowiązaniu, jakie zostanie tam wyszczególnione, znajduje się też adnotacja, czy i kiedy wyraziłeś zgodę na przetwarzanie danych po spłacie długu. Jeśli nie ma takiej informacji, to oznacza, że nie udzieliłeś tej zgody dla danego zobowiązania. W innym przypadku to dane o tym konkretnym zobowiązaniu będą przetwarzane przez okres, na który udzieliłeś zgody, choć nie dłużej niż przez 5 lat od momentu całkowitej spłaty.

Mogłeś też wyrazić w BIK-u zgodę ogólną dotyczącą przetwarzania danych wszystkich Twoich zobowiązań. Informacje o takiej zgodzie znajdziesz w Raporcie BIK w sekcji: Zgoda na przetwarzanie i udostępnianie danych w BIK-u po wygaśnięciu zobowiązań4. Ważna jest przy tym data wydania tej zgody. Jeśli brak takiej sekcji w Twoim Raporcie BIK, to znaczy, że nie udzieliłeś zgody ogólnej.

Co zrobić, jeśli Citi Handlowy odmówi wycofania zgody z BIK-u?

Masz prawo do tego, by wycofać zgodę, o której mowa w art. 105a ust. 2 Prawo bankowe w odniesieniu do wszystkich swoich zobowiązań. Zgodnie z prawem z dniem wycofania zgody przestaną być widoczne wszystkie spłacone i zamknięte rachunki.

Jakie są skutki wycofania zgody na przetwarzanie danych w BIK-u w Citi Handlowym?

Pamiętaj, że banki, w tym Citi Handlowy, dobrowolnie przetwarzają tylko pozytywne dane dotyczące spłacanych przez Ciebie kredytów i pożyczek. Wyrażenie takiej zgody jest wygodnym sposobem na budowanie wiarygodności kredytowej i leży w Twoim interesie. Sprawdza się szczególnie wobec kredytobiorców sumiennie regulujących zobowiązania oraz wobec kredytobiorców, którzy oczekują w przyszłości sumiennego regulowania zobowiązania.

Jeśli wycofasz zgodę na przetwarzanie takich danych w BIK-u, licz się z tym, że możesz sam sobie utrudnić zaciągnięcie kolejnego kredytu w przyszłości w tym banku.

Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

Oddaj głos, to dla mnie ważne!
obrazek
0
Na podstawie 0 ocen

Sprawdź podobne artykuły

Komentarze

0 komentarzy
Ekspert