Icon
Wycofanie zgody BIK w Pekao – jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK w banku Pekao S.A.?

Wycofanie zgody BIK w Pekao – jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK w banku Pekao S.A.?


Icon 10/21/2024
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK może być dobrym sposobem na poprawienie historii kredytowej, jeśli w efekcie „znikną” z niej zapytania kredytowe lub informacje o pożyczkach spłacanych z opóźnieniem. Poniżej dowiesz się, kiedy jest możliwe wycofanie zgody BIK w banku Pekao i jak w praktyce tego dokonać.

Wycofanie zgody BIK w Pekao
Podpowiadamy:
Jak wycofać zgodę z BIK w banku Pekao?

W każdym banku masz prawo złożyć wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie w BIK danych o swoich zobowiązaniach kredytowych. 

  • W Banku Pekao S.A. wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK możesz złożyć nie tylko na piśmie, ale także na infolinii oraz drogą elektroniczną. 
  • Skutkiem wycofania zgody BIK w Pekao będzie usunięcie informacji na temat spłaconych zobowiązań w tym banku. 
  • Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK nie zawsze się opłaca np. gdy w efekcie takiej decyzji usunięte zostaną pozytywne informacje o terminowo spłaconych kredytach, które co do zasady poprawiają zdolność kredytową. 

W jakim celu bank Pekao korzysta z Biura Informacji Kredytowej? 

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją powołaną przez banki, która zajmuje się gromadzeniem danych na temat zobowiązań kredytowych zaciąganych przez Polaków. W rejestrze BIK znajdują się więc również informacje o Twoich kredytach i pożyczkach, w tym także o tym, czy spłacałeś je terminowo, czy z opóźnieniem. 

Wszystkie banki, również Bank Pekao, korzystają z bazy BIK przy ocenie zdolności kredytowej klientów. Negatywna historia kredytowa w BIK, czyli zawierająca informacje o zaległościach i opóźnieniach w spłacie zobowiązań, oznacza dla banków podwyższone ryzyko, a więc może być powodem odrzucenia wniosku o kolejny kredyt lub pożyczkę. 

Przed złożeniem wniosku o finansowanie, zawsze więc warto przejrzeć swoją historię kredytową. Jak sprawdzić BIK? W tym celu wystarczy zarejestrować się na stronie Biura Informacji Kredytowej oraz pobrać raport o sobie. 

Jeśli masz negatywną historię kredytową, jednym ze sposobów na jej poprawienie jest „wyczyszczenie” BIK z negatywnych wpisów. Możesz to zrobić właśnie poprzez wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK na temat problematycznych zobowiązań. 

❗WAŻNE❗

Wycofanie zgody BIK w Pekao (a także w innych instytucjach) możliwe jest wyłącznie w odniesieniu do zapytań kredytowych oraz do zobowiązań, które: 

  • zostały już całkowicie spłacone, 
  • oraz były regulowane terminowo lub z opóźnieniami nietrwającymi dłużej niż 60 dni. 

Jeśli w Twojej historii kredytowej widnieje np. kredyt gotówkowy, który spłaciłeś z opóźnieniami dłuższymi niż 60 dni, bank Pekao ma prawo nie wyrazić zgody na usunięcie danych na jego temat. Co więcej, w takiej sytuacji BIK ma prawo przetwarzać o nim dane nawet przez kolejnych 5 lat i będą one obniżały Twój scoring BIK oraz wiarygodność kredytową. 

Jak wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK w banku Pekao? 

Chcąc wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK w Banku Pekao, najlepiej wykonaj kolejno następujące kroki: 

  • Pobierz raport BIK o sobie. 
  • Wytypuj zobowiązania w Pekao, których dane chcesz usunąć z BIK. 

Mogą być to kredyty hipoteczne, gotówkowe, konsolidacyjne i każde inne, o ile zostały już przez Ciebie całkowicie spłacone. 

  • Złóż wniosek do banku Pekao o wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK. 

Możesz to zrobić na kilka sposobów: 

  1. osobiście w oddziale, 
  2. na infolinii Pekao pod numerem 519 222 222 – należy połączyć się z konsultantem, wyjaśnić, o co chodzi i podać swój numer klienta, 
  3. drogą elektroniczną – wysyłając wniosek do Inspektora Ochrony Danych na adres e-mail: IOD@pekao.com.pl, 
  4. korespondencyjnie – wysyłają pisemny wniosek listem poleconym na adres: Bank Pekao S.A. Centrala, ul. Żubra 1, 01-066 Warszawa. 

Co powinien zawierać wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK w Pekao? 

Wniosek o wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK do Pekao musisz sporządzić samodzielnie, ponieważ bank nie udostępnia gotowych formularzy. W takim piśmie należy zamieścić następujące informacje: 

  • swoje dane osobowe – imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, rodzaj i numer dokumentu tożsamości; 
  • numer klienta – zapisany w systemie bankowym lub widniejący w umowie kredytowej; 
  • dane kredytu, który ma być usunięty z BIK – wystarczy numer i data zawarcia umowy kredytowej; 
  • oświadczenie o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych w BIK – na przykład o następującej treści: 

„Ja niżej podpisany wnioskuję o zaprzestanie przetwarzania i udostępniania do Biura Informacji Kredytowej S. A. z siedzibą w Warszawie danych dotyczących zobowiązania wynikającego z umowy kredytowej nr … zawartej w dniu …” 

  • własnoręczny podpis. 

W piśmie warto też umieścić wyraźną prośbę o przesłanie przez bank pisemnej informacji potwierdzającej zakończenie przetwarzania danych osobowych w rejestrze BIK. 

Ile trwa wycofanie zgody BIK w Pekao? 

Wycofanie zgody BIK w Pekao nie skutkuje automatycznym usunięciem danych z rejestru. Najpierw Bank Pekao musi rozpatrzyć Twój wniosek i ma na to 30 dni. Jeśli zachodzą ku temu uzasadnione przesłanki, termin oczekiwania może się wydłużyć do 60 dni, ale wówczas bank powinien Cię o tym poinformować. 

Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku Bank Pekao przekaże do Biura Informacji Kredytowej informację o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych. 

Czy warto wycofać zgodę na przetwarzanie danych w BIK w banku Pekao? 

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK w Banku Pekao warto dobrze przemyśleć, ponieważ nie zawsze taka decyzja przyniesie ono korzyści. Tak się stanie na przykład w sytuacji, gdy wycofasz zgodę na przetwarzanie informacji o terminowo spłaconym kredycie w Pekao, które przecież budują Twoją pozytywną historię kredytową

O wycofaniu zgody BIK w Pekao możesz jednak pomyśleć w odniesieniu do następujących informacji: 

  • o kredycie, w którego historii spłaty widnieją opóźnienia – ponieważ takie opóźnienia obniżają Twój scoring w BIK
  • na temat zapytań kredytowych – jeśli np. ubiegałeś się o kredyt w Pekao i otrzymałeś odmowę, to takie zapytanie może utrudnić Ci wnioskowanie o kredyty w innych bankach. 

Jakie są konsekwencje wycofania zgody na przetwarzanie danych w BIK w banku Pekao? 

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK w Pekao spowoduje, że informacje o Twoich zobowiązaniach spłaconych w tym banku zostaną przeniesione do części statystycznej BIK, która nie jest widoczna dla banków i firm pożyczkowych. Konsekwencje tego mogą być natomiast różne: 

  • poprawa historii kredytowej – o ile usunąłeś w ten sposób negatywne informacje o opóźnieniach w spłacie kredytów w Pekao oraz zapytania kredytowe, które skutkowały odmową udzielenia pożyczki w Pekao; 
  • pogorszenie historii kredytowej – jeśli w ten sposób usunąłeś spłacony terminowo kredyt w Pekao, przy pozostawieniu w BIK informacji na temat innych pożyczek spłacanych z opóźnieniem; 
  • utrata historii kredytowej – jeśli widniał w niej wyłącznie kredyt Pekao i go usunąłeś. 

Tylko w pierwszym przypadku wycofanie zgody BIK w Pekao przyniesie zatem pozytywne rezultaty i pomoże Ci w ubieganiu się o kolejne kredyty lub pożyczki.

Data opublikowania: 10/21/2024

    Jestem ekonomistką z wykształceniem zdobytym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wyspecjalizowaną w obszarze finansów i bankowości. Od prawie dekady zajmuję się copywritingiem i redakcją treści internetowych, skupiając się głównie na finansach. To pozwala mi dzielić się swoją wiedzą oraz praktycznym podejściem do kwestii finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    1.0
    Na podstawie 1 oceny

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert