Icon
Kredyt studencki w 2024 roku. Ile można pożyczyć i jak starać się o preferencyjny kredyt na studia?

Kredyt studencki w 2024 roku. Ile można pożyczyć i jak starać się o preferencyjny kredyt na studia?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 6/12/2024
Icon 21 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Kredyt studencki jest zobowiązaniem dofinansowanym z budżetu państwa. Dzięki niemu żacy czy doktoranci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej mogą uzyskać pieniądze z przeznaczeniem przede wszystkim na utrzymanie się na studiach. Jak zaciągnąć taki kredyt i jak wygląda jego spłata? Czy każdy może go otrzymać?

Kredyt studencki 2024/2025. Gdzie wziąć kredyt na studia?

Niskie oprocentowanie i termin spłaty odroczony na dwa lata po ukończeniu szkoły wyższej sprawiają, że kredyt studencki jest doskonałą alternatywą dla zwykłych pożyczek z banków i instytucji pozabankowych. Nawet najtańszy kredyt gotówkowy i tak będzie droższy od oferty przeznaczonej wyłącznie dla studentów. Jednak w momencie, gdy dana osoba nie spełnia warunków otrzymania preferencyjnego zobowiązania, może rozważyć skorzystanie ze standardowej oferty kredytu gotówkowego.

Niskie koszty i długi termin spłaty to niejedyne zalety kredytu studenckiego. Takie finansowe wsparcie ułatwia młodym ludziom zdobycie upragnionego dyplomu. Obecnie dostać je można w czterech bankach. 

Takie zobowiązanie oferują:

  • PKO BP,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości SA
  • Bank Peako
  • i SGB-Bank SA.

Na jakich zasadach jest udzielane i czy opłaca się je brać? Przekonajmy się!

Czym jest i jak działa kredyt studencki?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym jest kredyt studencki. Co to za zobowiązanie i dla kogo właściwie jest przeznaczone? W skrócie jest to specjalna pożyczka udzielana wyłącznie studentom i doktorantom uczelni oraz jednostek akademickich. Główne jej założenie jest takie, że ma pokryć koszty związane z edukacją i utrzymaniem w czasie studiów. Warunki uzyskania, spłaty i wypłaty reguluje obecnie Ustawa 2.0, tj. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Jak działa kredyt studencki?

Zobowiązanie na studia ma korzystniejsze warunki niż kredyt konsumencki, gdyż odsetki są dotowane przez państwo, przez co koszt tego produktu jest stosunkowo niski. Nie wszystkie banki mają w ofercie taki produkt. Wniosek o preferencyjny kredyt studencki złożyć można w PKO BP, Pekao czy BPS.

Nie ma za to możliwości zaciągnięcia kredytu studenckiego w mBanku czy Millennium – oferują jednak specjalne pożyczki przeznaczone dla młodych osób z korzystnym oprocentowaniem.

Jak otrzymuje się kredyt studencki?
W wyniku zmian w Ustawie 2.0 można go uzyskać wyłącznie raz i na okres nie dłuższy niż 6 lat, a w przypadku kształcenia w szkole doktorskiej – maksymalnie na 4 lata. Starać się o niego mogą studenci aż do ukończenia 30. roku życia oraz doktoranci, którzy nie skończyli 35 lat.

Wnioski przyjmowane są również od osób dopiero ubiegających się o studia, jednak w ich przypadku wypłata środków następuje dopiero po uzyskaniu statusu żaka. O kredyt studencki można starać się przez cały rok. Pieniądze z pożyczki będą trafiać na wskazane konto przez 10 miesięcy w roku akademickim, poza wakacjami, urlopami od zajęć czy innymi przerwami w czasie studiów.

Student czy doktorant uzyskujący takie zobowiązanie musi wiedzieć, że będzie ono wypłacane w różnych miesięcznych kwotach, dlatego oczekiwaną sumę zobowiązania należy wskazać we wniosku. Żak ma możliwość ubiegania się o wsparcie w wysokości:

  • 400 zł (rata obniżona),
  • 600 zł (rata podstawowa),
  • 800 zł lub 1000 zł (rata podwyższona).

Oczywiście to kwoty wypłacane miesięcznie. W trakcie pobierania kredytu student może dokonać zmiany wysokości otrzymywanych środków. Przez całą edukację, a także 2 lata po jej zakończeniu, wszystkie naliczone przez bank odsetki spłaca państwo. Student pokrywa jedynie te, które zostały naliczone po tym okresie.

Co ważne, gdy żak wykaże się bardzo dobrymi wynikami w nauce, zostanie mu umorzona połowa długu. Jeśli chodzi o spłatę pożyczki studenckiej, liczba rat stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz kredytu studenckiego.
Wizytówka autora Dagmara Sudoł
Analityk finansowy

Pewne zmiany w funkcjonowaniu takich zobowiązań w Polsce wprowadziła uchwalona 17 listopada 2021 roku ustawa o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw. Od 18 grudnia 2021 roku obowiązują następujące zasady:

  • Stała w całym okresie kredytowania marża dla banków w wysokości 2 punktów procentowych – tyle wynosi maksymalnie, ale może być i niższa. W konsekwencji oprocentowanie będzie równe sumie marży bankowej oraz 1,2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. Wszelkie koszty marży będą w okresie pobierania kredytu studenckiego oraz dwuletniej karencji w jego spłacie po ukończeniu nauki pokrywane ze środków z budżetu państwa w całości, a w czasie spłaty długu – w połowie.
  • Usprawnienia w procesie weryfikacji statusu studenta lub doktoranta podczas obsługi kredytu studenckiego – instytucja może to zweryfikować w wykazie studentów i osób ubiegających się o stopień doktora w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.
  • Redukcja obowiązków kredytobiorców w zakresie dokumentowania statusu studenta i doktoranta w okresie kredytowania poprzez wykluczenie konieczności osobistego stawienia się w oddziale banku i przedstawienia dokumentu, który potwierdziłby status studenta i doktoranta.
  • Wprowadzenie podstawy prawnej udzielenia poręczeń spłaty kredytu studenckiego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne lub inne osoby prawne uprawnione do udzielania poręczeń lub gwarancji w ramach powierzonych im zadań publicznych lub w zakresie wykonywanej przez nie działalności gospodarczej, do 100 proc. Kwoty kapitału kredytu wraz z odsetkami.

Na jakie cele można przeznaczyć kredyt studencki?

Podstawowym celem kredytu studenckiego jest pomoc w finansowaniu bieżących potrzeb żaka. Żaden bank nie wymaga jednak rozliczania się z tego, na co przeznaczyli pożyczone środki. Dlatego można je wydatkować między innymi na:

  • zakup podręczników i innych materiałów niezbędnych do nauki;
  • pokrycie kosztów utrzymania się w mieście studiowania;
  • wynajem lokalu, niekoniecznie mieszkalnego;
  • inwestycje i lokaty;
  • rozwój osobisty – dodatkowe kursy, szkolenia, a także rozwój zainteresowań i pasji;
  • start własnego biznesu.

Niektórzy decydują się wziąć kredyt na studia medyczne, a są i tacy, którzy przeznaczają kredyt na studia za granicą.

Jednym z pomysłów na wykorzystanie środków otrzymanych w ramach finansowania, jeśli nie potrzebujemy ich na teraz, jest sukcesywne odkładanie ich na lokatę terminową lub konto oszczędnościowe. Studenci mogą także zainwestować je w zakup akcji lub innych instrumentów rynku finansowego. W ten sposób przez 5 lat studiów można całkiem sporo zaoszczędzić.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kredytem studenckim sfinansować start własnego biznesu. Może on stanowić wkład własny przy ubieganiu się o dotację w ramach różnych programów pomocowych.

Kredyt studencki na mieszkanie to również dobry pomysł. Oszczędzone środki z pożyczki można przeznaczyć na wkład własny, którego banki wymagają przy kredycie hipotecznym. Tym sposobem, zamiast ciągle wynajmować, zaraz po zakończeniu studiów można pójść na swoje.

Kredyt studencki a kredyt dla studenta – czym się różnią?

Kredyt dla studenta i kredyt studencki to dwie zupełnie różne oferty. Ten drugi udzielany jest na preferencyjnych warunkach i obwarowany pewnymi ograniczeniami. Co prawda można się o niego starać, pobierając stypendium, ale dochód na osobę w rodzinie w roku ubiegania się o finansowanie nie może przekroczyć 3500 zł w roku akademickim 2024/2025. Udzielają go tylko niektóre banki w Polsce.

Czasem w ofertach pozostałych banków spotkać się można z ofertą przygotowaną dla żaków. Wtedy kryje się pod nią zwykły kredyt gotówkowy, który udzielany jest na nieco atrakcyjniejszych warunkach niż standardowo.

Na tle pozostałych ofert kredyt dla studenta wyróżnia się tym, że jest w zasięgu uczących się osób, które mają niską zdolność kredytową i niewypracowaną jeszcze historię kredytową. Warto na bieżąco sprawdzać oferty banków pod kątem takiego zobowiązania.

Kto może uzyskać kredyt studencki?

Warto przyjrzeć się bliżej temu, kto może dostać kredyt studencki. Jakie wymagania trzeba spełnić? Wskazują na to przepisy, które w ostatnich latach nieco się zmieniły. Zobacz, komu przysługuje kredyt studencki. Kredytobiorca musi spełnić następujące warunki:

  • Status studenta lub doktoranta – bez względu na rodzaj uczelni, tryb nauki czy kierunek – należy przedstawić ważną legitymację potwierdzającą taki status lub też fakt wzięcia udziału w rekrutacji na uczelnię – w takiej sytuacji do zawarcia umowy o kredyt trzeba będzie dostarczyć dokumenty pozwalające na potwierdzenie uzyskania statusu studenta lub doktoranta.
  • Maksymalny wiek kredytobiorcy – 30 lat w przypadku studenta i 35 lat dla doktoranta.
  • Kryterium dochodowe – dochód na osobę w rodzinie w 2023/2024 u studenta czy doktoranta nie powinien przekraczać 3500 zł, ale nie ma znaczenia, czy żak otrzymuje przy tym inne świadczenia stypendialne.
  • Posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia – poręczenia od rodziców studenta lub innych osób. Kredyt studencki może być także w całości poręczony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a dla żaków pochodzących z rodzin rolniczych możliwe jest poręczenie ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. BGK poręczy w całości kredyt studencki, jeśli student osiąga dochód na osobę w rodzinie do kwoty 1500 zł. Jeśli dochód wynosi do 2000 zł – poręczenie może być udzielone w 90%.

Jeszcze do niedawna o kredyt studencki mogli ubiegać się żacy, którzy rozpoczęli studia wyższe przed ukończeniem 25. roku życia.

Kto nie może liczyć na przyznanie kredytu studenckiego?

Oprócz wymienionych wyżej warunków starający się o kredyt studencki musi jeszcze spełnić kryterium dochodowe. Zarobek w rodzinie żaka nie powinien przekraczać 3500 zł netto na jednego członka. Zatem kredytobiorca pochodzący z rodziny żyjącej w modelu 2 + 1 z dochodami poniżej 10 500 zł netto będzie kwalifikować się do zobowiązania, a w konfiguracji 2 + 2 – jeśli dochód na gospodarstwo nie będzie wyższy niż 14 000 zł netto.

Wspomniane limity ustalone zostały po to, aby o kredyt mogli ubiegać się wyłącznie ci, którzy naprawdę go potrzebują. Jeśli student nie spełnia kryterium dochodowego, jego wniosek zostanie odrzucony. Negatywną decyzję otrzyma również wtedy, gdy nie znajdzie poręczyciela spłaty zobowiązania, a jednocześnie nie będzie mógł liczyć na poręczenie od BGK.

Jakie są warunki uzyskania kredytu studenckiego?

Jakie warunki na kredyt studencki muszą zostać spełnione, by móc liczyć na przyznanie preferencyjnego zobowiązania? Podsumowując, zasady udzielania kredytu studenckiego są następujące:

  • Mogą się o niego starać studenci i doktoranci, przy czym potencjalny kredytobiorca będący żakiem może to zrobić do ukończenia 30. roku życia, a doktorant – do ukończenia 35. roku życia.
  • O kredyt studencki mogą ubiegać się także osoby składające wniosek o przyjęcie na studia, ale wówczas wypłata kredytu może nastąpić po uzyskaniu statusu żaka.
  • Głównym warunkiem uzyskania kredytu dla studentów jest dochód – jego maksymalną wartość ogłasza minister BIP (Jaki dochód do kredytu studenckiego? Obecnie maksymalny zarobek na osobę w rodzinie nie może przekraczać 3500 zł netto).
  • Kredyt studencki wymaga poręczenia, ale składający wniosek nie musi o nie prosić najbliższych, może w całości uzyskać poręczenie udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

O kredyt studencki może starać się każdy, kto ma status studenta bądź doktoranta. Wniosek o finansowanie złożyć mogą również ci, którzy dopiero zostali przyjęci na uczelnię, ale w praktyce jeszcze nie rozpoczęli nauki.

Wystarczy, że przedstawią w banku zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na określony rok akademicki. Finansowe wsparcie mogą otrzymać osoby na studiach:

  • licencjackich,
  • inżynierskich,
  • magisterskich,
  • doktoranckich.

W żadnym przypadku nie ma znaczenia tryb studiów – kredyt studencki mogą otrzymać zarówno żacy studiów dziennych, jak i zaocznych.

Kluczowe jest jednak także kryterium wiekowe. Student w momencie składania wniosku nie może mieć więcej niż 30 lat, a doktorant – 35 lat. Równie istotne jest kryterium dochodowe. Wiesz już, kiedy można wziąć kredyt studencki, tj. jakie dochody będą to warunkowały. Warto sprawdzać co roku, ile wynosi aktualny limit.

Osoba, której zależy na pozytywnej decyzji kredytowej, razem z wnioskiem musi złożyć w banku oświadczenie, że jest studentem lub doktorantem deklarowanej uczelni. Co istotne, w trakcie trwania kredytu bank może poprosić klienta o przedstawienie ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej. Co za tym idzie, nie może on zrobić tak, że zaciągnie kredyt i zrezygnuje z nauki. Wypłacanie kolejnych transz zobowiązania warunkowane jest przedłożeniem w banku ważnej legitymacji studenckiej po każdym semestrze nauki.

Jak złożyć wniosek o kredyt studencki?

Aby otrzymać pożyczkę dla studentów, w pierwszej kolejności należy wybrać bank, w którym będziemy się o nią starać, a następnie złożyć wniosek. Wnioski o kredyt studencki można składać przez cały rok. Student może go pobrać ze strony internetowej banku albo uzyskać papierowy w oddziale danej instytucji. Trzeba go wypełnić, własnoręcznie podpisać i następnie złożyć w banku wraz z wymaganymi dokumentami. Czy możliwe jest ubieganie się na odległość o kredyt studencki? Ze złożeniem wniosku trzeba pofatygować się do wybranego banku.

M.in. Pekao i PKO BP informują, że wnioski o kredyt studencki trzeba składać osobiście w wybranym oddziale. Trzeba pamiętać, że należy do nich dołączyć wymagane dokumenty, w tym dochodowe i potwierdzające status studenta.

Lista dokumentów niezbędna do wniosku o kredyt studencki

Jakie dokumenty na kredyt studencki będą potrzebne, by bank mógł rozpatrzyć wniosek? Powinno się dołączyć następujące dokumenty:

  • zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że wnioskodawca jest studentem/doktorantem w danej placówce edukacyjnej, lub dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia albo do szkoły doktorskiej;
  • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny wnioskodawcy za poprzedni rok kalendarzowy;
  • dodatkowe dokumenty wymagane przez instytucję kredytującą niezbędne do przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłaty kredytu;
  • dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu studenckiego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości o szczegóły najlepiej zapytać przedstawiciela banku jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt.

Na jaki okres można otrzymać kredyt studencki?

Kredyt studencki zostanie udzielony na okres trwania studiów. W zależności od tego, na jakich uczy się kredytobiorca, czas ten może wynosić:

  • maksymalnie 6 lat – w przypadku jednolitych studiów magisterskich,
  • maksymalnie 3 lata – w przypadku studiów drugiego stopnia,
  • maksymalnie 4 lata – w przypadku studiów pierwszego stopnia i w przypadku studiów doktoranckich.

Okres kredytowania trwa jednak 10 miesięcy – tyle co rok akademicki, od października do lipca.

Ile można dostać kredytu studenckiego?

Tak jak zostało wyżej wspomniane, finansowanie wypłacane jest w różnych miesięcznych kwotach. Student ma możliwość złożenia wniosku o miesięczne wsparcie w wysokości od 400 zł do 1 000 zł. Kwotę raty podaje podczas wypełniania podania. W trakcie trwania umowy kredytowej istnieje możliwość zmiany wysokości miesięcznej raty. W tym celu kredytobiorca musi złożyć do banku wniosek o zwiększenie lub zmniejszenie kwoty w zależności od swoich aktualnych potrzeb finansowych.

Jaka jest zatem wysokość kredytu studenckiego? Aby ją obliczyć, wystarczy zsumować wszystkie wypłacone transze. Biorąc pod uwagę, że student ma prawo pobrać maksymalnie 60 transz, to kwota, jaką może pożyczyć, sięga 60 000 zł. Ile wynosi kredyt studencki zaciągany przez doktorantów? W ich przypadku jest to 40 transz, czyli 40 000 zł.

Pozostaje jeszcze kwestia kosztów związanych z zaciąganym kredytem studenckim. Oprocentowanie takiego zobowiązania jest preferencyjne.

Warunki finansowania są bardzo korzystne – oprocentowanie kredytu studenckiego jest obecnie równe sumie marży instytucji oraz 1,2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. Jakie jest oprocentowanie kredytu studenckiego? W przypadku zobowiązań udzielanych od 18 grudnia 2021 roku obowiązuje zmieniony system jego wyliczenia. To połowa stawki będącej sumą marży banku i 1,2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. Przy czym marża ta może wynieść maksymalnie 2 proc. Od 7 września 2023 roku stopa redyskontowa weksli jest równa 6,05%.

Kredyt jest oprocentowany zatem wg zmiennej stopy procentowej. Ty spłacasz połowę naliczonych odsetek, a druga połowa będzie regulowana z Funduszu Kredytów Studenckich – pod warunkiem, że skończysz studia.

Do obliczenia, ile będzie kosztować kredyt studencki, wykorzystać można specjalny kalkulator spłaty, dostępny w internecie za darmo. Ty spłacasz jedynie odsetki w wysokości połowy oprocentowania, a pozostała część jest dotowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Z uwagi na to, że czas spłaty rozkłada się na okres dwukrotności pobierania kredytu, kredytobiorca miesięcznie spłacać będzie połowę kwoty, jaką otrzymywał w czasie studiów. Zatem jeśli dostawał np. 1000 zł, to rata wyniesie 500 zł.

Jakie są zasady spłaty kredytu studenckiego?

Spłata kredytu studenckiego zaczyna się dopiero 2 lata po zakończeniu studiów. Czas ten powinno się przeznaczyć na znalezienie pracy i ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej. A jak długo reguluje się kredyt studencki? Liczba rat spłaty stanowi dwukrotność liczby wypłaconych transz kredytu studenckiego.

W praktyce, jeśli otrzymywaliśmy po 1 000 zł przez 50 miesięcy, to spłacać będziemy po 500 zł (plus oczywiście odsetki) przez 100 miesięcy.

Wcześniejsza spłata kredytu studenckiego jest jak najbardziej możliwa, ale mało kto decyduje się na taki krok. W razie powstania problemu z niespłaconym kredytem studenckim, spłaty naszego zobowiązania będzie musiał dokonać poręczyciel wskazany we wniosku.

W tabeli wskazaliśmy specyficzne sytuacje, w których spłata kredytu studenckiego odbywa się w nieco innym trybie od standardowego.

Sytuacja

Reakcja

Zmiana uczelni

Obowiązek powiadomienia banku o zmianie kierunku czy uczelni

Możliwość złożenia w banku wniosku o wydłużenie okresu kredytowania.

Przerwanie studiów

Konieczność spłaty kredytu studenckiego miesiąc po terminie, w jakim kredytobiorca był zobowiązany złożyć ważną legitymację studencką w banku. Wypłata kredytu jest zakończona.

Zmiana banku w trakcie spłaty

Kontakt z bankiem jest konieczny

Idąc na studia, mało kto wie, czego tak naprawdę chce od życia. Dlatego z biegiem czasu może okazać się, że wybrany kierunek jest zupełnie nietrafiony. Co może zrobić żak, jeśli ma na koncie kredyt studencki, a na dowolnym etapie nauki zrodzi się w nim chęć zmiany uczelni? Teoretycznie zmiana kierunku nie wpływa na zobowiązanie, ale trzeba o takim fakcie powiadomić bank – podobnie jak o każdym zdarzeniu, które powoduje wydłużenie okresu, na jaki udzielony został kredyt. Takie same zasady obowiązują, gdy student nie zaliczył semestru lub roku studiów bądź skorzystał z urlopu dziekańskiego.

Kredytobiorca ma obowiązek 2 razy do roku potwierdzić swój status studenta. Jeśli przerywa edukację, także musi o swojej decyzji poinformować kredytodawcę, który udzielił mu zobowiązania studenckiego. Rezygnacja ze studiów pociąga za sobą konieczność rozpoczęcia spłaty zaciągniętego w banku długu.

Podczas spłaty kredytu studenckiego klient z różnych powodów może chcieć przenieść zobowiązanie z jednego banku do innego. Ale czy to jest możliwe? Wszystko zależy od zapisów umowy.

Wiedzy na ten temat najlepiej zatem zasięgnąć u źródła, czyli w banku, który udzielił kredytu. Warto też jeszcze raz przemyśleć, czy zmiana instytucji w trakcie spłaty w ogóle ma sens, skoro warunki spłaty i tak pozostaną takie same.

Czy możliwe jest umorzenie kredytu studenckiego?

Czy możliwe jest umorzenie kredytu studenckiego? Jest rzeczywiście realną perspektywą, jeśli student spełni określone warunki i złoży odpowiedni wniosek do banku. Trzeba wiedzieć przy tym, jak umorzyć kredyt studencki. Może do tego dojść w kilku sytuacjach. Student skorzysta z umorzenia:

  • w 50% – pod warunkiem, że ukończył studia albo kształcenie w szkole doktorskiej w grupie do 1%;
  • w 35% – pod warunkiem, że ukończył studia albo kształcenie w szkole doktorskiej w grupie 5% najlepszych absolwentów w danym roku akademickim;
  • w 20% – pod warunkiem, że ukończył studia albo kształcenie w szkole doktorskiej w grupie 10% najlepszych absolwentów w danym roku akademickim.

Umorzenie kredytu jest możliwe dla najlepszych absolwentów studiów I lub II stopnia albo szkół doktorskich.

Wniosek w tej sprawie należy złożyć wraz z zaświadczeniem potwierdzającym znalezienie się kredytobiorcy w określonej grupie najlepszych absolwentów. Przy czym należy zachować wymagane terminy – trzeba to zrobić w ciągu 30 dni od dnia uzyskania potwierdzenia z uczelni.

Kredyt studencki może być również umorzony częściowo lub w całości, jeśli kredytobiorca znalazł się w trudnej sytuacji życiowej lub doświadczył trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań, która nastąpiła po zawarciu umowy. Umorzenia w takim przypadku dokonuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego na wniosek kredytobiorcy.
Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy

Jak wygląda poręczenie kredytu studenckiego?

Kredyt studencki musi mieć zabezpieczenie w postaci poręczenia, które jest obowiązkowe. Kto może być poręczycielem? Jaką rolę odgrywa? Poręczyciel zobowiązuje się do spłaty zadłużenia w razie problemów finansowych kredytobiorcy. Zwykle takiej formy wsparcia udzielają studentowi rodzice lub członek najbliższej rodziny, np. siostra/brat czy babcia/dziadek.

Kluczowym wymogiem stawianym przed osobą wyznaczoną na poręczyciela przez składającego wniosek o kredyt jest posiadanie odpowiedniej zdolności. Będzie ona musiała zatem dostarczyć dokumenty niezbędne do jej wyliczenia.

Zdarzają się przypadki, że student zwyczajnie nie ma kogo poprosić o to, by był jego poręczycielem. Wtedy poręczenia mogą udzielić również Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela poręczeń:

  • w wysokości 100% wykorzystanej kwoty kredytu dla studentów, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1 500 zł;
  • w wysokości 100% wykorzystanej kwoty kredytu dla studentów, którzy zostali całkowicie pozbawieni opieki rodzicielskiej lub zostali umieszczeni w placówce zapewniającej opiekę zastępczą, placówce opiekuńczo-wychowawczej rodzinnej, socjalizacyjnej albo resocjalizacyjnej (z wyłączeniem placówek resocjalizacyjnych prowadzących działalność w formie całodobowej turnusowej lub okresowej), bez względu na dochód;
  • w wysokości 90% wykorzystanej kwoty kredytu dla studentów, u których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 2 000 zł.

Poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

O poręczenie ARiMR mogą starać się studenci i doktoranci mieszkający na obszarach wiejskich, którzy nie mogą przedstawić bankom kredytującym wystarczających prawnych zabezpieczeń kredytowych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela poręczenia:

  • w wysokości od 80% do 100% wykorzystanej kwoty kredytu – w zależności od dochodu na osobę w rodzinie,
  • w wysokości 100% wykorzystanej kwoty kredytu dla studentów, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1 000 zł.

Poręczenie nie obejmuje odsetek od kredytu, prowizji i innych opłat należnych bankowi, udzielane jest zaś na okres zgodny z okresem kredytowania wydłużonym o 1 miesiąc. Od przyznanego poręczenia z ARiMR nie jest pobierana prowizja.

Jakie banki udzielają kredytów studenckich?

Informacje o tym, gdzie wziąć kredyt studencki i jakie banki go oferują, znaleźć można w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, czyli na stronie www.gov.pl. Zgodnie z widniejącymi tam zapisami wniosek o pożyczkę studencką można składać w następujących instytucjach:

Gdzie zaciągnąć ostatecznie kredyt studencki? Który bank wybrać? Warunki uzyskania wszędzie są takie same, banki mogą jednak w odmienny sposób oceniać zabezpieczenia spłaty. Dokładny opis każdej z ofert znajdziesz poniżej:

  • Kredyt studencki PKO BP – brak opłaty przygotowawczej w związku z rozpatrzeniem wniosku o udzielenie przez PKO BP kredytu studenckiego, o ile kredytobiorca ma dowolny ROR w tym banku – w pozostałych przypadkach pobierana jest jednorazowo kwota 400 zł. Od każdej poręczanej transzy kredytu przez BGK pobierana jest prowizja 1,5%. Od kwoty każdej wypłacanej transzy naliczana jest ponadto prowizja 2% (dla obecnych klientów PKO BP) lub 5% (dla pozostałych). Kredytobiorca nie ponosi kosztów za nadpłatę i wcześniejszą spłatę.
  • Kredyt studencki Pekao – kredyt udzielany bez naliczania prowizji, o ile klient ma dowolny ROR w tym banku. Od pozostałych klientów pobierana jest prowizja w wysokości 0,5% od każdej transzy. Przy poręczeniu przez BGK pobierana jest od każdej transzy prowizja na rzecz BGK w wysokości 1,5%. Za wypłatę transzy na rachunek prowadzony w innym banku Pekao pobiera opłatę w wysokości 4 zł.
  • Kredyt studencki BPS – kredyty studenckie udzielane są w każdym banku ze Spółdzielczej Grupy Bankowej, który zawarł umowę z BGK. Nie ma prowizji za rozpatrzenie wniosku. Dopiero przy udzieleniu kredytu przy wypłacie każdej transzy płaci się 1% prowizji miesięcznie od kwoty raty.

Co zamiast kredytu studenckiego?

Jeśli student nie spełnia warunków przyznania mu kredytu studenckiego, może skorzystać z innych opcji zapewniających finansowanie kosztów nauki na studiach wyższych. Co zamiast kredytu studenckiego? Może to być:

  • pożyczka od rodziny – rodziców, rodzeństwa, dziadków itp.;
  • pożyczka gotówkowa pozabankowa, np. chwilówka, którą można otrzymać przy spełnieniu minimum warunków;
  • kredyt gotówkowy w banku – bez zabezpieczeń, do dowolnej dyspozycji kredytobiorcy.

Czy opłaca się wziąć kredyt studencki?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto jest postarać się o uzyskanie preferencyjnego kredytu studenckiego, sprawdźmy, jakie ma on zalety i wady.

Zalety kredytu studenckiego

Wady kredytu studenckiego

Niskie oprocentowanie

Obciążenie zdolności kredytowej po studiach z uwagi na konieczność zwrotu pobranych środków

Odroczony moment rozpoczęcia spłaty zobowiązania

Niewielka liczba banków udzielająca kredytów studenckich

Opcja umorzenia części lub całości udzielonego kredytu

Konieczność poręczenia spłaty kredytu

Dowolność w rozdysponowaniu otrzymywanych co miesiąc środków

Długi czas oczekiwania na wydanie decyzji

Naszym zdaniem warto wziąć kredyt studencki. Warunki, na których go dostaniemy, są dużo korzystniejsze niż te, jakie oferują banki przy zobowiązaniach konsumenckich. Oprocentowanie jest dotowane przez państwo, dzięki czemu spłacamy tylko tyle, ile pożyczyliśmy plus odsetki naliczane dopiero po upłynięciu 2 lat od ukończenia studiów.
Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy

Jedynie kredyt studencki daje możliwość przesunięcia spłaty w czasie, co umożliwia znalezienie pracy i ustabilizowanie sytuacji finansowej. Taki produkt to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują środków na utrzymanie się podczas nauki na uczelni.

Co z kredytem studenckim po zakończeniu studiów?

Od momentu uzyskania dyplomu liczone są 2 lata, zanim rozpocznie się spłata kredytu. Jeśli jednak kredytobiorca chce uregulować pożyczkę od razu po studiach, czyli pozbyć się długu i tym samym zwiększyć swoją zdolność kredytową, wcale nie musi czekać, aż ten czas upłynie.

Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby spłacił kredyt przed terminem. Banki w tej kwestii idą kredytobiorcom na rękę i za wcześniejszą spłatę nie pobierają żadnych opłat. Regulować zobowiązania nie musi oczywiście ten, komu udało się je umorzyć. Na to jednak mogą liczyć jedynie ci najzdolniejsi.

Data opublikowania: 6/12/2024

    Zobacz najczęściej zadawane pytania o kredyt studencki:

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.7
    Na podstawie 118 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert