Icon
Jak zgłosić zalane mieszkanie do ubezpieczyciela? Kto płaci za zalanie mieszkania?

Jak zgłosić zalane mieszkanie do ubezpieczyciela? Kto płaci za zalanie mieszkania?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 9/2/2022 | 12:00 AM
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego piętro wyżej potrafi wyrządzić wiele szkód i zniszczeń. Nie zawsze jednak mamy prawo obwiniać go za zaistniałe zdarzenie. Może się bowiem okazać, że stoi za nim awaria, za którą odpowiada spółdzielnia. Zalane mieszkanie i co dalej? Kiedy zgłosić to ubezpieczycielowi i jak wygląda procedura zgłoszeniowa?

Zalane mieszkanie

Gdy mieszkanie zostanie zalane, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Z całą sytuacją na pewno wiąże się silny stres i nerwy, w szczególności jak cały czas spłaca się jeszcze kredyt na mieszkanie, a lokal jest świeżo po remoncie, jednak nie ma co załamywać rąk. Zobacz, co możesz zrobić, gdy Twoje mieszkanie zostanie zalane.

Zalanie mieszkania – jak do niego dochodzi i kto ponosi winę?

Gdy zobaczysz zalany sufit, zacieki na ścianach i mokre podłogi, to zanim zabierzesz się do sprzątania, najpierw zrób kilka zdjęć dokumentujących zdarzenie. Wcześniej jeszcze spróbuj wyłączyć dopływ wody. Nie zawsze da się to zrobić samemu, dlatego możesz potrzebować pomocy fachowca, który zakręci wodę w całym bloku.

Pierwsza myśl w takiej sytuacji zazwyczaj jest taka, by iść do sąsiada z góry i zrobić mu awanturę. Trzeba jednak mieć świadomość, że powodów zalanego mieszkania może być wiele. Oczywiście mógł się do tego przyczynić sąsiad mieszkający na wyższej kondygnacji, ale nie tylko.

Dlatego, zanim zadzwonisz do swojego ubezpieczyciela, najpierw ustal, kto ponosi winę za zalanie Twojego mieszkania. Zacznij od przeanalizowania, czy mógł to być sąsiad. Jeśli nie doszło u niego do żadnej awarii, skontaktuj się ze spółdzielnią lub zarządcą nieruchomości.

Zalanie mieszkania z winy spółdzielni

Jak dojdzie do zalania mieszkania, pierwsze co musisz zrobić, to ustalić źródło wycieku wody. Zwróć uwagę na wygląd mokrych śladów na suficie. Jeśli będą wskazywać na awarię rur wodnych lub kanalizacyjnych biegnących w ścianie w pionie, to opcje są dwie: wina za awarię leży po stronie spółdzielni (jeśli przykładowo nie przeprowadziła prawidłowej kontroli okresowej) lub odpowiada za nią deweloper (gdy podczas budowy doszło do niedopatrzeń z jego strony).

Zalanie mieszkania przez sąsiada

Niekiedy mieszkanie zostaje zalane z wyłącznej winy sąsiada mieszkającego piętro wyżej. Ma to miejsce wtedy, gdy bezpośrednią przyczyną zalania była awaria rur biegnących w ścianach poziomo. Za ich stan odpowiadają właściciele mieszkań, ponieważ w świetle prawa są uznawane za część lokalów.

Jako właściciele mieszkania możemy jedynie spróbować ocenić, kto jest sprawcą zalania. Do ustalenia przebiegu zdarzeń i jednoznacznego wskazania winnego potrzebne będą fachowe oględziny obejmujące analizę szkód. Przeprowadza je specjalista z towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy wykupione ubezpieczenie.

Kiedy zgłosić zalanie mieszkania do ubezpieczyciela?

W dość komfortowej sytuacji jest ten, kto ma wykupione ubezpieczenie, którego zakres obejmuje zalanie mieszkania. Wtedy można liczyć na pomoc finansową oraz szybkie usunięcie szkód.

Jeśli i Ty jesteś tym szczęśliwcem, pamiętaj, że w podpisanej z towarzystwem ubezpieczeniowym umowie znajdują się określone warunki nakładające na Ciebie pewne obowiązki. Chcąc uzyskać odszkodowanie, musisz je dopełnić.

Po pierwsze i najważniejsze, by ubezpieczenie od zalania mieszkania zostało w ogóle uznane, szkoda musi zostać zgłoszona w odpowiednim czasie. To, ile dokładnie jest dni na zgłoszenie, określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które zapewne otrzymałeś wraz z umową polisową. Zazwyczaj na zgłoszenie zalania mieszkania jest od 3 do 7 dni od dnia wystąpienia szkody.

Jeśli poinformujesz ubezpieczyciela na czas i złożysz wszystkie wymagane dokumenty niezbędne do rozpatrzenia sprawy, towarzystwo ma 30 dni na wypłatę bezspornej części świadczenia.

W praktyce najczęściej już po 7 dniach przekazuje informację, na jak wysokie odszkodowanie można liczyć. Część sporna wymaga ustalenia dodatkowych okoliczności, dlatego na jej wypłacenie ubezpieczycielowi przysługuje dodatkowe 15 dni.

Jeśli nie powiadomisz towarzystwa ubezpieczeniowego w określonym w warunkach umowy terminie, a opóźnienie to utrudni ustalenie okoliczności awarii lub doprowadzi do zwiększenia szkód, Twoje odszkodowanie może zostać z tego tytułu zmniejszone.

Jak wygląda procedura zgłoszenia zalanego mieszkania?

Jeśli osoba winna zalania lub właściciel mieszkania ma wykupioną polisę ubezpieczeniową uwzględniającą zaistniałe zdarzenie i zostanie ono prawidłowo zgłoszone do towarzystwa ubezpieczeniowego, to w pierwszej kolejności zostanie wyznaczony rzeczoznawca. Ten dokona oględzin i sporządzi protokół szkód, ustali przyczynę zalania oraz wskaże za nie odpowiedzialnych. Po zakończonych oględzinach rzeczoznawca przekazuje ubezpieczycielowi protokół, który stanowi podstawę do wypłacenia odszkodowania.

Zalanie mieszkania to wyjątkowa sytuacja, która nie zdarza się co dzień, dlatego nie każdy wie, jak wtedy powinien postąpić i jakie czynności po kolei wykonać. Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w takiej sytuacji, postępuj zgodnie z poniższym planem:

  1. Zatrzymaj wodę. Pozwoli to zapobiec zwiększeniu rozmiarów szkód.
  2. Zadzwoń do zarządcy i powiadom go o zalaniu mieszkania. Masz na to 2 dni od wystąpienia zdarzenia.
  3. Porozmawiaj z sąsiadem zarówno z tym z góry, jak i tym z dołu. Jeśli mieszkanie sąsiada mieszkającego piętro niżej też zostało zalane, powinieneś mu umożliwić dochodzenie roszczeń.
  4. Zadzwoń do ubezpieczyciela i poinformuj go o zaistniałej szkodzie.
  5. Zachowaj protokół, jeśli zalanie mieszkania wiązało się z interwencją policji lub straży pożarnej. Będzie on potrzebny przy ustalaniu wysokości ubezpieczenia.
  6. Zgłoś ubezpieczycielowi szkodę. Zgromadź niezbędne dokumenty i prześlij zgłoszenie.
  7. Przygotuj listę strat. Opisz dokładnie wszystkie rzeczy, które uległy zniszczeniu.
  8. Zalane mieszkanie przyjdzie obejrzeć rzeczoznawca z towarzystwa ubezpieczeniowego. Do jego wizyty nie dokonuj zmian w mieszkaniu oprócz czynności koniecznych do zabezpieczenia mienia. Rzeczoznawca powinien pojawić się w ciągu 7 dni od dokonania zgłoszenia.

Jakie odszkodowanie za zalane mieszkanie można uzyskać?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością nikogo nie ucieszy, ponieważ trudno powiedzieć. Kwota świadczenia zależy przede wszystkim od rodzaju posiadanej polisy ubezpieczeniowej. Zatem chcąc dowiedzieć się, na jakie odszkodowanie za zalane mieszkanie można liczyć, należy sprawdzić warunki ubezpieczenia, gdzie wszystko będzie napisane.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie od zalania mieszkania może mieć różny zakres. Polisa w podstawowym wariancie zazwyczaj obejmuje ochroną jedynie elementy stałe, czyli kondygnacje i mury. A przecież w takiej sytuacji można też ponieść straty w mieniu. W momencie zakupu polisy ubezpieczeniowej warto więc rozważyć wybór droższej opcji, która zapewni szerszy zakres ochrony.

Nawet jak zapytasz znajomych „ile dostaliście odszkodowania za zalanie”, to nie przywiązuj się zbytnio do uzyskanej na to pytanie odpowiedzi. Każda sytuacja jest inna, przez co w każdym przypadku wysokość odszkodowania może być różna. Może się okazać, że Ty dostaniesz od ubezpieczyciela wyższą rekompensatę niż Twoi znajomi albo wprost przeciwne – odszkodowanie za zalane mieszkanie będzie dużo niższe.

Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania – co w takiej sytuacji?

Gdy winny zalania mieszkania posiada ubezpieczenie OC i weźmie odpowiedzialność za szkodę, to odszkodowanie zostanie wypłacone z jego polisy. Jeśli sami mamy ubezpieczenie mieszkania, to koszty usuwania zniszczeń pokryje nasz ubezpieczyciel. Problem pojawia się wtedy, gdy żadna ze stron nie ma odpowiedniej polisy. Co w takiej sytuacji zrobić?

Dla przykładu, jeśli nasze mieszkanie zalał sąsiad, który nie ma ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, to za usunięcie szkód musi zapłacić z własnej kieszeni. Może się zdarzyć, że taka osoba nie przyzna się do winy. Wtedy można dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Do sądu można pójść także wtedy, gdy zalanie mieszkania nastąpiło z winy dewelopera lub spółdzielni.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Wybierz najtańszy kredyt gotówkowy i pokryj koszty remontu
Data opublikowania: 9/2/2022
Icon Informacje o reklamach

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.5
    Na podstawie 4 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert