Ubezpieczenie na życie dla seniora jest polisą chroniącą przed niedostatkiem bliskie mu osoby. Zapewnia wypłatę świadczenia w wysokości sumy gwarancyjnej po śmierci klienta. Zakres ochrony w ubezpieczeniu na życie dla osoby starszej może być jednak znacznie szerszy. Jaki? Ile kosztuje takie ubezpieczenie dla seniora?
Ubezpieczenie na życie ma być przede wszystkim zabezpieczeniem finansowym dla bliskich danej osoby na wypadek jej śmierci. Towarzystwa poszerzają jednak zakres ochrony, w wyniku czego ubezpieczeni mają szanse na otrzymanie wielu innych świadczeń w ważnych lub trudnych momentach w swoim życiu. Czy można wykupić ubezpieczenie na życie dla seniora? Czy wiek ma znaczenie?
Czy senior może skorzystać z ubezpieczenia na życie?
Ubezpieczenia na życie zaliczane są do grona ubezpieczeń osobowych, których przedmiotem może być życie i zdrowie danej osoby. Towarzystwa mogą zaoferować polisę na życie dla seniorów w różnym wieku.
Dla ubezpieczycieli grupa osób starszych staje się coraz ważniejsza, a to z uwagi na jej liczebność. Społeczeństwo w Polsce starzeje się, dlatego zrezygnowanie z oferowania ubezpieczenia na życie po 70, 80 czy 90 roku życia staje się nielogiczne pod względem biznesowym.
Do jakiego wieku można się ubezpieczyć? To właściwie zależy jedynie od wewnętrznej polityki prowadzonej przez towarzystwo. Do jakiego wieku będzie to możliwe i jaki zakres może otrzymać senior w takim wypadku?
Im starsza osoba obejmowana jest takim ubezpieczeniem, tym teoretycznie ryzyko wystąpienia jej śmierci, a także prawdopodobieństwo poważnego zachorowania stają się większe.
Dlatego towarzystwa albo w ogóle nie oferują ubezpieczeń na życie dla osób w podeszłym wieku, albo proponują np. po 90 roku życia, ale z wysoką składką i klauzulami w umowie wyłączającymi odpowiedzialność odszkodowawczą.
W wielu towarzystwach w ogóle nie obowiązuje żadna granica wiekowa, dlatego można wykupić ubezpieczenie na życie nawet w podeszłym wieku i zabezpieczyć bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. Sprawdź, jakie wybrać ubezpieczenie po 65. roku życia czy dla starszej osoby.
Na czym polega ubezpieczenie na życie dla seniora?
Polisa seniora jest ubezpieczeniem na życie osób starszych, z reguły tych, które osiągnęły już wiek emerytalny. Przypomnijmy, że obecnie wynosi w Polsce:
- 60 lat w przypadku kobiet,
- 65 lat w przypadku mężczyzn.
Ubezpieczyciele oferują im w pierwszej kolejności ubezpieczenia na życie. Polisa tego rodzaju może być zabezpieczeniem spłaty kredytu i jest to jeden z powodów, dla których jest ona wybierana przez klientów w podeszłym wieku.
Najtańsze kredyty gotówkowe nie wymagają jednak takiego zabezpieczenia, co nie oznacza, że klient nie może na własną rękę zawrzeć polisy na życie i nas wypadek swojej śmierci zapewnić spadkobiercom pieniędzy na spłatę długu.
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego może być wymagane na przykład przy zaciąganiu kredytu na remont domu czy na zakup nieruchomości, gdzie zabezpieczeniem jest hipoteka, ubezpieczenie może być dodatkową ochroną dla kredytobiorcy i kredytodawcy.
Polisę na życie może wykupić osoba starsza lub osoba, która chce ją ubezpieczyć, np. syn, córka, wnuk czy wnuczka. Można wybrać przy tym ubezpieczenie standardowe, chroniące jedynie przed ryzykiem śmierci osoby ubezpieczonej, a także ubezpieczenie o rozszerzonym zakresie ochrony.
Co obejmuje ubezpieczenie na życie dla seniorów?
Polisa na życie dla seniorów może obejmować przede wszystkim świadczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Wygląda to w ten sposób, że w razie zgonu seniora jego najbliżsi czy po prostu osoby uposażone otrzymają wypłatę sumy ubezpieczenia.
Ochrona świadczona przez towarzystwo w takim przypadku ma zapewnić bezpieczeństwo rodzinie osoby zmarłej. Ubezpieczyciele wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, również tych w starszym wieku i pozwalają na rozszerzenie ochrony.
W wyniku tego ubezpieczenie na życie dla seniorów może obejmować polisę na wypadek:
- śmierci ubezpieczonego,
- poważnego zachorowania,
- wystąpienia uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
- konieczności pobytu w szpitalu (hospitalizacji),
- konieczności przebycia operacji chirurgicznej.
Rozszerzenie zakresu ochrony powoduje, że ubezpieczenie na życie dla seniora staje się polisą na życie i dożycie. Poważne zachorowanie ujęte w ramach ochrony obejmować może nowotwór, doznanie udaru lub wylewu i inne.
Wystąpienie uszczerbku na zdrowiu, np. złamanie nogi czy ręki przy poślizgnięciu się na chodniku, także może prowadzić do wypłaty świadczenia. Senior może otrzymywać pieniędze z ubezpieczenia na życie za każdy dzień pobytu w szpitalu albo z tytułu odbycia operacji chirurgicznej (jednorazowo).
Ponadto ubezpieczenie na życie dla osoby starszej można wzbogacić o usługi assistance. Mowa tu o takich usługach jak zdalna (telefoniczna) pomoc specjalisty IT, usługi związane z asystą prawną.
Ubezpieczenie na życie dla seniora może objąć także jego najbliższych, np. małżonka, dzieci, wnuki. Działa to w ten sposób, że osobie starszej będzie przysługiwało odszkodowanie z tytułu zgonu najbliższych w okresie trwania ochrony.
Kiedy ubezpieczenie na życie dla seniora nie zostanie uwzględnione?
Zanim podpiszesz dokumenty dotyczące zawarcia umowy ubezpieczenia na życie dla seniora, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), by wiedzieć, w jakich sytuacjach towarzystwo nie wypłaci środków z polisy.
Właściwie w każdej znajdują się klauzule, które mogą wyłączać odpowiedzialność odszkodowawczą. Jeśli dane okoliczności rzeczywiście wystąpią, świadczenie z ubezpieczenia na życie nie zostanie wypłacone.
Ochrona może nie zadziałać w takich sytuacjach, jak:
- śmierć ubezpieczonego w wyniku samobójstwa lub samookaleczenia, jeśli wystąpi np. w ciągu 12 czy 24 miesięcy od daty podpisania polisy (karencja w ubezpieczeniu na życie),
- zatajenie historii medycznej – karencja może trwać nawet do 3 lat od chwili objęcia danej osoby ochroną,
- czynny udział ubezpieczonego w przestępstwie i usiłowanie popełnienia przestępstwa,
- działania wojenne i akty terroryzmu,
- pozostawanie ubezpieczonego pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub leków, które upośledzają normalne rozumowanie, z wyjątkiem leków, jakie zostały przepisane pacjentowi przez uprawnionego do tego celu lekarza.
Ubezpieczyciel może zastrzec w umowie, że odmówi wypłaty odszkodowania w wielu różnych przypadkach. Warto wiedzieć, kiedy tak się stanie.
Odszkodowanie nie zostanie wypłacone osobie, która jest uposażona w polisie, ale umyślnie przyczyniła się do śmierci ubezpieczonego.
Co wpływa na koszt ubezpieczenia na życie dla seniora?
Cena ubezpieczenia na życie dla seniora to wysokość składki, jaką powinien on wnieść w związku z wykupieniem dla siebie polisy. Jej wysokość uzależniona będzie od kilku ważnych czynników takich jak:
- wiek osoby ubezpieczonej,
- stan zdrowia seniora,
- wybrana suma ubezpieczenia,
- zakres ochrony ubezpieczeniowej.
Inną składkę na ubezpieczenie zapłaci osoba, która np. przystępuje do ubezpieczenia w wieku 60-65 lat (niższą), a inną, jeśli ma już ukończone 80-85 lat (wyższą).
Jeśli ankieta jest wymagana, paradoksalnie ubezpieczenie może być tańsze, bo ubezpieczyciel wie, jaki jest aktualny stan zdrowia danej osoby.
Podobnie jak w przypadku i innych produktów, ustalona wysokość sumy ubezpieczenia wpływa na wysokość składki. Im będzie wyższa, tym więcej przyjdzie Ci zapłacić za ubezpieczenie na życie.
Z drugiej strony plusem takiej sytuacji jest to, że Twoi bliscy lub Ty sam przy wysokiej kwocie sumy gwarancyjnej macie szansę na otrzymanie wysokiego odszkodowania w przypadku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego.
Im szerszy będzie zakres ochrony wynikającej z ubezpieczenia na życie, tym wyższa będzie jego cena.
Ile kosztuje ubezpieczenie na życie dla seniora?
Wiemy już, co wpływa na cenę. A ile kosztuje ubezpieczenie seniora? Stawki składki bywają różne w poszczególnych towarzystwach mających w swojej ofercie ubezpieczenie na życie dla starszych osób.
Cena ustalana jest indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek osoby ubezpieczonej, zakres ochrony czy też typ umowy (terminowa lub bezterminowa). Czasem to zaledwie 25-30 zł miesięcznie dla uzyskania standardowej ochrony.
Dwa razy więcej z pewnością przyjdzie zapłacić, jeśli ubezpieczenie na życie ma obejmować szerszy zakres. Jeśli jest to ubezpieczenie na życie i dożycie, z wieloma sytuacjami, kiedy uruchamiana jest ochrona z tytułu ubezpieczenia, to koszty składki liczone są w wysokości 100 zł wzwyż.
Gdzie wykupić ubezpieczenie na życie dla seniora?
Najlepiej jest wytypować towarzystwo po zapoznaniu się z wieloma ofertami. Pomocny w tym okaże się ranking ubezpieczeń na życie dla seniora, który ułatwi porównanie różnych opcji.
Gdzie ubezpieczyć 70-latka? Bardzo często klienci utożsamiają ubezpieczyciela jedynie z PZU, tymczasem na rynku działa wiele towarzystw.
Ubezpieczenie na życie w PZU dla emerytów nie jest jedyną możliwością. Najlepiej dopasować konkretny wariant takiej polisy do własnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.
Jakie dokumenty będę potrzebne przy wykupieniu ubezpieczenia na życie dla seniora?
Do zawarcia umowy ubezpieczenia na życie dla emerytów konieczne będzie przedstawienie takich dokumentów, jak:
- dokument tożsamości;
- dokumenty związane ze stanem zdrowia klienta, np. historia choroby;
- ankieta medyczna – wszystkie informacje zawarte w niej mogą być weryfikowane, a klient wpisuje je, biorąc odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań.
Jeśli okazałoby się już po zawarciu ubezpieczenia, że klient mijał się z prawdą w ankiecie medycznej, np. chorował na nowotwór już w dniu zawarcia polisy na życie, ale zataił to przed ubezpieczycielem, to śmierć w wyniku takiego schorzenia może spowodować, że towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania.
Czy warto skorzystać z ubezpieczenia na życie dla seniora?
Na koniec warto rozważyć, czy dobrym pomysłem będzie wykupienie ubezpieczenia na życie dla seniora. Forum dyskusyjne przeznaczone dla osób korzystających z ubezpieczeń i wahających się czy je wykupić, jest pełne opinii na ten temat.
Zdecydowanie takie ubezpieczenie na życie jest w stanie stosunkowo niskim kosztem zapewnić ochronę finansową w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia – dla bliskich ubezpieczonego, ale i dla niego samego.
Wady i zalety ubezpieczenia na życie dla seniorów
Na pytanie o zasadność i opłacalność wykupienia polisy na życie dla seniora o wiele łatwiej będzie odpowiedzieć, jeśli zapoznasz się z plusami i minusami takiej oferty. W tabeli umieściliśmy zalety i wady ubezpieczenia na życie dla seniorów.
Zalety |
Wady |
Ochrona finansowa dla ubezpieczonego i bliskich w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia |
Wysoka składka ubezpieczeniowa dla osób np. w wieku 80-85 lat |
Bezterminowa umowa |
Potrzeba wypełnienia ankiety medycznej i zrobienia dodatkowych badań |
Jednorazowa płatność składki ubezpieczeniowej |
Karencja w ubezpieczeniu na życie w związku z wieloma sytuacjami |
Stosunkowo niska kwota składki (przy podstawowym zakresie ochrony) |
|
Możliwość wykupienia ubezpieczenia na życie nawet dla osób w podeszłym wieku |