Icon
Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia ubezpieczenia majątkowego?

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia ubezpieczenia majątkowego?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 6/20/2023 | 12:00 AM
Icon 7 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Ubezpieczenie majątkowe pozwoli Ci na ochronę Twojego mienia. Przy jego wyborze sprawdź OWU i wszystkie warunki oferowane Ci przez zakład. Zobacz, co jest potrzebne do ubezpieczenia domu czy mieszkania, i zgromadź odpowiednio wcześnie wymagane załączniki.

Jakie dokumenty potrzebne są do ubezpieczenia majątkowego?

Dokumenty niezbędne do podpisania umowy ubezpieczeniowej różnią się w zależności od typu polisy. Inne są wymagane przez do zawarcia umowy ubezpieczenia mienia, a inne przy ubezpieczeniu na życie. Co jest niezbędne do ubezpieczenia domu czy mieszkania? Sprawdź to razem z nami!

Czym jest ubezpieczenie majątkowe?

Na wstępie warto jest dowiedzieć się, czym właściwie są ubezpieczenia majątkowe. Definicja takich produktów znalazła się w Kodeksie cywilnym. Ubezpieczenia majątkowe, które nazywane są również ubezpieczeniami mienia, zalicza się do grona ubezpieczeń gospodarczych.

Warto wiedzieć!
W art. 821–828 Kodeksu cywilnego zdefiniowano je jako takie, w których przedmiotem może być praktycznie każdy interes majątkowy, o ile nie jest on sprzeczny z obowiązującym prawem i można go wyrazić w wartości pieniężnej.

Występuje zasadnicza różnica pomiędzy ubezpieczeniem majątkowym a osobowym. W pierwszym przypadku przedmiotem ochrony jest mienie właściciela, np. dom, mieszkanie czy samochód, a w drugim – życie i zdrowie. Takie ubezpieczenia mają przedmiot ubezpieczenia, z kolei ubezpieczenia osobowe – podmiot.

Rodzaje ubezpieczeń majątkowych

Ubezpieczenia majątkowe obejmują dwa rodzaje polis:

  • Ubezpieczenie mienia – to popularne ubezpieczenia majątkowe. Przykłady dotyczą polis mieszkaniowych, polis na dom czy ubezpieczenia samochodowego autocasco – AC.
  • Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – w tym w szczególności obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych czy OC w życiu prywatnym, jakie najczęściej stanowi dodatek do polisy mieszkaniowej.

Celem wykupienia ubezpieczenia mienia jest zabezpieczenie pod względem finansowym cennych składników majątku na wypadek wystąpienia negatywnych skutków działania czynników losowych lub osób trzecich. Obejmują one ryzyko:

  • pożaru,
  • powodzi,
  • uderzenia pioruna,
  • eksplozji,
  • kradzieży,
  • aktów wandalizmu,
  • dewastacji itp.

Każde z wymienionych ubezpieczeń odznacza się swoją specyfiką. Ubezpieczenia majątkowe mają zapewnić wypłatę odszkodowania w pożądanej kwocie, jeśli przedmiot ochrony ulegnie uszkodzeniu lub zostanie stracony.

Specyficzne jest przy tym ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ponieważ chroni ono ubezpieczonego przed ponoszeniem odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone osobom trzecim, które odnoszą się do ich majątku lub życia i zdrowia.

Inna kategoryzacja ubezpieczeń majątkowych wyróżnia ubezpieczenia dobrowolne, do których zalicza się ubezpieczenie domu czy mieszkania, oraz ubezpieczenia obowiązkowe, których najlepszym przykładem jest ubezpieczenie OC kierowców.

Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Wiesz już, że ubezpieczenie domu czy mieszkania zaliczane jest do grona majątkowych. Można je wykupić za pośrednictwem strony internetowej. Kalkulator ubezpieczenia mieszkania czy domu pokaże Ci, ile ostatecznie będziesz musiał zapłacić z tytułu rocznej czy miesięcznej składki.

Zanim jednak podpiszesz umowę ubezpieczenia mieszkania, musisz wybrać odpowiednie opcje oraz ustalić z firmą wysokość sumy ubezpieczenia, jaka zostanie Ci wypłacona, jeśli dojdzie do szkody całkowitej w okresie trwania ochrony.

Konfiguracja ubezpieczenia mieszkania czy domu będzie wyglądała inaczej, jeśli wykupujesz je samodzielnie, a inaczej, gdy jest to wymóg stawiany przez bank przy okazji zaciągania kredytu hipotecznego.

Podstawą zawarcia ubezpieczenia domu czy mieszkania jest polisa podpisywana z ubezpieczycielem. Zawsze dołączone powinny być do niej ogólne warunki ochrony.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania z cesją na bank przy kredycie hipotecznym

Podstawową formą zabezpieczenia kredytu hipotecznego dla kredytodawcy – banku jest hipoteka ustanawiana na nieruchomości mieszkalnej. Instytucja może jednak wymagać przy tym ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. ubezpieczenia domu lub mieszkania i dokonania cesji ubezpieczeniowej na instytucję kredytującą.

W takim przypadku bank może zaproponować kredytobiorcy za swoim pośrednictwem odpowiednie ubezpieczenie, ale też klient sam może znaleźć takie, które spełni oczekiwania banku.

Trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia domu lub mieszkania, na które zaciągany jest kredyt hipoteczny, a następnie dokonać cesji na bank. Jeśli w okresie spłaty wystąpi szkoda ubezpieczeniowa, odszkodowanie zostanie wypłacone nie Tobie, ale bankowi.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Przechodząc do sedna sprawy, sprawdź, co jest potrzebne do ubezpieczenia mieszkania lub domu w budowie czy po jej zakończeniu. Dokumenty mogą być różne w zależności od wybranej polisy i wymogów stawianych Ci przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia mieszkania? Podstawą jest polisa, do której dołączane są OWU – lektura obowiązkowa dla Ciebie i każdego klienta firmy ubezpieczeniowej, ponieważ są w nich wskazane warunki ochrony wraz z przypadkami wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczonego, limitami i karencjami.

Natomiast z perspektywy klienta do ubezpieczenia mieszkania potrzebne mogą być takie dokumenty jak dowód tożsamości – choć właściwie zawsze wymagany jest tylko numer PESEL, więc jeśli go nie pamiętasz, musisz sięgnąć do dowodu, by go przepisać do formularza ubezpieczeniowego.

Z kolei na pytanie, czy do ubezpieczenia mieszkania potrzebny jest akt notarialny, należy odpowiedzieć przecząco. Nie będzie on wymagany. Za to Ty jako ubezpieczony powinieneś przy ubezpieczaniu mieszkania zrealizować pewne obowiązki:

  • dokonać niezbędnych przeglądów instalacji w mieszkaniu;
  • zabezpieczyć nieruchomość, np. poprzez montaż drzwi antywłamaniowych;
  • zabezpieczyć klucze do mieszkania.

Jeśli wraz z ubezpieczeniem mieszkania wykupujesz ubezpieczenie ruchomości wraz z przedmiotami wartościowymi, to wówczas może pojawić się konieczność przedstawienia dokumentów od rzeczoznawcy majątkowego.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia domu? Podobnie jak w przypadku mieszkania, żadne specyficzne dokumenty nie są wymagane do zawarcia polisy. Aby jednak uprościć sprawę i zwiększyć szanse, że ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone szybko oraz w pełnej kwocie, należy pomyśleć wcześniej o kilku formalnościach:

  • dokonaniu spisu inwentarza – powinno to ułatwić wycenę w przypadku wystąpienia włamania z kradzieżą;
  • gromadzeniu faktur i rachunków, dla udokumentowania wartości cennych przedmiotów;
  • dokonaniu przeglądów kominiarskich.
Warto wiedzieć!
W przypadku ubezpieczania ruchomości, które nie mają szczególnie wysokiej wartości, nie będą wymagane żadne dokumenty, ale ubezpieczyciel będzie opierał się na wartości zadeklarowanej Twojego mienia.

Jakie informacje do ubezpieczenia mieszkania będą potrzebne przy jego wykupywaniu online? Właściwie w takim przypadku towarzystwa nie wymagają od klienta praktycznie żadnych dokumentów, wszelkie formalności są bowiem ograniczone do absolutnego minimum.

Wystarczy, że wypełnisz formularz elektroniczny, w którym wpiszesz wszystkie wymagane informacje dotyczące ubezpieczanego mienia, wraz ze wskazaniem jego wartości. Weryfikacja kwot przez towarzystwo ubezpieczeniowe na ogół odbywa się dopiero wtedy, gdy wystąpi szkoda objęta ochroną.

Jakie dokumenty są potrzebne podczas zmiany warunków ubezpieczenia majątkowego?

W trakcie obowiązywania umowy ubezpieczeniowej może pojawić się potrzeba zmiany warunków ochrony, np. w przypadku przeprowadzenia generalnego remontu wartość Twojego domu lub mieszkania zdecydowanie wzrośnie.

Możesz wtedy nawiązać kontakt z ubezpieczycielem i dokonać tak zwanego doubezpieczenia, polegającego na zwiększeniu sumy ubezpieczenia. Konieczne stanie się wówczas podpisanie odpowiedniej zgody.

Jakie dokumenty są potrzebne do wypłaty polisy z ubezpieczenia mieszkania?

Oczywiście ubezpieczenie domu czy mieszkania zawsze wykupujemy na wszelki wypadek. Zdarza się, że niestety taka polisa się przydaje, jeśli np. zostaniesz okradziony lub jeśli Twój dom spłonie w pożarze.

Wtedy zwracasz się do ubezpieczyciela z żądaniem likwidacji szkody, a to wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Jakie dokumenty potrzebne do odszkodowania powinieneś przedłożyć, by możliwie szybko zostało ono wypłacone?

W zależności od tego, jakiej szkody doznałeś, może pojawić się potrzeba przedstawienia do ubezpieczyciela wraz z formularzem zgłoszenia szkody takich dokumentów, jak:

  • paragony i faktury potwierdzające fakt nabycia i wartość mienia zniszczonego lub skradzionego,
  • protokół od straży pożarnej lub policji,
  • kopia zawiadomienia o fakcie wszczęcia postępowania,
  • kosztorysy dotyczące zabezpieczenia i ratowania mienia,
  • kosztorys związany z uprzątnięciem wszelkich pozostałości po zniszczeniach.

Ubezpieczyciel może wysłać do Twojego domu lub mieszkania rzeczoznawcę, który we własnym zakresie, na podstawie posiadanych uprawnień i doświadczenia, wyceni szkodę.

Co jest potrzebne do rezygnacji z ubezpieczenia majątkowego?

Ubezpieczenie domu czy mieszkania najczęściej zakłada roczną ochronę ubezpieczeniową, która może być przedłużana automatycznie o kolejne 12 miesięcy na tych samych warunkach.

Możesz też renegocjować polisę, a jeśli ubezpieczyciel nie ma odpowiedniej oferty dla Ciebie, możesz też zmienić go i zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia majątkowego. Takie działanie nie będzie wymagało przedstawiania dodatkowych dokumentów, jeśli ochrona wygasła po 12 miesiącach.

Jeśli z ubezpieczenia rezygnujesz wcześniej, konieczne jest złożenie do towarzystwa wypowiedzenia umowy wraz z wnioskiem o wypłatę części niewykorzystanych składek.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie majątkowe?

Przy wyborze ubezpieczenia mieszkania kalkulator polisy online ułatwi zapoznanie się z ofertą cenową poszczególnych towarzystw. Cena ubezpieczenia mieszkania czy domu uzależniona jest od tego, jaki zakres ochrony wybierzesz. Możesz wykupić zarówno proste, okrojone pod względem zapewnionej ochrony ubezpieczenie, jak i kompleksowe.

Cena będzie najniższa, jeśli suma ubezpieczenia w polisie będzie analogicznie niska, a przedmiotem ubezpieczenia będą np. tylko mury nieruchomości. Jeśli rozszerzysz zakres ochrony, kwota składki wzrośnie.
Wizytówka autora Anna Serafin
Analityk finansowy

Dopasuj sumę gwarancyjną do realnej wartości mieszkania – nie powinna ona być zbyt wysoka, ponieważ nawet w razie wystąpienia poważnych szkód rzeczoznawca oszacuje je tylko pod względem ich realnej wartości.

Jedną z opcji są kompleksowe ubezpieczenia mieszkania. Ranking takich polis pokazuje, że możesz objąć ochroną ubezpieczeniową mury, elementy stałe czy ruchomości domowe.

Data opublikowania: 6/20/2023
Icon Informacje o reklamach

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert