Icon
Konto Mieszkaniowe w Pekao. Jak je założyć i na jaką premię można liczyć?

Konto Mieszkaniowe w Pekao. Jak je założyć i na jaką premię można liczyć?


Icon 9/26/2023
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Konto Mieszkaniowe Pekao to specjalny rodzaj konta oszczędnościowego, jaki bank proponuje w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Odkładając na nim pieniądze na zakup swojego wymarzonego M, możesz je pomnażać dzięki atrakcyjnemu oprocentowaniu oraz otrzymywać od państwa premie za regularne oszczędzanie. Sprawdź, jakie są warunki Konta Mieszkaniowego w banku Pekao oraz jak je założyć.

Konto Mieszkaniowe w Pekao

Do zakupu własnego mieszkania potrzebne są oszczędności, które pokryją przynajmniej wkład własny do kredytu. Pieniądze na ten cel warto zacząć odkładać jak najwcześniej np. jeszcze na studiach lub tuż po rozpoczęciu pracy zawodowej.

Najlepiej do tego nadają się lokaty i konta oszczędnościowe, które pozwalają pomnożyć odkładany kapitał dzięki oprocentowaniu. Jeszcze więcej korzyści w tym zakresie zapewniają specjalne konto i lokata mieszkaniowa Pekao prowadzone zgodnie z zasadami programu Pierwsze Mieszkanie.

Na czym polega Konto Mieszkaniowe z premią?

Proponowane przez bank Pekao Konto Mieszkaniowe zostało wprowadzone przez rząd w ramach nowego programu Pierwsze Mieszkanie. Program ruszył 1 lipca 2023 r. i z założenia ma pomagać młodym Polakom do 45. roku życia w sfinansowaniu zakupu lub budowy swojej pierwszej nieruchomości.

Osoby, które chcą zrealizować ten cel już teraz, mogą skorzystać z Bezpiecznego kredytu 2% z dopłatami państwa do rat kredytowych. Z kolei osoby, które zakup mieszkania mają w bardziej odległych planach, mogą odkładać na to środki właśnie na Koncie Mieszkaniowym.

Konto Mieszkaniowe jest korzystniejsze od standardowych kont oszczędnościowych, ponieważ przewiduje atrakcyjne bonusy za regularne odkładanie na nim pieniędzy:

  • premie od państwa, które powiększają saldo konta za każdy rok oszczędzania,
  • zwolnienie z podatku Belki od odsetek wypracowanych dzięki oprocentowaniu.

Takie Konto Mieszkaniowe możesz założyć tylko jedno w wybranym banku, które ma je w swojej ofercie. Jednym z takich banków jest właśnie Pekao.

Warunki Konta Mieszkaniowego w Banku Pekao

Konto Mieszkaniowe Bank Pekao musi proponować na zasadach, jakie narzuca Program Pierwsze Mieszkanie. Zostały one sformułowane w Ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe z dnia 26 maja 2023 r. W związku z tym takie konto na mieszkanie w Pekao możesz założyć, jeśli spełniasz następujące warunki:

  • masz minimum 13 i maksymalnie 45 lat – jeśli jesteś osobą niepełnoletnią konto może założyć Ci rodzic lub inny przedstawiciel ustawowy;
  • nigdy dotąd nie miałeś na własność żadnej nieruchomości mieszkalnej ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu – ustawa przewiduje tutaj kilka wyjątków od tej zasady np. dla osób posiadających co najmniej dwójkę dzieci.

Konto Mieszkaniowe w Pekao możesz prowadzić przez okres od 3 do 10 lat. Co najmniej przez 3 lata musisz też zapewnić na nim regularne wpływy:

  • w kwocie od 500 do 2000 zł co miesiąc,
  • przez minimum 11 miesięcy w każdym roku.

Po upływie 10 lat Konto Mieszkaniowe zostanie automatycznie przekształcone w Lokatę Mieszkaniową. Nastąpi to także po 3 latach oszczędzania, jeśli w tym czasie nie dokonasz wymaganej liczby wpłat na konto lub wypłacisz z niego część pieniędzy.

Przez cały okres oszczędzania środki na koncie będą oprocentowane, a więc bank będzie regularnie, co miesiąc doliczał do jego salda odsetki. Proponowane przez bank Pekao Konto Mieszkaniowe ma oprocentowanie zmienne i w aktualnej ofercie obowiązują jego promocyjne stawki.

Jeśli założysz Konto Mieszkaniowe w Pekao w 2023 r. do końca października, przez 6 miesięcy będzie ono oprocentowane stawką 5,5% w skali roku. Potem wyniesie ono 3% i będzie obowiązywało do 8 lipca 2024 r. Po tym okresie bank wprowadzi standardowe oprocentowanie w wysokości 76% oprocentowania standardowego Konta Oszczędnościowego znajdującego się w jego ofercie.

Ile wynosi premia mieszkaniowe w Pekao?

Premię mieszkaniową Bank Pekao dolicza do salda Konta Mieszkaniowego raz w roku w dniu 15 marca, po każdym roku regularnego oszczędzania. Jej wysokość oblicza według wzoru zamieszczonego w ustawie od sumy dokonanych wpłat na Konto i z uwzględnieniem tzw. wskaźnika premii mieszkaniowej publikowanego co roku przed 15 marca przez BGK.

Takim wskaźnikiem może być albo wskaźnik średniorocznego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszany przez GUS, albo wskaźnik zmiany w danym roku ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Co do zasady BGK ma wybierać wskaźnik korzystniejszy dla klientów. Ponadto nie może on być niższy niż 0,01 i wyższy od 0,15.

Warto pamiętać, że choć premia mieszkaniowa jest dopisywana do salda konta co rok, to można ją wypłacić dopiero po minimum 3 latach regularnego oszczędzania i pod warunkiem przeznaczenia zgromadzonych na koncie środków na zakup pierwszego mieszkania lub domu.

Od kiedy można założyć Konto Mieszkaniowe w Pekao?

Sam program Pierwsze Mieszkanie ruszył 1 lipca 2023 r., jednak poszczególne banki przystąpiły do niego w różnym czasie i w różnym terminie włączyły do swojej oferty proponowane w jego ramach produkty, a więc Bezpieczny kredyt 2 proc. oraz właśnie Konto Mieszkaniowe.

Warto więc wiedzieć, od kiedy Konto Mieszkaniowe w Pekao stało się dostępne dla klientów. Do oferty banku trafiło ono 10 lipca 2023 r., a więc od tej daty można je już zakładać we wszystkich oddziałach Pekao.

Jak założyć Konto Mieszkaniowe w Pekao?

Jeśli chcesz założyć dla siebie lub dziecka indywidualne Konto Mieszkaniowe Pekao, musisz udać się do oddziału banku. Nie ma możliwości jego otwarcia przez Internet, nawet jeśli jesteś klientem banku i masz dostęp do bankowości elektronicznej Pekao24.

Jak założyć Konto Mieszkaniowe w Pekao? W tym celu wystarczy wykonać następujące czynności:

  1. Sprawdź, czy spełniasz warunki otwarcia Konta Mieszkaniowego.
  2. Udaj się do placówki banku Pekao, zabierając ze sobą ważny dokument tożsamości.
  3. Zapoznaj się z warunkami prowadzenia Konta Mieszkaniowego Pekao.
  4. Podpisz umowę Konta Mieszkaniowego oraz niezbędne dokumenty m.in. oświadczenie o spełnieniu warunków do jego prowadzenia.

Po podpisaniu umowy możesz już dokonywać regularnych wpłat na Konto Mieszkaniowe.

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Czy Konto Mieszkaniowe w Banku Pekao wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Prowadzenie różnego rodzaju rachunków bankowych, również tych oszczędnościowych, może wiązać się z pewnymi opłatami. Warto więc wiedzieć, ile kosztuje Konto Mieszkaniowe w Pekao. Jest ono całkowicie darmowe, ponieważ takie zasady jego prowadzenia narzucają przepisy.

Jedyną opłatą, z jaką trzeba się liczyć, jest prowizja od wypłaty premii mieszkaniowej. Wynosi ona 1% i jest pobierana w momencie złożenia dyspozycji przelewu środków z konta na zakup pierwszego mieszkania lub domu.

Czy warto założyć Konto Mieszkaniowe w Banku Pekao?

Konto Mieszkaniowe w Banku Pekao warto założyć, ponieważ jego prowadzenie zapewnia wiele korzyści. Do najważniejszych z nich należą: brak opłat za prowadzenie konta, brak potrąceń podatku Belki od odsetek oraz atrakcyjne premie od państwa powiększające co rok saldo konta.

Wszystkie te warunki sprawiają, że Konto Mieszkaniowe może przynieść znacznie większy zysk niż standardowa lokata czy konto oszczędnościowe. Dzięki niemu możesz zatem znacznie szybciej pomnożyć swoje oszczędności i uzbierać potrzebną kwotę pieniędzy na wymarzone M lub przynajmniej na wkład własny do kredytu.

Należy jednak pamiętać, że założenie Konta Mieszkaniowego jest korzystne głównie dla osób, którym nie śpieszy się z zakupem własnej nieruchomości. Aby mogła być wypłacona przez Pekao premia mieszkaniowa, należy bowiem prowadzić takie konto przez minimum 3 lata.

Jeśli więc chcesz już teraz kupić mieszkanie, nie pozostaje nic innego jak sprawdzić ranking kredytów hipotecznych i zaciągnąć w wybranym banku zobowiązanie na pokrycie takiego wydatku. Jako osoba młoda i spełniająca warunki programu Pierwsze Mieszkanie rozważ też znacznie tańszy Bezpieczny kredyt 2% - kalkulator rat takiego kredytu znajdziesz na naszej stronie, podobnie jak listę banków, które go oferują.

Data opublikowania: 9/26/2023

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.5
    Na podstawie 4 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert