Profil zaufany umożliwia potwierdzanie tożsamości w Internecie, pozwalające na korzystanie z usług administracji publicznej online bez konieczności wizyty w urzędzie. Aby potwierdzić profil zaufany, możesz skorzystać z bankowości elektroniczne, a także zrobisz to osobiście w jednym z punktów potwierdzania, takich jak urzędy skarbowe czy ZUS.
Profil zaufany umożliwia załatwianie spraw urzędowych z poziomu komputera, siedząc wygodnie w fotelu. Założenie go nie jest trudne, zajmuje jedną krótką chwilę, a w dodatku jest całkowicie darmowe.
- Profil zaufany to elektroniczne narzędzie potwierdzające tożsamość obywatela w Internecie, umożliwiające dostęp do usług administracji publicznej online.
- Profil zaufany można założyć i potwierdzić przez bankowość elektroniczną lub osobiście w punkcie potwierdzania, takim jak urząd skarbowy czy ZUS.
- Pozwala na składanie wniosków, podpisywanie dokumentów oraz komunikację z urzędami przez Internet, bez potrzeby fizycznej obecności.
- Profil zaufany jest ważny przez 3 lata od momentu potwierdzenia, z możliwością przedłużenia jego ważności online.
Profil zaufany – czym jest?
Co to jest profil zaufany? Jest to metoda potwierdzania tożsamości w elektronicznych systemach administracji. Profil zaufany zawiera najważniejsze dane o użytkowniku, w tym jego dane osobowe, numer PESEL, numer telefonu oraz adres e-mail.
Można powiedzieć, że profil zaufany jest odpowiednikiem odręcznego podpisu, bo tak jak podpis potwierdza tożsamość. Stanowi alternatywę dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego, w odróżnieniu od którego jest darmowy. Dzięki profilowi zaufanemu można wypełniać i wysyłać np. dokumenty do banków i urzędów, a także wypełnić wniosek o kredyt gotówkowy i podpisać umowę bez wychodzenia z domu.
By móc zacząć korzystać z profilu zaufanego, najpierw musisz go założyć i aktywować. Przejdźmy zatem do konkretów, czyli do tego, jak potwierdzić wniosek o profil zaufany.
Jak i gdzie potwierdzić profil zaufany?
Profil zaufany założyć można za pośrednictwem konta bankowego, nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Zacznie działać, dopiero gdy zostanie potwierdzony. Jak można potwierdzić profil zaufany? Obecnie można to zrobić na dwa sposoby:
- w punkcie potwierdzającym,
- przez internet.
W całej Polsce znajdują się różne punkty potwierdzające, gdzie można przyjść i dosłownie w kilka sekund dopełnić niezbędnych formalności. Gdzie potwierdzić profil zaufany? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Jak potwierdzić profil zaufany przez bank?
Punkty potwierdzające to przede wszystkim banki, ale nie wszystkie. Na liście banków oferujących możliwość założenia profilu zaufanego poprzez bankowość elektroniczną znajduje się m.in. Alior Bank, Bank Pekao, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, Santander, T-mobile Usługi Bankowe oraz PKO Bank Polski.
Jak potwierdzić profil zaufany w banku? To zależy od banku, ale konieczne do dopełnienia procedury zazwyczaj są bardzo podobne. Dla przykładu instrukcja, jak potwierdzić profil zaufany w Alior Banku:
- Jak potwierdzić profil zaufany przez Alior Bank? Zaloguj się do systemu Alior Online, wybierz z menu Usługi → Profil zaufany, następnie kliknij Załóż profil zaufany. Zweryfikuj dane i uzupełnij brakujące informacje na krótkim formularzu. Potwierdź wymagane oświadczenia i kliknij Utwórz profil zaufany. Zatwierdź operację SMS-em.
W pozostałych bankach wygląda to bardzo podobnie. Widać zatem, że proces potwierdzania profilu zaufanego w banku nie jest zbyt skomplikowany.
Oczywiście możesz też potwierdzić profil zaufany osobiście w banku, w którym masz otwarty rachunek. Wystarczy, że odwiedzisz najbliższy oddział, przedstawisz dowód osobisty, a pracownik banku dopełni niezbędnych formalności za Ciebie.
Jak potwierdzić profil zaufany online?
Pierwszą z opcji jest potwierdzenie profilu zaufanego ePUAP. Jak potwierdzić profil zaufany ePUAP? Wybierz jeden z trybów postępowania:
- wypełnij wniosek na stronie www.pz.gov.pl, wybierając „Załóż Profil Zaufany i potwierdź w punkcie potwierdzającym”. Profil założony w taki sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w wybranym przez Ciebie punkcie potwierdzającym.
- dopełnij formalności przez bankowość elektroniczną (przykładowe kroki postępowania znajdziesz powyżej, a szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych banków).
Do potwierdzenia profilu zaufanego możesz też wykorzystać podpis elektroniczny, jeśli jesteś jego posiadaczem. Jak potwierdzić profil zaufany podpisem elektronicznym? Wypełnij wniosek o założenie profilu zaufanego, następnie przy pomocy bezpiecznego podpisu elektronicznego z ważnym certyfikatem kwalifikowanym potwierdź dane.
Jak potwierdzić profil zaufany w ZUS, na poczcie lub w urzędzie?
Punkty potwierdzające to urzędy skarbowe, oddziały NFZ oraz ZUS. Pełną listę punktów potwierdzających znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl. Jak potwierdzić profil zaufany w urzędzie skarbowym lub urzędzie gminy? Wystarczy, że udasz się do najbliższego punktu, a pracownik pokieruje Cię, co powinieneś dalej zrobić. Koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty lub paszport, gdyż dokument jest niezbędny do potwierdzenia tożsamości.
Mało kto wie, że profil zaufany można potwierdzić również na poczcie. Poprzez sieć placówek znajdujących się na terenie całego kraju Poczta Polska umożliwia dopełnianie formalności związanych z zakładaniem i potwierdzaniem profilu zaufanego. Jak potwierdzić profil zaufany na poczcie? Niezbędne do tego jest Konto Zaufane Envelo, czyli pocztowy nośnik e-tożsamości.
Potwierdzenie tożsamości w profilu zaufanym – co dalej?
Po potwierdzeniu tożsamości w profilu zaufanym możesz zacząć z niego korzystać. Do czego może się przydać profil zaufany? Dzięki niemu złożysz wnioski i skorzystasz z wielu usług urzędów, załatwiając sprawy bez wychodzenia z domu.
Oto kilka przykładów załatwień, do których przyda Ci się profil zaufany:
- dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
- złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego,
- zgłoszenie utraty dowodu osobistego,
- uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego,
- sprawdzenie swoich punktów karnych,
- zgłoszenie urodzenia dziecka,
- zapisanie się na wizytę w placówce ZUS,
- zarejestrowanie, zawieszenie działalności gospodarczej lub jej wznowienie,
- złożenie wniosku o świadczenie 500+,
i wiele innych.
Jakie są jeszcze sposoby na potwierdzenie profilu zaufanego?
Okazuje się, że do potwierdzenia profilu zaufanego możesz też wykorzystać wspomniany wyżej kwalifikowany podpis elektroniczny. Jak potwierdzić profil zaufany certyfikatem? Będzie Ci potrzebne oprogramowanie PZ Signer. Jeśli go nie masz, to je zainstaluj. Zamiast oprogramowania PZ Signer możesz też pobrać aplikację odpowiednią dla swojego systemu: Windows 32-bit 64-bit, Mac lub Linux.
Znajdź zakładkę Profile zaufane i Wnioski o profile zaufane, następnie kliknij Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym. Powinien Ci się wyświetlić komunikat informujący o pomyślnym potwierdzeniu wniosku.
Czy potwierdzenie profilu zaufanego jest bezpieczne?
Twoje dane są strzeżone i nikt nie ma do nich dostępu, a o dowód osobisty lub paszport w punkcie potwierdzającym zostaniesz poproszony wyłącznie celem weryfikacji tożsamości. Potwierdzenie profilu zaufanego to czysta formalność.
Nie ma też powodu do obaw o bezpieczeństwo podczas korzystania z profilu zaufanego. Jest on tak zabezpieczony, że nikt poza Tobą nie będzie w stanie go użyć.
Który sposób potwierdzenia profilu zaufanego jest najszybszy?
Najszybciej potwierdzisz profil zaufany zdalnie za pośrednictwem banku. Wybierając ten sposób, nie musisz wychodzić z domu ani marnować czasu na stanie w kolejkach w urzędach. Wszystkie niezbędne czynności wykonasz z poziomu komputera, tabletu, a nawet smartfona. Dopełnienie procedur zajmie Ci maksymalnie kilka minut, a kolejne kroki są dość intuicyjne. Dlatego chcąc zyskać niemal natychmiastowy dostęp do profilu zaufanego, zdecyduj się na potwierdzenie profilu zaufanego przez internet.