Icon
Konto oszczędnościowe dla nowo narodzonego dziecka

Konto oszczędnościowe dla nowo narodzonego dziecka


Icon 2/20/2019 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Twoje maleństwo przyszło na świat. Każda chwila i cała uwaga są teraz skupione na nowym członku rodziny. Wśród wszystkich spraw związanych z narodzinami dziecka możesz też pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym jego przyszłości. Jakie rozwiązanie najlepiej wybrać?

Konto oszczędnościowe dla nowo narodzonego dziecka

Możesz pomyśleć, że zwariowałam, doradzając Ci najlepsze konto oszczędnościowe dla noworodka. Ledwie dziecko zdążyło przyjść na świat i otworzyć oczy, a Ty już masz wybierać dla niego odpowiedni produkt finansowy?

Owszem, zdaję sobie sprawę, ile gotówki musiałeś przeznaczyć na wyprawkę, ubranka, kosmetyki, akcesoria, lekarstwa czy zabawki dla dziecka, ale na pewno znajdziesz chociaż 100 zł miesięcznie, które będzie się mogło znaleźć na koncie oszczędnościowym bobasa. Jak to działa?

Konto oszczędnościowe dla dziecka – czy warto?

Odpowiedź jest prosta: tak, warto. Przede wszystkim za kilkanaście lat podziękujesz sobie, że zawczasu pomyślałeś o założeniu konta oszczędnościowego dla dziecka. Jego wejście w dorosłość będzie wiązało się ze sporymi wydatkami, które nie sposób jest pokryć jednorazowo.

Wpłacając regularnie 100 zł miesięcznie przez 18 lat, odłożysz 21 600 zł + odsetki od oszczędności.

Wpłacając przez ten sam okres kwotę dwukrotnie wyższą (200 zł), odłożysz 43 200 zł + odsetki. Jeśli zaś na przyszłość swojej pociechy możesz przeznaczyć co miesiąc 500 zł, na koncie zgromadzi się łącznie ponad 108 000 zł.

Twoja dorosła już wtedy córka czy syn będzie mógł w ten sposób np. pokryć część lub całość wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt, sprawić sobie pojazd, rozkręcić małą firmę, sfinansować studia czy wyremontować nieruchomość.

Każda realizacja planu osiemnastoletniej osoby wymaga niemałego nakładu finansowego, który w tym wieku bardzo trudno zarobić. Jeśli zapewnisz mu odpowiedni kapitał, Twoje dziecko nie będzie musiało rezygnować z marzeń.

Załóż konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe dla dziecka – zasady

Zasady są proste, a najtrudniejszy jest pierwszy krok. Założenie jest takie: Ty wpłacasz, a dziecko wypłaca, oczywiście dopiero po ukończeniu 18 lat. Banki pozwalają jednak posiadaczom rachunków samodzielnie dokonywać wypłat po 13 roku życia. Warto jednak zawrzeć z dzieckiem umowę, by do osiągnięcia pełnoletności nie ruszało gotówki z konta.

Nie przegap: Skorzystaj z naszych porad i naucz swoje dziecko, jak oszczędzać pieniądze

Jeśli zdecydujesz się na założenie rachunku oszczędnościowego, pamiętaj o systematyczności. Tylko wtedy oszczędzanie ma sens i przyniesie owoce. Nawet niewielkie kwoty po kilku latach urosną i pozwolą dziecku zrealizować dorosłe plany. Im wcześniej wprowadzisz je w świat finansów, tym lepiej będzie radziło sobie w dorosłym życiu.

Konto oszczędnościowe dla dziecka – oferty banków

Tylko trzy banki na polskim rynku oferują konta oszczędnościowe dla nowo narodzonego dziecka. Należą do nich: Bank Pekao SA, ING Bank Polski oraz PKO Bank Polski.

Rachunek oszczędnościowy dla dzieci „Mój Skarb” w Banku Pekao SA

  •     możesz go otworzyć w dniu narodzin dziecka i oszczędzać na nim do ukończenia przez nie 18 roku życia,
  •     nie zapłacisz za otwarcie i prowadzenie konta,
  •     pieniądze gromadzone na koncie będą oprocentowane 1,5 proc. w skali roku – już od 1 grosza,
  •     możesz zasilać konto w dowolnym momencie zarówno w gotówce, jak i przelewem internetowym,
  •     gdy twoje dziecko ukończy 13 lat, będzie mogło samo zarządzać kontem, tzn. dokonywać wpłat oraz wypłat. Będzie mogło więc samodzielnie odkładać na rachunku zaoszczędzone przez siebie pieniądze,
  •     Konto oszczędnościowe „Mój Skarb” można otworzyć online w serwisie Pekao24 lub w oddziale banku. Do otwarcia konta potrzebny jest numer PESEL dziecka, jego skrócony odpis aktu urodzenia oraz jego paszportu, dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej.

Przeczytaj też: Polisa dla dziecka - dowiedz się na co zwrócić uwagę

Otwarte Konto Oszczędnościowe dla dziecka w ING Banku Śląskim

  •     możesz je otworzyć dla dziecka w wieku od 0 do 18 lat,
  •     nie zapłacisz nic za otwarcie i prowadzenie konta,
  •     przez pierwsze 4 miesiące od otwarcia skorzystasz z oferty „Bonus na start” i otrzymasz oprocentowanie 2 proc. w skali roku; po tym czasie oprocentowanie spadnie do 0,7 proc. w skali roku,
  •     nie musisz mieć konta osobistego w ING, by założyć rachunek oszczędnościowy,
  •     możesz zasilać konto, kiedy tylko chcesz – pierwsza wpłata w oddziale w miesiącu jest darmowa, kolejna również, gdy wykonasz ją BLIK-iem (wpłacając gotówkę w oddziale, za każdą kolejną wpłatę zapłacisz 9 zł prowizji),
  •     twoja pociecha po ukończeniu 13 lat może sama zarządzać gotówką przez internet i telefon. Może dokonywać wpłat i wypłat BLIK-iem oraz w bankomatach ING i Planet Cash. To dobry sposób, by wszelkie swoje miesięczne oszczędności, kieszonkowe lub gotówkę, którą dostała na urodziny od babci, wpłacała od razu na konto.

Pierwsze Konto Oszczędnościowe w PKO Banku Polskim

  •     Pierwsze Konto Oszczędnościowe jest przeznaczone dla posiadaczy PKO Konta Dziecka lub PKO Konta Pierwszego,
  •     założenie i prowadzenie konta jest darmowe,
  •     oprocentowanie do kwoty 10 000 zł wynosi 2 proc. w skali roku, nadwyżki ponad 10 000 zł oprocentowane są na 1,6 proc. w skali roku. Możesz dostać bonus w postaci odsetek dodatkowych równych 0,5 proc., jeśli systematycznie będziesz wpłacać kwoty w wysokości od 20 do 1 000 zł i przez 3 kolejne miesiące nie wypłacisz gotówki z rachunku oszczędnościowego,
  •     Twoje dziecko po ukończeniu 13 roku życia będzie miało możliwość samodzielnego dysponowania środkami – oczywiście, jeśli wyrazisz na to zgodę,
  •     Pierwsze Konto Oszczędnościowe możesz założyć, logując się do serwisu iPKO. Umowę podpiszesz kodem z narzędzia autoryzacyjnego, tzn. SMS-a, zdrapki lub tokena,
  •     po ukończeniu przez dziecko 18 roku życia Pierwsze Konto Oszczędnościowe zostaje przekształcone na Konto Oszczędnościowe Plus.

Poszukaj motywacji! Pomyśl, że dzięki wczesnemu rozpoczęciu oszczędzania, zapewnisz dziecku dobry start w dorosłość. Wypracuj w sobie systematyczność. Pominięcie jednej wpłaty pociągnie za sobą kolejne. Nie odpuszczaj, inwestowanie w przyszłość dzieci jest naprawdę potrzebne! Zdecydowanie ułatwisz swojej pociesze wkroczenie w dorosły świat.

Data opublikowania: 2/20/2019

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.2
    Na podstawie 165 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert