Icon
Polisy dla dzieci - regularne oszczędzanie na przyszłość malucha

Polisy dla dzieci - regularne oszczędzanie na przyszłość malucha


Icon 2/19/2019 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Polisa ubezpieczeniowa dla dziecka pozwala zapewnić mu łatwiejszy start w dorosłe życie. Może stanowić „koło ratunkowe” w sytuacji, gdy będzie go potrzebowało. W jaki sposób mądrze i regularnie oszczędzać? Jaką polisę wybrać?

Polisy dla dzieci - regularne oszczędzanie na przyszłość malucha

Polisa szkolna — czy to za mało?

Na początku roku szkolnego w każdej szkole przedstawiane są rodzicom wybrane przez szkołę (lub radę rodziców) oferty ubezpieczenia dla dziecka. Propozycje te rzadko są porównywane i sprawdzane — rodzice po prostu przystają na sugestię wychowawcy, wpłacają przysłowiowe 30 zł i uważają temat za zamknięty.

Czy na pewno? Szkolne ubezpieczenie dziecka to absolutne minimum, które - jako rodzice - powinniśmy mu zapewnić. Ma ono za zadanie chronić zdrowie i życie naszego dziecka zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią, każdego dnia, przez 12 miesięcy (również w dni wolne od nauki).

Polisa NNW, oferowana przez szkoły, przeznaczona jest dla wszystkich dzieci - bez względu na wiek, czy możliwości finansowe rodziców. Wybierana jest spośród ofert złożonych przez firmy, które zgłosiły się do danej placówki. Szkoły, bazując na nich, nie szukają na rynku lepszych i ciekawszych produktów. Nie dziwmy się więc, że sięgając po pierwszą z brzegu ofertę możemy wybrać źle.

Mamy to na Totalmoney.pl: Ubezpieczenie szkolne - na czym polega i czy warto je mieć?

Polisa szkolna to jednak zdecydowanie za mało. Przy największych nieszczęściach Twoje dziecko otrzyma maksymalnie 20 000 zł, a przy drobniejszych urazach — jeśli np. złamie nos lub trafi do szpitala, dostanie niewielki procent tej kwoty. Jeśli bierzemy pod uwagę wypadki, które mogą zdarzyć się na każdej lekcji wychowania fizycznego — np. wybicie zęba, to możesz liczyć na zwrot rzędu 100 - 300 zł.

Taka kwota jest często niewystarczająca, aby pokryć leczenie czy np. rekonstrukcję zęba, dlatego warto rozejrzeć się za innymi produktami dostępnymi na rynku.

Ważne!

Pamiętaj, że polisę NNW możesz wykupić również indywidualnie i nie musisz korzystać z oferty przygotowanej przez szkołę.

Wybierz ubezpieczenie na życie

Polisa posagowa — czym jest? 

Polisa posagowa (lub polisa edukacyjna) to rodzaj ubezpieczenia, który ma za zadanie spełniać funkcję zarówno ochronną, jak i inwestycyjną.

  • Funkcja inwestycyjna

Rodzice (ub inne, bliskie dziecku osoby dorosłe) wpłacają co miesiąc określoną kwotę, którą później dziecko otrzyma we wskazanym momencie. Mogą to być 18 urodziny, rozpoczęcie studiów, itd. Po zakończeniu polisy dziecko otrzymuje określoną sumę, a jej wysokość zależy od tego, jaki sposób oszczędzania wybraliśmy.

Warto wiedzieć: Poznaj wady i zalety ubezpieczenia zdrowotnego

Masz dwie możliwości — towarzystwo ubezpieczeniowe może inwestować część Twoich pieniędzy lub też możesz z góry ustalić kwotę, która zostanie wypłacona.

Uwaga!

Jeśli chcesz, aby towarzystwo ubezpieczeniowe inwestowało część Twoich pieniędzy (np. na giełdzie), to musisz pamiętać, że jest to posunięcie, które wiąże się z ryzykiem. W efekcie możesz sporo zarobić, ale również sporo stracić.

  • Funkcja ochronna

Polisa edukacyjna dla dziecka działa dokładnie tak samo, jak polisa ubezpieczeniowa. Zgromadzone środki zostaną wypłacone dziecku w momencie śmierci rodzica. Kwota może zostać wypłacona jednorazowo lub w postaci comiesięcznej renty.

Polisa posagowa dla dziecka nie jest jednak produktem idealnym i posiada jedną zasadniczą wadę. Jeśli śmierć rodzica nastąpi przed zakończeniem polisy, to dziecku zostanie wypłacona kwota niewiele wyższa od wartości wpłaconych składek. Dlatego może konto oszczędnościowe byłoby lepszym pomysłem?

Polisa ubezpieczeniowa dla dziecka — na co zwrócić uwagę?

Polisa dla dziecka powinna zostać wybrana w sposób przemyślany. W tej sprawie nie podejmuj pochopnych decyzji i nie korzystaj z pierwszej znalezionej na rynku oferty. Przed dokonaniem wyboru samodzelnie porównaj kilka różnych polis ubezpieczeniowych lub skorzystaj z gotowych rankingów.

Poniżej kilka rad — sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy:

  1. Zweryfikuj czy w polisie są opcje, za które będziesz musiał dodatkowo zapłacić (najczęściej dotyczą one wypowiedzenia umowy przed czasem lub przerwanie płacenia składek).
  2. Sprawdź dokładnie zakres ochrony polisy.
  3. Dowiedz się, jakie choroby objęte są ubezpieczeniem, jak długo dziecko musi zostać w szpitalu, aby ubezpieczenie w ogóle zostało wypłacone. Sprawdź, czy w polisie została określona ilość operacji i\lub zabiegów, które zostały objęte ochroną.
  4. Zorientuj się, jak wygląda kwestia wypłaty oszczędności przed terminem oraz jakie jest oprocentowanie.
  5. Jaki jest czas trwania polisy.

Liczba spraw, o których należy pamiętać, jest długa, a tak naprawdę jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Jeśli myślisz poważnie o polisie dla Twojego dziecka, to zastanów się również, ile miesięcznie jesteś w stanie odłożyć na ten cel.

Towarzystwa ubezpieczeniowe często określają w umowie minimalną kwotę, którą należy wpłacać, dlatego przed podpisaniem umowy zastanów się nad tym, jaka suma nie obciąży zanadto Twojego budżetu i jednocześnie ułatwi Ci oszczędzanie dla dziecka.

Ubezpieczenie dziecka — jak wybrać najlepsze?

Rodzice w dzisiejszych czasach bardzo świadomie podchodzą do tematu przyszłości swoich dzieci, dlatego coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych włącza do swojej oferty również produkty skierowane do ich pociech.

Bardzo modna stała się polisa za urodzenie dziecka — gwarantuje ona wypłatę świadczenia w momencie narodzin dziecka. Taką polisę należy zawrzeć przed zajściem w ciążę.

To Ci się przyda: Studiujesz i chcesz się ubezpieczyć? Dowiedz się jak to zrobić

Polisa dla dziecka - ranking

Jeśli zastanawiasz się nad polisą dla Twojego dziecka, skorzystaj z gotowych rankingów dostępnych w internecie. Dzięki nim możesz łatwo i szybko porównać dostępne na rynku oferty. Pamiętaj, że czasami płacąc składkę wyższą o 10 zł, zyskujesz znacznie wyższą sumę ubezpieczenia.

Polisa na życie dla rodziny

Polisa rodzinna nie jest droga. Miesięczna składka może wynieść około 50 zł, a podstawowy zakres ubezpieczenia możemy otrzymać już za niewiele ponad 30 zł.

W podstawowej wersji ubezpieczyciel zapewnia stałą cenę, często niezależną od wieku ubezpieczonego. Bogatsze warianty skierowane do całej rodziny mogą kosztować nawet 100 zł miesięcznie, ale za to zyskujemy pełen spokój — ponad 50 zdarzeń objętych ochroną.

Oszczędzanie na przyszłość dziecka to bardzo ważny temat i dobrze jest pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej.

Załóż konto oszczędnościowe

Data opublikowania: 2/19/2019
Icon Informacje o reklamach

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.9
    Na podstawie 84 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert