VeloBank zobowiązany jest, podobnie jak wszystkie banki w Polsce, do sprawdzania historii kredytowania swoich potencjalnych kredytobiorców w BIK-u. Musi ustalić, czy są rzetelnymi klientami i ograniczyć w ten sposób ponoszone przez siebie ryzyko – zgodnie z rekomendacjami KNF. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

VeloBank działa na polskim rynku bankowym i zobowiązany jest na mocy istniejących rekomendacji KNF do sprawdzania historii swoich klientów w BIK-u. Ty też możesz zweryfikować swoje wpisy w tej bazie – jak sprawdzić BIK? Wykup dostęp do raportu na Twój temat. Zobacz praktyki VeloBanku dotyczące kontrolowania historii w BIK-u:
- VeloBank weryfikuje klientów w BIK-u za każdym razem, gdy składają wniosek o kredyt.
- Kontrola w BIK-u pozwala na zmniejszenie przez bank ryzyka kredytowego.
- Duża liczba zapytań do BIK-u może zmniejszyć Twoją zdolność kredytową.
Czy VeloBank sprawdza klientów w BIK-u?
VeloBank kontroluje klientów ubiegających się o różnego rodzaju kredyty w BIK-u – Biurze Informacji Kredytowej. Sprawdza, czy w przeszłości zaciągałeś kredyty i spłaciłeś je zgodnie z harmonogramem, bez znaczących opóźnień. Jeśli wnioskujesz o kredyt w VeloBanku, musisz liczyć się ze sprawdzeniem Cię w bazach:
- BIK,
- BIG InfoMonitor.
BIK i BIG InfoMonitor ze sobą współpracują, dlatego automatycznie banki mogą w jednej i drugiej bazie weryfikować swoich potencjalnych kredytobiorców. Na stronie banku nie ma informacji, jakie jeszcze bazy danych dłużników kontroluje. Z uwagi na to, że jest partnerem bazy biura informacji gospodarczej ERIF, można przypuszczać, że korzysta również z niej. Czy VeloBank sprawdza BIK i KRD? Potencjalnie tak, ale wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, w jakiej się znajdujesz.
Dlaczego VeloBank sprawdza klientów w bazach?
VeloBank sprawdza klientów w bazach, by zredukować ponoszone przez siebie ryzyko. Jest to konieczne z punktu widzenia rekomendacji wydawanych przez Komisję nadzoru Finansowego (KNF). KNF nakazała bankom w Polsce sprawdzanie BIK-u za każdym razem, gdy dany klient składa wniosek o kredyt – gotówkowy, hipoteczny, samochodowy czy inny.
Wysyłając zapytanie do BIK-u, VeloBank może sprawdzić, czy jesteś rzetelnym kredytobiorcą, czy jednak miałeś problemy z regularnym spłacaniem rat.
Jak VeloBank wykorzystuje BIK do oceny kredytowej?
VeloBank wykorzystuje BIK do oceny Twojej osoby jako potencjalnego kredytobiorcy w taki sposób, że otrzymuje na swoje zapytanie informacje o Twojej historii kredytowania. Widzi, jak wiele zapytań o kredyty czy pożyczki składałeś w ostatnim czasie.
Najważniejsze jest jednak to, jak podchodziłeś dotychczas do spłacania zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Czy regulowałeś pożyczki jednorazowo w terminie wskazanym w umowie, a raty kredytów odprowadzałeś na konto banku w odpowiednim czasie? Jeśli tak jest, to Twój scoring kredytowy w BIK-u będzie również wysoki, a Ty poprawisz swoje szanse na zaciągnięcie m.in. kredytu gotówkowego czy hipotecznego.
Jak weryfikuje VeloBank? Otóż przebiega to następująco:
- Składasz wniosek kredytowy do VeloBanku wraz z wymaganymi załącznikami.
- Bank sprawdza kompletność Twojego wniosku.
- VeloBank wysyła do BIK-u zapytanie na Twój temat.
- VeloBank weryfikuje historię kredytowania w BIK-u oraz scoring BIK.
- Bank wydaje decyzję kredytową.
polecają ranking

Weryfikacja w VeloBanku – jak duża liczba zapytań w BIK-u wpływa na historię kredytową?
Duża liczba zapytań w BIK-u wpływa na historię kredytową, a właściwie na scoring BIK-u. Wiele zapytań o kredyty w różnych bankach w krótkim czasie może obniżyć nieco Twoją ocenę punktową i wpłynąć tym samym negatywnie na ogólną ocenę zdolności kredytowej. Jednak każdy bank może w nieco inny sposób interpretować to, że np. w jednym miesiącu złożyłeś 5 wniosków.
VeloBank i BIK – jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Powodem odmowy udzielenia kredytu w VeloBanku może być zbyt niska zdolność kredytowa. Wtedy nawet dobra historia w BIK-u okazuje się niewystarczająca, byś dostał kredyt, o który wnioskujesz. Natomiast możesz podjąć odpowiednie kroki, by poprawić swoją zdolność kredytową:
- postarać się o umowę o pracę, jeśli dotychczas uzyskiwałeś dochody na podstawie umów cywilnoprawnych;
- wnioskować do swojego pracodawcy o podwyżkę;
- znaleźć lepsze zatrudnienie i podpisać stałą umowę o pracę;
- złożyć wniosek wraz z inną osobą, o wysokiej zdolności kredytowej;
- rozłożyć spłatę wnioskowanego kredytu na dłuższy czas;
- zaciągnąć kredyt w banku i spłacić go w możliwie jak najkrótszym czasie, co pozwoli Ci na zbudowanie pozytywnej historii w BIK-u.
Źródło zdjęcia głównego: https://depositphotos.com/pl/
Sprawdź, jak inne banki weryfikują BIK: