Icon
Czy Bank Pocztowy sprawdza rejestr BIK?

Czy Bank Pocztowy sprawdza rejestr BIK?


Icon 10/14/2024
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Bank Pocztowy zobowiązany jest na mocy rekomendacji KNF do ograniczania ryzyka kredytowego. Robi to między innymi poprzez sprawdzanie BIK-u każdego potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli składasz wniosek w Banku Pocztowym, licz się z tym, że bank sprawdzi Twoją historię kredytowania w BIK-u.

Czy Bank Pocztowy sprawdza rejestr BIK?
Sprawdziliśmy:
Czy Bank Pocztowy weryfikuje klientów w BIK-u?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, gromadzi dane dotyczące udzielanych kredytów i pożyczek oraz ich spłaty. Jak sprawdzić BIK? Możesz założyć w BIK-u konto klienta i po uiszczeniu odpowiedniej kwoty otrzymać raport na swój temat. Bank Pocztowy bez opłat swoich klientów w tej bazie, jeśli wnioskują o kredyty.  Z tego artykułu dowiesz się że: 

  • Bank Pocztowy przy każdym wniosku kredytowym będzie weryfikował Cię w BIK-u. 
  • Bank Pocztowy przekazuje dane do BIK-u i korzysta z nich na zasadzie wzajemności wymiany informacji. 
  • Możesz poprawić swoją historię w BIK-u, jeśli zaciągniesz i spłacisz terminowo kredyt. 

Czy Bank Pocztowy weryfikuje klientów w BIK-u? 

Bank Pocztowy weryfikuje swoich klientów w BIK-u i jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt gotówkowy czy hipoteczny do tej instytucji, musisz się z tym liczyć. Twoja historia kredytowa będzie punktem zainteresowania analityków. Jest to związane z koniecznością wypełnienia obowiązku wobec BIK-u wynikającego z rekomendacji KNF.

Komisja Nadzoru Finansowego obliguje wszystkie banki w Polsce, a więc i Bank Pocztowy, do ograniczania swojego ryzyka kredytowego. Dlatego też instytucje sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w rzetelnie prowadzonych bazach danych, takich jak BIK.  

Na pytanie więc, czy Bank Pocztowy sprawdza bazy danych przed wydaniem dla Ciebie decyzji kredytowej, odpowiadam twierdząco. W BIK-u znajdują się informacje zarówno o udzielonych kredytach i pożyczkach bankowych, jak i zobowiązaniach pozabankowych, w tym o pożyczkach online.  

Czy Bank Pocztowy weryfikuje klientów w bazach dłużników? 

Na stronie Banku Pocztowego nie ma informacji, czy i w jakich bazach dłużników weryfikuje on swoich klientów. Czy sprawdza BIK i KRD? BIK z pewnością tak, ale już KRD – Krajowy Rejestr Dłużników – niekończenie. To biuro informacji gospodarczej, które gromadzi informacje o dłużnikach mających przeterminowane zobowiązania. Podobnie jest w przypadku BIG InfoMonitor czy ERIF. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Po co Bank Pocztowy weryfikuje klientów w BIK-u i KRD? 

Bank Pocztowy weryfikuje klientów w BIK-u i innych bazach w celu ograniczenia swojego ryzyka kredytowego. Za każdym razem, gdy udziela zobowiązania, musi brać pod uwagę, że nie zostanie ono spłacone na czas lub w ogóle do tego nie dojdzie. Dlatego musi wiedzieć, czy w przeszłości okazałeś się rzetelnym kredytobiorcą.

Jeśli masz negatywne wpisy w BIK-u, świadczące o długach, które nie zostały spłacone na czas, masz niewielkie szanse na uzyskanie kredytu. Dotyczy to nie tylko Banku Pocztowego, lecz także innych.  
Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy

Jak Bank Pocztowy sprawdza historię kredytową? 

Bank Pocztowy po uzyskaniu od Ciebie poprawnie wypełnionego wniosku o kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, wraz z ewentualnymi, wymaganymi załącznikami, rozpoczyna procedurę weryfikacji. Obejmuje ona między innymi wysłanie poprzez system elektroniczny zapytania do BIK-u o raport na Twój temat.

BIK przekazuje dane o historii klienta wraz ze scoringiem kredytowym. Bank na tej podstawie podejmuje decyzję, czy udzielić Ci zobowiązania. Ustala, jakie zabezpieczenia spłaty zastosować, dla ograniczenia ponoszonego przez siebie ryzyka.  

Bank Pocztowy i BIK – jak poprawić historię kredytową? 

Możesz poprawić swoją historię kredytową i uzyskać zobowiązanie w Banku Pocztowym. W tym celu powinieneś spróbować: 

  • spłacić dotychczasowe zobowiązania – informacja na ten temat ukaże się w BIK=u; 
  • spłacać raty kredytów regularnie, bez opóźnień – będzie to kształtowało Twoją pozytywną historię; 
  • zrezygnować z kart kredytowych i limitów w koncie – zwłaszcza takich, z których nie korzystasz lub robisz to sporadycznie, ponieważ stanowią one zbędne obciążenie dla Twojej zdolności; 
  • zaciągnąć kredyt i spłacić go szybko – to dobra rada zwłaszcza dla tych kredytobiorców, którzy nie mają żadnych wpisów w BIK-u, co również może być przeszkodą w uzyskaniu kredytu bankowego; 
  • wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w BIK-u – pozytywne dane w takim przypadku nie znikną wraz z zamknięciem umowy kredytowej; 
  • uregulować opóźnione raty – pamiętaj, że złe wpisy (opóźnione powyżej 60 dni) w BIK-u są przechowywane w bazie danych jeszcze przez 5 lat od chwili spłaty zobowiązania.

Sprawdź, jak inne banki weryfikują BIK:

  1. Czy BOŚ Bank sprawdza historię kredytową w BIK-u?
  2. Czy mBank sprawdza BIK?
  3. Czy Santander Consumer Bank sprawdza bazy dłużników?
  4. Czy VeloBank sprawdza zapytania w BIK?
  5. Jak Bank Pekao sprawdza BIK przy ocenie zdolności kredytowej?
  6. Jak ING Bank Śląski weryfikuje BIK przy udzielaniu kredytów?
  7. Santander Bank Polska – jak wygląda proces sprawdzania BIK?

Dodatkowe źródła informacji:

https://www.pocztowy.pl/ochrona-danych-osobowych

źródło zdjęcia głównego: https://depositphotos.com/pl/

Data opublikowania: 10/14/2024

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    0
    Na podstawie 0 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert