ING, podobnie jak każdy bank w Polsce, sprawdza BIK przed udzieleniem Ci finansowania. Nie ma znaczenia, czy zaciągasz kredyt gotówkowy, hipoteczny czy samochodowy. Historia kredytowania w BIK-u odpowiada na pytanie, czy możesz okazać się rzetelnym kredytobiorcą. Zobacz, czy ING sprawdza także inne bazy danych.
Jak sprawdzić BIK i przekonać się, czy możesz sobie pozwolić na kredyt? Załóż na stronie www.bik.pl konto, a następnie zapłać za uzyskanie raportu i go zamów. Banki mają prawo do sprawdzania Twojego BIK-u, a jednocześnie taki obowiązek. Sprawdziłam, jak jest on realizowany przez Bank ING:
- Bank ING weryfikuje BIK.
- Przy każdym wniosku kredytowym ING wysyła zapytanie do BIK-u o raport na temat potencjalnego kredytobiorcy.
- Możesz poprawić swoją historię kredytowania w BIK-u – spłać wcześniejsze zobowiązania.
Czy bank ING weryfikuje klientów w BIK-u?
Bank ING weryfikuje klientów w BIK-u w celu zmniejszenia ponoszonego przez siebie ryzyka i w związku z nakładanym na niego obowiązkiem przeprowadzania takiej kontroli.
Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego nakazują wszystkim instytucjom kredytującym (obecnie również i firmom pożyczkowym udzielającym nawet pozabankowych pożyczek online) weryfikację potencjalnych kredytobiorców w rzetelnie prowadzonych bazach.
Dla banków obowiązkiem jest sprawdzenie raportu w BIK-u na Twój temat, jeśli zawnioskujesz o kredyt. Nie inaczej jest w ING Banku Śląskim.
Czy ING sprawdza KRD? Nie ma takiej informacji na stronach banku, a także wśród opinii, które inne instytucje pozostawiają na www.krd.pl. Możesz więc przypuszczać, że nie sprawdza KRD przed udzieleniem Ci zobowiązania.
Czy ING weryfikuje klientów w bazach dłużników?
ING może sprawdzać bazy danych dłużników, by przekonać się, czy będziesz wiarygodnym kredytobiorcą. Z uwagi na fakt, że BIK współpracuje z jednym z biur informacji gospodarczej – BIG InfoMonitor – łatwiej jest za jednym razem pozyskać dane o Twojej historii kredytowania z obu baz. Czy ING sprawdza bazy innych biur informacji gospodarczej? Bank nie ujawnia tego.
Dlaczego ING sprawdza klientów w bazach?
Celem sprawdzania przez ING Twojej osoby w BIK-u i w bazach danych dłużników (w biurach informacji gospodarczej) jest skontrolowanie, czy w przeszłości okazałeś się rzetelnym kredytobiorcą. Taka kontrola jest nierozerwalnym elementem procedury. ING Bank chce ograniczać ponoszone ryzyko kredytowe, dlatego weryfikuje historię swoich potencjalnych klientów.
Jak ING Bank Śląski analizuje historię kredytową?
W momencie gdy składasz wniosek o kredyt w ING Banku Śląski, ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, uruchamiasz procedurę weryfikacyjną dotyczącą także Twojej historii kredytowania. Bank wysyła zapytanie na Twój temat do BIK-u.
Instytucje wymieniają informacje z BIK-iem na zasadzie wzajemności. Bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych kosztów ING otrzyma z BIK-u raport na Twój temat, wraz ze scoringiem BIK. Na podstawie własnych analiz stwierdzi, czy udzielić Ci kredytu. Dobra historia przyspieszy wydanie pozytywnej decyzji.
Bank ING i BIK – jak poprawić historię kredytową?
Zła historia kredytowania lub jej brak mogą spowodować, że bank odmówi Ci udzielenia finansowania. W takim przypadku zadbaj o poprawę historii kredytowej. Możesz wykonać kilka kroków:
- Spłacić długi – zwłaszcza te przeterminowane. Ich uregulowanie co prawda nie spowoduje, że z miejsca Twoja historia kredytowa w BIK-u stanie się pozytywna, ale na pewno się poprawi. Dane o przeterminowanych o ponad 60 dni płatnościach rat kredytów i pożyczek w BIK-u są przechowywane nawet bez Twojej zgody przez 5 lat od chwili spłaty długu. Po tym czasie będziesz mieć już „czystą” historię kredytową.
- Zaciągnij kredyt czy pożyczkę i szybko spłać zobowiązanie – w ten sposób w Twojej historii w BIK-u znajdzie się pozytywny wpis o wywiązaniu się z kredytu. Pozostanie on, jeśli wyrazisz na to zgodę.
- Zrezygnuj z kart kredytowych czy limitów w koncie – zwłaszcza jeśli z nich nie korzystasz. Stanowią obciążenie, które zmniejsza Twoją zdolność kredytową i tym samym szanse na zobowiązanie.
Nie ma sensu, byś korzystał z usług „Czyszczenia BIK”, które są oferowane zwłaszcza w internecie. Nie można wyczyścić legalnie wprowadzonych, negatywnych wpisów w historii kredytowej. Jednak sprawdź, co na Twój temat widnieje w BIK-u – zamów raport i przekonaj się o tym. Być może bank wprowadził negatywne dane o Tobie, co było pomyłką. Wtedy możesz wnioskować do niego samodzielnie o usunięcie takiego wpisu.
Dodatkowe źródła:
https://www.bik.pl/poradnik-bik/bik-a-big-roznice
https://krd.pl/o-nas/opinie-klientow
Sprawdź, jak inne banki weryfikują BIK: