Każdy bank zobowiązany jest do weryfikacji wiarygodności kredytowej klienta w BIK-u, a mBank nie jest pod tym względem wyjątkiem. Jeśli złożysz wniosek o kredyt w mBanku, bądź pewny, że sprawdzi on Twoją sytuację w BIK-u, a być może sięgnie i do innych baz. Zobacz, jak to się odbywa!
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, gromadzi informacje dotyczące udzielanych kredytów i pożyczek. Jak sprawdzić BIK? Zakładasz w nim konto, płacisz za pełny raport i otrzymujesz jego elektroniczną wersję. Banki mają ułatwiony dostęp do BIK-u na zasadzie wzajemności wymiany informacji. Zobacz, jak robi to mBank.
Czy mBank sprawdza kredytobiorców w BIK-u?
Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez KNF mBank za każdym razem przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy sprawdza swoich potencjalnych kredytobiorców w BIK-u. Aby udzielić Ci decyzji kredytowej, korzysta z danych, które sam mu przesłałeś, ale i Twojej historii w banku oraz danych pozyskanych z Biura Informacji Kredytowej BIK.
Twoje dane jako kredytobiorcy są przekazywane przez mBank w toku realizacji umowy kredytowej m.in. do BIK-u. Trafią one do instytucji, które przetwarzają i przekazują informacje o historii kredytowej lub informacji gospodarczej, np. BIG InfoMonitor.
Czy mBank weryfikuje klientów w bazach dłużników?
mBank rzetelnie podchodzi do kwestii weryfikacji klientów w bazach danych – BIK i bazach dłużników. Prócz weryfikacji w bazie BIK-u licz się z tym, że Twoja sytuacja i wiarygodność kredytowa zostaną sprawdzone również w rejestrze Biura Informacji Gospodarczej (BIG InfoMonitor).
Czy mBank zweryfikuje bazy BIK i KRD? O ile BIK jest każdorazowo sprawdzany i mBank ujawnia taką informację na swoich stronach internetowych, o tyle o Krajowym Rejestrze Długów nie ma mowy. Jednak z drugiej strony w serwisie KRD.pl znalazła się opinia mBanku o KRD BIG SA.
Bank docenił rzetelność informacji gromadzonych przez KRD oraz wskazał, że skutecznie wspierają one proces podejmowania decyzji kredytowych przy udzielaniu zobowiązań firm. mBank dodał także, że współpracuje z firmą KRD BIG SA.
Kiedy mBank sprawdza klientów w bazach?
Na mocy przepisów i rekomendacji wydawanych przez KNF mBank zobowiązany jest do ograniczania ryzyka kredytowego. Zawsze więc wtedy, gdy otrzymuje od klienta wniosek o zobowiązanie, w pierwszej kolejności sprawdzi, jakie ryzyko poniesie, jeśli udzieli Ci kredytu. Sięga więc po historię w BIK-u.
Wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej, które w odpowiedzi przesyła szczegółowe informacje na Twój temat. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że historia kredytowania w BIK-u to taki Twój finansowy autoportret. Pokazuje, jak solidnie regulowałeś w przeszłości swoje zobowiązania finansowe.
Jak mBank sprawdza historię kredytową w BIK-u?
W momencie gdy do mBanku trafi Twój kompletny wniosek np. o kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny, wraz z wymaganymi załącznikami, bank uruchamia procedurę weryfikacji. Sięga m.in. do BIK-u, wysyłając poprzez system elektroniczny zapytanie do bazy danych tego biura.
W odpowiedzi uzyskuje raport prezentujący Twoją historię kredytową oraz scoring BIK. Im więcej masz w nim punktów i im lepsza jest Twoja historia kredytowa, tym większe szanse na uzyskanie pożądanego kredytu.
mBank i BIK – jak poprawić historię kredytową?
Jeśli masz pozytywną historię kredytową, jesteś dla mBanku i wszystkich innych instytucji finansowych wiarygodnym klientem, któremu można udzielić bez przeszkód kredytu wybranego rodzaju. Dlatego jeśli Twoja historia nie istnieje lub jest negatywna, warto ją poprawić:
- Zaciągnij kredyt czy otwórz limit w koncie i szybko spłać zobowiązanie. Następnie wyraź zgodę na przetwarzanie Twoich danych w BIK-u przez kolejne 5 lat (zgoda jest dobrowolna, ale leży w Twoim interesie).
- Zamknij nieużywane karty kredytowe, limity w koncie i tym podobne – nie będą one obciążały Twojej zdolności kredytowej, a to wpłynie korzystnie również na historię w BIK-u.
- Zadbaj o spłatę zadłużenia – jeśli chodzi o duże długi, to po ich uiszczeniu jeszcze przez 5 kolejnych lat w BIK-u w Twojej historii kredytowania będzie widniała informacja na ten temat, ale później zniknie ona z bazy.
Sprawdź, jak inne banki weryfikują BIK:
- Czy BOŚ Bank sprawdza historię kredytową w BIK-u?
- Czy VeloBank sprawdza zapytania w BIK?
- Jak ING Bank Śląski weryfikuje BIK przy udzielaniu kredytów?
- Czy Santander Consumer Bank sprawdza bazy dłużników?
- Jak Bank Pekao sprawdza BIK przy ocenie zdolności kredytowej?
- Czy Bank Pocztowy sprawdza rejestr BIK?