Rolnik szuka gotówki! Przegląd kredytów rolniczych

Adriana Kokłowska, 18.04.2016 r.
Rolnik szuka gotówki! Przegląd kredytów rolniczych

Działalność rolnicza wiąże się nie tylko ze zbiorem plonów oraz zysków. Jest to również generator ogromnych kosztów, z którymi rolnik musi się regularnie zmagać. A co jeśli kwota na jego koncie jest niewystarczająca, by pokryć bieżące wydatki związane z gospodarką? Rozwiązaniem może być kredyt.

Kupno specjalistycznych maszyn, nawozów, środków ochrony roślin, pasz czy materiałów siewnych – to tylko część wydatków, z którymi każdy rolnik musi sobie na bieżąco radzić. Co ważne, wszystkie te artykuły sporo kosztują, a są niezbędne do prowadzenia gospodarki na odpowiednim poziomie. Szczególne trudności mają rolnicy poza sezonem, kiedy to nie mogą liczyć na zbiory, a co za tym idzie, na zysk. Do wydatków dopisać również trzeba koszty paliwa, napraw sprzętu rolniczego czy usług weterynaryjnych. Na szczęście niektóre banki przygotowały szereg produktów finansowych, które pomogą rolnikowi utrzymać płynność finansową. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Gdzie szukać pomocy?

Rolnik może zostać potraktowany w banku na dwa sposoby, a co za tym idzie, otrzyma dwie propozycje finansowania. Albo dostanie ofertę tradycyjnego kredytu gotówkowego dla osoby indywidualnej utrzymującej się z gospodarki, albo typowy kredyt rolniczy na środki trwałe lub inwestycje. Przedstawiamy propozycje banków.

 

 

Rolnik szuka gotówki! Przegląd kredytów rolniczych

 

Alior Bank. Bank ten oferuje pożyczkę środków na rozwój agrobiznesu. Rolnicy mogą skorzystać z dwóch propozycji – Kredytu Agro grunt oraz Kredytu inwestycyjnego Agro. Ten pierwszy można spożytkować na zakup użytków rolnych niezabudowanych. Druga oferta ma na celu sfinansowanie zakupu, budowy lub remontu gospodarstw rolnych, nieruchomości wykorzystywanych w rolnictwie oraz maszyn rolniczych. Oba produkty skierowane są do rolników indywidualnych, również tych nieobjętych przepisami ustawy o rachunkowości, grup producentów rolnych oraz podmiotów gospodarczych rozliczających się na zasadach pełnej lub uproszczonej księgowości. Warunki kredytu ustalane są indywidualnie.

 

 

Rolnik szuka gotówki! Przegląd kredytów rolniczych

 

BGŻ BNP Paribas. Decydując się na ten bank, rolnik może liczyć na trzy ciekawe propozycje, a mianowicie kredyt Agro Progres, Agro Ekspres oraz Formułę Agro. Obecnie trwa promocja na dwa pierwsze produkty. W jej ramach nie jest pobierana prowizja przygotowawcza, marża wynosi maksymalnie 2,5 pp., a dodatkowo zapewniana jest ochrona ubezpieczeniowa. Maksymalna kwota kredytu może wynieść nawet 2 000 000 zł (70% wartości gruntów rolnych). Okres kredytowania wynosi od 12 do 60 miesięcy. Kredyt Formuła Agro daje możliwość otrzymania gotówki już w kilka godzin. I to niemałej gotówki, bo nawet do 250 000 zł. Bank nie wymaga również zaświadczeń z US, UG, KRUS czy zabezpieczeń majątkowych. 

 

 

Rolnik szuka gotówki! Przegląd kredytów rolniczych

 

Bank Zachodni WBK oferuje Pożyczkę Rolniczą. Celem finansowania jest unowocześnienie posiadanego gospodarstwa lub zakup nowych bądź używanych maszyn i urządzeń. Korzyści płynące z tego rodzaju pożyczki, to wydłużony okres kredytowania (do 120 miesięcy), udział własny już od 0%, brak prowizji oraz wybór atrakcyjnych produktów ubezpieczeniowych. Z uwagi na sezonowość, która w pracy rolnika ma ogromne znaczenie, możliwy jest wybór częstotliwości spłaty rat – miesięcznych, kwartalnych, półrocznych lub sezonowych.

 

 

Rolnik szuka gotówki! Przegląd kredytów rolniczych

 

Credit Agricole Bank Polska z kolei o rolników dba należycie! Proponuje im aż cztery interesujące rozwiązania. Po pierwsze - kredyt inwestycyjny, dzięki któremu można otrzymać kwotę równą 100% wartości brutto inwestycji ze spłatą rozłożoną na 6 lat. Możliwa jest wcześniejsza spłata ze zwrotu VAT i dotacji uzyskanych z UE. Po drugie – kredyt na gospodarstwo rolne. Wystarczy 10% wkładu własnego, by skorzystać z finansowania zakupu gruntów rolnych lub nieruchomości. Po trzecie – pożyczka AGRO przeznaczona na wydatki związane z prowadzeniem gospodarki. Rolnik ma możliwość otrzymania nawet do 150 000 zł ze spłatą rozłożoną na 24 miesiące. Ciekawa jest propozycja numer cztery, czyli Program John Deere Financial. Dzięki współpracy banku ze znanym producentem maszyn rolniczych, klienci mają możliwość skorzystania z finansowania wyposażenia rolniczego. Mogą liczyć na pokrycie kosztów zakupu kombajnów, pras czy opryskiwaczy aż w 90% ich wartości! 

Marcin Gozdziela, dyrektor ds. marketingu Klientów Agrobiznesowych komentuje: "Rolnicy zazwyczaj nie mają czasu na odwiedzanie placówek bankowych, szczególnie w okresie największego natężenia prac. Ich czasem zarządzają aktualne zadania w polu czy pogoda, do której muszą się też dostosować. Dlatego my staramy dopasować się do nich i wspierać, a nie utrudniać prowadzenie gospodarstwa. W Credit Agricole rolników obsługują mobilni doradcy, eksperci od rolnictwa i finansów. Dojeżdżają oni bezpośrednio do klientów i na miejscu dopełniają wszystkich koniecznych formalności, od przygotowania np. wniosku kredytowego na podpisaniu umowy skończywszy. Dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów cieszą się kredyty obrotowe na bieżące potrzeby lub na wskazany cel oraz kredyty inwestycyjne, zwłaszcza te na maszyny rolnicze. Procedura, którą trzeba przejść jest bardzo prosta. Wystarczy umówić się z naszym mobilnym doradcą, wypełnić wniosek o kredyt i przygotować podstawowe dokumenty, jak np. nakaz płatniczy dotyczący podatku rolnego lub polisę ubezpieczeniową. Czasami, np.  w przypadku kredytu inwestycyjnego, bank wymaga dodatkowych dokumentów potwierdzających cel inwestycji np. faktura czy oferta sprzedaży przedmiotu."

Rolnik szuka gotówki! Przegląd kredytów rolniczych

Getin Bank również przygotował specjalną ofertę – Kredyt dla Rolnika. Pod uwagę brane są dochody z tytułu działalności rolnej, a kwota, o którą można się ubiegać to maksymalnie 150 000 zł. Spłata może zostać rozłożona nawet na 8 lat. Indywidualne dopasowanie rat pozwoli na ustalenie elastycznych warunków, które ucieszą klienta. Jeśli planujesz unowocześnienie swojej gospodarki, wybierz się do oddziału banku lub wypełnij formularz kontaktowy na stronie internetowej.

 

 

Rolnik szuka gotówki! Przegląd kredytów rolniczych

Bank Pekao S.A. współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W związku z tym posiada w swojej ofercie kredyty inwestycyjne dla rolników, przy czym, część odsetek można uzyskać dzięki dopłatom z ARiMR. Cele kredytowania to przede wszystkim zakup gruntów rolnych, inwestycje w gospodarstwach rolnych, nowych technologiach produkcji w rolnictwie oraz utworzenie i urządzenie gospodarki przez osoby poniżej 40 roku życia. Bank proponuje długi czas kredytowania, który wynosi nawet 20 lat oraz elastyczny system spłaty.  

Warto również dodać, że rolnicy mogą skorzystać z leasingu pojazdów lub maszyn, co może okazać się równie pomocnym rozwiązaniem w przypadku braku gotówki. O tym, jak wybrać najlepszą ofertę leasingu pisaliśmy TUTAJ 

Podsumowując, rolnicy mają kilka opcji, by sfinansować swoje potrzeby związane z prowadzeniem gospodarki. Banki dysponują atrakcyjnymi ofertami – zawsze jednak warto udać się do kilku banków i porównać propozycje. Może się okazać, że różnica w kosztach kredytu będzie naprawdę spora, a zapoznanie się z kilkoma z nich pozwoli uniknąć nam nadpłaty. 

 

Potrzebujesz tani kredyt gotówkowy?

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

52 kredyty gotówkowe

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

20 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


65 kont bankowych


74 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

11 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

74 pożyczki gotówkowe

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

140 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN37 kont firmowych

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

65 taryf energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

52 taryfy energii dla firmy

Więcej artykułów: Kredyty gotówkowe Kredyty konsolidacyjne gotówkowe Kredytowanie Kredyty online Kredyt konsumencki Kredyt na dowód osobisty Oprocentowanie kredytu Szybkie pożyczki gotówkowe Kalkulatory finansowe Kalkulatory kredytowe Banki Chwilówki Pożyczki SMS Zdolność kredytowa RRSO Raty Konsolidacja zadłużenia Pożyczanie