Airbnb: Jak zacząć zarabiać na wynajmie mieszkania? Na co uważać?

Wyjazd z ukochanym, rodziną, przyjaciółmi a może solo? Krótki trip w niedaleki zakątek Polski czy trzytygodniowa podróż na Filipiny? Nieważne dokąd się wybierasz, koniecznie sprawdź możliwości Airbnb i oszczędzaj jako turysta lub… zarabiaj jako gospodarz. Dzięki temu serwisowi możesz zyskać dodatkowe źródło niemałego zarobku!

Nie mam pojęcia, czy słyszałeś już o Airbnb. Miałam okazję skorzystać już z niego dwukrotnie jako gość. Wynajęłam przytulny domek nad jeziorem Niegocin i elegancki apartament na wieczór panieński koleżanki w Gdańsku. Moje wrażenia? Wszystko dokładnie tak, jak zostało przedstawione na zdjęciach! A ceny również atrakcyjne, biorąc pod uwagę wyposażenie i standard tych nieruchomości. Ale zacznijmy od początku…

Airbnb – co to jest?

Portal Airbnb istnieje od 2008 roku, a swoją siedzibę ma daleko stąd – w San Francisco. Użytkownicy mogą skorzystać z miejsca noclegowego lub sami takiego użyczyć i czerpać z tego zysk. Wszystko odbywa się online. Wystarczy utworzyć konto, by przeglądać, odkrywać i rezerwować różnorodne oferty pobytu (jest ich ponad 3 miliony!) w ponad 65 000 miast i 191 krajach. Do wyboru są piękne domy, wille, apartamenty, mieszkania, pokoje czy przytulne bungalowy – do wyboru, do koloru, w zależności od destynacji i liczby podróżujących.

                                                                                   fot. airbnb.com

Airbnb – jak wynająć mieszkanie/ pokój?

Jeśli jednak nie zamierzasz wyruszać w podróż, możesz udostępnić turystom swój kawałek podłogi. Bez względu na to, czy dysponujesz całym wolnym domem, czy masz w nim tylko jeden pusty pokój, jak najbardziej możesz wystawić ofertę i stać się gospodarzem.

Decydując się na wynajem mieszkania, sam podejmujesz decyzję o tym, kiedy i na jakich zasadach będzie ono dostępne dla podróżujących. Co musisz zrobić, by stać się gospodarzem?
 


1. Zarejestruj się na stronie https://www.airbnb.pl/.

2. Stwórz ofertę swojego lokum na wynajem:
• ułóż atrakcyjny (lecz prawdziwy!) opis miejsca,
• zrób zdjęcia przedstawiające twoje mieszkanie/ dom/ pokój,
• wpisz cenę, jaką chcesz pobierać za nocleg.

3. Ustal dostępność noclegów.

4. Załącz do swojej oferty osobiście przygotowany Regulamin Domu.

Po dokonaniu rezerwacji przez gościa możesz powitać go samodzielnie przygotowaną wiadomością, by móc go bliżej poznać, odpowiedzieć na jego pytania lub rozwiać jego wszelkie wątpliwości.

5. Zastanów się, czy chcesz się spotykać z turystami osobiście, by przekazać im klucze, oferować im posiłki, niezbędne artykuły higieniczne, pościel, ręczniki itp.

6. Wybierz sposób płatności. Możesz się zdecydować na przelew bankowy, PayPal lub przekaz pocztowy. Wynagrodzenie otrzymasz w ciągu 24 godzin od momentu rezerwacji.
 

Gotowe! Twoja oferta będzie widoczna dla milionów turystów z całego świata. Może to właśnie w twoim domu zechcą oni spędzić noc lub zatrzymać się na dłużej?

                                                                                fot. airbnb.com

 

Airbnb  – ile można zarobić?

Na to, jak wysoki dochód może przynieść wynajem mieszkania przez Airbnb, wpływa jego położenie, wielkość, czystość i atrakcyjność. Wynajmujący zwracają uwagę na wyposażenie, przyjazną przestrzeń, komunikację miejską oraz bliskość zabytków i atrakcji. Również miejscowość i otoczenie decydują o tym, ile zarobisz. Oczywiste jest, że za wynajem kawalerki w centrum Warszawy zgarniesz więcej niż za mieszkanie położone w Dęblinie. Nie zważając jednak na lokalizację, zadbaj o to, by lokum było zadbane, czyste i przyciągało wielu turystów.


fot. airbnb.com

Cenę mieszkania ustalasz sam. Możesz się rozeznać wśród innych ofert i ocenić, jak wygląda twoja na tle pozostałych umieszczonych w serwisie. Możesz też skorzystać z kalkulatora znajdującego się na stronie, by oszacować średnią cenę wynajmu.

Opublikowanie oferty w Airbnb jest darmowe, lecz serwis pobierze od ciebie opłatę serwisową w wysokości 3 proc. od każdej rezerwacji dokonanej za jego pośrednictwem. To niska kwota, której możesz nawet nie odczuć, a serwis musi przecież jakoś na siebie zarabiać ;)

Nie masz mieszkania na wynajem? Zostań współgospodarzem!

Jeśli nie dysponujesz nieruchomością, którą możesz udostępnić gościom na nocleg, zostaje jeszcze druga opcja, z której możesz skorzystać, a mianowicie bycie współgospodarzem. Na czym polega? Będziesz prawą ręką właściciela, który wyznaczy całą listę zadań, za które będziesz odpowiedzialny. Pomożesz np. w przygotowywaniu miejsca noclegowego dla gości, wyposażeniu go w papier toaletowy, ręczniki itp., sprzątaniu, zarządzaniu rezerwacjami, osobistym witaniu gości i przekazywaniu kluczy, opiekowaniu się gośćmi podczas ich pobytu, tworzeniu recenzji dla gości, naprawach czy aktualizowaniu kalendarza i cen. Zakres obowiązków i wynagrodzenie ustalisz indywidualnie z gospodarzem. 

Airbnb – zasady wynajmowania

Wszelkie zasady dotyczące wynajmu nieruchomości ustala gospodarz. Jeśli więc zdecydujesz się nim zostać, sam określisz regulamin domu/ mieszkania/ pokoju przeznaczonego na wynajem. Goście najczęściej zwracają uwagę na to, czy w danym lokum można palić, organizować imprezy, przybyć z dzieckiem lub zwierzakiem, o której należy się zameldować i wymeldować oraz co się stanie z anulowaniem rezerwacji. Te wszystkie informacje możesz podać w swojej ofercie i jasno określić warunki panujące w pomieszczeniu.

Na koniec powtórzę się, pisząc, że warto pomyśleć o wykorzystaniu wolnej przestrzeni w swoim domu, mieszkaniu czy przypomnieć sobie o domku nad jeziorem czy w górach, który odwiedzasz dwa razy w roku. Możesz codziennie na nim zarabiać, wynajmując go turystom! Gospodarzem na Airbnb może zostać każdy. Ty sam ustalisz cenę za nocleg, określisz regulamin domu i stworzysz własne ogłoszenie. Ofertę opublikujesz w serwisie za darmo, lecz zostanie pobrana od ciebie opłata w wysokości 3 proc. od każdej rezerwacji. Warto?

Artykuły 27.11.2017