Brak zgody na ubezpieczenie jest równoznaczne z odrzuceniem wniosku o kredyt. Skoro i tak trzeba zaakceptować warunki banku, by dostać kredyt, pojawia się pytanie, czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu po podpisaniu umowy kredytowej jest możliwa? Odpowiedź na nie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Ryzyko, jakim okraszone jest udzielenie kredytu, bywa duże. Dlatego banki naciskają na klientów w kwestii wykupu ubezpieczenia. Ubezpieczenie kredytu ma za zadanie zabezpieczyć interesy zarówno jednej, jak i drugiej strony.
Kredytobiorcy zyskują pewność, że w razie zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczyciel w ich imieniu spłaci kredyt gotówkowy, z kolei kredytodawcy – że odzyskają pożyczone środki, bez znaczenia kto im je zwróci. Ubezpieczenie może mieć różny zakres ochrony – na wypadek śmierci, od utraty pracy czy życia.
Dostępne są polisy przeznaczone do różnych typów kredytów. Jeśli jednak chodzi o kredyt hipoteczny, kwota z polisy może nie wystarczyć na jego pełne pokrycie, dlatego kredytobiorca czasem dodatkowo musi wykupić ubezpieczenie nieruchomości z tzw. cesją.
Taka polisa chroni mienie od zdarzeń losowych i ma sumę ubezpieczenia co najmniej taką jak kwota zaciągniętego zobowiązania.
Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?
Wiele zależy od zapisów widniejących w podpisanej umowie kredytowej. W jednym banku rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest możliwa, dopiero gdy wartość zadłużenia spadnie, w innym na dowolnym etapie trwania umowy. Dobrze jest więc zapoznać się ze szczegółami umowy kredytu, jeśli mamy w planach zmienić jej warunki.
Zrezygnować z ubezpieczenia można dlatego, że zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, nie jest ono obowiązkowe. Niestety odrzucenie ubezpieczenia już na etapie wnioskowania o kredyt nierzadko ma wpływ na decyzję o jego przyznaniu.
Podsumowując – jeśli wykupiliśmy ubezpieczenie, ale po przemyśleniu sprawy doszliśmy do wniosku, że nie jest nam ono potrzebne, można z niego zrezygnować. Pytanie tylko, czy rzeczywiście nam się to opłaci.
Tak jak zostało wspomniane, ubezpieczenie jest dla banku zabezpieczeniem spłaty kredytu dlatego, gdy pozbawimy go tej ochrony, może on zmienić warunki spłaty pozostałej kwoty na gorsze, by zrekompensować sobie jej brak.
W jakich sytuacjach można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?
Jeśli tylko rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania w naszym banku jest możliwa, można podjąć taki krok w każdej sytuacji. Decyzja w kwestii odrzucenia ochrony ubezpieczeniowej musi być jednak dobrze przemyślana.
Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, gdy poczujesz, że ochrona ubezpieczeniowa jest Ci niepotrzebna, to dokładne przeczytanie warunków umowy kredytowej. Jeśli któraś z kwestii jest dla Ciebie niezrozumiała, skontaktuj się z przedstawicielem banku i poproś o jej wyjaśnienie.
W umowie kredytowej może widnieć zapis dotyczący wysokości marży czy oprocentowania niezabezpieczonego kredytu. W ostatecznym rozrachunku bank musi wyjść na swoje, więc wykorzystuje wszelkie środki, aby do tego doprowadzić.
Jeśli jednak uznasz, że odrzucenie ochrony i tak Ci się opłaca, poniżej przeczytasz, jak wygląda rezygnacja z ubezpieczenia kredytu krok po kroku.
To może Cię zainteresować: Kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem - czy to się opłaca?
W jakich bankach można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?
Kiedy przystajemy na kredyt wraz z ubezpieczeniem, zabezpieczamy tym samym siebie i swoją rodzinę. Jeśli jednak masz pewność, że poradzisz sobie ze spłatą pozostałej części zobowiązania i rezygnacja z ochrony będzie dla Ciebie korzystna, sprawdź, czy Twój bank ją umożliwia.
Tabela pokazuje, że największe banki w Polsce dają swoim klientom możliwość zrezygnowania z ochrony na dowolnym etapie trwania umowy. Skoro wiesz już, że możesz zawnioskować o rezygnację z ubezpieczenia, przekonaj się, jak to zrobić.
Usługa | Czy jest możliwa? |
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Santander | tak |
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Credit Agricole | tak |
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w PKO BP | tak |
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Getin Bank | tak |
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Millenium | tak |
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w Alior Bank | tak |
Wniosek o rezygnacje z ubezpieczenia kredytu – jak go napisać?
Każdy bank ma swój własny wzór pisma o rezygnację z ubezpieczenia kredytu. W każdej instytucji jednak taki wniosek powinien zawierać następujące dane:
- imię i nazwisko kredytobiorcy,
- PESEL kredytobiorcy,
- data urodzenia kredytobiorcy,
- numer umowy kredytowej,
- serię i numer polisy ubezpieczeniowej,
- podpis kredytobiorcy.
Wzór wniosku o rezygnację z ubezpieczenia kredytu z pewnością znajdziesz na stronie internetowej swojego banku lub w oddziale. Wypełniony wniosek wyślij pocztą lub złóż osobiście placówce.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu gotówkowego
Skoro znasz już odpowiedź na pytanie, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu gotówkowego, sam musisz podjąć decyzję o zasadności tego rozwiązania w Twoim przypadku.
Jeśli Twoje zdanie w tej kwestii się nadal nie zmieniło, napisz i złóż rezygnację z ubezpieczenia kredytu. Zrobisz to w 3 prostych krokach:
- Sprawdź najważniejsze elementy kredytu takie jak prowizja i oprocentowanie, upewniając się przy tym, że pomimo rezygnacji z ochrony warunki umowy się nie zmienią, a jeśli już, to nieznacznie. Przekalkuluj koszty i jeszcze raz przemyśl swoją decyzję.
- Wypełnij gotowy wniosek o rezygnację z ubezpieczenia kredytu lub samodzielnie napisz oświadczenie o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia.
- Jeżeli umowa ubezpieczenia kredytu przewiduje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej, poczekaj na zwrot wpłaconych środków.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu hipotecznego
Ubezpieczenie kredytu dotyczy każdego rodzaju zobowiązania, kredytu hipotecznego również. Nie w każdym przypadku opłaca się jednak tak bardzo, jak w tym. Choć rezygnacja z ubezpieczenia kredytu hipotecznego wchodzi w grę, ze względu na wysokie koszty tego zobowiązania nie warto tego robić.
Mimo wyższych kosztów kredytu ubezpieczenie jest dla nas zabezpieczeniem, które ochroni nas samych i naszych bliskich przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń.
Jeśli jednak chcesz zrezygnować z ubezpieczenia kredytu hipotecznego, identycznie jak w przypadku kredytu gotówkowego, przygotuj i złóż odpowiedni wniosek. Dane potrzebne do jego wypełnienia pozostają takie same.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu ratalnego
Zastanawiasz się, jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu ratalnego i czy w ogóle można to zrobić? Tak jak w przypadku kredytu gotówkowego i hipotecznego jest to możliwe. Trzeba tylko dokładnie przeczytać umowę kredytu ratalnego.
Może się bowiem okazać, że jego ubezpieczenie jest produktem sprzedawanym bezpośrednio przez sklep, w którym zrobione zostały zakupy na raty, a nie bank udzielający finansowania. W takiej sytuacji wniosek o rezygnację z ubezpieczenia powinno się skierować do sklepu.
Wypowiedzenie ubezpieczenia kredytu a zwrot składki ubezpieczeniowej
Czy konsekwencją wypowiedzenia umowy ubezpieczenia jest zwrot ubezpieczenia kredytu? Okazuje się, że nie zawsze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w umowie ubezpieczenia. Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy, które banki gwarantują zwrot poniesionych kosztów.
Na pełny zwrot składki ubezpieczeniowej za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej możesz liczyć w PKO BP, T-Mobile Usługi Bankowe, BZ WBK, Santander Consumer Bank, BNP Paribas i Getin Bank, z kolei w Deutsche bank i Millenium Bank jedynie częściowy.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – kiedy zwrot pieniędzy? Na zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej zwykle czeka się maksymalnie 30 dni od dnia otrzymania przez bank oświadczenia woli o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu.
Ciekawostka
Jeśli bank zapewnia pełny zwrot składki, zwrot z ubezpieczenia można bardzo prosto obliczyć. Wystarczy zastosować zasadę proporcjonalności, wyliczając następujące działanie: iloczyn opłaconej składki polisy ubezpieczeniowej oraz ilorazu wykorzystanych dni ochrony ubezpieczeniowej przez całkowitą liczbę dni opłaconej ochrony ubezpieczeniowej.
Odstąpienie od ubezpieczenia kredytu a odstąpienie od umowy – różnice
Warto być świadom, że rezygnacja z ubezpieczenia kredytu to nie to samo, co odstąpienie od umowy ubezpieczenia. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia powinno nastąpić w ciągu 30 dni od momentu jej zawarcia.
W sytuacji, gdy umowa została zawarta np. przez internet, a okres ubezpieczenia jest dłuższy niż 30 dni, odstąpić od umowy można w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy i otrzymania dokumentu zawierającego informacje na temat produktu ubezpieczeniowego, OWU oraz polisy.
Ochrona wynikająca z ubezpieczenia kredytu przestaje obowiązywać w dniu otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy ubezpieczenia.
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – konsekwencje
Czasem odrzucenie ochrony ubezpieczeniowej może przynieść więcej szkody niż pożytku. O ile decyzję o rezygnacji z ubezpieczenia kredytu podejmiemy po kilku latach terminowej spłaty zobowiązania, najprawdopodobniej nie wpłynie ona na warunki spłaty pozostałej części kredytu.
Jeśli jednak zdecydujemy się na taki krok zaraz po zaciągnięciu zobowiązania, może czekać nas niemiła niespodzianka w postaci podwyższenia oprocentowania lub marży kredytowej. A musisz wiedzieć, że bank ma prawo to zrobić.
Sprawdź to: Czy warto ubezpieczyć kredyt od utraty pracy?
Czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu to dobre rozwiązanie?
Z jednej strony ubezpieczenie kredytu zwiększa całkowity koszt kredytu, co większości z nas nie jest na rękę, z drugiej ma jednak bardzo duże znaczenie dla kredytobiorcy, nie tylko przy wyższych kwotach kredytu.
Nie możemy przewidzieć przyszłości i nie wiemy, czy wkrótce nie spotka nas coś, co uniemożliwi dalszą spłatę kredytu. A trzeba pamiętać, że zaniechanie spłaty zwiększa dług, poprzez nieustannie narastające odsetki.
Ubezpieczenie kredytu zazwyczaj zapewnia szeroki zakres ochrony – na życie, na wypadek utraty pracy lub niezdolności do jej wykonywania, na wypadek śmierci czy trwałego inwalidztwa. Zakres ochrony zależny jest od rodzaju polisy ubezpieczeniowej.
Zastanów się, czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu nie pociągnie za sobą utraty psychicznego spokoju o to, co przyniesie przyszłość i podejmij najlepszą dla siebie decyzję.