Pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym może pomóc Ci w wybraniu odpowiedniej oferty. Przygotuj się do takiej wizyty i zabierz ze sobą dokumenty, które dotyczą Twojej sytuacji finansowej. Sprawdź, co powinieneś mieć ze sobą.
- Dlaczego warto dobrze przygotować się na spotkanie z doradcą kredytowym?
- Jakie dokumenty tożsamości są potrzebne na spotkanie z doradcą kredytowym?
- Jakie dokumenty potwierdzające dochody warto zabrać na spotkanie?
- Jakie dokumenty muszą przygotować osoby prowadzące działalność gospodarczą?
- Jakie dokumenty dotyczące wydatków domowych warto przygotować?
Doradca kredytowy ułatwi Ci wybór oferty finansowania, a przy tym obiektywnie oceni, na jaki kredyt możesz sobie pozwolić. Z artykułu dowiesz się, że
- Doradcę interesują dokumenty tożsamości, finansowe i dotyczące kredytowanej nieruchomości.
- Dowód osobisty, paszport i karta pobytu są podstawowymi dokumentami tożsamości.
- Wyciągi bankowe, umowa o pracę czy PIT potwierdzą Twoje dochody.
- Doradca kredytowy wyliczy Twoją zdolność kredytową na podstawie przedstawionych dokumentów.
Dlaczego warto dobrze przygotować się na spotkanie z doradcą kredytowym?
Solidne przygotowanie się do spotkania z doradcą kredytowym pozwoli Ci uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Chodzi głównie o te, dotyczące Twoich możliwości kredytowych, dostępnych ofert bankowych i innych kwestii związanych z finansowaniem. Podczas pierwszego spotkania doradca kredytowy sprawdzi Twoją indywidualną sytuację i przeanalizuje ją. Może on bazować na Twoich słowach, ale dostarczenie odpowiednich dokumentów sprawi, że porada będzie bardziej precyzyjna. Będzie mógł przeanalizować, jakie masz szansę na zaciągnięcie kredytu i czy powinieneś podjąć konkretne działania mające na celu poprawę zdolności kredytowej.
Sprawdziłam, co powinien wiedzieć doradca kredytowy na przykład wtedy, gdy chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Lista dokumentów, jakie warto zgromadzić i zabrać ze sobą na umówione spotkanie może różnić się ze względu na to, jakie zobowiązanie Cię interesuje.
Już na etapie pierwszego spotkania z doradcą kredytowym zadbaj o przygotowanie i przyniesienie niezbędnych dokumentów. Dzięki temu w przyszłości sam proces wnioskowania o kredyt pójdzie sprawniej. Co za tym idzie – szybciej uzyskasz decyzję po analizie Twojej zdolności kredytowej i wiarygodności finansowej.
Kwota kredytu:
400 000 złJakie dokumenty tożsamości są potrzebne na spotkanie z doradcą kredytowym?
Na spotkanie z doradcą kredytowym powinieneś przynieść przede wszystkim dokumenty tożsamości. Potwierdzą one, że jesteś tym, za kogo się podajesz. Na liście podstawowych dokumentów dla doradcy kredytowego potwierdzających tożsamość klienta znajdują się:
- Dowód osobisty – podstawowy dokument tożsamości każdej osoby mającej polskie obywatelstwo.
- Paszport – dokument honorowany w większości banków w Polsce, który jest niezbędny dla potwierdzenia danych obcokrajowców.
- Karta pobytu – dokument wydawany obcokrajowcom przebywającym legalnie w Polsce, który także ponad wszelką wątpliwość potwierdzi Twoją tożsamość.
Jakie dokumenty powinieneś jeszcze zabrać? Z pewnością zaświadczenia dotyczące Twojej sytuacji finansowej.
Jakie dokumenty potwierdzające dochody warto zabrać na spotkanie?
Na spotkanie weź też dokumenty potwierdzające wysokość i źródło Twoich dochodów. Co powinien wiedzieć doradca kredytowy? W jakiej sytuacji majątkowej się znajdujesz – jak zarabiasz, w jakiej branży i czy Twoje dochody są stabilne i regularne. Lista dokumentów różni się w zależności od źródła Twoich dochodów:
- Umowa o pracę – dostarcz doradcy umowę, albo określ, ile wynosi Twoje wynagrodzenie. Możesz również postarać się o zaświadczenie o wysokości dochodów, które wyda na Twoje życzenie pracodawca. Taki dokument przyda się już na etapie wnioskowania o kredyt. Odcinek wypłaty czy wyciąg z konta bankowego także jednoznacznie potwierdzą, jakie zarobki uzyskujesz.
- Umowa zlecenia i umowa o dzieło – weź ze sobą deklarację PIT z poprzedniego roku i wyciąg z konta bankowego z kilku ostatnich miesięcy.
- Najem prywatny – przedstaw PIT za poprzedni rok oraz zawartą umowę najmu.
- Emerytura lub renta – wystarczy decyzja o przyznaniu świadczenia czy ostatni odcinek renty lub emerytury.
Dokumenty dochodowe to nie wszystko, ponieważ ponosisz także koszty. O to z pewnością będzie pytać doradca.
Na podstawie przedstawionych dokumentów dotyczących dochodów i kosztów oszacuje on Twoją zdolność kredytową i powie, na jaki kredyt Cię stać.
Jakie dokumenty muszą przygotować osoby prowadzące działalność gospodarczą?
Jeśli prowadzisz działalność, powinieneś przedstawić doradcy kredytowemu dokumenty, które potwierdzą wysokość i stabilność zarobków. Wśród nich są:
- PIT za ostatni rok – w zależności od tego, jaką stosujesz metodę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych może być to PIT-36, PIT-16A czy PIT-28. Na tej podstawie doradca od razu będzie widzieć, jakie dochody osiągnąłeś z tytułu swojej działalności w poprzednim roku.
- Księga Przychodów i Rozchodów – jeśli w ramach swojej księgowości prowadzisz KPiR, to przedstaw aktualny stan księgi, pokazującej przychody i koszty, jakie poniosłeś w bieżącym roku.
- Bilans i rachunek zysków i strat – jeśli prowadzisz działalność i jesteś na pełnej księgowości, to te dokumenty finansowe pozwolą Ci pokazać Twoją sytuację majątkową i finansową.
- Sprawozdanie finansowe – również przy pełnej księgowości przedstaw sprawozdanie finansowe, które jest źródłem szczegółowych informacji na temat działalności i jej wyników.
- Zaświadczenie z ZUS i US o niezaleganiu z płatnościami – taki dokument przyda się na etapie wnioskowania o kredyt.
- Wyciąg z rachunku bankowego – z 3 lub 6 ostatnich miesięcy.
- Umowy i faktury – dokumenty pozwalające na pokazanie nie tylko wysokości Twoich dochodów, ale i stabilność ich uzyskiwania.
Jakie dokumenty dotyczące wydatków domowych warto przygotować?
Przygotuj na spotkanie z doradcą także wspomniane dokumenty dotyczące Twoich wydatków. Na spotkanie możesz ze sobą wziąć:
- Wyciągi bankowe – podobnie jak w przypadku dochodów wyciąg z konta bankowego pokaże Twoje regularne wydatki, a doradca będzie mógł przeanalizować miesięczne koszty.
- Umowy i rachunki – umowa najmu, rachunek za czynsz na mieszkanie, rachunki za media, jak prąd gaz i woda, czyli wszystkie dokumenty pokazujące Twoje miesięczne wydatki ponoszone na utrzymanie gospodarstwa domowego.
- Umowy kredytowe i pożyczkowe – raty wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych będą rzutowały na Twoją zdolność kredytową.
- Dokumenty dotyczące wydatków na utrzymanie rodziny – np. umowa ubezpieczenia, stałe wydatki na szkoły czy lekcje dodatkowe dla dzieci.
- Budżet domowy lub informacja o wydatkach na życie – jeśli prowadzisz takie zestawienia, to doradcy kredytowemu łatwiej będzie oszacować realne koszty, jakie ponosisz i zestawić je z dochodami przy szacowaniu Twojej zdolności.
Czy doradca kredytowy będzie potrzebował dokumentów dotyczących innych kredytów lub pożyczek?
Doradca kredytowy będzie potrzebował dokumentów, które potwierdzają fakt zaciągnięcia innych kredytów i pożyczek, jak i danych o trybie ich spłaty. O co pyta? O to, kiedy zaciągnąłeś kredyt, jak go spłacałeś. Czy nie masz żadnych opóźnień w uiszczaniu rat, co mogłoby spowodować dodanie negatywnego wpisu do BIK o nierzetelnym wywiązywaniu się z zobowiązań. Wśród dokumentów dotyczących aktualnych kredytów znajdują się:
- Umowy kredytów i pożyczek – zawierają one szczegółowe informacje dotyczące wysokości zobowiązania, okresu spłaty i warunków udzielenia.
- Potwierdzenie dokonywanych wpłat – może otrzymujesz takie potwierdzenia od banku lub instytucji finansowej. Są ważnym dowodem regularnej spłaty zobowiązania. Takim potwierdzeniem mogą być również wyciągi bankowe.
- Zaświadczenie z banku o stanie Twojego zadłużenia i historii spłat – jest ono często wymagane już w banku przy ubieganiu się o nowy kredyt.
Jakie dodatkowe dokumenty mogą być wymagane przy kredycie hipotecznym?
Jeśli celem Twojej wizyty będzie uzyskanie informacji na temat możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego, weź też ze sobą dokumenty dotyczące upatrzonej nieruchomości. Jeśli zamierzasz kupić np. mieszkanie z drugiej ręki, z rynku wtórnego, naszykuj:
- Projekt umowy ze sprzedającym – być może masz już taki wstępny projekt, a jeśli nie powstał, to możesz go otrzymać od doradcy. Mowa tu o projekcie umowy przedwstępnej nabycia nieruchomości, w ramach której najczęściej będziesz wpłacać sprzedającemu zaliczkę lub zadatek.
- Numer księgi wieczystej kupowanej nieruchomości – na jego podstawie w bazie elektronicznych KW będzie można przejrzeć wpisy w poszczególnych rozdziałach księgi i zorientować się, czy nieruchomość nie jest obciążona np. prawami innych osób albo hipoteką.
Natomiast w przypadku, gdy chcesz kupić nieruchomość z rynku pierwotnego, przedstaw doradcy:
- Projekt umowy z deweloperem, od którego kupujesz dom czy mieszkanie.
- Harmonogram płatności za nieruchomość – doradca będzie chciał uzyskać informacje o tym, kiedy będziesz musiał wpłacać konkretne kwoty.
Doradca kredytowy w takiej sytuacji zapyta także o Twój wkład własny – czy nim dysponujesz i w jakiej kwocie? Jeśli jest on pokaźny, z miejsca zyskujesz lepszą pozycję przy negocjacjach warunków. Natomiast brak wkładu własnego obecnie nie jest równoznaczny z brakiem szans na kredytowanie zakupu nieruchomości, z uwagi na program Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych.
Jak najlepiej przygotować dokumenty na spotkanie z doradcą kredytowym?
Wszystkie dokumenty potrzebne na spotkanie z doradcą kredytowym najlepiej umieść w jednej teczce. Z odpowiednim wyprzedzeniem zgłoś się do pracodawcy, by przygotował Ci zaświadczenie o wysokości Twojego wynagrodzenia. Odszukaj umowę o pracę czy inne dokumenty przydatne podczas rozmowy z doradcą kredytowym.
Przed wybraniem się na spotkanie z doradcą zastanów się nad takimi kwestiami:
- Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz?
- Co chcesz sfinansować?
- Jakie masz bieżące dochody i czy na ich podstawie stać Cię na regularną spłatę raty?
- Czy jesteś w stanie ustanowić dodatkowe zabezpieczenie spłaty?
Jasne określenie swoich potrzeb i przedstawienie dokumentów, pozwolą Ci na nawiązanie owocnej współpracy z doradcą. Uzyskasz od niego informacje, na jaki kredyt Cię stać i w których bankach aktualnie znajdują się najkorzystniejsze w Twojej sytuacji oferty kredytowe.
Jeśli przygotujesz komplet dokumentów dla doradcy kredytowego, to zrobisz duży krok na drodze do zgromadzenia niezbędnych załączników już do właściwego wniosku. Dzięki temu etap jego złożenia i procesu analizy Twojej wiarygodności kredytowej będzie mógł być przeprowadzony szybciej.