Blokada czasowa karty płatniczej w Santander Bank Polska to funkcja, która tymczasowo wyłącza możliwość używania plastiku w bankomatach i do płatności bezgotówkowych. Dzięki niej możesz zabezpieczyć dostęp do swoich pieniędzy, gdy musisz zostawić kartę bez opieki np. podczas wizyty na basenie, albo gdy plastik Ci się gdzieś zawieruszy. Sprawdź, jak zablokować kartę Santander w prosty sposób przez bankowość elektroniczną lub w aplikacji.
Co to znaczy, że karta jest czasowo zablokowana? Blokada karty w Santander BP działa bardzo podobnie jak zastrzeżenie karty, ponieważ w obu przypadkach dochodzi do wyłączenia wszystkich funkcji plastiku. Jednak blokada jest procesem odwracalnym, a więc można w każdej chwili ją wyłączyć i z powrotem korzystać z karty jak wcześniej. Zastrzeżenie karty natomiast jest trwałe i skutkuje jej bezpowrotnym unieważnieniem, a więc wiąże się z koniecznością wyrobienia nowego środka płatniczego.
Poniżej wyjaśniamy wyłącznie funkcję blokady, czyli jak zablokować i odblokować kartę w Santanderze.
Jak zablokować czasowo kartę w Santander BP przez internet?
W Santander Bank Polska możesz tymczasowo zablokować swoje karty debetowe do konta oraz karty kredytowe. Jeśli się na to zdecydujesz, po założeniu blokady nie będziesz mógł nimi ani płacić w sklepach (stacjonarnych i internetowych), ani też wypłacać pieniędzy z bankomatu. Kartę możesz zablokować choćby na godzinę (np. gdy zostawisz kartę w szatni siłowni) albo nawet na kilka dni (gdy np. potrzebujesz czasu na szukanie zawieruszonego portfela z plastikiem w środku).
Dyspozycję blokady karty w Santander Bank Polska możesz zlecić przez internet, na infolinii banku, a także w każdym jego oddziale.
Najpierw dowiedz się, jak zablokować kartę Santander online, a więc w bankowości elektronicznej przez komputer lub w aplikacji mobilnej na telefonie.
Jak zablokować kartę w Santander przez bankowość internetową?
Jeśli masz dostęp do komputera, swoją kartę zablokujesz w prosty sposób w bankowości elektronicznej Santander Internet. Możesz obejrzeć film, jak zablokować kartę do banku w tym serwisie:
lub wykonać kolejne czynności według poniższej instrukcji:
- Zaloguj się do serwisu Santander internet.
- W górnym pasku na pulpicie wybierz kolejno zakładki „Twoje Produkty”→ „Karty”.
- Wybierz kartę, którą chcesz zablokować, czyli kartę debetową lub kredytową.
- Rozwiń w bocznym menu zakładkę „Więcej” i zaznacz w niej opcję „Zablokuj kartę”.
- W kolejnym oknie potwierdź operację, klikając kafel „Zablokuj kartę”.
Jak zablokować kartę w Santander przez aplikację?
A jak zablokować kartę Santander przez aplikację mobilną Santander mobile? Odbywa się to w podobny sposób, ponieważ w tym celu będziesz musiał wykonać następujące kroki:
- Uruchom na telefonie aplikację Santander mobile.
- Na dole na pulpicie głównym wybierz kartę, którą chcesz zablokować (jeśli nie jest widoczna, kliknij opcję „Karty”).
- Kliknij „Więcej” i z wyświetlonego menu wybierz opcję „Zablokuj kartę na chwilę”.
Blokada karty w Santander przez infolinię
Kartę możesz zablokować także telefonicznie, a więc np. w sytuacji, gdy nie będziesz mieć dostępu do internetu. Jak zablokować kartę w Santander Bank Polska w ten sposób?
W tym celu należy zadzwonić na infolinię banku pod numer 1 9999 (jest to numer dla dzwoniących z terenu Polski) lub +48 61 81 19999 (numer dla dzwoniących z zagranicy). Po uzyskaniu połączenia wystarczy na klawiaturze telefonu lub z pomocą wirtualnego asystenta głosowego wybrać odpowiedni temat rozmowy i następnie zaczekać na rozmowę z konsultantem, któremu będzie można zlecić dyspozycję blokady karty.
Czasowa blokada karty w Santanderze w oddziale
Warto też wiedzieć, jak zablokować kartę w Santander, jeśli np. będąc poza domem, zgubimy nie tylko portfel z plastikowymi środkami płatniczymi, ale także nie będziemy mieć przy sobie telefonu. W takim przypadku wystarczy udać się do najbliższego oddziału Santandera BP i zlecić blokadę karty w okienku (może być do tego potrzebny dowód osobisty!).
polecają ranking
Jak odblokować kartę Santander Bank Polska?
Po nałożeniu blokady na kartę w Santanderze nie będziesz mógł z niej korzystać aż do momentu jej odblokowania. Co więcej, jeśli w międzyczasie bank prześle Ci nową kartę z powodu utraty ważności poprzedniej, a Ty nie zdejmiesz blokady, nowy plastik też będzie zablokowany.
Zatem jak odblokować kartę w Santander Bank Polska? Zrobisz to w dokładnie taki sam sposób jak w przypadku blokowania karty, a więc poprzez:
- bankowość elektroniczną Santander internet lub aplikację mobilną Santander mobile – po wybraniu karty należy kliknąć opcję „Odblokuj kartę”,
- infolinię – należy zadzwonić pod numer 1 9999 lub +48 61 81 19999, a następnie połączyć się z konsultantem,
- wizytę w dowolnym oddziale Santander Bank Polska.
Wiedza na temat tego, jak odblokować kartę w Santander przyda Ci się wyłącznie w sytuacji, gdy wcześniej ją samodzielnie zablokujesz. Musisz zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach kartę może Ci zablokować także bank.
Czy Santander może zablokować kartę bez naszej wiedzy?
Prawo do blokowania karty Santander Bank Polska zastrzega sobie w regulaminie kart. Może więc dokonać takiej blokady m.in. w sytuacji gdy:
- powstanie niedozwolone zadłużenie na karcie,
- karta zostanie uszkodzona,
- dojdzie do użycia karty przez nieuprawnione osoby,
- powstanie uzasadnione podejrzenie oszustwa lub innego zagrożenia bezpieczeństwa.
Warto też wiedzieć, że w niektórych przypadkach Santander Bank Polska może również całkowicie zastrzec kartę i takie przypadki są również sprecyzowane w regulaminie.