Jeśli chcesz zamknąć rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku, musisz w tym celu złożyć dyspozycję jego zamknięcia w formie pisemnej. Formalności jednak dopełnisz nawet bez wychodzenia z domu, ponieważ bank umożliwia załatwienie takiej sprawy online. Dowiedz się, jak zamknąć takie konto w Santander Consumer Bank i kiedy można to zrobić.
- Jak zamknąć rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku przez internet krok po kroku?
- Jak zamknąć rachunek oszczędnościowy w Consumer Banku w oddziale krok po kroku?
- Jak zamknąć konto oszczędnościowe w Santander Consumer Banku korespondencyjnie krok po kroku?
- Jak zamknąć rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku poprzez infolinię krok po kroku?
- Ile trwa zamknięcie konta oszczędnościowego w Santander Consumer Banku?
Umowa na rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku zawierana jest na czas nieokreślony. Może się więc zdarzyć, że w trakcie jej obowiązywania będziemy chcieli zamknąć konto np. z powodu znalezienia lepszej oferty lub gdy zgromadzone na nim oszczędności będą nam po prostu potrzebne. Warto więc wiedzieć, że taki rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku można zamknąć na trzy sposoby: przez Internet, w oddziale oraz korespondencyjnie. Poniżej wyjaśniamy, jak zamknąć konto wszystkimi metodami.
Jak zamknąć rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku przez internet krok po kroku?
Zacznijmy od tego, jak zamknąć konto oszczędnościowe w Santander Consumer Bank przez internet, ponieważ jest to bez wątpienia najwygodniejszy sposób dopełnienia formalności.
Takie zamknięcie rachunku wymaga złożenia w banku pisemnego wypowiedzenia umowy. W tym celu wystarczy wypełnić gotowy formularz, który znajdziesz na stronie internetowej Santandera. Następnie musisz dostarczyć go do banku i jest to możliwe online.
Poniżej wyjaśniamy, jak zamknąć rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku krok po kroku przez internet:
- Na stronie internetowej Santander Consumer Bank znajdź formularz wypowiedzenia umowy rachunku oszczędnościowego. Znajduje się on w sekcji: Strona główna → Jeśli już masz → Rachunek oszczędnościowy → Dokumenty → Inne.
- Pobierz formularz wypowiedzenia na komputer i go wydrukuj.
- Wypełnij formularz wypowiedzenia (uwaga – należy w nim wpisać numer konta, na które bank ma przelać zgromadzone środki), a następnie go podpisz własnoręcznie.
- Zrób zdjęcie lub skan wypełnionego i podpisanego formularza.
- Ponownie wejdź na stronę banku i wybierz sekcję: Strona główna → Jeśli już masz → Rachunek oszczędnościowy → Wysyłanie dyspozycji.
- Za pomocą widniejącego na stronie formularza kontaktowego wyślij skan/zdjęcie wypowiedzenia umowy. W formularzu kontaktowym wpisz także swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu.
Jak zamknąć rachunek oszczędnościowy w Consumer Banku w oddziale krok po kroku?
Jeśli z jakichś przyczyn nie chcesz zamykać rachunku online, możesz także załatwić tę sprawę w oddziale. Będą Ci do tego potrzebne dwa dokumenty:
- dowód osobisty – jest on konieczny do potwierdzenia Twojej tożsamości,
- formularz wypowiedzenia umowy rachunku oszczędnościowego – jeżeli nie pobrałeś go ze strony banku, dostaniesz go w oddziale i na miejscu będziesz musiał go wypełnić oraz podpisać.
Jak zamknąć konto oszczędnościowe w Santander Consumer Banku korespondencyjnie krok po kroku?
Istnieje również możliwość zamknięcia rachunku oszczędnościowego w Santander Consumer Banku drogą korespondencyjną. W tym celu należy wykonać następujące kroki:
- Pobierz formularz wypowiedzenia umowy rachunku oszczędnościowego ze strony internetowej banku, a następnie go wydrukuj, wypełnij i podpisz.
- Zrób skan wypełnionego i podpisanego formularza wypowiedzenia.
- Oryginalne pismo zapakuj do koperty i wyślij pocztą lub kurierem na adres korespondencyjny banku: Santander Consumer Bank S.A., 54-202 Wrocław, ul. Legnicka 48 B. Jeśli zależy Ci na potwierdzeniu dostarczenia poczty, wyślij list za potwierdzeniem odbioru.
- Skan pisma zostaw dla siebie.
Jak zamknąć rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku poprzez infolinię krok po kroku?
Jeśli zastanawiasz się, jak zamknąć konto oszczędnościowe w Santander Consumer Banku przez infolinię, to niestety nie mamy dobrych wiadomości – nie jest to możliwe. Wszystko dlatego, że zamknięcie takiego rachunku wymaga złożenia wypowiedzenia umowy i musi mieć ono formę pisemną.
Warto jednak wiedzieć, że po złożeniu rezygnacji z konta online lub korespondencyjnie, tak czy owak otrzymasz telefon z banku. Dyspozycja wypowiedzenia umowy musi być bowiem potwierdzona przez pracownika Centrum Telefonicznego Banku. Koniecznie więc odbierz połączenie, ponieważ dopóki bank nie potwierdzi Twojej dyspozycji zamknięcia rachunku, to jej po prostu nie wykona.
Ile trwa zamknięcie konta oszczędnościowego w Santander Consumer Banku?
Na pewno interesuje Cię, ile trwa zamkniecie rachunku oszczędnościowego w Santander Consumer Banku. Otóż zgodnie z warunkami umowy jest ona rozwiązywana z dniem następującym po dniu, w którym dyspozycja wypowiedzenia Umowy została potwierdzona przez Bank.
Co to oznacza? Że jeśli złożysz wypowiedzenie umowy w oddziale banku, już na drugi dzień konto będzie zamknięte. Jeśli natomiast wybierzesz inną metodę złożenia dyspozycji wypowiedzenia umowy – online lub korespondencyjnie – to rachunek zostanie zamknięty dopiero na drugi dzień po telefonicznym potwierdzeniu dyspozycji. Wszystko więc zależy od tego, kiedy bank wykona do Ciebie telefon. Na pewno nastąpi to szybciej, jeśli wypowiedzenie prześlesz drogą elektroniczną.
A ile kosztuje zamknięcie konta oszczędnościowego w banku Santander Consumer? Zgodnie z warunkami umowy jest to usługa całkowicie bezpłatna.
W jakich sytuacjach można zamknąć konto w Santander Consumer Banku w trybie natychmiastowym?
Co trzeba zrobić, aby zamknąć konto w banku ze skutkiem natychmiastowym? Ten problem dotyczy przede wszystkim osób, które chcą zamknąć konto osobiste, ponieważ standardowo okres wypowiedzenia umowy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR) wynosi 30 dni.
W tym przypadku jednak mamy do czynienia z zupełnie innymi zasadami zamykania rachunku.
Warunki umowy rachunku oszczędnościowego w Santander Consumer Banku są tak sformułowane, że umożliwiają jego zamknięcie w dowolnym czasie trwania umowy i ze skutkiem niemal natychmiastowym. Konto jest bowiem zamykane już na drugi dzień po potwierdzeniu dyspozycji wypowiedzenia umowy.
Co ze środkami pozostałymi na rachunku przy zamknięciu?
Jeśli chcesz zamknąć rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku, możesz przed wypowiedzeniem umowy przelać zgromadzone na nim środki na konto w innym banku. Jednak w przypadku, gdy tego nie zrobisz, nie stracisz pieniędzy. Bank zobowiązany jest bowiem zwrócić Ci je w całości na numer konta wskazanego w dyspozycji wypowiedzenia umowy rachunku.
Czy można zamknąć konto oszczędnościowe w Santander Consumer Banku przy zajęciu komorniczym?
Jednym z powodów chęci zamknięcia rachunku oszczędnościowego może być dokonane na nim zajęcie komornicze. Komornik ma bowiem prawo zająć nie tylko środki z konta osobistego, ale także z rachunków typowo depozytowych. W obu przypadkach skutkiem takiego zajęcia jest blokada konta ograniczająca dostęp do zgromadzonych na nim środków.
Rozwiązaniem problemu może być więc likwidacja konta w Santander Consumer Banku. Czy jest to możliwe? Jak najbardziej, ponieważ zgodnie z art. 730 Kodeksu cywilnego rozwiązanie umowy rachunku bankowego zawartej na czas nie oznaczony może nastąpić w każdym czasie wskutek wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron. Nie ma żadnego przepisu, który wykluczałby możliwość zamknięcia rachunku zajętego przez komornika.
O czym należy pamiętać podczas zamykania rachunku w Santander Consumer Banku?
Jeśli zdecydujesz się na zamknięcie rachunku oszczędnościowego w Santander Consumer Banku, pamiętaj o trzech najważniejszych rzeczach:
- aby prawidłowo złożyć dyspozycję wypowiedzenia umowy (np. musi być ona podpisana przez Ciebie odręcznie i tym samy podpisem, jaki widnieje na umowie),
- aby w wypowiedzeniu wpisać numer konta, na które bank ma Ci przesłać środki,
- aby odebrać telefon z banku w celu potwierdzenia złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku.
Zwróć również uwagę na fakt, że umowa rachunku oszczędnościowego uwzględnia zgody marketingowe. Jeśli nie chcesz otrzymywać ofert z Santandera po zamknięciu konta, musisz takie zgody wycofać i wymaga to złożenia oddzielnej dyspozycji. Możesz to zrobić m.in. za pośrednictwem infolinii, osobiście w oddziale lub przesyłając stosowne oświadczenie na adres mailowy banku.