Zamykanie rachunku w PKO nie jest skomplikowane. Wystarczy kilka kliknięć i niechciane konto przestanie istnieć. Jednak nie zawsze tak było. Jeszcze do lutego 2022 roku, wszystkie czynności musiały zostać wykonane w stacjonarnej placówce banku. Jak zamknąć konto w PKO? Ile kosztuje zamknięcie konta w banku PKO? Sprawdźmy.
Powodów do zamknięcia rachunku może być wiele. Najczęstszym z nich jest niekorzystanie z oferty finansowej danego banku czy znalezienie lepszej oferty w konkurencyjnej instytucji. Jeśli znalazłeś się właśnie w takiej sytuacji, nie zwlekaj z działaniem i sprawdź jak zamknąć konto osobiste w Twoim banku. Nieużywany rachunek może bowiem generować dodatkowe opłaty, o których nie będziesz miał pojęcia. W dzisiejszym artykule odpowiemy m.in. na pytania, jak przebiega zamknięcia konta w PKO oraz czy można zamknąć konto w PKO BP przez internet.
Jak zamknąć konto w PKO BP przez internet krok po kroku?
Istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci zlikwidować rachunek w banku. W większości przypadków, aby złożyć dyspozycję, nie musisz nawet wybierać się osobiście do placówki. Wystarczy, że wyślesz prośbę przez internet lub skorzystasz z infolinii. Bardzo podobnie wygląda ten proces w przypadku PKO BP, w którym możesz zlikwidować rachunek:
- osobiście, w wybranej placówce,
- korespondencyjnie (wysyłając list tradycyjną pocztą),
- poprzez infolinię,
- elektronicznie, składając dyspozycję przez bankowość elektroniczną lub aplikację mobilną.
Jak zamknąć konto w PKO przez internet? Jest to bezsprzecznie najszybsza i najprostsza opcja, która pozwoli Ci pozbyć się problemu bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej IKO i wykonasz kilka kliknięć.
Jak zamknąć konto w PKO BP przez internet? Krok po kroku
- Krok 1. Zaloguj się na stronie banku.
- Krok 2. Wybierz opcję: → Moje sprawy, a następnie przejdź do: → Dyspozycje i zaświadczenia i wybierz: → Nowa dyspozycja.
- Krok 3. Przejdź do opcji: → Dyspozycje dotyczące konta, a następnie: → Zamknięcie rachunku.
- Krok 4. W kolejnym etapie zaznacz rachunek, który ma zostać zlikwidowany oraz podaj powód swojej decyzji. Zostaniesz też poproszony o wpisanie numeru konta, na które ma zostać przelana nadwyżka środków.
- Krok 5. Kliknij przycisk: → Potwierdź i gotowe.
Takie same kroki należy wykonać w przypadku gdy zastanawiasz się jak zamknąć konto oszczędnościowe w PKO BP czy każdy inny rodzaj rachunku otwartego w tej placówce.
Oferta banku PKO jest tak duża, że z oferty mogą korzystać również dzieci pod nadzorem rodziców czy opiekunów prawnych. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha nauczyła się oszczędzać lub szukasz sposobu, aby bezpiecznie przechować kieszonkowe, możesz uruchomić rachunek PKO Junior. Jeśli produkt nie spełni swojego zadania lub też znajdziesz lepszą ofertę, możesz bez przeszkód zlikwidować rachunek.
Jak zamknąć konto PKO Junior? Wystarczy, że zalogujesz się na swój profil bankowy w serwisie transakcyjnym PKO i postąpisz według instrukcji.
Jak zamknąć konto walutowe w PKO BP?
Konto walutowe w PKO to nieco inny rodzaj rachunku osobistego, który zapewnia łatwy dostęp aż do 9 obcych walut. W większości przypadków możesz uniknąć nawet ponoszenia jakichkolwiek opłat związanych z prowadzeniem rachunku. Mimo atrakcyjnej oferty może się jednak okazać, że konto to nie będzie Ci dłużej potrzebne.
Jak zamknąć konto walutowe w PKO? W ten sam sposób, co zwykły rachunek osobisty. Możesz wybrać się osobiście do placówki banku, skorzystać z formy korespondencyjnej lub złożyć dyspozycję przez serwis transakcyjny.
Jak zamknąć konto firmowe w PKO BP?
Rachunek firmowy to konto bieżące, z którego korzystają przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Jest ono wykorzystywane do wykonywania operacji bezgotówkowych z kontrahentami czy opłacania należności podatkowych oraz składek ZUS.
Zakładając rachunek firmowy w danym banku, niechętnie decydujemy się na jego zmianę, ponieważ wiąże się to z wieloma formalnościami, w tym koniecznością zgłoszenia tego faktu do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak mimo wszystko zastanawiasz się jak zamknąć konto firmowe w PKO BP, to odpowiadamy, że w tym przypadku masz tylko dwie możliwości: w oddziale lub korespondencyjnie. Nie ma możliwości likwidacji konta firmowego online, przez internet.
Podobna procedura czeka Cię w sytuacji, gdy zechcesz zlikwidować rachunek maklerski. Jak zamknąć konto maklerskie w PKO BP? Rachunek może zostać zlikwidowany dopiero po rozwiązaniu umowy. W tym celu należy złożyć wniosek osobiście w wybranym oddziele banku, który oferuje obsługę maklerską lub w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego.
Jak zamknąć konto w PKO BP w oddziale krok po kroku?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj rachunku posiadasz (ROR, walutowy czy oszczędnościowy), wniosek o jego likwidację, możesz złożyć osobiście, w dogodnej placówce banku. Cały proces wymaga Twojego czasu i zaangażowania, ale przy okazji od razu dowiesz się, czy cała procedura przebiegła pomyślnie i otrzymasz potwierdzenie złożonej dyspozycji.
Jak zrezygnować z konta iPKO w oddziale banku?
- Krok 1. Skorzystaj z wyszukiwarki placówek dostępnej na stronie internetowej banku i wybierz tę, która znajduje się najbliżej Ciebie.
- Krok 2. Spakuj dowód osobisty, który będzie niezbędny do zamknięcia rachunku.
- Krok 3. Udaj się do placówki i złóż dyspozycję. Poproś również o potwierdzenie złożenia wniosku.
Jak zamknąć konto w PKO BP korespondencyjnie krok po kroku?
Rachunek możesz zlikwidować również listownie. W tym przypadku będziesz musiał jednak ponieść koszt wysyłki. Dla bezpieczeństwa wybierz list polecony z potwierdzeniem odbioru. Żółta karteczka, którą zwrotnie otrzymasz, da Ci pewność, że wszystkie formalności zostały wypełnione, a wniosek dotarł do banku.
wniosek o zamknięcie konta pko bp.pdf
Wzór wniosku o wypowiedzenie rachunku znajdziesz na stronie internetowej PKO. Wystarczy, że wydrukujesz go, a następnie uzupełnisz potrzebne pola, takie jak:
- swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL,
- dzień wypowiedzenia rachunku,
- nazwa i numer konta,
- numer rachunku, na który ma zostać przekazana nadwyżka środków.
Wypełniony druk należy wysłać na adres:
PKO Bank Polski S.A. ul. Puławska 15 02-515 WarszawaJak zamknąć konto w PKO BP poprzez infolinię krok po kroku?
Infolinia banku dostępna jest przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeśli chcesz zlikwidować konto z pomocą pracownika biura obsługi klienta, zadzwoń pod numer: 800 302 302. Możesz też zadzwonić na infolinię, korzystając ze swojej aplikacji mobilne IKO.
Ile trwa zamknięcie konta w PKO BP?
Wiesz już, jak zamknąć konto w PKO (wystarczy wypełnić i dostarczyć do PKO BP wniosek o zamknięcie konta) jednak wciąż nie wyjaśniliśmy, ile trwają same procedury. Okres oczekiwania na likwidację rachunku trwa 30 dni. Przez ten czas musisz nadal ponosić koszty związane z prowadzeniem rachunku czy korzystaniem z karty płatniczej.
W jakich sytuacjach można zamknąć konto w PKO BP w trybie natychmiastowym?
Długi okres wypowiedzenia sprawia, że nawet po złożeniu dyspozycji, nie uda Ci się uniknąć opłat związanych z prowadzeniem rachunku. Istnieje jednak sytuacja, w której możesz zamknąć rachunek w trybie natychmiastowym. Mowa o zmianie Taryfy Opłat lub Regulaminu przez bank. Jako klient możesz nie zgodzić się z zaproponowanymi modyfikacjami i w takiej sytuacji zamknąć rachunek od ręki.
A co w przypadku śmierci właściciela? Jak przebiega zamknięcie konta w takiej sytuacji? W tym wypadku niestety nie ma mowy o tzw. trybie natychmiastowym. Szczególnie w przypadku, gdy do rachunku został przypisany inny współwłaściciel.
Co ze środkami pozostałymi na koncie przy zamknięciu?
Składając wniosek o likwidację rachunku, zostaniesz poproszony o wskazanie numeru konta, na który mają zostać przesłane środki, stanowiące nadwyżkę. Jeśli tego nie zrobisz, bank przeksięguje je na tzw. konto techniczne. Tam będą czekały na to, aż się po nie zgłosisz.
Czy można zamknąć konto w PKO BP przy zajęciu komorniczym?
Rozwiązanie umowy rachunku bankowego może nastąpić nawet wtedy, gdy komornik nałożył na nie tzw. blokadę komorniczą. Aby to się jednak stało, bank musi zweryfikować, czy w zablokowanym saldzie nie ma widocznych środków. Jeśli nie, to nie ma przeciwwskazań, aby zlikwidować rachunek.
O czym należy pamiętać podczas zamykania konta w PKO BP?
Niezależnie od tego, jakim sposobem dostarczysz bankowi dyspozycję zamknięcia konta (listownie, osobiście czy przez internet), warto sprawdzić, czy został uzupełniony numer rachunku, na który mają trafić środki z tzw. nadwyżki. Co prawda, odzyskanie pieniędzy z konta technicznego jest możliwe, ale może być nieco bardziej problematyczne.
Pozostając w sprawie pieniędzy – nie zapomnij również o tym, aby zostawić na rachunku nieco więcej środków, niż te, które będą Ci potrzebne do pokrycia comiesięcznych kosztów. W przypadku, gdy bank naliczy dodatkową opłatę za przelew, a Ty zostawisz na koncie zbyt mało środków, to powstanie debet, który uniemożliwi zamknięcie rachunku.
Likwidując konto, pamiętaj też o wszystkich współwłaścicielach, ponieważ nie da się wykonać takiej operacji bez ich wiedzy. Jak zamknąć wspólne konto w PKO? Zgodnie z Prawem bankowym, o zamknięciu może zdecydować każdy ze współposiadaczy. W praktyce jednak najczęściej konieczne okazuje się osobiste stawiennictwo każdej ze stron w placówce banku. Na miejscu możesz zamknąć rachunek lub dowiedzieć się jak usunąć współwłaściciela konta PKO BP i przekształcić go na zwykły rachunek indywidualny, należący do jednej osoby.