Prawo bankowe jest podstawowym aktem prawnym regulującym funkcjonowanie banków w Polsce. Przepisy ustawy zawierają wytyczne, jak instytucje mają udzielać kredytów. Definicja Prawa bankowego wskazuje, że przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy pewną kwotę środków pieniężnych. Do ustawy tej sięgnąć trzeba, by zobaczyć, jakie obowiązkowe elementy powinna mieć umowa kredytowa. Sprawdź to!
Prawo bankowe jest ustawą, na podstawie której funkcjonują banki w Polsce. Sprawdź, jakie są zasady udzielania kredytów przez takie instytucje, jakie są zobowiązania banków względem kredytobiorców i na co się właściwie decydujesz, zaciągając np. kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy. Z tego artykułu dowiesz się, jak ustawa prawo bankowe wpływa na kredytobiorców.
Co to jest prawo bankowe?
Prawo bankowe to zbiór przepisów, które regulują sposób funkcjonowania tych instytucji. Określają one:
- strukturę,
- organizację
- sposób działalności banków.
Polskie prawo bankowe nie jest jednak zapisane w jednym akcie prawnym, dlatego osobom mniej obeznanym w terminologii prawnej nie tak łatwo jest znaleźć poszukiwane zapisy.
Czy prawo bankowe to ustawa? Tak, jest to ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Przepisy prawa bankowego znajdują się również w:
- Kodeksie cywilnym,
- Kodeksie spółek handlowych.
Banki posiłkują się również przepisami ustawy o kredycie konsumenckim i ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Choć nowelizacja ustawy antylichwiarskiej w pierwszej kolejności odnosi się do firm pożyczkowych, działających poza systemem bankowym i udzielających m.in. pożyczek online, to banki również muszą respektować jej przepisy.
Pod co podlegają banki funkcjonujące na terenie Rzeczypospolitej Polskiej? Również i w ustawie Prawo bankowe możesz znaleźć wyczerpujące informacje na ten temat. Banki podlegają nadzorowi ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.
Ustawa o prawie bankowym — najważniejsze informacje
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe była wielokrotnie nowelizowana. Ostatnia zmiana została w niej wprowadzona z dniem 16 sierpnia 2023 roku ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.
Modyfikacje weszły w życie 29 września 2023 roku. W uzasadnieniu do projektu tej ustawy można przeczytać, że wprowadzenie nowelizacji miało na celu uporządkowanie i usprawnienie funkcjonowania instytucji rynku finansowego. Parlament chciał w ten sposób:
- eliminować bariery dostępu do rynku finansowego,
- usprawnić nadzór nad rynkiem finansowym,
- zwiększyć ochronę klientów instytucji finansowych i ochronę akcjonariuszy mniejszościowych i w spółkach publicznych,
- zwiększyć poziom cyfryzacji w realizacji przez KNF i UKNF obowiązków nadzorczych.
Ustawa Prawo bankowe, podobnie jak inne akty prawne, dostępna jest w całości na stronie rządowej, w Internetowym Systemie Aktów Prawnych.
Z perspektywy klienta bardzo ważną kwestią jest Prawo bankowe art. 105, w którym ustawodawca wskazał, jak funkcjonuje tajemnica bankowa i którym instytucjom i podmiotom bank może udzielać informacji stanowiących taką tajemnicę.
W tym samym czasie mocy prawnej nabiorą przepisy art. 105 ust. 4j i 4k, które dotyczą przekazywania informacji o nowo powstałych zobowiązaniach i ich aktualizacji do biur informacji gospodarczej czy do Biura Informacji Kredytowej. Dotyczy to faktu zastrzeżenia numeru PESEL konsumenta w chwili zawarcia danej umowy.
Co określa ustawa o prawie bankowym?
Co określa ustawa o Prawie bankowym? Ogólnie rzecz ujmując, reguluje zasady działania banków na różnych polach.
- zasady tworzenia oraz sposób organizacji banków;
- zasady tworzenia i funkcjonowania systemu ochrony w bankach;
- zasady postępowania naprawczego, likwidacji i upadłości banków;
- zasady podejmowania i prowadzenia działalności przez banki krajowe na terytorium państwa goszczącego oraz przez instytucje kredytowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- zasady zarządzania rachunkami bankowymi;
- zasady rozliczeń pieniężnych przeprowadzanych za pośrednictwem banków;
- zasady udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych oraz zasady koncentracji zaangażowań;
- zasady udzielania gwarancji bankowych, poręczeń i akredytacji;
- zasady emisji bankowych papierów wartościowych;
- obowiązki i prawa banków;
- zasady zrzeszania się i łączenia się banków;
- przepisy o funduszach własnych i gospodarce finansowej banków;
- zasady nadzoru bankowego, nadzoru nad oddziałami instytucji kredytowych i nadzoru skonsolidowanego;
- tryb postępowania naprawczego, likwidacyjnego i upadłościowego banków;
- zasady odpowiedzialności cywilnej i karnej banków.
Wiesz już, co reguluje prawo bankowe, a kolejne przepisy ustawy wyjaśniają zawiłości związane z bankami, instytucjami nadzorczymi i oczywiście klientami. Jakie rodzaje takich instytucji opisuje polskie prawo bankowe? Wyróżnia się:
- banki państwowe,
- banki spółdzielcze,
- banki w formie spółek akcyjnych
Art. 4 ustawy Prawo bankowe wyróżnia jeszcze:
- bank krajowy – mający siedzibę na terytorium RP,
- bank zagraniczny – bank mający siedzibę na terytorium państwa trzeciego,
- bank hipoteczny – bank w rozumieniu Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o listach zastawnych i bankach hipotecznych.
Co prawo bankowe mówi o kredytach?
W ustawie Prawo bankowe zamiast potocznego określenia „kredyt” używa się sformułowania „umowa kredytu”. Definicja z Prawa bankowego zawarta jest w art. 69 ust. 1 niniejszej ustawy.
Stanowi on, że:
Przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.
Dodatkowo definicja w Prawie bankowym określa, jakie elementy powinna zawierać umowa kredytu. Ustawa uwzględnia także ograniczenia regulacyjne w udzielaniu kredytów. Do tego celu powołane są banki i inne instytucje ustawowo upoważnione do udzielania zobowiązań, w tym spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.
Jak prawo bankowe wpływa na kredytobiorców?
Prawo bankowe określa ramy funkcjonowania banków w Polsce, ale ma wpływ nie tylko na same instytucje, lecz także na ich klientów, w tym na kredytobiorców. Dla nich jest to w istocie prawo kredytowe. Kredytobiorcy odczuwają realne konsekwencje kształtowania przez ustawodawcę Prawa bankowego w Polsce. Wśród nich można wymienić:
- ochronę interesów konsumentów i ujednolicenie standardów procedur bankowych;
- stworzenie regulacji dotyczących wnioskowania o kredyt – Prawo bankowe nakłada na kredytobiorców obowiązek przedłożenia w instytucji wniosku kredytowego oraz dokumentów potwierdzających ich zdolność kredytową;
- zasady badania zdolności kredytowej przez banki – jej brak uniemożliwia zaciągnięcie kredytu, a klient musi być powiadomiony o wynikach badania zdolności do zaciągnięcia zobowiązania;
- wskazanie sposobów zabezpieczania spłaty kredytu – w ustawie wskazano listę takich zabezpieczeń;
- określenie konsekwencji braku spłaty długu przez kredytobiorcę – wraz z wyznaczeniem zasad prowadzenia windykacji wierzytelności przez wierzyciela;
- określenie zasad odstąpienia od umowy kredytowej;
- możliwość restrukturyzacji długu przez klienta banku, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej;
- zasady przekazywania danych o kredytobiorcach innym podmiotom, np. KNF, BIK czy BIG.